Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Revin si eu...

Sunt multe info aici da pana nu-mi raspund la intrebarile proprii din cap tot nu pot trece mai departe.

 

Prima:

Am gasit ambele variante si nu mai inteleg nimic; pana la urma cum respiri pe exercitiu?

Inspiri pe efort/incordare etc sau pe extindere/relaxare etc.?

Mie de exemplu la un exercitiu de ridicat de la piept natural imi vine sa expir cand ridic haltera si sa inspir cand cobor...

 

Urmatoarea:

Pe scurt si pe intelesul meu desi apreciez vocabularul bogat: pentru a slabi in principiu trebuie sa faci exercitii cu greutati mici cu multe repetari iar pentru cresterea masei musc ar trebui serii mici, grele, cu greutate progresiva care sa rupa fibra musculara, nu?

 

Intreb, pt ca sub grasimutza de acum eu cred ca mai am ceva muschiulet da nu se vede :lol:

Si atunci nu vreau sa fac pe eroul la sala ci doar sa ard grasimea printr-un fel de fitness cu gantere/scripeti etc plus alergarea care dupa mult citit am retinut ca-i sfanta. Si inot - alt sfant :lol:

 

Unde gresesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

la noi pe la sălile de cartier din ce am văzut sunt doar tipi ciudați care se cred staruri în Prison Break, unii puși pe harță (am citit că Măruță era să și-o ia la sală pentru că alerga prea mult pe bandă și s-a supărat cineva că voia să alerge fix pe banda aia) etc. Lipsa de civilizație mă face să stau departe de sălile din București

Din pacate asa e, atrag salile maimute depilate mai rapid decat cazinourile de cartier. Inca n-am fost pe Valea Oltului, sper ca faptul ca e noua, e criza si nu e in centrul orasului sa o tina fara fauna de rigoare. Prima data o sa merg fara abonament, sa-mi fac o idee.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Bucuresti sint sali si sali , cluburi si cluburi , cartiere si cartiere. Daca ai bani , tragi in sali de vedete , unde nu o sa vezi toti jmecherii de cartier. Eu , cind mergeam pe la sali , nu am intilnit pe nimeni sa ma enerveze , ba chiar erau prietenosi. Eu eram ala mai retras. Da daca si salile au ajuns dubioasa , e nasol , ce sa mai zic. Daca ai vointa si placerea sportului , tragi si acasa foarte bine , cu minimum de utilare. Nu toate aparatele din sala sint vitale , ba chiar foarte putine din ele. Succesuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu...

Sunt multe info aici da pana nu-mi raspund la intrebarile proprii din cap tot nu pot trece mai departe.

 

Prima:

Am gasit ambele variante si nu mai inteleg nimic; pana la urma cum respiri pe exercitiu?

Inspiri pe efort/incordare etc sau pe extindere/relaxare etc.?

Mie de exemplu la un exercitiu de ridicat de la piept natural imi vine sa expir cand ridic haltera si sa inspir cand cobor...

 

Urmatoarea:

Pe scurt si pe intelesul meu desi apreciez vocabularul bogat: pentru a slabi in principiu trebuie sa faci exercitii cu greutati mici cu multe repetari iar pentru cresterea masei musc ar trebui serii mici, grele, cu greutate progresiva care sa rupa fibra musculara, nu?

 

Intreb, pt ca sub grasimutza de acum eu cred ca mai am ceva muschiulet da nu se vede :lol:

Si atunci nu vreau sa fac pe eroul la sala ci doar sa ard grasimea printr-un fel de fitness cu gantere/scripeti etc plus alergarea care dupa mult citit am retinut ca-i sfanta. Si inot - alt sfant :lol:

 

Unde gresesc?

 

Chestia cu respiratia nu cred ca are o regula generala, dar este foarte greu sa faci invers. La impins din culcat toata lumea face cum ai zis tu, inspira cand lasa haltera si expira cand o ridica.

