Sari la conținut

Grup Honda ?


if07pif
 Share

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 108
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Care aveti CBR 600 F...

 

Ce probleme apar mai des? Schimb de ulei, recomandari,placute de frana, bujii poate? filtru de aer? zgomote mai ciudate...??

mod de conducere? este un sport-touring sau un sport mai mult?

 

hai sa auzim numai de bine!!

Editat de CBR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

E BUNA IDEEA DAR ....VORBA ALUIA CINE STIE PE CE O SA-MI MAI CADA BOALA,DUCATI POATE CA-S NAVA.POATE DISCUTII LEGATE DE PROBLEME CARACTERISTIC HONDA,DE EX A INCEPUT SA MI SE AUDA CEVA CAND E PE LIBER LA AMBREIAJ,MI-A ZIS CINEVA CA AR FI "OALA" DE LA AMBREIAJ. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Care aveti CBR 600 F...

 

Ce probleme apar mai des? Schimb de ulei, recomandari,placute de frana, bujii poate? filtru de aer? zgomote mai ciudate...??

mod de conducere? este un sport-touring sau un sport mai mult?

 

hai sa auzim numai de bine!!

 

Eu am :burnout: ...si era foarte buna ideea cu "ce probleme apar"...hai...asteptam pareri... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma alatur cu bucurie grupului posesorilor de HONDA. Eu am o HONDA CB500 - model 2003, de care sunt foarte multumit. Este prima motocicleta (detin permisul categoria A din vara acestui an), dar am o experienta mai indelungata in domeniul masinilor HONDA, care sunt la fel ca motocicletele acestei marci, SUPER!!!

Sa auzim numai de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Sunt un posesor de HONDA cx 500, pentru ca mi-a placut mult acest model. Nu ma pot plange nici de un buget pre mare ,asa ca ma multumesc cu ce am. Singurul inconvenient.....sunt actele pentru ca nu le am. Asa ca va rog : cine are cunostinta de asa ceva , astept un semn :banana: Daca nu gasesc acte sunt nevoit sa o vand ca piese.... si sincer imi pare rau, mai ales ca vine vara si asfaltul ne asteapta. M-as bucura ca acest an sa ne vedem la intruniri...... Merci pentru cine ma aude :finger:

Eu iti spun din experienta multora dezmembreaz-o si sfarseste agonia .Sa ai acte si sa cauti motor e relativ usor. Sa ai motorul si sa cauti acte -uita in primul rand ef putin probabil sa gasesti.Si de fapt iti tre cu cadru sau macar pipi sau unde-o fi seria ceea ce-i si mai putin prob sa gasesti sau faci o magarie si ti-o bati tu si ai o moto care in cel mai bun caz ca nu te prinde nimeni dar esti mereu cu morcovu n-o mai poti vinde niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ..primiti un brasovean cu Africa Twin ?...Incerc si niste poze pe viitor. HONDA este si va ramane HONDA...dar sa nu creda cineva ca sunt indestructibile !!! Au si ele defectiuni specifice marcii(ambreiaj..etc) dar in orice caz sunt renumite prin fiabilitate si sunet frumos(sunet curat..uns...electric..cum vreti sa-i spuneti). Si nu vorbesc din auzite !

Bafta si asfalt uscat

Ce spuneti sa ne organizam pentru 1 MAI 2007 ???

Editat de MotoMax
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ..primiti un brasovean cu Africa Twin ?...Incerc si niste poze pe viitor. HONDA este si va ramane HONDA...dar sa nu creda cineva ca sunt indestructibile !!! Au si ele defectiuni specifice marcii(ambreiaj..etc) dar in orice caz sunt renumite prin fiabilitate si sunet frumos(sunet curat..uns...electric..cum vreti sa-i spuneti). Si nu vorbesc din auzite !

Bafta si asfalt uscat

Ce spuneti sa ne organizam pentru 1 MAI 2007 ???

pe 1 pleaca lumea la mare.. 1 iunie nu ar fi mai bine ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un XX ...sunt foarte multumit de ea ! Un prieten spunea : motocicletele sunt de 2 feluri Honda si restul !

Asta in situatia in care el are un Suzuki... :finger:

 

Stiam ca posesorii de Harley se gratuleaza astfel :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: salutare tovarasi!eu am o HONDA CBX 550 F,de care sunt foarte mandru,de 4 ani nu mi-a cerut decat benzina,e perfecta.TRAIASCA HONDA.Poate noi prprietarii de honde ne vom intalni intr-o zi la un paharel sa ne laudam jucariile si poate o punem si de un club.hai pa,ca ma duc sa-mi pup hondita inainte de culcare.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am una de care sant foarte multumit ,am avut cam toate marcile si cam toate tipurile(sport ,touring,clasic etc.) si asta nu este prima honda .Parerea mea este ca e un fel de mercedes al motocicletelor,nu modelul meu ci marca honda in general. Apropos mai are cineva xr600?

post-10301-1168276144_thumb.jpg

post-10301-1168276209_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

:crack:

e voie si daca sunt (deocamdata), doar doritor de Honda?

sunt in cautarea unui CB 500 si mi-ar prinde bine sa nu fac de ras proprietarii de Honde, nu?

un pic de ajutor, se poate?

