Sari la conținut

Adio plimbare fara permis la scuter de 49 CM3


Fantomas
 Share

Postări Recomandate

altu care se uita peste gard si moare de grija altuia

 

....sa stii ca mi se rupe.... asta apropo de grija altuia....

da tare as vrea sa-ti apara tie in fata instant cand ai vre-o 80kmh si esti incadrat corect pe banda de circulatie ,un jmecher dasta fara casca si fara permis si sa-ti faci scuterul de cateva mii de euro praf si sa-ti mai rupi si un picior,,,si sa mai pomenesti de muritul de grija altuia....

 

Timpitul cu sau fara permis, pe scuter,moto sau auto, care sa-ti sara in fata exista la orice pas si crede-ma ca nu un permis i-l retine sa faca asta.

 

 

...da bre sa stii ca ai dreptate...

...daca ai teorie la ce-ti mai trebuie si indemanare sau practica cum dreacu i-o mai zice...

Tu ai invatat indemanarea si practica in scoala moto de 2 lei,facand slalom intre cateva jaloane?Eu cred ca nu!

Cand am facut eu scoala aveam patru ani de mers cu mopede (din alea cu pedale si vre-o cateva scutere de 49) si am vazut

elevi care nu puteau sa-si tina echilibrul calumea iar dupa cateva ore de abia mergeau linie dreapta.I-am intalnit la examen

si i-am vazut cum s-au chinuit sa faca jaloanele!

Cat de pregati-ti erau sa iasa de a doua zi in trafic pe un motor de 250-400 cmc?Nu mai pun motor de 600 sport.

Nu era oare mai bine sa invete traficul pe o ragalie de 49 avand un curs de legislatie luat pe bune!?

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si ce ti se pare asa ciudat sa bage permise la bicle? Ce ala nu poate sa-mi omoare copilul pe trecerea de pietoni? Eu as fi bagat de mult examen si pt biciclete si pentru scutere si pentru carute.

 

La Muzeul Satului pe trecerea de pietoni au fost omorate doua fete in nici un an de zile.De catre posesori de permis auto.

De curand un motociclist posesor de permis moto a omorat tot pe trecere de pietoni un barbat.

I-a oprit permisul sa nu faca asta?Stii ce pedepse cu suspendare vor primi?

Nu militez pentru mersul fara permis pe moto auto sau scutere peste 49cmc, dar nu pot fi de acord cu restrangerea drepturilor si libertatilor pe motive fabricate artificial

si mai ales pentru ca autoritatile nu vor sa puna in practica legile existente(din comoditate sau prostie)!

Editat de adiy32
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de accord cu proiectul de lege cu 2 exceptii :

 

atvurile si copacii de pe marginea drumului :lol:

 

singurul lucru negativ in povestea asta este strict legat de partea financiara in rest numai lucuri pozitive, eu as mai adauga eventual confiscarea scuterului daca esti prins fara carnet si/sau fara actele/numerele scuterului.

oricum s-a ajuns in situatia asta tot datorita politiei care a fost mult prea indulgenta.

 

utilizatorii drumurilor publice trebuie sa fie penalizati mult mai aspru pentru incalcarea legii.

 

parerea mea :)

Editat de cosminake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In orice tara care se vrea civilizata trebuie sa ai permis de conducere pt a putea conduce un scuter-moped. In Germania e suficient si un permis categ B pt a te putea deplasa cu scuterul. Permisul nu face altceva decat sa responsabilizeze(cat de cat) conducatorul scuterului.

 

ICV45...iti recomand cu caldura bicicleta pt momentele in care militia iti suspenda dreptul de a conduce,face bine la burta :lol:

 

Lucrez intr-o camera de garda si pot confirma ceea ce a spus cineva mai sus,zilnic avem cel putin 3 scuteristi care urla ca din gura de sarpe ca ei aveau prioritate. Am avut pacienti orbi(miopie severa) implicati in accidente grave,pacienti sub influenta bauturilor alcoolice,pacienti care nu erau in stare sa se semneze(analfabeti).