 

Un numar mare de repetari difera de la individ, poate tie multe ti se par 8 altuia multe i se par 40. Normal grasimea se arde la un efort aerobic, in prezenta oxigenului. Culturuismul de masa cu pauze de 2 minute intre serii si numar mediu de repetari 8-10 bucati este un sport anaerob.

 

Daca vrei sa arzi grasime trebuie sa faci un efort sustinut cu un anumit numar de batai ale inimii, undeva pe la 60% din numarul maxim de batai ale inimii si sa dureze mai mult de 20 de minute.

 

Pe benzile de alergare moderne si biciclete eliptice sunt deobicei niste modalitati in care iti masoara pulsul si sunt un fel de tabelase pe masinariile alea care iti spun unde te incadrezi, la efort aerob,anaerob,warm up, weight management, etc.

 

Normal la un antrenament combinat greutati + aerobic arzi undeva intre 500-700 de calorii, in functie si de fizicul tau.

 

Daca ai doar putina grasime care se incapatzaneaza sa se arda vezi ca a pus deadcow cateva pagini in urma niste articole bune, cu antrenament aerobic pe intervale si chestii mai avansate. :lol:

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai vointa si placerea sportului , tragi si acasa foarte bine , cu minimum de utilare. Nu toate aparatele din sala sint vitale , ba chiar foarte putine din ele. Succesuri.

Exact, de-aia am întrebat aici ce pot să fac pe-acasă. Deocamdată o să încerc ce ați recomandat tu și Niko - coreenele alea par cam dure pentru început, încerc ce a zis Niko și după ce intru un pic în ritm încerc și coreene.

 

Mulțumiri pentru amândoi :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in pagina anterioara spunea cineva de o bara de tractiuni, ar fi perfecta pt a completa seria de excercitii. se gaseste prin metro, inter sport o bara de tractiuni care o poti fixa pe tocul usii. pare relativ firava dar tine 100 kg garantat (a facut si taicamiu la cateva serii la ea si are 109 kg).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E incredibil ce poti face cu o bara de tractiuni. Mi se pare de 1000 de ori mai jmechera decit exercitii pt. biceps cu haltere/gantere. Poti sa faci si abdomene , faci exercitii mai complete. Cine nu poate sa-si ridice propriul corp , ma intelege-ti , e cam nasol. Pe YouTube sint niste afroamericani care fac tot felul de bazaconii de astea , dar sincer , inclin sa cred ca au tras si de fiare inainte , sint parca prea mari.

Bagam si eu niste biceps intr-o vreme , dar cind ma suiam pe macara , la 60 de metri , la jumate imi cadeau bratele. De aia inclin acuma mai mult spre exercitii complete si complexe decit spre exercitiiile de izolare made in culturism. Pur si simplu nu te pregatesc pt. viata reala .

Dar , sa nu uitam , genoflexiunile sint sfinte. Si indreptarile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E incredibil ce poti face cu o bara de tractiuni. Mi se pare de 1000 de ori mai jmechera decit exercitii pt. biceps cu haltere/gantere. Poti sa faci si abdomene , faci exercitii mai complete. Cine nu poate sa-si ridice propriul corp , ma intelege-ti , e cam nasol. Pe YouTube sint niste afroamericani care fac tot felul de bazaconii de astea , dar sincer , inclin sa cred ca au tras si de fiare inainte , sint parca prea mari.

Bagam si eu niste biceps intr-o vreme , dar cind ma suiam pe macara , la 60 de metri , la jumate imi cadeau bratele. De aia inclin acuma mai mult spre exercitii complete si complexe decit spre exercitiiile de izolare made in culturism. Pur si simplu nu te pregatesc pt. viata reala .

Dar , sa nu uitam , genoflexiunile sint sfinte. Si indreptarile.

