Sari la conținut

Suzuki V-Strom Dl 650/1000


Postări Recomandate

Am impresia ca filtrul ala cu piper este din burete :love: . Chiar si uns nu cred sa filtreze la fel ca cel de hartie sau bumbac. La mine cand am desfacut prima data filtrul original, sa-l schimb, in spatele lui, pe carcasa, era un strat fin de praf. De trei ori am curatat filtrul K&M si carcasa era perfect curata, de unde trag concluzia ca filtrul asta este mai bun decat cel de hartie original. Lucru la care nu m-am asteptat. La BMW F650 filtrul original este din burete si desi-l curatam si ungeam destul de des in spatele lui gaseam mereu urme de praf. Alegerea este dificila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am razgandit, vreau Pipercross :love:

 

http://www.vstrom.info/Smf/index.php?topic=10859.0

 

If you decide not to go with the Suzuki air filter, here are three other options:

 

Applies to DL1000 & DL650. They use the same filter.

 

1. The K&N filter Part-no. SU-1002 (direct replacement fit)

An oiled cotton media filter. Needs to be cleaned & re-oiled.

 

2. The Pipercross filter Part No. MPX-133 (direct replacement fit)

A very good high performance filter. An ECU remap may be required. A multi-part foam filter. Needs to be cleaned & re-oiled.

 

3. The BMC Filter Part No. 378/04 (direct replacement fit)

An oiled cotton media filter. Needs to be cleaned & re-oiled.

 

Note: All of the above filters may have limitations if your riding in a lot of dirty areas. The OEM filter may be best for these conditions. Of the 3, for dirty conditions, the Pipercross would probably be the best.

 

 

E mult mai ieftin ca K&N. Vine pe stoc la o saptamana dupa salon, nici nu imi trebuie mai devreme.

 

 

salut

singurul avantaj al filtrului de aer k&n pentru motocicletele noastre este ca are o durata de viata mai indelungata.atat.daca vrei filtru de aer sport,si doresti sa iti maresti performantele la motor , doar schimband filtrul nu ai sa faci nimic,ar trebui sa faci o remap-are,sa schimbi evacuarea,etc.

eu unul mi-am luat filtru normal,se schimba la 20000 km si am dat 120 ron.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pipercross este doar o bucata de burete imbibata de ulei. dupa parerea mea saraceste prea mult amestecul si o sa trebuiasca sa remapezi cdi-ul.

 

 

K&N

290 ron bucata.

70 ron solutia de curatat+ulei

Editat de bozoro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strict tehnic vorbind la Pipercross sunt 2 bucati de burete suprapuse iar K&N este o bucata de carpa imbibata in ulei.

Nu ma interesau performantele sportive ci doar posibilitatea de a reutiliza filtrul.

 

K&N plus solutia de curatat = 360 de ron

Filtru Vicma (de la Elf Motors) = 85 de ron, il arunci la 12.000 de km

 

Rezulta ca trebuie sa faci minim 50.000 de km ca sa iti te apropii de costurile K&N-ului. Pipercross este 145 de ron deci cu mult mai ieftin. Oricum mai am 1200 de KM pentru a lua o decizie :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde mai pot cumpara filtru de aer K&N in afara de Louis? Ma intereseaza magazine din RO, nu de pe net

Vrei factura? Incearca la tel. 0723.597.596, il cheama Remus pe baiat si are toate consumabilele de care ai nevoie si din cate imi amintesc a avut preturile cele mai mici. Eu cand am luat de la el, m-a intrebat daca vreau factura, sau nu si intrucat nevasta-mea nu-mi deconta ce am luat i-am spus ca, nu! La magazin poti sa incerci la cel din Cotroceni, ei au tot felul de cataloage pentru comenzi. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Pipercross pus asta-toamna,si sunt foarte multumit.eu dupa ce l-am schimbat am simtit ca e alta motoreta(e adevarat ca am schimbat atunci si uleiul si bujiile).Acum de curind am fost la Fabio la o revizie si l-am curatat si pe urma i-am dat cu spray pt filtre.Mai duce o gramada de kilometri.Acuma vezi si tu ce mai zice lumea dar ai grija ca Fabio e circotash sef.pe el nu-l poti multumi niciodata-) :wacko:

Editat de Alex4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sambata vin in bucuresti sa vad si eu ce mai e pe la SMAEB.

am vazut ca fabio are stand pe acolo. daca imi iau protectii de maini si scut, mi le montezi fabio? :wacko: glumesc... doar nu o sa te pun la munca in timpul targului.

ziceti unde ne putem vedea si cum... asta daca vreti sa puneti mana pe mine pe teritoriu inamic :laugh:

nu am habar de strazile din bucuresti dar am GPS, asa ca prespun ca o sa gasesc orice locatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma vezi si tu ce mai zice lumea dar ai grija ca Fabio e circotash sef.pe el nu-l poti multumi niciodata-) :(

Carcoteala si nemultumirea sunt mama si tata progresului. Ar fi mai naspa sa se multumeasca cu orice rahat :laugh:

 

@vrajitoru -- nu vrei sa te duc eu pe vreo suprspeciala? :wacko: :D :lol:

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sambata vin in bucuresti sa vad si eu ce mai e pe la SMAEB.

am vazut ca fabio are stand pe acolo. daca imi iau protectii de maini si scut, mi le montezi fabio? :wacko: glumesc... doar nu o sa te pun la munca in timpul targului.

ziceti unde ne putem vedea si cum... asta daca vreti sa puneti mana pe mine pe teritoriu inamic :laugh:

nu am habar de strazile din bucuresti dar am GPS, asa ca prespun ca o sa gasesc orice locatie.

