Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

@cata - Cred ca depinde de frecventa cu care lucrezi grupele respective....Daca trec cateva zile bune si fortezi un pic..e normal sa apara febra,.

 

P.S: Unde mergi la sala in Cj?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vroiam sa scriu despre acidul lactic si febra musculara, dar se pare ca aceasta teorie nu mai e acceptata. Se pare ca ea ar fi datorata microtraumelor musculare. Dar febra musculara si severitatea ei nu sunt indicatori de eficienta a antrenamentului.

 

Ontopic: Ieri m-am apucat de p90x. Ne vedem peste 90 de zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiam ca nu e normal sa ai febra tot timpul. Adica e normal sa ai la inceput, dar tot timpul?! Poate sa confirme cineva cele de mai sus? :)

 

asa este. este bine sa ai febra "primele antrenamente" ale grupei X. avand in vedere ca este indicat sa lucrezi 1 grupa / sapt. asta inseamna primele 2 sapt.

eu vorbesc de febra genul sa nu prea poti misca bratele sau picioarele sau unde ai lucrat. ca mai ai un mic junghi intr-un muschi - nu se poate numi febra. dar daca e sa faci febra dupa 4-5 etc luni de sala, inseamna ca ai obosit prea mult muschiul - si e bine sa il lasi sa se regenereze complet. daca ar fi cum am citit mai sus, ca daca atunci cand faci febra inseamna ca ai "lucrat bine", probabil ca am sta toti intr-o febra musculara permanenta. ce fun!!! eu nu inteleg de unde ideile astea despre subiect. ati citit voi undeva? aratati-mi si mie unde, sau e parerea voastra? ( proasta !)

 

cand am auzit ca in romania "se trage prost"de fiare, nu am crezut, am zis ca oamenii sunt nebuni. dar acum chiar sunt de parere ca se trage prost rau de tot de fiare. de ce? ca vine un X care nu are habar, si crede el ca e bine sa faci sala fara centura. ca asa a auzit la unu care e mare, sau asa se gandeste el. "ceee ? centura? pentru ce frate? lasa ma sa lucreze muschiu" :( total eronat. centura trebuie purtata pe toata perioada antrenamentului. chiar si cand lucrezi biceps. de ce? it;s simple. nu cumva ridici greutatile alea sa le pui pe bara? nu cumva te apleci dupa gantere? nu cumva trebuie sa le lasi jos usor aplecandu-te ? ( pun accent pe aplecandu-te - pentru cine stie putina anatomie poate intelege fara un document medical ce se intampla, unde este presiunea pusa din cauza greutatii) ( sau poate unii le arunca din mana cum am mai vazut prin sali, hulci dinastia care fac cu 1000 de kile de le tremura toti muschii si dupa arunca ganterele pe jos, mai mai de fac gaura in podea). sa vedeti cat o sa rad cand peste 5-6-7 (irelevant) N ani, o sa te apleci sa te legi la sireturi si o sa simti un mare junghi in spate. si nu o sa mai apuci bidonul de 5l de apa sa bei, o sa bei din sticle de 0.5, etc

 

cititi pe net!!! articole ale unor oameni care au facut sala. nu va mai incredeti in tot ce posteaza X sau Y. pentru ca X sau Y mai mult ca sigur au auzit si ei de undeva "ca e bine asa".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu citeam reviste chiar cand m-am apucat. Le aveam de la frate-mio. Era explicat totul foarte clar, si intelegeam de ce e bine si de ce nu e bine sa faci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand am auzit ca in romania "se trage prost"de fiare, nu am crezut, am zis ca oamenii sunt nebuni. dar acum chiar sunt de parere ca se trage prost rau de centura trebuie purtata pe toata perioada antrenamentului. chiar si cand lucrezi biceps. de ce? it;s simple. nu cumva ridici greutatile alea sa le pui pe bara? nu cumva te apleci dupa gantere? nu cumva trebuie sa le lasi jos usor aplecandu-te ? ( pun accent pe aplecandu-te - pentru cine stie putina anatomie poate intelege fara un document medical ce se intampla, unde este presiunea pusa din cauza greutatii) .