 

ai perfecta dreptate cu genUflexiunile.sunt sfinte.si pentru ca sunt sfinte ,te aduc mai aproape de Dumenezeu. :lol:

eu ,dupa o serie, cind pun bara la loc,am o usoara senzatie,de moment,de lesin,care trece la fel de instant cum a venit.

la fel senzatia de a sta in poponeata,ca picioarele nu ma mai tin.

antrenamentul de picioare e cel mai "fain".

am o gagica la sala care face indreptari cu 100 kg.

mori de placere sa te uiti la ea,cum lucra,cum i se incoarda fiecare fibra din organism,sub greutatea aia.

am si un filmulet cu ea,dar nu il pot pune,fara acceptul ei.

picioare puternice,corp puternic.

la sala am vazut ca peste 80 % dintre colegi,sunt mari sus,si subtirei jos.Johnny Bravo in persoana.

dar,daca stai sa te gindesti,ca femeie,te intereseaza,ca gagiul ala ,nu are picioare proportional cu bustul?

yeah right!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-s vre-o gagica , ba din contra , da conteaza frate , sa fii proportionat. Macar pt. tine ca persoana.Depinde si cit de disproportionat esti , ca pina la urma , doar luptatorii si rugbystii sint beton pe picioare , dar si pe restul. Bine , mai sint si alte sporturi , nu zic.

Am eu impresia , sau nu se mai antreneaza nimeni pe aici ? Progrese , ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era o gluma.

bineinteles ca e important,dar la noi 90% dintre cei care merg la sala,lucreaza picioarele odata pe luna,in rest:brate si piept ,la greu.

referitor la topic,se pare ca e ca si tot forumu :putin mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sala unde ma duc eu sunt niste pustide 18 ani care fac antebrate....dar nu fac picioare :lol: Probabil e o vaarsta la care ai nevoie de "manualitate"...

Eu indreptari nu prea fac...si daca fac, fac cu greutate mica mai multe repetari. Prefer hiperextensiile cu ceva greutate, mi se par mai putin stresante pentru coloana si umeri. Dar daca nu as avea "frica" asta, as face. Pentru cei care pot sa le faca f f f f corect cred k sunt al doilea exercitiu ca importanta dupa genoflexiuni. Eu pur si simplu nu pot sa tin in maini o bara destul de grea ca sa fac seriile de 12-10-8-6 repetari la indreptari. Si de la faptul asta pleaca "incorectitudinea" efectuarii exercitiului pt mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lil debul , facem man. exersam , lucram , ne luptam :lol: numai ca nu mi-am permis sa pun poze cu rezultatele din doua motive. eu daca nu merg la sala am niste poze facute in fata oglinzii cu mobilul iar calitatea este execrabila si doi la mana rezultatele in aproape 8 saptamani (de 3 ori pe saptamana "sala") desi sunt vizibile , nu sunt impresionante tocmai datorita regimului semiaerobic-semianaerob al antrenamentelor mele. banuiesc ca cel mai definitiv lucru pe care pot sa-l spun apropos de ceea ce fac eu , este ca se vede abdomenul. 6 patratele.. nu 8. :lol: dar asta oricum tine de faptul ca sunt ectomorf si banuiesc ca dieta a contat mai mult decat sportul. era o expresie care tradusa zicea cam asa : patratelele se fac in bucatarie nu in sala. sau ceva de genu.

in privinta indreptarilor ... eu nu pot sa fac ca ma doare spatele. probabil nu le fac corect , dar nu am de gand sa ma risc. fac serii de abdomene o data la cateva zile si ma amagesc ca poate au vreun efect asupra spatelui. si exercitii mai specifice cu ganterele , dar fara sa tintesc direct zona lombara.

eu mi-am facut un calcul asa , si am ajuns la concluzia ca daca eu nu folosesc aparate care izoleaza ci numai gantere , tot lucrez spatele , ca vreau sau nu.

eu cand mi-am alcatuit un program am folosit saitul asta . da exercitii specifice pentru fiecare grupa musculara (mare sau mica) avand in vedere echipamentele de care dispune cel interesat. poate mai ajuta pe cineva : http://www.exrx.net/Lists/Directory.html

