Sari la conținut

Revizia De Primavara


ALO
 Share

Postări Recomandate

A venit noul sezon (pentru mine mai tarziu decat pentru altii) si m-am dus sa imi schimb uleiul si sa fac o mica inspectie ca totul sa decurga lin, fara incidente stupide.

 

Am purtat o discutie pe mail cu cei de la service de la Honda si am primit o oferta care era OK din punctul meu de vedere, adica 160 lei ca sa imi schimbe uleiul, filtru + manopera. De la oferta si pana la plata a fost cale lunga si mi-au luat pana in final 323 lei... :laugh:

 

Chiar si asa recomand service-ul Honda pentru ca isi fac treaba cum trebuie si sunt prompti. (un pic cam scump dar cel putin profesionisti)

 

Detaliez ce s-a intamplat:

 

1. schimb ulei

2. schimb filtru

3. degresat lant / gresat lant (mi-au pus la plata spray-ul pe care oricum nu l-au terminat)

4. intins lant

5. verificare lichid frana / lichid racire

6. reglat frane (SUPER MISTO MERGE FRANA PE SPATE ACUM CAND AM PASAGER)

7. piesa de rezistenta.....au spalat motorul :laugh: (asta mi-a mers la suflet);

 

 

Pentru voi cum incepe noul sezon??????

 

 

PS: dupa ce am plecat de la service am facut peste 200 km....... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pi treaba asta cu vorbitul una la telef si ars omu cu alt pret dupa treba facuta, poate sa o faca si un biet mester, si chiar sa spui ca a facut treba buna,nu? da o reprezentanta? ce zici ? parca e cam..... adica cu acte...vreau sa zic .. despre calitate nu comentez ca nu stiu ce se face......vorbeam in general...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

323 lei? :cheers: :laugh: :laugh:

Pai asta e teapa pe fata. Toate operatiile astea le faceai singur in vreo 2 ore plus o vizita la o spalatorie auto - sunt lucruri super banale, nu trebuie sa stii decat sa folosesti o cheie.

 

 

nu ca as avea actiuni la honda :lol: dar.daca e asa de simplu si se poate face de oricine ..de ce nu se face ?

hai mai , nu o mai luati de la capat cu "scump" /ieftin ca nu va obliga nimeni sa mergei la service, nu ?

Cei care "comenteaza" . cum faceti voi calculul?

 

Aveti cumva idee cat costa regie ?Dar salarii?

Dar autorizatii ? chirie, etc?

 

Pe bune, parca sunt la discutia aia cu cat consuma GSXR1100?

 

A spus cineva ca motoclismul eeste ieftin? De ce nu avem toti scutere sau ( no offence ) , comuniste?

Si vreunul din cei nemultumiti stie care sutn preturile la un service HOnda AUTOTIZAT - "Afara"?

Este evidnet ca si preturile difera intre serviceuri dar personal sunt deranjat tare de afirmatiile astea "hotie pe fata ".

Este o lume mica in moto si in mod cert daca nu este ok o sa dispara serviceul .

Sau incercati intru un mod "ocolit " sa i spuneti "alo esti un prost "?:D)

 

btw, nice bike alo, si mie mi e dor de 600 "meu".

 

Hai sa nu fim carcotasi si sa ne bucuram de vremea de afara.

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e hotie pe fata. confuzia a fost creata de faptul ca eu am cerut schimb de ulei si atat iar ei mi-au facut intreaga revizie de primavara....

 

sunt constient de faptul ca este o operatiune simpla pe care o poti face singur dar eu nu sunt genul care surubareste; in afara de faptul ca am grija sa imi curat lantul si sa fie in permanenta uns nu prea imi bag nasul ca nu este un minsk sau ij la care sa poti face ce vrei tu...no offence.