 

 

cei care nu sunt in stare sa stea cu spatele drept, pieptul scos si burta supta au mare nevoie de centura.

coloana este suprasolicitata cand e stramba.

daca tu te apleci din cocoasa in loc sa faci o genoflexiune si sa stai cu spatele drept... asta e.

 

parca te si vad facand cumparaturile cu nevasta si purtand centura cu plasele prin piata... :(

 

 

nu discut de cei care au avut accidentari si folosesc centura/brau.

zic ca ei nici macar nu ar trebui sa lucreze cu fiare. gimnastica cu greutatea corporala e arhisuficienta.

 

 

sa vedeti cat o sa rad cand peste 5-6-7 (irelevant) N ani, o sa te apleci sa te legi la sireturi si o sa simti un mare junghi in spate. si nu o sa mai apuci bidonul de 5l de apa sa bei, o sa bei din sticle de 0.5, etc

 

bine ca o sa fi tu fericit de necazul altora...

Mesaj completat

eu o sa rad de tine cand in n ani nici sa-ti foooti nevasta nu o sa poti fara centura. :)

macar cioarpi flausati sa-ti iei ... sa nu racesti.

 

centura si ciorapi flausati, imaginea culturetului preventiv.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Alexdimi , da' tu unde tragi de fiare si cu ce rezultate de zici ca in Romania "se trage prost de fiare" ? Pune si tu o poza , sa vedem daca esti in masura sa dai sfaturi. Ca asa , citite pe net , am si eu 1000 de teorii.

Centura se poarta cind faci cu greutati URIASE. Si cum biceps e cam greu sa faci cu greutati imense , sau triceps , sau alte grupe , rezulta ca mai ai de studiat. daca fac impins culcat ce fac , pun centura ? Sau tractiuni ?

Cind bagi geno , ramat din aplecat si bineinteles mama exercitiilor pt. barbati , INDREPTARILE , e bine sa ai centura.

Fiind democratie, fiecare face cum vrea. Ideea e sa le mai si gindesti putin inainte. Daca spatele inferior nu poate sustine greutatea cu care faci biceps , sau daca nu stii sa ridici sau sa lasi bara jos , sfatul meu , schimba sportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi lasati si mie pe PM un link cu programul ala P90x?

youtube :(

 

@gixxer, postul de dedesubt!

o sa pun poze cu mine befor & after, ca-mi iau webcam. N-am cu ce face... Am nokia 1100...

 

ps! scuze! gixxxer

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va certati pentru centura :(... bine ca nu va certati si pentru manusi.Eu folosesc manusi si totusi am bataturi.Centura o folosesc rar si atunci doar cand fac geno.

Sunt persoane care o folosesc si cand fac biceps.Cine e mai cu burta cred ca se simte mai bine cu centura pusa,Cu cat ridici mai mult cu atat e mai solicitat abdomenul ca presiune.Centura are si aceasta proprietate, nu doar pentru partea dorsala.

 

Aici conteaza si geneticul omului,consider ca fiecare decide pentru el insusi.Nu e regula sa porti centura .Fiecare face exercitile cu atentie in asa fel incat sa nu ajunga sa se accidenteze.Daca chiar esti neatent si tragi ca un bou la sala tot o sa te accidentezi indiferent ca ai centura sau nu.

La fel sunt la sala care fac fara manusi.Eu unu m-am obisnuit sa fac doar cu manusi.Cel putin la tractiuni si trapez eram varza fara manusi.

 

hai sariti cu poze :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu alte poze nu mai am , ca nu am mai progresat vizibil. De, datu' in sac nu incurajeaza crestere musculara. Si nici 2 mese pe zi , ca mai mult nu mi-e foame.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei care nu sunt in stare sa stea cu spatele drept, pieptul scos si burta supta au mare nevoie de centura.

coloana este suprasolicitata cand e stramba.

daca tu te apleci din cocoasa in loc sa faci o genoflexiune si sa stai cu spatele drept... asta e.

