Sari la conținut

2 mai 2006 - Accident La 270km/h


alexcbr80
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 203
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

comentarii stupide si atitudine de conservari pensionari... :)

Cu atat mai mult ca nu cunoaste nimeni detaliile accidentului (conditii, viteza, etc.)

Fereasca Dumnezeu sa vi se-ntample si la 40 km/h si se vor gasi carcotasi care

sa spuna ca ati cautat-o, ca n-ati avut echipament corespunzator.....

Dumnezeu sa-i odihneasca-n pace pe cei plecati dintre noi si condoleante familiilor .

 

R.I.P.

Eu am comentat strict datele oferite in topic!

Fereasca Dumnezeu sa te duci la mare, sa tragi masina pe dreapta sa te mai dezmortesti sau sa te duci intr-un tufisi si sa patesti asa ceva.

 

Cauta topicuri sa vezi atitudinea unor motociclisti de pe acest site la adresa altor motociclisti atunci cand mergeau cu masina in loc de motor.Si sa citesti si atitudinea celor de pe forum la adresa motociclistului acuzat.

 

Se poate intampla si la 40 la ora dar sansele ca asa ceva sa se intample sunt infirme.

 

Fara a lasat si 2copii orfani

Taranul ala cati copii orfani a lasat?

 

Sa nu ma intelegeti gresit.Imi pare nespus de rau pentru ce au patit cei doi baieti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hayabusa nu explodeaza la 270...tine mult mai mult. E pur ghinion. N-a fost vina lor, stiau ce stiau...e stupid si inutil sa comentam pe chestia asta.

Mare mare pacat.

Baietii cu motoarele, care vor sa mearga la inmormantare...ganditi-va la familii un pic. Daca Doamne fereste as pati ceva pe motor, va asigur ca mama nu ar suporta sa mai vada motoare pe urma.

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat ti-e scris atat o duci... nici mai mult nici mai putin... Ba mai putin DA!!! Atunci cand o cauti... 270km/h... pe circuit mai zic si io... Dar pe strazi publice?!? :)

 

Orice ar zice lumea, nu pot acepta sa fiu cu familia sau sa imi stiu familia pe sosea cand un taifun din asta "se distreaza" sau "isi testeaza limitele"!!!

 

 

 

INCONSTIENTA... si nu m-ar deranja daca ar face-o ORIUNDE IN ALTA PARTE DAR NU PE UN DRUM PUBLIC!!! 270 km/h... INCREDIBIL!!!

 

 

Da ma...Increeeedibiiiil. 270...incredibiiil...pe drum public...incredibiiiiiil....Dar vai...domnul are enduro...Sa nu te dai prin padure ca sperii animalele si le stresezi.

Esti leit ala din Spania cu audi-ul lui a seis. Atita stiti, sa comentati ca niste babe ignorante si sa-i dati cu poezia voastra cu circuitu'. Unde ai vazut tu circuit in tara asta de (cuvant urat)? Arata-mi si mie unu' sa ma duc sa ma dau. E asa greu de priceput ca oamenii aia au avut un ghinion fantastic (i.e. le-a explodat motorul). Mi-e greata :baldy: :baldy: :what: ...

V-a raspuns cineva foarte bine

comentarii stupide si atitudine de conservari pensionari...

Cu atat mai mult ca nu cunoaste nimeni detaliile accidentului (conditii, viteza, etc.)

Fereasca Dumnezeu sa vi se-ntample si la 40 km/h si se vor gasi carcotasi care

sa spuna ca ati cautat-o, ca n-ati avut echipament corespunzator.....

Dumnezeu sa-i odihneasca-n pace pe cei plecati dintre noi si condoleante familiilor .

 

R.I.P.

 

:)

 

:crack: :baldy: R.I.P.

 

Eu unul o sa incerc sa nu mai ma uit defel in sectiunea asta a forumului :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i odihneasca!!

 

Nu cred ca isi gasesc loc comentariile pe topicul asta. Sunt de acord cu majoritatea comentariilor de pana acum doar ca ele, cred, apartin unui alt topic si la o alta categorie gen LECTII INVATATE.