 

si pun pariu ca daca nu ai mai umblat la motoare nu vei reusi sa ii reglezi franele asa cum au facut-o ei. (SUPER FRANE) :cheers:

 

luati in calcul ca 50% din bani au fost piesele....(ulei, filtru)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca eu iti ceream banii astia pe acesta lucrare nu cred ca mi-i dadeai. Dar la o firma i-ai dat cu bucurie chiar . Te-au pacalit incredibil !

 

 

 

De ce oare nu ma mir de astfel de remarci?

 

Ce se intampla de toata lumea are de comentat pe aceasta tema?

 

Este asa greu sa se documenteze cineva inainte de a face afirmatii nefondate?

 

Deoarece stiu exact ce si cum , daca cineva are indoieli asupra serviceului HOnda in discutie il invit PERSONAL sa si le exprime, argumentat .

 

Asa cum stiti daca vi se pare ca ati fost furati exista mecanisme gen OPC care va pot ajuta.

 

Haideti fratilor mai lasati genul asta de formulari si incercati sa intelegeti in ce lume traim.

Fiecarare are diferite nivele de calitate si fiecare are locul lui bine determintat in piata.

 

 

Cei de la Honda sunt super din puncutl meu de vedere si pentru detalii..pm .Desi cred ca nu este cazul este f simplu de "verificat"

 

get better and better

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca motorul este nou,in garantie,nu te uita la bani ,pt ca sunt intradevar profesinisti ,au scule adecvate,fac reglajele,e foarte important asta ! Cand vezi un mecanic din ala de 2 lei care bate cu ciocanul sa degripeze ceva ,imi vine sa-l :laugh: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul nu l-am creat pentru a crea polemici pe tema Service HONDA...Eu stiu ca sunt meseriasi si ca este normal sa fie ceva mai scump decat in rest, si mult mai scump decat nea Gica de la coltul strazii...

 

Am pus o intrebare la care nimeni nu imi raspunde...Pentru voi cum a inceput noul sezon? Ati facut revizie, ati inceput sa mergeti direct fara nici o inspectie, care au fost costurile voastre?

 

Alex

 

Ps: azi e vreme frumoasa .... ne vedem pe strazi dupa amiaza???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, asta a fost taxa pe comoditate/nestiinta. Au vazut cu cine au de a face, au zis sa ii livreze omului motorul la cheie si sa scoata si ei un ban bun in plus , muncit. :laugh:

 

Hai sa vedem cum a decurs revizia la mine:

 

-ulei Motul semisint, 3 litri, direct de la importator: 720.000

- Filtru de la Louis , adus acasa - 4 euro

- Schimbat ulei : moka , 1/2 h surubarit

- verificat lichid de frana,rulmenti roti, strangerea suruburilor etc: moka

- spalat motor: moka, scos furtunul in fata portii

- spalat si gresat lant: 2 fasuri din 2 sprayuri care au costat impreuna 6,6 euro, un fas=33 centi :cheers: verificare intindere lant: moka

- curatat/degresat discuri de frana : alt fas de 33 de centi.

----------------------------------------------------

De unde rezulta ca in cateva ore am "castigat" vre-o 2,3 milioane, adica 7 lazi de bere , cca 140 de beri. WOW, ma duc sa le beau cu prietenii, mai ales ca au si ei de schimbat uleiul, si gata punem de un camion intreg :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ulei Motul semisint, 3 litri, direct de la importator: 720.000

 

Si eu tot direct de la importator am luat, Motul, semisintetic, 280,000 / litru, adus acasa.

 

 

La mine a fost cam asa:

 

1. uleiul - 1,120,000 + filtrul 270,000 = 1,390,000

2. bujii - 2 x 100,000 = 200,000

3. uns lant cu sprayu lu motortrash - moca :laugh:

4. manopera... moca

 

De manopera s-a ocupat tatal unui prieten, care nu m-a lasat sa strang nici un surub :cheers: . Dar nu e mare inginerie. Mai trebuie sa completez lichidul de frana, apa distilata in baterie si chestii din astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci cu 323 RON ti-au schimbat uleiul+filtru si reglat lant+frane ceva. Cam scump, suma maxima pentru asa ceva era vreo 150-200 RON cu tot cu manopera, diferenta ai dat-o pe "Honda Service".