 

parca te si vad facand cumparaturile cu nevasta si purtand centura cu plasele prin piata... :(

 

 

nu discut de cei care au avut accidentari si folosesc centura/brau.

zic ca ei nici macar nu ar trebui sa lucreze cu fiare. gimnastica cu greutatea corporala e arhisuficienta.

 

 

 

 

bine ca o sa fi tu fericit de necazul altora...

Mesaj completat

eu o sa rad de tine cand in n ani nici sa-ti foooti nevasta nu o sa poti fara centura. :)

macar cioarpi flausati sa-ti iei ... sa nu racesti.

 

centura si ciorapi flausati, imaginea culturetului preventiv.

 

cred ca te simti foarte inteligent dupa postul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va cam atacati, fratilor. Era doar un sfat, cu explicatiile de rigoare. Nu m-am luat de persoanele care au probleme cu zona lombara si nu am jignit pe nimeni. Dar esteti romani, va inteleg.

 

Lil debul, esti din buc? Unde "dai la sac"? Poate ne cunoastem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

p90x mi se pare un program circuit,ca oricare altul.

oricum,fara dieta,este egal cu zero.

ca,de altfel,orice program.

sunt curios

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 2 zile ma omoara spatele. Simt ca ma pis pe mine daca ma misc brusc. sa fie de la fiare prea grele pt. fizicul meu "derutant" , sau doar m-a tras curentul la sale , in atelier , la bustul gol si transpirat ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar e adevarat mitul cu curentu' , il simt chiar acum , cum ma ia cu transpiratii de durere. Si ce bine mergea treaba cu sacul ala. Asta e , las' ca ma fac eu mare. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost postat video..Forta genetica..se explica: e negru:D

Mesaj completat

De 2 zile ma omoara spatele. Simt ca ma pis pe mine daca ma misc brusc. sa fie de la fiare prea grele pt. fizicul meu "derutant" , sau doar m-a tras curentul la sale , in atelier , la bustul gol si transpirat ?

 

Stretch si tractiuni. Nu stiu daca functioneaza, asa am inteles si eu de la altii.

Daca exista frisoane, nu e de la fiare problema. Poate doar daca erau prea reci. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De 2 zile ma omoara spatele. Simt ca ma pis pe mine daca ma misc brusc. sa fie de la fiare prea grele pt. fizicul meu "derutant" , sau doar m-a tras curentul la sale , in atelier , la bustul gol si transpirat ?

 

Daca ai facut cu greutati prea mari tu stii...dar daca te-a tras curentul poti sa incerci un unguent "Diclac 5%", este cel mai puternic analgezic de pe piata pe care l-am folosit. Dupa ce m-am dat vreo saptamana cu un tub din ala mi-a trecut. Poti sa incerci.

 

Eu am fost atunci pe la toti doctorii, au zis ca imi fac infiltratii in coloana si alte magarii....m-au scanat pe toate fetele si mi-au zis cum sunt eu terminat.

Apoi i-am intrebat: e posibil sa ma fii tras si curentul? Raspunsul a fost :E posibil si asta!

 

Bine ca m-am lecuit la a crede ce zice primul doctor care imi iese in cale si cer mereu 2-3 pareri inainte de a face ceva in directia asta.

Iar dupa toti doctorii astia solutia "Diclac 5%" a venit de la o batranica, ea isi mai alina reumatismul cu el si mi-a zis ca s-ar putea sa-mi fie bun si mie.

 

:(

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu greutati mari trag in general (mari pt. mine-totul e relativ). Dar nu am mai tras de circa 2 saptamini , cind m-a lovit beleaua.

Cu transpiratii ma lua de durere , nu de gripa.

Am aplicat singura si cea mai buna metoda de taran fara farmacie in apropiere. Sare incinsa , pusa in prosop , aplicata pe sale , pe sub briul de motor. M-a mai lasat , chiar am lucrat ceva la viitoarea mea sabie. va recomand si la cazuri usoare de plamini. Testat personal , se aplica pe chiept. Fara caterinca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cine stie cite mai sunt,de care tu nu sti.

;)

 

in alta ordine de idei,ma mincat in poponeata sa fac indreptari cu picioarele drepte,pentru lombari.

tot ce pot spune e ca am o mega febra.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...