Sari la conținut

SuperTenere 2010


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 746
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In sfarsit un termen limita oficial pt prima vizionare. Toti santem curiosi cu ce au schimbat textilele cu care era imbracata ultima data, precum si datele tehnice reale. Sper ca in sezonul 2011 s-o am in garaj ;)

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cam asta e starea mea de spirit actuala:

post-3763-1267007539.gif

 

M-am abonat deja

post-3763-1267007465.gif

 

Ma gandeam asa... Credeti ca o sa o aduca Yamaha la Smaeb??

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Ar fi dragut, dar nu cred.

 

Astia de la noi n-au bani sa-si primeneasca stocurile si voi vreti motoare abia lansate?

 

Personal eu am avut numai experiente pozitive cu unul din dealerii Yamaha din Bucuresti, dealer care stiu ca s-a dezvoltat foarte puternic la sfarsitul lui 2008 si de la care nu m-ar mira (sau de la care m-as astepta) sa ne faca surpriza asta.

Voi sunteti mai aproape de fata realitatii si stiti mai bine ce si cum...

Singura varianta care mi-ar mai ramane ar fi sa o iau inspre Budapesta, dar parca anul asta as dori sa vin si eu prima data pana la Smaeb.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai Raul, stii care e problema?

 

Piata de desfacere in Romania este infima. La noi se inmatriculeaza motociclete intr-un an (vorbim de SH + noi) cat se vand in Italia intr-o luna. Chiar si cu o populatie de patru (de fapt e de trei doar) ori mai mare ca a a noastra... diferenta de putere de cumparare si nivel de trai se reflecta vizibil.

 

Si daca pe langa saracie mai pui si criza... incepi sa intelegi de ce la noi nu prea sunt motoare de test drive, incepi sa intelegi de ce showroom-urile sunt putin si pline de motociclete de acum 2 ani, inca nevandute.

 

Vorbeam cu baietii de la Honda si ii intrebam daca avem sanse sa vedem VTR 2009 la salonul moto 2010 si baietii imi ziceau ca sansele sunt foarte mici...

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
entuziasmul tau m-a facut sa-mi aduc aminte ca nu mi-am verificat biletu' de la loto... din pacate numa' un numar am prins :o

 

Eu ti-am spus sa iei 6 bilete :D. Tu nu...

P.S. - Ce motor Âşecxi ti-ai tras. Sa te bucuri cu placere in continuare de el.

 

 

E criza totusi :)

 

Mai Raul, stii care e problema?

Piata de desfacere in Romania este infima. La noi se inmatriculeaza motociclete intr-un an (vorbim de SH + noi) cat se vand in Italia intr-o luna. Chiar si cu o populatie de patru (de fapt e de trei doar) ori mai mare ca a a noastra... diferenta de putere de cumparare si nivel de trai se reflecta vizibil.

Si daca pe langa saracie mai pui si criza... incepi sa intelegi de ce la noi nu prea sunt motoare de test drive, incepi sa intelegi de ce showroom-urile sunt putin si pline de motociclete de acum 2 ani, inca nevandute.

Vorbeam cu baietii de la Honda si ii intrebam daca avem sanse sa vedem VTR 2009 la salonul moto 2010 si baietii imi ziceau ca sansele sunt foarte mici...

 

Acuma, stiti si voi cum e cu criza. Fiecare o percepe in felul lui. Cand te afecteaza e nasol. Dupa ce iti revii, incepi sa crezi ca, asa cum nu mai e la tine, nu mai e nici la altii. Acum sunt in etapa asta. Asa ca sunt optimist si sper la mai bine.

Pe de alta parte nu pot sa nu remarc o schimbare de strategie la unele marci japoneze. Pe de o parte ma bucura. Pe de alta, aduce stressurile inerente.

Este vorba despre faptul ca japonezii invata lectiile BMW si HD si investesc destul de mult in imagine si publicitate in ultimul timp. S-au convins si ei de mentalitatea de ... (nu zic cum, fiindca e cam urat cuvantul) a clientului, care, din pacate, vrea sa fie "mintit frumos" si usor dirijat.

Nu pot sa nu remarc strategiile puse in practica la lansarea unor modele precum Yamaha XT660Z Tenere, Yamaha FZ8, Honda VFR1200 si Kawasaki Z1000.

 

Probabil ca investitia masiva in imagine se va traduce, mai devreme sau mai tarziu, in preturi mai mari (fie ale motocicletelor, fie ale serviciilor). Sau poate ca aceste costuri vor fi acoperite pur si simplu de vanzarile mai mari.

O a alta implicatie, de care noi, cumparatorii aproape exclusivi de SH sper sa nu avem parte, ar fi mentinerea preturilor mari si la SH-uri vechi motivate doar de o aura de imagine uneori mult depasita de realitate (exemple clasice pentru mine - multe Bmw-uri si AT-ul.)

Vom trai si vom vedea.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem prea multi care asteptam ora 9, poate se blocheaza site-ul, :o care intra printre primii pe siteul oficial repede save si postare aici :D, totusi sa speram sa nu avem probleme din astea, daca tot asteptam momentul acesta de ceva vreme.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal eu am avut numai experiente pozitive cu unul din dealerii Yamaha din Bucuresti, dealer care stiu ca s-a dezvoltat foarte puternic la sfarsitul lui 2008 si de la care nu m-ar mira (sau de la care m-as astepta) sa ne faca surpriza asta.

Voi sunteti mai aproape de fata realitatii si stiti mai bine ce si cum...

Singura varianta care mi-ar mai ramane ar fi sa o iau inspre Budapesta, dar parca anul asta as dori sa vin si eu prima data pana la Smaeb.

 

 

bogdan harea a spus mai sus in topic ca a fost la dual tours si au spus ca in martie vor avea ST.

 

in momentul de fata suntem o tara cu vanzari mici. @switch nici macar la noi se vand intr-un an nici macar cat vand italienii in cele mai proaste 2 saptamani din an.

 

totul tine de puterea de cumparare. Pe mine criza nu ma afectat, din potriva. vanzarile in domeniul IT sunt constante ba chiar intr-o crestere usoara si continua.

 

Ciprian Popescu este un om ambitios si sunt convins ca vom vedea cat de curand posibil nou ST in vitrina din Pipera.

 

 

AMR 2 ore.... simt cum tot netul freamata :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AMR foarte putin. Vorba lui Pico, de mult n-am mai fost atat de nerabdator sa vad un produs nou (inainte era vorba de camere foto).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...