 

zomir

 

Welcome in the club, Zaomir!

Sigur ca e voie, chiar doritor fiind. Sa stii ca si eu am inceput cu un CB500 (model 2003), e super motorul. Iti iarta multe greseli mai ales cand esti incepator. Numai cuvinte de lauda pentru motor, tinuta de drum, consum, sound, consumabile....etc. M-am documentat mult inainte de a mi-l cumpara si nu-mi pare rau deloc. Am experienta pe masinile Honda (~300.000 km), care-s ....SUPER, iar motoarele din cate probabil te-ai documentat si tu , urmeaza aceiasi tendinta.

Anul acesta vreau sa-l schimb si sa trec la ceva mai mare (New Hornet 2007, in martie-aprilie am inteles ca sosesc in tara).

Daca te pot ajuta cu ceva, nu ezita.

Sa auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Mai ori am eu impresia ori o fi adevarat... oare motocicletele Honda fabricate de prin anii 1980 pana pe la inceputul anilor 1990 au mai mult fier in ele... sunt mai solide si parca mai putin pretentioase decat suratele mai noi (nu ca astea ar fi pretentioase).

Nu stiu dar tot aud de CB-uri vechi, CBX-uri, VT-uri si nu mai vorbesc de CX-uri care cer doar benzina si ulei si mananca sute de mii de km de asfalt!

Ma rog, cred ca se poate generaliza fenomenul si la celelalte marci de japo... parca erau facute cu mai multa daruintza in ceea ce priveste materialele mai ales.

Deci o fi doar parerea mea? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ori am eu impresia ori o fi adevarat... oare motocicletele Honda fabricate de prin anii 1980 pana pe la inceputul anilor 1990 au mai mult fier in ele... sunt mai solide si parca mai putin pretentioase decat suratele mai noi (nu ca astea ar fi pretentioase).

Nu stiu dar tot aud de CB-uri vechi, CBX-uri, VT-uri si nu mai vorbesc de CX-uri care cer doar benzina si ulei si mananca sute de mii de km de asfalt!

Ma rog, cred ca se poate generaliza fenomenul si la celelalte marci de japo... parca erau facute cu mai multa daruintza in ceea ce priveste materialele mai ales.

Deci o fi doar parerea mea? :blbl:

Asa este.

Doar ca eu as mai extinde perioada, pana prin 97-98.

Dupa aia, au cam inceput sa mearga pe principiul "societatii de consum".

 

Am avut un CB250 care a dat kilometrajul de cel putin o data este cap, fara sa fie desfacut motorul.

Unul fostul proprietar demonstra cat de bun e motorul, turand pe loc la max, pana se inroseau coturile, si isi aprindea tigarea de la ele.

Eu sunt mai cu dragoste de fier - l-am menajat 1 an dar dupa ce l-am vandut, a cedat in sfarsit ambreiajul. Daca tot l-a desfacut s-a uitat si la setul motor, si am ramas tampiti cand a zis ca "e ca nou" si la pus la loc.

 

CBR 1000 F, ca sa dau citatul unui amic: "te duce pana se termina harta" :cheers: - Mi-a placut evident, in mod deosebit.

Cunosc CBR-uri din 86 (sc 21)care au peste 200k km la bord.

VF-uri si VFR-urile sunt legende vii, Bol d´or-urile nu mai zic, ca si Seven-Fifty.

NTV-urile au iarasi o reputatie extrem de buna.

Nu vorbim de Gold-Wing, o "motocicleta" cu care daca ai facut inconjorul lumii se uita lumea la tine ca si cand ai fost la mare. Dar la capitolul asta sta si BMW foarte bine.

 

Mai ramane de vazut daca face xx-ul istorie. Adica sigur face, dar doar alea pe carburator, din 97-98, cine stie poate mi se pune pata, dar deocamdata tot stau in dubii daca sa-l schimb sau nu.

Facand abstractie de aspect, XX-ul nu are pre multe avantaje REALE fata de Dual-ul meu....

 

Ps: Sunt fan Honda de pe cand nu era TV color in .ro. Dupa aia am aflat de Harley, si ma bucur ca nu am avut bani sa-mi cumpar unu, si mi-am luat Honda. :scratch:

Editat de SRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saluti bre.Bagati aici si o Honda X4 din 1998 din garajul lui bunu.bunu.

 

Salut pifule,am vazut mai tirziu ca e vorba de tine.Apropo de pseudonimul ales,am un prieten din copilarie pe care-l cheama Pif.bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Cunosc XX din 1997 cu 100000 mile la bord fara sa fi fost schimbat decit lantul de distributie. Adica 160 mii de kilometri.

A mea e din 1998 si merge bine mersi la cei 33 mii de km. Nimic schimbat in motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...