 

Pt carcotasi,am mers aproape 1 an de zile in germania cu un scuter...Totusi aveam permis de conducere si respectam regulile de circulatie. Trecutul pe rosu e deja o fapta de mare bravada la noi, casca e un accesoriu inutil,traiasca alcoolul si lista poate continua!

 

Obligativitatea permisului de conducere(nu neaparat A sau A1) reprezinta o conditie legala si de bun simt!

Editat de Gixxx'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal ca daca baietii n-au nevoie de permis pot sa bea cat vor, nu-i intreaba nimeni de sanatate, daca ar fi pasibili de caz penal ar fi alta povestea. Dar cu voia Domnului din cer si a Politiei romane lucrurile par sa se schimbe si dupa cum am mai spus o sa fie chef mare in ziua cand o sa fie nevoie de permise pentru scutere, nu neaparat ca o sa-i invete ceva scoala de soferi la modul real, dar macar o sa poata raspunde in fata legii ca si orice alt om care foloseste un drum public pentru deplasare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai comentez aici pentru ca unii vad ca o iau pe aratura deja. Drepturi si libertati?! Sunteti nebuni frate. Stii ca n-ai voie sa escaladezi cladiri, ca n-ai voie sa faci pishu pe strada, ca n-ai voie sa bei o bere in parc, ca n-ai voie sa fumezi iarba de care vrei tu si nici macar n-ai voie sa iti inchei viata cand vrei tu? In toate tarile (cu unele mici exceptii) toate acestea pe care unii le-ar putea considera drepturi sunt ingradite prin legi. Asta este diferenta dintre civilizatie si anarhie. Punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E discutabila problema asta.

 

Ceea ce ar trebui luat in considerare este ca NU loveste in cocalarii si in tiganii care o ard noaptea si ziua fara casca si fara creier pe scutere ciordite si neinmatriculate. Aia o sa isi vada de treaba lor. Deci fix ciuciu.

 

In schimb, o sa loveasca in cei care si-au pierdut permisul pentru varii motive si scuterul ii mai salveaza (oameni care stiu si regulile si au si experienta de cele mai multe ori), o sa loveasca in Gigi constructorul care se misca si el de colo colo cu un scuter, cu casca de 1 milion (ca mai mult nu poate) si care oricum merge catinel si respecta regulile, o sa loveasca in pensionari care se duc la piata cu scuter fiindca nu mai pot sa pedaleze (tataie-miu de exemplu), etc.

 

Deci fix ciuciu.

Editat de mihaio07
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schimb, o sa loveasca in cei care si-au pierdut permisul pentru varii motive si scuterul ii mai salveaza (oameni care stiu si regulile si au si experienta de cele mai multe ori)

 

 

Vad ca mai multi au ideea asta: ti s-a suspendat permisul si atunci mergi pe scuter. Pai nu va e ma rusine? Va dati cetateni model si alte alea si totusi vi se pare normal sa continuati sa circulati pe drumuri publice dupa ce vi s-a suspendat permisul pentru abateri de la regimul circulatiei? Voi chiar nu va ganditi ce ineptie reprezinta asta? Tocmai pentru "dajtepti" d-astia care circula pe sutere dupe ce au comis-o si li s-a suspendat permisul TREBUIE sa existe permis la scuter. Poate asa or sa se mai rareasca accidentele pe soselele Romaniei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca mai multi au ideea asta: ti s-a suspendat permisul si atunci mergi pe scuter. Pai nu va e ma rusine? Va dati cetateni model si alte alea si totusi vi se pare normal sa continuati sa circulati pe drumuri publice dupa ce vi s-a suspendat permisul pentru abateri de la regimul circulatiei? Voi chiar nu va ganditi ce ineptie reprezinta asta? Tocmai pentru "dajtepti" d-astia care circula pe sutere dupe ce au comis-o si li s-a suspendat permisul TREBUIE sa existe permis la scuter. Poate asa or sa se mai rareasca accidentele pe soselele Romaniei.

