Sari la conținut

Culturism si fitness


P   T   R
 Share

Postări Recomandate

Cum sa scazi in grasime fara sa scazi in greutate?

E ca si cum ai zice...."se poate sa pui muschi pe tine fara sa iei in greutate?"

Raspunsul e NU la ambele.

Slabitul inseamna scadere in greutate.

Grasimea aia pe care o arzi are o anumita greutate....cand nu o mai ai pe tine e clar ca nu ai aceleasi Kg.

Cea mai buna metoda de a arde grasimi e alergatul adica exercitiile fizice aerobice(care tin mai mult de 3 minute fara pauza)

Dar ca sa nu o iei in extreme si sa arzi si muschi atunci cel mai bine e sa faci forta si dupa forta sa bagi 15-20 de minute de cardio (alergat pe banda)

Antrenamentul de forta iti va proteja muschii de ardere atunci cand te apuci sa alergi pe banda.

Dar daca exagerezi cu banda atunci poti sa iei si steroizi ca tot vei arde muschi.

15-20 de minute de alergat pe banda...nu mai mult.

Si acasa lasi mancarurile prajite in ulei.

Bagi cat mai multa carne,oua,branza....care sunt bogate in proteine.

Proteina pune muschi si arde grasimi.

Succes

Intr-un documentar de pe BBC, foarte documentat, se spune ca exercitiile aerobice se fac dupa cele de forta, ca sa cresti performantele. Alt documentar spune ca e suficient sa bagi 3 sprinturi blana de 30-60sec, sa duci pulsul spre maxim, dupa aia o sa ai arderi la greu in urm 30 min. Adica, nu-i nevoie de stat 30 min pe banda daca vrei sa slabesti. Adevarul e pe la mijloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Generatii intregi de culturiști au slabit facand aerobic moderat (la 60-65% hrt). Si a mers. Acum au apărut noile teorii cu EPOQ, VO2 Max si alte traznai.

 

Trebuie incercat si văzut ce merge mai bine la fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti ectomorf, adica inalt, slab, cu oase, incheieturi si muschi subtiri, mai bine te orientezi spre altceva...dans sportiv spre ex, ai avea mai multe satisfactii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam rautacioasa si gratuita chestia cu dansul.

Ca ectomorf pui masa musculara/corporala foarte greu, dar ai satisfactia obtinerii unui fizic deosebit, elegant si rafinat, din cauza osaturii fine, care se traduce in incheieturi subtiri si a lungimii segmentelor musculare, a proportiilor.

Ca exemplu, Frank Zane, in prima poza apar reprezentanti tipici al celor trei tipuri, toti trei Mr. O.

Dar si Serge Nubret avea ceva procent de gena ecto (orice corp prezinata o combinatie a celor trei, important fiind cea dominanta)

post-10515-0-45929800-1436648776_thumb.jpg

post-10515-0-47365400-1436648790_thumb.jpeg

post-10515-0-56306800-1436648797_thumb.jpeg

post-10515-0-04210200-1436648805_thumb.jpg

post-10515-0-64594300-1436648811_thumb.jpg

post-10515-0-58749000-1436648838_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca si ectomorf, intr-un an ajungi un dansator bunicel iar in culturism... un tragator de fiare din ce in ce mai descurajat...

Culturismul te transforma intr-o namila greoaie si aproape dizgratioasa pe cand dansul...in asta:

 

 

Raman la parerea ca esti mai castigat prin dans decat prin trasul de fiare...si timpul petrecut invatand sa dansezi e mult mai placut decat trasul de fiare...

 

O femeie va fi mai impresionata daca te misti bine pe ringul de dans decat daca ai...47 la brat...ceea ce...s-avem pardon...


» Post actualizat in 11 Jul 2015 21:56

Dacă ăștia sunt ectomorfi, eu la 56 de kile ce sunt? :rusinica:

Numai unul este chipurile ectomorf.

 

Un adolescent sau un tanar plapand.

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mianmar23, s-o crezi tu ca trasul de fiare este practicat pentru a obtine femei...

la fel putem vorbi si despre motocicilism. Culturismul este un mod de viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci seara proteine, atunci carbohidrati dimineata, sau cum ?

Sa am si eu o idee cum le impart, ca nu ma pricep, n-am stat niciodata sa verific ce mananc.

Pentru partea de bulk up e ok sa mananci orice vrei si cat mai mult, ma rog, cu unele limite de bun simt, insa daca vrei patratele si definire atunci trebuie sa incepi sa iti cantaresti mancarea si sa fii foarte atent la ce alimente mananci! Si cu sufletul in rai si cu ... nu se poate. Bineneles ca o sa slabesti, e si normal, insa nu o sa pari mai mic, ci muschii o sa fie bine definiti si vizibili. De asemenea, pentru abdomen/patratele vezi ca gasesti exercitii specifice de ardere grasimi(cardio).

Editat de @jinx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-17190-0-43120800-1436721906_thumb.jpgpost-17190-0-53742800-1436721945_thumb.jpgpost-17190-0-16817600-1436721991_thumb.jpg

Ca si ectomorf, intr-un an ajungi un dansator bunicel iar in culturism... un tragator de fiare din ce in ce mai descurajat...