Salutare Vrajitorule,

Vrei sa-ti aduc suportul Madstad la targ?

Ne vedem sambata?

Cu respect,

I.Marinescu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pipercross este doar o bucata de burete imbibata de ulei. dupa parerea mea saraceste prea mult amestecul si o sa trebuiasca sa remapezi cdi-ul.

 

 

K&N

290 ron bucata.

70 ron solutia de curatat+ulei

 

Salut. Aduci tu K&N ca as vrea si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sambata vin in bucuresti sa vad si eu ce mai e pe la SMAEB.

am vazut ca fabio are stand pe acolo. daca imi iau protectii de maini si scut, mi le montezi fabio? :wacko: glumesc... doar nu o sa te pun la munca in timpul targului.

ziceti unde ne putem vedea si cum... asta daca vreti sa puneti mana pe mine pe teritoriu inamic :laugh:

nu am habar de strazile din bucuresti dar am GPS, asa ca prespun ca o sa gasesc orice locatie.

 

 

Mergi cu motoru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor. in cazul incare ajung la Bucuresti, poate cineva sa imi dea niste coordonate:

- pentru intalnirea de la ARC (in eventualitatea ca ajung la ora aia, 10, desi ma indoiesc)

- pentru locul in care o sa parcati la Romexpo (ca sa dau de voi mai usor)

 

pentru link puteti folosi wikimapia:

http://wikimapia.org/#lat=44.4747061&l...amp;l=0&m=b

 

Dati dublu clic pe locul de intalnire, el va deveni centrat pe harta iar in bara de adresa va aparea un link ca cel de mai sus. Il copiati si il puneti aici.

Eu o sa iau coordonatele din link, le bag in iGO si o sa ma duca Ioana acolo unde spuneti voi.

 

Va multumesc.

 

Pentru cei care mai vin in vestul tarii, sau din alte parti si trec prin Sibiu, ... ca informatie ... eu as vrea sa plec in jurul orei 6 din Sibiu.

Mers in limitele legale maxime: 110 afara si 60 in localitati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor. in cazul incare ajung la Bucuresti, poate cineva sa imi dea niste coordonate:

- pentru intalnirea de la ARC (in eventualitatea ca ajung la ora aia, 10, desi ma indoiesc)

- pentru locul in care o sa parcati la Romexpo (ca sa dau de voi mai usor)

 

Nenea Radu, ai grija tu la drum si sa ajungi tu sanatos in "mult iubita capitala". Indiferent de ora la care ajungi in Bucuresti, cand esti in Ploiesti, da-mi un telefon si te astept eu la Baneasa la primul semafor pe care-l intalnesti in cale pe DN1 (asta se afla in dreptul aeroportului Baneasa). Chiar daca suntem parcati la Romexpo, eu ma sui pe mobra si vin in intampinare.

Mesaj completat

....

Dati dublu clic pe locul de intalnire, el va deveni centrat pe harta iar in bara de adresa va aparea un link ca cel de mai sus. Il copiati si il puneti aici.

Eu o sa iau coordonatele din link, le bag in iGO si o sa ma duca Ioana acolo unde spuneti voi.

....

 

Dar ca Ioana ta sa nu se simta neglijata, uite si link-urile:

 

- pentru Romexpo http://wikimapia.org/#lat=44.4740936&l...amp;l=0&m=b

- pentru Arc http://wikimapia.org/#lat=44.4703728&l...amp;l=0&m=b

Mesaj completat

Azi la Arc o sa vin cu tricoul si sapca comandata la o alta imprimerie. Mi-au spus ca au iesit f bine. Mor de curiozitate sa le vad, dar sa aflu si pretul. Cica sunt brodate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnilor. in cazul incare ajung la Bucuresti, poate cineva sa imi dea niste coordonate:

- pentru intalnirea de la ARC (in eventualitatea ca ajung la ora aia, 10, desi ma indoiesc)

- pentru locul in care o sa parcati la Romexpo (ca sa dau de voi mai usor)

 

pentru link puteti folosi wikimapia:

http://wikimapia.org/#lat=44.4747061&l...amp;l=0&m=b

 

Dati dublu clic pe locul de intalnire, el va deveni centrat pe harta iar in bara de adresa va aparea un link ca cel de mai sus. Il copiati si il puneti aici.

Eu o sa iau coordonatele din link, le bag in iGO si o sa ma duca Ioana acolo unde spuneti voi.

 

Va multumesc.

 

Pentru cei care mai vin in vestul tarii, sau din alte parti si trec prin Sibiu, ... ca informatie ... eu as vrea sa plec in jurul orei 6 din Sibiu.

Mers in limitele legale maxime: 110 afara si 60 in localitati.

Salutare,

 

Da-mi un telefon cand esti pe la CAMPINA, si te voi insoti eu de la Ploiesti pana la Buc. Voi veni eu in intampinare la Statia Petrom de la Metro-Ploiesti.

 

Sa fiu sincer, nici eu nu stiu unde se strang baietii la Arc, dar ce-l putin mergem impreuna pe DN1 pana la Buc.

 

Cu respect,

I.Marinescu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Da-mi un telefon cand esti pe la CAMPINA, si te voi insoti eu de la Ploiesti pana la Buc. Voi veni eu in intampinare la Statia Petrom de la Metro-Ploiesti.

 

Sa fiu sincer, nici eu nu stiu unde se strang baietii la Arc, dar ce-l putin mergem impreuna pe DN1 pana la Buc.

 

Cu respect,

I.Marinescu

ok. s-a facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...