 

Inca o data comentariile sunt de prisos. Condoleante familiilor indoliate :) :) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil baietii testau ce stie Hayabusa aia... Nu stiu unde au prins drum suficient de drept si de bun pe acolo pentru acei 270 km/h, ca toata soseaua aia de (cuvant urat) e in reparatii si reconstructii, dar probabil motocicleta aia nu avea nevoie de prea mult pentru a ajunge acolo. Groaznic accident, si din pacate al doilea in nici 48 de ore in judetul Hunedoara. Si nici macar nu suntem asa multi in judetul asta. Dumnezeu sa-i ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

RIP :)

 

motoru era un Suzuki Hayabusa adus recent in tzara din Italia

Se poate ca motorul sa nu fie in stare tehnica buna, sau o stare tehnica care sa-i permita regimul respectiv.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ma...Increeeedibiiiil. 270...incredibiiil...pe drum public...incredibiiiiiil....Dar vai...domnul are enduro...Sa nu te dai prin padure ca sperii animalele si le stresezi.

Esti leit ala din Spania cu audi-ul lui a seis. Atita stiti, sa comentati ca niste babe ignorante si sa-i dati cu poezia voastra cu circuitu'. Unde ai vazut tu circuit in tara asta de (cuvant urat)? Arata-mi si mie unu' sa ma duc sa ma dau. E asa greu de priceput ca oamenii aia au avut un ghinion fantastic (i.e. le-a explodat motorul). Mi-e greata :baldy: :baldy: :baldy: ...

V-a raspuns cineva foarte bine

 

1. nu vad legatura intre a avea enduro/speed/basculanta/mig21 si a merge cu asemenea viteza pe un drum public??? :)

 

2. eu zic ca tocmai pentru ca nu's "baba ignoranta" comentez... pt ca eu NU SUNT DE ACORD cu asemenea viteze pe drumurile publice, si deh! nici legea nu e... deci nu sunt singurul... Poate eram ignorant daca pur si simplu citeam ce s-a intamplat si imi vedeam de ale mele... dar ma intereseaza!!! Si eu ies pe drumurile publice si cu masina si cu motocicleta, dar si pieton cu familia!!!

 

3. Este adevarat ce zici tu, ca nu exista circuit in tara asta, care o consider foarte frumoasa... o strica anumite exemplare care cu greu le-as numi oameni!!! Si ce sa facem acu'??? Nu avem circuit... hai sa ne dam cu 200 km/h (si peste) pe sosea, poate mai omoram si oameni nevinovati pe langa noi...!!! Nici poligoane de tir pentru civili nu avem... ce zici... nu iesim pe strada sa dilim vreo 2-3 nevinovati... Ca deh! daca nu avem poligoane de tir si noi vrem sa tragem cu arma?!?

 

4. au avut ghinion fantastic... ASA ESTE!!! - ma intreb oare cum ar fi fost daca s-ar fi intamplat la viteza legala??? Sau mai bine zis... s-ar fi intamplat??? Dar... cine stie?!? :crack:

 

Nu am vrut sa comentez "ghinionul" de care au avut parte! Poti muri si la 10km/h pe motor! Poti merge pieton si sa te trezesti cu un ghiveci/pian in cap... Aici e cum ii este scris fiecaruia dintre noi!!! Eu ma gandeam "doar" la minusculul aspect ca rulau pe un drum public cu o viteza necorespunzatoare!!!

 

P.S. - incerc din rasputeri, ca atunci cand merg cu motorul sa nu stresez pe nimeni (nici chiar animalele din padure care in multe aspecte ne dau lectii, noua oamenilor care cica mai si gandim)... iar prin acest post nu fac decat sa imi expun parerea... ca d'aia avem forum... oare daca eram de acord cu asemenea viteze ce ziceai???

 

MAI INCERCATI SI VOI SA VEDETI CAUZELE... CA EFECTELE SUNT EVIDENTE!!!

 

Aici sunt parerile noastre... pro si contra... aici se discuta... numai comunismul infiera dreptul la opinie... Un simplu "nu sunt de acord cu ce ai zis" cred ca era suficient pentru a-ti arata parerea la ce am postat!!! Dar acu, ce sa zic si io, fiecare raspunde asa cum poate...

 

Oricum, imi cer scuze daca te-am ofensat intr-un fel sau altul... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@newprofiler1978

Pe mine unu' nu m-ai ofensat cu nimic. Dar citesc aici si oamenii care i-au cunoscut pe baietii aia si acum pling dupa ei.