Culturismul te transforma intr-o namila greoaie si aproape dizgratioasa pe cand dansul...in asta:

 

 

Raman la parerea ca esti mai castigat prin dans decat prin trasul de fiare...si timpul petrecut invatand sa dansezi e mult mai placut decat trasul de fiare...

 

O femeie va fi mai impresionata daca te misti bine pe ringul de dans decat daca ai...47 la brat...ceea ce...s-avem pardon...


» Post actualizat in 11 Jul 2015 21:56

Numai unul este chipurile ectomorf.

 

Un adolescent sau un tanar plapand.

Dansul ca barbat e....GAY....parerea mea.

Daca vrei sa fii BARBAT atunci trebuia sa arati ca un BARBAT.

O femeie e atrasa de un BARBAT....intr-adevar ca sunt cateva care au ochi si pt baietasi dinastia hyper-sensibili care fac dans dar stii cum se zice...fiecare regula cu exceptia ei.

Femeile sunt atrase de masculinitate ca de asta sunt femei.

In subconstientul lor se simt protejate de un mascul puternic,impunator.

Poti cuceri o femeie daca esti hyper-sensibil ca o balerina masculina(dansator) dar dupa o vreme sa nu te mire ca te-a inselat cu unu care arata ca un barbat adevarat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

43d8a086ddb46b90922898b5ddc6b961.jpg

 

Poza asta e scoasa rau din context, ala povesteste in interviu ca "i was crying on stage, i've been crying off stage" si despre ma-sa care are cancer si despre nevasta-sa care e langa ei in timp ce le ia interviu'.. nu e cea mai buna poza de dat exemplu.

Dar faza cu dansul in loc de culturism e gay rau :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de dat o cutie de BSN Syntha 6, mai sunt 1,5 kg din 2,23. E cu aroma chocolate milkshake, mie nu imi place. 100 ron, pomana :)

Editat de Ciprian-Yamaha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu ai ce problema sa ai, e luat de pe culturism-suplimente. Il tin langa parfumuri, deci fara probleme de cocoloase sau altele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare:

este adevarat ca oxandrolon este cel mai sigur steroid?

Intreb din pura curiozitate, nu mai practic culturismul de ceva timp si cand ma ducea meu la sala, nu existau astea... (naposim, decadurabolin, decanofort erau cele mai populare atunci)

Avand niste chestiuni cu inima n-am putut utiliza niciodata anabolizante.

Dar intrebarea ramane. Exista anabolizante sigure, fara efecte nocive (presupunand ca le utilizezi conform dozelor indicate)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici o lista cu eficienta steroizilor si nu numai : http://www.steroizi.ro/articole/tabel_eficienta_steroizi.php . Sper ca se pot posta linkuri catre alte siteuri. Daca nu, imi cer scuze.

Anavar-Oxandrolon este printre cei mai "safe" steroizi daca se poate spune asa, totusi efectele secundare si nocive asupra ficatului EXISTA. De aceea se recomanda folosirea unor hepatoprotectoare precum essentiale forte n sau liv52. Acesta este un steroid oral. Daca doresti injectabil se pare ca cel mai sigur si eficient ar fi masteronul. Preturile insa sunt pe masura.

Anavarul de la vermodje de ex 100 bucati sunt 350 lei, bayer 60 bucati 250 lei iar masteron injectabil 100 ml sunt 250 lei. :) Sa nu uiti de o terapie post ciclu care este recomandata chiar daca unii spun ca in cazul anavarului nu este nevoie. Documenteaza-te bine inainte sa faci acest pas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebam deoarece am avut o discutie in care sustineam existenta efectelelor nocive ale steroizilor.

Eu nu mai sunt practicand al culturismului de foarte multa vreme.

Multumesc de info.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masteron (drostanolone propionat) e foarte androgenic si tot ce e androgenic vine cu efecte secundare semnificative.

Cel mai sigur steroid este testosteronul....e SINGURUL steroid de care nu imi e frica sa il folosesc NON-STOP tot anul.

Are cel mai bun raport AA (androgenic-anabolic).

Efectele secundare sunt relativ minime!

NICIODATA un oral nu va fi mai safe ca un injectabil.

Anavar(oxandrolone) e cel mai sigur oral....dar tot oral ramane si la randul lui supune ficatul unui stres considerabil!

Cel mai safe ciclu pe care mi-l pot imagina si pe care il poti duce ani de zile(da ati citit bine ANI de zile) consider ca e o fiola de (sustanon,enantat,cipionat) pe saptamana!

Eu sunt de 6 luni straight pe sustanon o fiola pe saptamana!

ABSOLUT niciun efect advers!

ABSOLUT NIMIC....si am fost acum 3 saptamani la o policlinica privata pt teste sa vad cum stau(creatinina serica pt buna functionare a rinichilor si nivelul enzimelor hepatice plus inca cateva la inima)

Nu recomand folosirea lor sa nu fiu inteles gresit....am vrut doar sa clarific unele intrebari puse pe aici.

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa zici angiograma?

Stau MUUUULT mai bine ca un fumator,unu care bea sau unul care mananca shaorme sau prajeli in ulei.

Duc un stil de viata culturistic....adica mananc sanatos!

Editat de Sergiu 28
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Culturism si fitness

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...