Cu banii pe care i-ai dat in plus puteai sa iti iei bujii noi,filtru aer nou, etc.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai acum am terminat si eu exact operatiunea asta, + schimb de cauciucuri :cheers:

 

Doar ca:

 

1. Ulei Castrol 10w50: 40 RON/l x 5 (baie de 3,8 + 1 ca mai trebuie sa si completez, nu?) - 200 RON

2. Filtru ulei Champion --------------------------------------------------------------------------------25 RON

3. Bujii NGK --------------------------------------------------------------------------------------------60 RON

4. Filtru aer --------------------------------------------------------------------------------------------- 0 RON

5. Cauciucuri------------------------------------------------------------------------------------------- 80 EUR

 

Verificate toate lichidele, curatat+gresat lant, intins lant.

Total: 500 RON + 7 ore de "lucru"

 

piesa de rezistenta.....inca nu :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topicul nu l-am creat pentru a crea polemici pe tema Service HONDA...Eu stiu ca sunt meseriasi si ca este normal sa fie ceva mai scump decat in rest, si mult mai scump decat nea Gica de la coltul strazii...

 

Am pus o intrebare la care nimeni nu imi raspunde...Pentru voi cum a inceput noul sezon? Ati facut revizie, ati inceput sa mergeti direct fara nici o inspectie, care au fost costurile voastre?

 

Alex

 

Ps: azi e vreme frumoasa .... ne vedem pe strazi dupa amiaza???

 

 

regret si fara sa vreau sa intristez pe nimeni deoarece am un deces in familie nu voi putea onora invitatia asta .

 

Multumesc si pe curand :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ca as avea actiuni la honda :laugh: dar.daca e asa de simplu si se poate face de oricine ..de ce nu se face ?

hai mai , nu o mai luati de la capat cu "scump" /ieftin ca nu va obliga nimeni sa mergei la service, nu ?

Cei care "comenteaza" . cum faceti voi calculul?

 

Aveti cumva idee cat costa regie ?Dar salarii?

Dar autorizatii ? chirie, etc?

 

Pe bune, parca sunt la discutia aia cu cat consuma GSXR1100?

 

A spus cineva ca motoclismul eeste ieftin? De ce nu avem toti scutere sau ( no offence ) , comuniste?

Si vreunul din cei nemultumiti stie care sutn preturile la un service HOnda AUTOTIZAT - "Afara"?

Este evidnet ca si preturile difera intre serviceuri dar personal sunt deranjat tare de afirmatiile astea "hotie pe fata ".

Este o lume mica in moto si in mod cert daca nu este ok o sa dispara serviceul .

Sau incercati intru un mod "ocolit " sa i spuneti "alo esti un prost "?:laugh:)

 

btw, nice bike alo, si mie mi e dor de 600 "meu".

 

Hai sa nu fim carcotasi si sa ne bucuram de vremea de afara.