 

era sa uit. am inceput sa am probleme cu greutatile. de vreo 2 saptamani am impresia ca nu mai sunt suficiente asa ca ar fi trebuit sa-mi mai cumpar niste discuri. cum nu am fost inlesnit financiar , nu am avut de ales si am mutat toate discurile de pe o gantera pe cealalta , aproape dubland greutatea uneia. si am inceput sa fac fluturari , ridicari etc cu o singura gantera dubla. nu stiu de ce , dar pare ca merge treaba infinit mai bine desi e mai solicitant , mai ales ca timp.daca nu ma grabesc tare trec de limita de o ora/per antrenament pe care mi-am propus-o. eu incerc sa nu trec si cred ca am reusit sa ridic si factorul anaerob si cel aerob. spor !

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la durerile de spate , ce te doare , muschiul sau coloana ? Te doare pe loc sau a doua zi ? Cu cit faci ? Daca te dor vertebre , las-o usor cu indreptarile. Baga hiperextensii , adica niste abdomene inverse , stind pe burta , te ridici cu miinile la ceafa si cu picioarele bagate sub o canapea , ceva.

Cu site-ul ala , nu am avut rabdare , dar e tot ce vrei acolo , e super ca arata si cum se fac miscarile , cu animatie. Eu fac exercitii complete , ala e culturism pur , adica e foarte bun , doar ca sistemul MEU de antrenament este altul.

Si eu am doar o gantera , la vreo 40 de kg , asa ca sint obligat sa trag doar cu o mina. Azi insa , umplu un sac cu nisip , pt. geno. In rest , flotari. Am zis ca in primavara ma duc la o sala de smardoieli , degeaba sint pompat daca lesin la 5 flotari.

Succesuri.

Mesaj completat

Uite ce bun e un sac cu nisip , costa aproape nimic si faci forta din toate punctele de vedere. Tipul ala fara sac face hiperextensii , da poti sa le faci si pe sol , fara nimic sub burta.

post-5541-1264751274_thumb.jpg

post-5541-1264751288_thumb.jpg

post-5541-1264751304_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tipul ala fara sac face hiperextensii , da poti sa le faci si pe sol , fara nimic sub burta.

 

mai lasa antrenamentele si du-te la baute.

"tipul" ala e "tipa" !

 

ce mama zmeului, tu nu mai stii cum arata o femeie?!! din fata mai inteleg dar vazuta pe din spate cum poti sa nu-ti dai seama ? :lol:

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vreau sa ma apuc de sala dupa sesiunea asta! imi poate recomanda cineva un tip de proteine ...nu prea pot sa ma ingras! nu sunt foarte slab totusi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te ingrasi de la proteine. va rog incercati sa va documentati un pic. intre doua beri si o fufa cred ca puteti gasi 10 minute sa cercetati problema. ceea ce ti-a recomandat dexter este extraordinar pentru a te ingrasa daca nu-ti pasa absolut deloc de speranta ta de viata sau de calitatea vietii.

painea alba(din comert nu facuta in casa) are exces de carbohidrati simpli ce ridica nivelul insulinei si pun grasime abdominala asociata de ani multi cu atacul de cord si diabetul, untura de porc ridica nivelul grasimilor astronomic . nici nu mai zic de colesterol , iar zaharul... nici n-are sens sa comentez.

la fel de bine te ingrasi cu paine si vin. 4 franzele cat mai ieftine si de dragul argumentului niste vin dulce. la final da un topping de sunca prajita si cu siguranta ajungi unde ai sa vrei.