:laugh:

 

Dar nu prea ai cu cine. Adica acesta lege nu e buna ca tocmai aia care incalca legea au de suferit :laugh:

 

La draq cu burtosii astia in A8.

 

Sunt oameni care nu merg cu moto pentru ca nu pot sa bage cateva beri in pub. Special pentru acest scop si-au luat scuter. Ca ce o sa le faca politie. Amenda.....ii doare direct in poponeata. Dar...pna la urma si trasul la masea este o libertate cetateneasca si nu o putem ingradi. Doamne fereste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca mai multi au ideea asta: ti s-a suspendat permisul si atunci mergi pe scuter. Pai nu va e ma rusine? Va dati cetateni model si alte alea si totusi vi se pare normal sa continuati sa circulati pe drumuri publice dupa ce vi s-a suspendat permisul pentru abateri de la regimul circulatiei? Voi chiar nu va ganditi ce ineptie reprezinta asta? Tocmai pentru "dajtepti" d-astia care circula pe sutere dupe ce au comis-o si li s-a suspendat permisul TREBUIE sa existe permis la scuter. Poate asa or sa se mai rareasca accidentele pe soselele Romaniei.

 

auzi tu cand ai facut laba prima oara te-ai parat imediat la maica-ta? sau doar te-ai biciuit singur in fata oglinzii :lol:

 

:laugh:

 

Dar nu prea ai cu cine. Adica acesta lege nu e buna ca tocmai aia care incalca legea au de suferit :laugh:

 

La draq cu burtosii astia in A8.

 

Sunt oameni care nu merg cu moto pentru ca nu pot sa bage cateva beri in pub. Special pentru acest scop si-au luat scuter. Ca ce o sa le faca politie. Amenda.....ii doare direct in poponeata. Dar...pna la urma si trasul la masea este o libertate cetateneasca si nu o putem ingradi. Doamne fereste.

 

ma da mai sunt multi frustrati pe forumul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca mai multi au ideea asta: ti s-a suspendat permisul si atunci mergi pe scuter. Pai nu va e ma rusine?

 

Tu nu vezi padurea de copaci. Dar hai sa iti despic copacul in patru.

Nu am zis ca cei carora li s-a luat permisul si merg pe scuter sa nu fie responsabili pentru faptele lor. Adica, daca calca pe bec, sa li se prelungeasca pedeapsa. Dar m-as mira ca cuiva cu permisul luat sa ii arda de ilegalitati pe scuter (mai ales ca nu poti depasi viteza grav cu un 49cmc). Si mai ales, este vorba despre oameni cu permis si de multe ori, cu multi km la activ.

 

Dar nu despre asta era vorba in topicul asta. Ai citat si tu ce ti-a convenit :laugh: . Cazurile astea sunt in numar mic, si nu din cauza lor s-a ajuns la necesitatea permisului pentru scutere. Dupa cum ziceam, "vinovatii" de drept o sa o arda incognito in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie aplicata legea actuala curs cu examen 20 ore sau orice alt permis dar daca nu te vor lasa decat cu permis special pt mopede alte milioane bagate in buzunarele cuiva eu ii dau in judecata am B,C,Ecred ca ar trebui sa ajunga in anii 50 erau permise pt biciclete dar probabil unii care au deja permis vor zice ca foarte bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

auzi tu cand ai facut laba prima oara te-ai parat imediat la maica-ta? sau doar te-ai biciuit singur in fata oglinzii :laugh:

 

Eu am trecut pe rosu, m-a oprit Garcea frumos, m-a anuntat ca am permisul suspendat pentru 30 de zile, am trecut in procesul verbal ca nu am obiectii, m-am dat frumos cu 41 30 de zile dupa care m-am urcat inapoi pe motor. Mi se pare dovada de responsabilitate sa accepti ca exista niste reguli si daca le incalci trebuie sa fii sanctionat, nu sa te agati de niste lipsuri din legislatie

 

ma da mai sunt multi frustrati pe forumul asta?