Da, poate am scris dur si la nervi, dar ma dispera deja parerile de genu' asta. Pricepeti odata ca unii si-au luat motociclete sport pt senzatiile oferite, asa cum altii isi iau enduro, sau chopper, etc, pt alt gen de senzatii. Da, mi-ar place si mie sa am un circuit linga oras. Dar nu am. Ce sa fac? Sa-mi vind motocicleta?! Nici macar eu, cu un 400, nu pot sa circul cu 90 afara. Asta e.

Cum am zis, imi pare tare rau pt ghinionul lor :crack: . N-a fost nimeni de vina, decit soarta. Asa a fost sa fie :baldy: ...

 

:) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-a fost nimeni de vina, decit soarta. Asa a fost sa fie :) ...

 

sint absolut convins ca in raportul politiei o sa scrie altceva. nu exista "sa nu fie nimeni de vina". iar pentru moarta omului aluia de pe camp (chit ca era satean sau nu) de vina va fi considerat motoristul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu cred ca isi gasesc loc comentariile pe topicul asta. Inca o data comentariile sunt de prisos.

 

Daca o judecam la rece,pt. cei ce au murit in momentul de fata totul e de prisos.

 

 

 

 

@newprofiler1978

Pe mine unu' nu m-ai ofensat cu nimic. Dar citesc aici si oamenii care i-au cunoscut pe baietii aia si acum pling dupa ei.

Da, poate am scris dur si la nervi, dar ma dispera deja parerile de genu' asta. Pricepeti odata ca unii si-au luat motociclete sport pt senzatiile oferite, asa cum altii isi iau enduro, sau chopper, etc, pt alt gen de senzatii. Da, mi-ar place si mie sa am un circuit linga oras. Dar nu am. Ce sa fac? Sa-mi vind motocicleta?! Nici macar eu, cu un 400, nu pot sa circul cu 90 afara. Asta e.

Cum am zis, imi pare tare rau pt ghinionul lor :crack: . N-a fost nimeni de vina, decit soarta. Asa a fost sa fie :baldy: ...

 

:) :)

 

La 270 km/h oare a fost soarta de vina?Dpdv legal treaba cu "soarta" cade,oricum vinovatul nu mai poate fi pedepsit.Dpdv moral,credeti fiecare ce vreti..personal nu vreau sa ma cert cu nimeni.Circuite ar fi prin tara dar nu pt. vitezele astea si in orice caz daca ar exista,nu cred ca intr-o situatie de genul asta circuitul ar fi modificat rezultatul...cel mult nu mai murea pietonul si eventual pasagerul(ma gandesc ca nu ar fi fost nimeni tentat sa mearga cu pasager pe circuit).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi putut sa se dea omu` pe circuit cu 350km/h, cu 50km/h in oras sau cu cat vreti si unde vreti, nu asta este problema caci, nu a fost un accident din cauza unei prioritati, pierderii controlului sau altceva, a fost un accident din cauze tehnice, ceea ce este tragic.

 

Cad avioane, se scufunda vapoare si acelea au o verificare tehnica foarte bine pusa la punct, asa ca asta este ghinion curat.

 

R.I.P. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut undeva o zicala ce e probabil ca o stiti dar e bine sa o mai si intelegeti:

 

"Nu conduce mai repede decit poate ingerul tau pazitor sa zboare.."

 

pacat ca se moare..

R.I.P. :) :)

Editat de aztec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[MI se face scarba de unii dintre voi....va rog nu mai intrati sa postati aici cu mintzile vostre ciausiste....sa nu imi zica mie unu ca daca ar avea pe mana o busa soseaua goala nu iar da gaz...cat destre viteza...ajungi asa rpd la ea ca nici nu apuci sa te uitzi la acul kilometrajului cum ai 300in bord...asa ca nu doresc la nime sa treaca prin ce trec io acum...ce vina or avut ei daca motoru o explodat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i odihneasca.

 

mai zilele trecute ma gandeam ce fac daca imi explodeaza cauciucul la peste 100 la ora sau daca mi se rupe lantul la viteza aia si intra unde nu trebuie, him.

 

nasol moment pentru toata lumea.

 

Sa speram ca nu vom avea parte de astfel de probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex, imi pare rau sa te contrazic. Eu am o Busa din 2003, si ma abtin fara prea mare greutate sa ii dau, chiar si cand soseaua este goala.

Cea mai importanta si valoroasa frana a unei motociclete este in capul conducatorului ei.

Este tragic ce s-a intamplat cu prietenii tai, dar este clar ca si viteza nu i-a ajutat.