dar spune-mi te rog este cumva problema clientului ca firma respective platesta chirie mare si salarii nu stiu cat.FRATILOR NU MAI ARUNCATI CU BANII LA JEPCARI INTRETINREA MOTORULUI SE POATE FACE DE PROPRIETAR CU O MINIMA CUNOSTINTA CA NU E MARE PROBLEMA SA SCHIMBI UN ULEI UN FILTRU SI NISTE PLACUTE DE CE SA DAI 3 MILIOANE :cheers: LA SERVICE CAND ACELASI LUCRU IL POTI FACE TU IN DOAR 30 DE MINUTE.fratilor motocicleta este o pasiune scumpa intradevar dar de ce sa ne prefacem ca avem toti bani si hai sa ii aruncam la jepcari ca de am motocicleta.deci eu zic ca merita sa te murdaresti un pic pe maini si sa salvezi o suta de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar spune-mi te rog este cumva problema clientului ca firma respective platesta chirie mare si salarii nu stiu cat.FRATILOR NU MAI ARUNCATI CU BANII LA JEPCARI INTRETINREA MOTORULUI SE POATE FACE DE PROPRIETAR CU O MINIMA CUNOSTINTA CA NU E MARE PROBLEMA SA SCHIMBI UN ULEI UN FILTRU SI NISTE PLACUTE DE CE SA DAI 3 MILIOANE :cheers: LA SERVICE CAND ACELASI LUCRU IL POTI FACE TU IN DOAR 30 DE MINUTE.fratilor motocicleta este o pasiune scumpa intradevar dar de ce sa ne prefacem ca avem toti bani si hai sa ii aruncam la jepcari ca de am motocicleta.deci eu zic ca merita sa te murdaresti un pic pe maini si sa salvezi o suta de euro.

 

 

ai mare dreptate in ce priveste un anumit procent din lumea moto care isi poate face o mare parte din operatiuni "in house"

 

Personal desi mi as dori sa am timpul necesar sa "surubaresc" nu l mai am .

Si am ales varinta lui ALO .

Eu am ALES . Si sa dau banii corespunzatori.

Daca nu mi convenea ma duceam la Lizuka, sau mao..etc. Dar se pare ca "noi " . "romanii " asa suntem.

Sa stigam "jos " desi " sus " nu avem sau nu vream sa avem

 

 

 

Nu sunt de acord cu ce spui folosind termenul de "jepcari " mai ales ca il folosesti in contextul in care se vobrea de un service de importator.

Daca ti se par preturi mari ok , nu te duci si daca intr adevar asa este va "muri " singur.

Insa nu ai dreptul sa vorbesti si sa arunci cu cuvinte fara sa ai argumente.

eu ma opresc cu incercarea de a lamuri si de a opri acest gen negativ de a gandi/trai/fii.

Ce va rog este sa vorbiti cand sunteti in cunostinta de cauza nu .. pe dinafara .

 

PS Ca si gluma, parca l vad pe Tariceanu schimband placute in timpul liber :laugh:

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce meserie ai Kontra ?

agent de vanzari.de ce intrebi?

 

ai mare dreptate in ce priveste un anumit procent din lumea moto care isi poate face o mare parte din operatiuni "in house"

 

Personal desi mi as dori sa am timpul necesar sa "surubaresc" nu l mai am .

Si am ales varinta lui ALO .

Eu am ALES . Si sa dau banii corespunzatori.

Daca nu mi convenea ma duceam la Lizuka, sau mao..etc. Dar se pare ca "noi " . "romanii " asa suntem.

Sa stigam "jos " desi " sus " nu avem sau nu vream sa avem

Nu sunt de acord cu ce spui folosind termenul de "jepcari " mai ales ca il folosesti in contextul in care se vobrea de un service de importator.

Daca ti se par preturi mari ok , nu te duci si daca intr adevar asa este va "muri " singur.

Insa nu ai dreptul sa vorbesti si sa arunci cu cuvinte fara sa ai argumente.

eu ma opresc cu incercarea de a lamuri si de a opri acest gen negativ de a gandi/trai/fii.

Ce va rog este sa vorbiti cand sunteti in cunostinta de cauza nu .. pe dinafara .