 

nu neg deloc ca un om de trage un triatlon poate sa manance aproape ce vrea. pentru o perioada. nu uitati ca dupa 20 de ani metabolismul scade cu 1.2% anual si testosteronul la fel. de aia e plin de grasuni cu tone de muschi pe ei (invizibili) pe la 35-40 de ani. nu vad in ce fel culturismul\lifestylu'u asta e pozitiv decat daca doriti sa faceti misto de prieteni facandu-i sa care un cosciug de 110 kg de la etajul 9. :lol:

Mesaj completat

dar pana la urma , daca toti ne-am da interesul in a duce o viata cat de cat sustenabila intreaga relatie simbiotica dintre industria farmaceutica si cea alimentara s-ar destrama. daca ne-am documenta care-i treaba cu proteina asta mirifica si aminoacizii care o alcatuiesc cat si rolul ei in dezvoltarea muschiului , daca am face un efort si am incerca sa pricepem ca secretul unei diete este longevitatea si diversitatea ei , pai atunci , cred ca ar pica statul de drept. ce guvern mondial ar putea sa tina o populatie ce depaseste ca longevitate 90 de ani ? ce nebun ar mai plati CAS si miile de taxe din salariu cand si-ar da seama ca de fapt munceste 50 de ani doar ca sa moara in primii ani de pensie ? cine ar alege sa moara mai repede doar ca unii sa se imbogatesca pe seama ignorantei lui?

eu sunt fumator si inteleg riscurile la care ma expun. . dar voi le cunoasteti pe ale voastre ?

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai nu te contrazic deloc. si in nici un caz nu am dat ca solutie la regimul de ingrasare propus de tine o dieta vegetariana sau ceva similar.

oricum , argumentul tau nu mai este valid in ziua de azi. majoritatea persoanelor pe care le cunosc isi urca fundul in masina dimineata , se duc la birou , isi urca fundul in masina seara , se aseaza pe canapea si se culca. imi pare ca e diferenta mare intre ei si unul care da cu coasa sau se indeletniceste cu activitati fizice serioase nu ai spune ?

si cu toate astea majoritatea sedentarilor mananca in acelasi fel in care ar manca cineva care lucreaza pe camp. poate asta este si motivul pentru care zilele trecute American Heart Asociation ne-a clasat pe locul 3 in lume la boli cardiovasculare. permite-mi sa ma repet.

 

Suntem pe locul 3 in lume la boli de inima din pricina felului in care mancam.

 

astea sunt date medicale. ca asa gasesc si eu 5 consumatori de coca care ating 70 de ani (vezi rolling stones) si niste fumatori de 90 de ani care au tras tutun in tigareta de ziar

 

sa bagi slana si shaorma , micul si piftia , carnatul prajit in ulei si caltabosul in FIECARE ZI sau de mai mult de 2 ori pe saptamana (ideal o data pe luna conform studiilor de prin mai toata lumea) si sa justifici acest lucru invocand un stil de viata de dinainte de colectivizarea lui ceausescu , nu mi se pare un argument valid.

 

iar apoi , logic vorbind , taranul a fost intotdeauna un om simplu si sarac. de unde pana unde au mancat taranii nostrii mezeluri in fiecare zi ? cine are animale la tara stie ce munca e sa cresti un porc si o vaca. daca ne-am lua dupa mitul asta urban ar insemna ca fiecare taran sa aiba 20 de porci si vreo 5 vaci anual doar ca sa supravietuiasca =))

bunicul meu a avut 11 frati si surori si a fost oier inainte de razboi. si ei mancau mamaliga cu lapte ca altceva nu aveau. si au prins toti 80 de ani fara probleme.

 

p.s. am zis eu ca nu-i buna palinca ? :lol:

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vorbiti de 2 lucruri total opuse.

unu aduce vorba de un stil de viata si o "dieta",de cel putin 20 de ani,stil de viata ce include,cel putin,cred,zilnic,4-5 ore miscare/munca,si de cele mai multe ori nu chiar usoara ( pentru un orasean super grea).

altul face referire la un stil de viata si "dieta" pentru secolul in care traim cu problemele pe care le avem,pentru mediul in care traim, urban, pentru stilul de viata,de cele mai multe ori,dezordonat pe care il ducem.

inca odata,sunteti ca un chior cu un surd,sau un mut cu un surd,cum vreti.

unul vorbeste de motoare de viteza si unul ne explica din ce e facut un deltaplan.