Iar despre omul care a murit nevinovat, mai pot sa zic ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex, imi pare rau sa te contrazic. Eu am o Busa din 2003, si ma abtin fara prea mare greutate sa ii dau, chiar si cand soseaua este goala.

Cea mai importanta si valoroasa frana a unei motociclete este in capul conducatorului ei.

Este tragic ce s-a intamplat cu prietenii tai, dar este clar ca si viteza nu i-a ajutat.

Iar despre omul care a murit nevinovat, mai pot sa zic ceva?

Bine tu te abtii dar poate majoritatea nu.....si daca chiar ar fi ai auzit tu sa explodeze vreun motor de Busa pana acum? io unu nu si nici nu imi pot explica cum sa intamplat...erau prea tineri 25respectiv28 ani....prea de treaaba....nush numai stiu ce sa zic....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Putem spune vrute si nevrute, putem da vina pe motor sau pe vitexa excesiva, putem da vina pe soarta...e clar ca nimeni nu poate detine adevarul, insa, in momentul in care iti iei motor exista niste riscuri, in momentul in care iti iei motor de viteza exista riscuri si mai mari pt ca eu nu am sa cred niciodata ca in actuala Romanie ai asemenea drumuri in care sa merite sa te supui la astfel de risc incat sa-ti iei Super-sportiva.

Cred ca ca o supersportiva iti poate aduce adrenalina de varf pe doua roti, cred ca senzatie te poate face sa uitzi de riscuri dar mai cred alegerile noastre se fac in functie de ceea ce trebuie sa alegem si mai cred ca vina e o chestiune extrem de subiectiva si extrem extrasa din regulile unei societatzi sau alta.

Atata timp cat nu sunt in stare sa-mi dau seama daca alegerea este doar a mea sau daca e alegerea pe care trebuie s-o iau pt a merge pe un drum prestabilit, e calar ca nu voi putea trage in veci concluzii.

Si pt ca e normal sa nu fiu perfect echidistant fatza de cele 2 variante (alegere sau soarta) inclin sa cred ca dincolo de orice tragedie exista un echilibru si ca ceea ce suntem acum vine fix din tragediile trecutului, si mai cred ca e de (cuvant urat) sa filosofez pe un astfel de caz dar de multe ori cred ca fiecare are exact ceea ce merita.

Credem oare ca exista vrteo diferentza daca morim pe 2 rotzi sau murim la 80 de ani, vom fi oare pregatiti sa murim mai impacatzi sau sa nu starnim reactzii?

 

E inevitabil! Traim si murim dar cand alegem cum traim e bine sa ne gandim si ca trebuie sa acceptam consecintzele.

 

Imi pare tare rau de ei, ma intristeaza si ma sperie in aceeasi masura. Ceea ce am scris e doar o parere si pot fi chestiuni contradictorii, nu cred ca cineva poate fi atat de sigur de ceva incat sa decreteze.

 

Eu m-am gandit bine dupa ce am avut un accident destul de grav si nu din vina mea daca sa renuntz sau nu la motociclism; si nu am renuntzat, m-am gandit ca asta-mi place si accept riscurile, oricum facem ceea ce stim noi mai bine, unii pot scapa si trage concluzii in timp ce altzii nu mai au norocul asta.

 

ATITUDINEA CREEAZA VIITORUL (vb. lu nenea kent)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-i ierte si sa-i odihneasca pe toti trei.Dar nu se poate sa nu fii de accord cu :

 

RIP :)

 

Sa le fie invatatura de minte celor care spuneau ca pe motor merg cum vrea basca lor si ca ei sunt singurii care suporta consecintele...

 

Constat pentru a nu stiu cata oara ipocrizie si atitudine partinitoare.Daca topicul era ceva de genul "Un conservar cu o super masina a pierdut controlul la 270km/h si a omorat un motociclist" cum reactionati?Tot despre oameni care au murit era vorba...

:)

 

 

Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti 3!

 

Si eu zic ca era ceva extrem de in neregula cu Busa aia si nu se putea prevedea ca ii va bubui motorul, chiar si la 270.

Parerea mea.

Inca o data. RIP!

 

 

Sa mai punem la socoteala ca aici e vorba si de un om complet nevinovat?Asta asa ca a vrut omu sa vada "cat se duce".Hmmmm.............

 

 

Inca odata Rest In Peace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...