 

PS Ca si gluma, parca l vad pe Tariceanu schimband placute in timpul liber :cheers:

pai ce argumente mai bune vrei decat ca baietii de la honda au luat 3200000 pe un schimb de ulei placute si spalat motor.cred ca e cel mai bun argument ca sunt jepcari.pe de alta parte SINCER ITI SPUN SI SA FIU PLIN DE BANI TOT SINGUR AS FACE INTRETINEREA MOTOCICLETEI DIN PLACERE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, asta a fost taxa pe comoditate/nestiinta. Au vazut cu cine au de a face, au zis sa ii livreze omului motorul la cheie si sa scoata si ei un ban bun in plus , muncit. :laugh:

 

Hai sa vedem cum a decurs revizia la mine:

 

-ulei Motul semisint, 3 litri, direct de la importator: 720.000

- Filtru de la Louis , adus acasa - 4 euro

- Schimbat ulei : moka , 1/2 h surubarit

- verificat lichid de frana,rulmenti roti, strangerea suruburilor etc: moka

- spalat motor: moka, scos furtunul in fata portii

- spalat si gresat lant: 2 fasuri din 2 sprayuri care au costat impreuna 6,6 euro, un fas=33 centi :laugh: verificare intindere lant: moka

- curatat/degresat discuri de frana : alt fas de 33 de centi.

----------------------------------------------------

De unde rezulta ca in cateva ore am "castigat" vre-o 2,3 milioane, adica 7 lazi de bere , cca 140 de beri. WOW, ma duc sa le beau cu prietenii, mai ales ca au si ei de schimbat uleiul, si gata punem de un camion intreg :D

 

:lol: foarte bine punctat. comoditatea se plateste. nu mai comentati fara rost. cui ie greu sa desfaca un filtru sa se duca la altul mai destept sa-i ia niste banuti :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura problema mi se pare a fi faptul ca onor clientul a cerut un lucru si service-ul a facut mai mult, fara sa il intrebe pe client daca vrea acel mai mult; chestia asta nu e OK, desi se practica intens, inclusiv la service-urile auto. Daca ALO le-a lasta loc de intors cu o exprimare de genul "vreau schimb ulei si ce-o mai trebui pentru sezon", aia au facut ce trebuiau sa faca, insa daca ALO a cerut "schimb ulei si filtru" si aia au facut ce le-a tunat capul, fara sa instiinteze clientul asupra a ceea ce au de gind, mi se pare o practica comercial profund abuziva. Se putea intimpla orice, omul sa nu aiba atita cash cit au facturat, sau sa nu mearga cititorul de card si sa-l alerge pe la bancomate, sa aiba un cont care din n motive avea o problema, sau pur si simplu sa vrea sa se tunda de restul de bani, sau sa-si cumpere o bricheta ... orice. Nu este normal ca altcineva decit tine sa dispuna de banii tai.

 

Cit despre costuri, probabil ca au o justificare in calitatea muncii depuse si a garantiei implicite. Nu sint mari sau mici, ci doar suportabile sau nesuportabile de catre clienti.

 

Un sezon bun tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e hotie pe fata. confuzia a fost creata de faptul ca eu am cerut schimb de ulei si atat iar ei mi-au facut intreaga revizie de primavara....

 

sunt constient de faptul ca este o operatiune simpla pe care o poti face singur dar eu nu sunt genul care surubareste; in afara de faptul ca am grija sa imi curat lantul si sa fie in permanenta uns nu prea imi bag nasul ca nu este un minsk sau ij la care sa poti face ce vrei tu...no offence.

 

si pun pariu ca daca nu ai mai umblat la motoare nu vei reusi sa ii reglezi franele asa cum au facut-o ei. (SUPER FRANE) :laugh:

 

luati in calcul ca 50% din bani au fost piesele....(ulei, filtru)

 

iti recomand sa nu subestimezi pe altii!!! ce crezi tu ?ca nu sunt alti

oameni care fac treaba??? aiurea!!! iar faptul ca e reprezentanta!!!

egal grosse saise !!! capiscii??!!! :laugh:

 

Daca eu iti ceream banii astia pe acesta lucrare nu cred ca mi-i dadeai. Dar la o firma i-ai dat cu bucurie chiar . Te-au pacalit incredibil !