taranul ,care acum are 75 de ani,si munceste ,in acealsi spatiu geografic,comuna/sat,unde sunt 1000-2500 de suflete,la munte /deal/vale/cimpie,aude acum de poluare prima oara in cei 75 de ani,munceste de la 7-8 ani,la cimp,la vaci,la oi,taie lemne,s-o incalzit cu lemne o viata......intelegeti ideea.......dar in cei 75 de ani de viata,nu a trecut nici o zi fara munca=miscare,pai ala poate baga in el orice,ca el oricum minca mai putin decit consuma.

mergind la sat,cred ca sunteti de acord,ca putem numara pe degete batrinii cu burta,nu?

de ce?

pai simplu.spre deosebire de viata de la oras,care in mare inseamna,ce spune deadcow (trezit,cafea,urcat in masina,ajuns la birou,stat in poponeata 8 ore,urcat in masina,venit acasa,stat pe canapea),sa nu mai adaugam factorul tigara+alcool ( si nu dinala facut din fructele crescute/ingrijite de tine,ci ala cumparat,facut industrial),viata de la tara,mai ales in cazul batrinilor e parfum.

slana,palinca,caltabosi,cirnati prajiti in ulei,porc,vaca,oaie,orice maninca,la ei nu are timp sa se depuna,ca muncesc zilnic.

de aia ,la tara si traiesc mai mult.

de ce ,noi astia nascuti pe timpul lui ceasca,eram mai slabuti ca astia din ziua de azi?

pai in primul rind,ne jucam zilnic afara,alergam,faceam miscare si nu aveam porcariile ce le au astia azi:chipsuir,snacksuri rahaturi.

eu ,unul pina ,acum 2 zile nu am stiut ca am copii la mine in zona.

stit de ce?

pentru ca nu ies la joaca.

dar acum,cum a nins,a inghetat putin in spate si au iesit la joaca.

in rest,chiar si vara,nu ii vad.

e muult mai greu sa traiesti la oras,dpdv al sanatatii decit la sat.

iar la sat e muult mai greu de trait,pentru ca trebuie sa muncesti.

cu parere de rau,astia de stam la oras,suntem putin cam lenesi,pentru sat.

as putea pune un pariu,ca in cazul unui experiment,sa traiesti la sat,sa iti cresti animalele,sa maninci sanatos,fara prajeli,fara porc,sa iti cresti singur pasarile,sa ai loc sa iti cresti pesti singur,sa ai o livada si o gradina sa iti cresti singur legumele si fructele,sa faci zilnic miscare,sa traiesti undeva linga un munte sa ai aer curat,ajungi lejer la o visrta gen 75-80 de ani,cu toti dintii in gura,poate nu iti amintesti de cite ori ai fost racit/bolnav,fara probeleme cardiace majore,fara colesterol in singe,fara burta,fara dureri de spate s.a.m.d.

 

 

in alta ordine de idei,am inceput sa fac indreptari......si e marfa de marfa.

arati ca un poponaut,ce ii drept, cind ti spatele cabrat,dar simti ca traiesti.

la fel si la genuflexiuni.

am mai urcat putin pe scara kg-lor puse pe bara.

ligamentele rezista :lol:

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buun, sa incep... am urmarit cu mare interes topicul si mi se pare foarte util, de asemenea am vazut ca este si multa lume pe aici care chiar are habar ce zice :D asa ca pun si eu datele problemei si astept raspunsuri din partea voastra: Se da una persoana 1,90 94,5kg 23 de ani, merg la sala de aprox 5 luni jumatate, avand urmatorul program dat de un antrenor : luni: piept, triceps, abdomen ...marti:umeri posteriori, laterali, anterior, trapez, oblici...miercuri liber, joi: coapse, abdomen...vineri: spate, biceps, antebrate, oblici. incalzirea o fac cu 10 min de alergare pe banda, antrenamentul fiind incheiat cu alte 10 min de alergare pe banda... Acum ce vreau sa stiu este cat de eficient este progamul pe care il urmez, la inceput am simtit si am vazut ceva schimbari dar acum parca am stagnat :lol: vreau sa mai dau jos din burta, care deja a scazut, dar tot mai este :D, nu vreau sa ma fac "malac" ci doar sa imi mai scada burta si sa definesc mai bine muschii... m-ar interesa si un fel de program alimentar daca se poate dar mai concret ca la prost :lol: daca mai trebuie sa mai dau ceva detalii, feel free to ask