 

Eu cred ca esti singurul frustrat :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am trecut pe rosu, m-a oprit Garcea frumos, m-a anuntat ca am permisul suspendat pentru 30 de zile, am trecut in procesul verbal ca nu am obiectii, m-am dat frumos cu 41 30 de zile dupa care m-am urcat inapoi pe motor. Mi se pare dovada de responsabilitate sa accepti ca exista niste reguli si daca le incalci trebuie sa fii sanctionat, nu sa te agati de niste lipsuri din legislatie

Bravo meriti o diploma pentru ca nu te-ai injosit sa mergi cu un scuter de 49' in perioada in care ai avut permisul suspendat, prin faptul ca ai trecut pe rosu nu te deosebesti cu nimic fata de scuteristii iresponsabili in trafic pe care toata lumea ii injura.

 

 

Mie personal mi se pare o prostie sa iti trebuiasca permis pentru o bicicleta cu motor...din pacate nu exista o legislatie clara cu privire la circulatia mopedelor pe drumuri publice, lasand multe portite de scapare pentru posesorii lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-e rusine ca sunt scuterist cu unele exemplare de pe topicul asta, care se apuca sa zbiere precum maimutele la un zvon, fara a depune minimul efort sa afle ce anume inseamna acel permis si cum ar putea el imbunatati proiectul de cod rutier. In schimb, prefera sa se agite precum un suc dubios (cola) la mentosanul dat de niste ziaristi avizi de senzational, care probabil uita deliberat sa ofere mai multe detalii.

 

Acu' parerea mea, si din ce am inteles, acel permis pentru scutere va fi pentru analfabetii din liceele patriei si nu numai, pentru a putea fi trasi la raspundere cand calca pe bec. El se va obtine dupa un sustinerea unui examen teoretic cu politia. Si tot din zvonuri, orice categorie va putea tine loc acelei subcategorii, cum e in tarile ceva mai calde. Nu am avut timp sa citesc propunerea de cod rutier, dar probabil ca "viitorul de aur" al tarii care acum se afla in vacanta isi va gasi ceva timp liber pentru rasfoirea a 10 pagini in word :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate ce tristi aici.

 

Alex2707 esti un inconstient. Cum poti sa spui cu atata mandrie ca ai trecut pe rosu si ti-a luat permisul? In locul tau as sta potol la locul meu de rusine. Stai jos, nota 1!

 

Vizitatoare, ai atata personalitate incat nici un nick propriu nu ti-ai gasit. Mie mi-e rusine de oameni ca tine gen

"s-a produs o extorsiune a unui degajament" sau http://www.youtube.com/watch?v=rZZUiida8GM, ai niste "sinapse lirice" in tine de ma crucesc. Te dai inteligent si vrei sa vorbesti in epitete, dar defapt esti pe aratura rau. "N-am avut timp sa citesc propunerea de cod rutier". De parca ti-ar fi propus-o basescu tie. Ca sa sti si matalica, exact ce ai spus tu se regaseste in legislatia in vigoare mare cunoscator ce esti, mai putin partea cu politie. In prezent orice categorie ai avea, nu ai nevoie de curs de legislatie. Cineva ti-a "zvonit" legislatia in vigoare.

 

Hai ca eu ma duc sa "obtin dupa un sustinerea"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o mai continuati mult cu comentariile astea care nu au nici un sens, care nu duc la nici o rezolvare?? :laugh:) mai stati calmi ca nu ia nimeni in considerare parerile voastre...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Eu am trecut pe rosu,

 

2. m-a oprit Garcea frumos, m-a anuntat ca am permisul suspendat pentru 30 de zile, am trecut in procesul verbal ca nu am obiectii, m-am dat frumos cu 41 30 de zile

 