Bravo!! raspuns pe masura!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce argumente mai bune vrei decat ca baietii de la honda au luat 3200000 pe un schimb de ulei placute si spalat motor.cred ca e cel mai bun argument ca sunt jepcari.pe de alta parte SINCER ITI SPUN SI SA FIU PLIN DE BANI TOT SINGUR AS FACE INTRETINEREA MOTOCICLETEI DIN PLACERE.

 

N ai inteles nimic,

 

Felicitati pentru meseria alesa.

 

Si sper ca personal sa nu fii asa cum pari din ce scrii.

 

Iti doresc sa ai o viata minunata si sa ti fie din ce in ce mai bine.

 

 

 

Bravo!! raspuns pe masura!! :cheers:

 

 

 

 

 

Regret dar nici tu n ai inteles nimic.

 

Iti doresc ca in aceasta viata sa reusesti in tot ce ti ai propus si daca nu poti sa rezolvi ceva din problemele din jurul tau maraca sa nu creezi altele.

 

 

 

 

 

 

 

 

ALO : te rog personal sa ma scuzi de ce am facut din topicul tau.

Nu am ca scuza decat faptul ca am informatii din "interior" iar ce scriu "colegii" nostrii m au nemultumit.

A fost ultimul post peste "al tau " .

Cu bine si pe curand pe drum

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ca as avea actiuni la honda :cheers: dar.daca e asa de simplu si se poate face de oricine ..de ce nu se face ?

hai mai , nu o mai luati de la capat cu "scump" /ieftin ca nu va obliga nimeni sa mergei la service, nu ?

Cei care "comenteaza" . cum faceti voi calculul?

 

Aveti cumva idee cat costa regie ?Dar salarii?

Dar autorizatii ? chirie, etc?

 

Pe bune, parca sunt la discutia aia cu cat consuma GSXR1100?

 

A spus cineva ca motoclismul eeste ieftin? De ce nu avem toti scutere sau ( no offence ) , comuniste?

Si vreunul din cei nemultumiti stie care sutn preturile la un service HOnda AUTOTIZAT - "Afara"?

Este evidnet ca si preturile difera intre serviceuri dar personal sunt deranjat tare de afirmatiile astea "hotie pe fata ".

Este o lume mica in moto si in mod cert daca nu este ok o sa dispara serviceul .

Sau incercati intru un mod "ocolit " sa i spuneti "alo esti un prost "?:laugh:)

 

btw, nice bike alo, si mie mi e dor de 600 "meu".

 

Hai sa nu fim carcotasi si sa ne bucuram de vremea de afara.

Eu sunt gata ca si motorul, mai trebuie sa vina si vremea buna. Revizia mi-o fac singur ca imi place si ma pricep, dar:

 

Stiu cat e la Honda, in Canada:

Ulei + Filtru $70

Spalat Motor $15

Lant (curatat, uns, reglat) $25

Reglaj Frana Spate $25

Verificat Fluide (ambreiaj, frana, racire) gratis daca nu completeaza

Total $135 plus 15% taxe - $155.25

 

E adevarat ca le poti face singur in cateva ore, dar trebuie sa te murdaresti, sa folosesti timpul ala in loc sa faci ceea ce stii tu mai bine ca sa castigi bani si trebuie sa te pricepi ca sa nu strici (alinierea rotii spate la intinderea lantului si reglajul franei).

Concluzia, daca faci mai mult de $50/ora sau nu te pricepi te duci si o fac ei. Daca te pricepi si salariul tau e sub $50/ora o faci personal.

Un exemplu simplu de mentalitate romaneasca v-il pot da cu soacra mea. Sta pe intuneric cate doua ore pana se culca ca sa economiseasca banii de curent. In doua ore e in stare sa termine un spate de pulover, deci in patru zile a cate doua ore face puloverul si il vinde cu un pret de 40 ori cat costa curentul pentru 8 ore dupa ce a platit si lana. Ce e mai rentabil? Sa faci puloverul si sa platesti curentul sau sa economisesti curentul?

Editat de Ion54
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...