Ps. hai primavara hai ca am innebunit, visez numai plimbari prin Grecia noaptea :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buun, sa incep... am urmarit cu mare interes topicul si mi se pare foarte util, de asemenea am vazut ca este si multa lume pe aici care chiar are habar ce zice :D asa ca pun si eu datele problemei si astept raspunsuri din partea voastra: Se da una persoana 1,90 94,5kg 23 de ani, merg la sala de aprox 5 luni jumatate, avand urmatorul program dat de un antrenor : luni: piept, triceps, abdomen ...marti:umeri posteriori, laterali, anterior, trapez, oblici...miercuri liber, joi: coapse, abdomen...vineri: spate, biceps, antebrate, oblici. incalzirea o fac cu 10 min de alergare pe banda, antrenamentul fiind incheiat cu alte 10 min de alergare pe banda... Acum ce vreau sa stiu este cat de eficient este progamul pe care il urmez, la inceput am simtit si am vazut ceva schimbari dar acum parca am stagnat :lol: vreau sa mai dau jos din burta, care deja a scazut, dar tot mai este :D , nu vreau sa ma fac "malac" ci doar sa imi mai scada burta si sa definesc mai bine muschii... m-ar interesa si un fel de program alimentar daca se poate dar mai concret ca la prost :lol: daca mai trebuie sa mai dau ceva detalii, feel free to ask

Ps. hai primavara hai ca am innebunit, visez numai plimbari prin Grecia noaptea :lol:

 

pai stai putin.

tu ai antrenor,sau ?

ca asa reiese din ce spui.............ca un antrenor ti-a facut programul,nu?

pai daca ai un antrenor,de ce ne mai intrebi pe noi?

eu daca am incredere sa fac ceva ce imi spune unu' ,antrenor, si mai da si rezultate,cum spui chiar tu,nu mi-as mai bate capul cu alte pareri,caci ceea ce deja eu fac da rezultate.

asta ar fi una.

a doua ,ar fi ca, la un moment dat e normal sa stagnezi,din dat jos burti sau pus masa/muschi.

nu am inteles daca acest antrenor, facindu-ti programul, care e conceput ,sau asa trebuia sa fie,pe ceea ce i-ai spus tu ca vrei=slabit sau sa pui masa,in cazul in care s-a gindit el ca,urmind,acest program vei slabi,ma gindesc ca ti-a spus si ce sa maninci,sau ce sa elimini din ceea ce maninci.

cu riscul de ma repeta:ai un antrenor,si ceea ce te-a pus el sa faci deja da rezultate.de ce nu continui?

la mine la sala antrenori costa extra,asa ca daca dau un ban,la unu ,ce i se spune antrenor, de ce mai cer parerea la altii?!

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rookie , dexter face caterinca. dieta lui bazata pe untura pe paine prajita cu zahar care iti asigura necesarul de proteine pentru a pune masa si a da cu stromeleagul in femeie pana ii cad dintii este reteta ideala pentru dezvoltare musculare durabila si pentru un stil de viata care o sa-ti permita sa bei palinca la 80 de ani.

salata este oricum pentru poponari. ca si apa.

un barbat adevarat mananca ceafa de porc , cartofi prajiti si uda din belsug cu bere la pet.

 

plm. ma gandesc serios daca sa mai postez aici sau nu. este imposibil sa porti o discutie argumentata si logica cand ideile se "rumega" in stomac in loc sa fie filtrate de ratiune.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...