3. dupa care m-am urcat inapoi pe motor. Mi se pare dovada de responsabilitate sa accepti ca exista niste reguli si daca le incalci trebuie sa fii sanctionat, nu sa te agati de niste lipsuri din legislatie

 

4. Eu cred ca esti singurul frustrat :laugh:

 

 

1. ai dat dovada de maxima responsabilitate :laugh: auzi, dar imi place de tine ca mai si semnalizezi

 

2. vorba lu` vanghelie "astia nici nu stiu sa fure" :lol: baa atat de tolomac esti incat sa treci pe rosu cu militeanu in intersectie

 

3. sa dai anunt pe forum cand iesi pe strada sa stam dracu acasa, ca la cat esti de chiorete de nu vezi miiteanu, clar nu ma vezi nici pe mine care vin pe verde, dar cel mai bine ramai la 41 esti mai sigur

 

4. daca tu nu esti sigur eu sunt ferm convins ca esti frustrat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate ce tristi aici.

 

Alex2707 esti un inconstient. Cum poti sa spui cu atata mandrie ca ai trecut pe rosu si ti-a luat permisul? In locul tau as sta potol la locul meu de rusine. Stai jos, nota 1!

 

Vizitatoare, ai atata personalitate incat nici un nick propriu nu ti-ai gasit. Mie mi-e rusine de oameni ca tine gen

"s-a produs o extorsiune a unui degajament" sau http://www.youtube.com/watch?v=rZZUiida8GM, ai niste "sinapse lirice" in tine de ma crucesc. Te dai inteligent si vrei sa vorbesti in epitete, dar defapt esti pe aratura rau. "N-am avut timp sa citesc propunerea de cod rutier". De parca ti-ar fi propus-o basescu tie. Ca sa sti si matalica, exact ce ai spus tu se regaseste in legislatia in vigoare mare cunoscator ce esti, mai putin partea cu politie. In prezent orice categorie ai avea, nu ai nevoie de curs de legislatie. Cineva ti-a "zvonit" legislatia in vigoare.

 

Hai ca eu ma duc sa "obtin dupa un sustinerea"

conform legislatiei in vigoare poti conduce scuterul daca deja ai o categorie sau nush ce curs de legislatie luat la misto, si conform unei directive europene pe care va trebui sa o adoptam (adica noi romanii prin reprezentantii nostri in legislativ, daca nu intelegi ma voi chinui sa iti traduc) va trebui ca pe langa acel curs sa dai si un test la politie. Eventual daca au chef pot cere si un test de aptitudini, adica condus scuterul prin poligon. Astfel de lucruri intra in chestia aia numita cod rutier, care teoretic se baga si dezbaterii publice, adica da, mi-o propune basescu mie;). Cand poate ai sa cresti mare si o sa ai drept de vot ai sa aflii cum sta treaba;)

Acum zi-mi si mie unde in legislatia in vigoare exista permis pentru categoria AM si unde scrie ca va putea fi inlocuit de alta categorie? Daca ai nevoie de ochelari, nu te sfii si zi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum scuterele sunt clasificate la categoria vehicule (nu autovehicule), adica sunt tratate de lege ca si bicicletele, carutele si carucioarele de butelii. Oare li se va schiba categoria in noua lege? Bicicletele cu motor (vechile mopede cu pedale) vor necesita si ele permis? In cazul asta vom fi singura tara din Europa care impune asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

definitiile viitoare vor avea ca exemplu directiva aia. adica:

- mopedul/scuterul va fi ... vehicul cu două roți sau cu trei roți, având o viteză maximă proiectată care nu depășește 45 km/h, astfel cum sunt definite la articolul 1 alineatul (2) litera (a) din Directiva 2002/24/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 18 martie 2002 - (ce text plin de epitete 8-|)

- caruciorul de butelie va fi, probabil ... vehicul cu o viteză maximă proiectată mai mică sau egală cu 25 km/h

... in concluzie ... DA, bicicletele cu motor vor necesita si ele permis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frate....las-o da-o in mama ei de treaba

 

In primul rand, ai dat tu in ghioc sa vezi ca vor necesita permis? Sau ai citit in vezica despre caruciorul de butelie ca este proiectat sa prinda maxim 25 km/h? In al doilea rand imi pare rau sa ti-o spun, dar doar un om nebun poate sustine sus si tare ce susti tu: ca o sa-ti propuna basescu tie un proiect de lege. Stai tu lin, am drept de vot si mai presus de tot ce ai spus, am cap mai mult ca tine. Asta conteaza. Dupa cum ziceam mai sus, mai am putin si termin si A-ul si B-ul, aici nu e vorba de mine, ca vai m-au pagubit de 1 milion cursul de legislatie, e vorba de etica si moralitate. E vorba de cuvantul dat al unui demnitar care aproba o lege si anume legea cu acel curs de legislatie. Dar fiecare intelege ce vrea. Unii au inteles ca eu tin cu cocalarii, mai rau, ca as fi cocalar, ca sunt inconstient, etc, dar va asigur ca nu e asa. Din partea mea, intotdeauna am fost pro POLITIA ROMANA in ceea ce priveste controalele in trafic. Sa-i prinda pe hoti si pe cei ce merg ilegal.

 

Eu nu mai continui o discutie penibila, caci se stie vorba, de nu o sti o sa ti-o zic, as vrea totusi sa mai adaug ceva: nu am spus ca ar exista permis de scutere, ci doar ca acel curs de legislatie se poate inlocui cu orice categorie. Cum am scris mai sus, in afara de denumirea de permis si de examinarea la politie totul e la fel. Si sa fim seriosi-curs de indemanare a.k.a poligon? Cine nu stie sa mearga cu scuterul?(si acum ma refer la poligon, caci parca vad ca o dati in alte polemici cu experienta la ghidon)

 

Pe cat "pariu" ca nu se baga niciun permis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai faceti eroarea sa spuneti scutere pentru ca ele sunt de fapt mopede (adica mai mici de 50cmc) iar in aceasta categorie intra scutere,motociclete(rs,tzr,rieju,red rose,etc) si atv-uri.Asta pentru ca exprimarea si categoria de vehicule sa fie corecta.

Exista la nivel european intentia de a se impune permis pentru aceasta categorie dar inca nu s-a luat o hotarare unitara si parca din 2012.

In Vest numarul mopedelor este urias si de aceea se intentioneaza o reglementare (la ei numarul accidentelor cu mopede este mult mai mare ca la noi)!

Din nefericire la noi problema sta altfel, se incearca de fapt stoparea fenomenului din 2 motive:

1.aceasta este o tara de soferi care sunt incomodati de prezenta scuterelor si motocicletelor in trafic(faceti un poll pe orice forum auto si o sa vedeti ce si cum)

2.ratiuni economice (mai multe scutere si moto pe strada inseamna mai putine auto,automat scade vanzarea de benzina din care statul castiga enorm,incasarile din tva mai mici la vanzarile moto ca sa nu mai pun la mopede de 1000 euro;taxele locale pentru mopede si scutere mai mici fata de auto.etc)

Crede-ti ca pe cei care fac astfel de legi i-i doare undeva de cocalarul fara numar sau casca,ca are sau nu are curs de legilatie sau permis?

Crede-ti ca taxa auto a fost data pentru poluare ?Sau a fost bagata pentru a incasa mai multi bani si de a proteja dacia si importatorii auto!

Crede-ti ca prima casa este ca sa-si ia lumea casa ?Sau este data sa-si vanda baietii complexurile imobiliare pe de o parte ,iar pe de cealalta parte sa-si deblocheze bancile miliardele pe care stau!

Iar posesorilor de permis categoria A le recomand sa verifice cate accidente au loc cu moto si mai ales din vina lor si cate au loc cu mopede in aceleasi conditii.Iar accidente moped-moto nu cred ca am vazut mai mult de doua sau trei in aproape patru ani de cand citesc acest forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...