Sari la conținut

Accident Bucuresti, zona Titan.


zasto
 Share

Postări Recomandate

Ce sa zic, eu sunt cel de pe jos...

 

Motocicleta este un Peugeot XR6 de 50cc sau mai bine zis era (e praf acum).

Nu ma miscam pentru ca era normal o data ce am avut impact direct cu masina si am facut tumba in aer trebuia sa stau nemiscat deoarece nu stiam cat de grav sunt ranit...

Ce sa va mai zic... ca vinovatul a fost cel cu masina care mi-a taiat calea cand mai aveam 15m sa trec de el... mergeam cu faru aprins am claxonat si am si toba goala(face un zgomot de se aude de la 200m) si respectivul tot nu m-a vazut.

Am si Cat B permis si mai stiu cat de cat cum gandesc soferi iar in cazul de fata sunt 100% ca el a crezut ca poate sa treaca inainea mea...

 

As dori sa stiu daca stie cineva vre-un service moto care sa lucreze direct cu companiile de asigurari deoare ce am cautat ieri toata ziua si nu am gasit...

 

Totodata daca ma poate indruma si pe mine cineva in ce fel sa procedez in situatia de fata ca sa primesc despagubirile (motor praf + casca + Laptop care il aveam in rucsac in spate) ?

 

P.S. daca mai are cineva poze as dori sa le primesc si eu ... deoarece sincer nici nu stiam tip de masina a fost implicata in accident si nici cum arata soferu la fata, am stat tot timpul pe spate cu fata in sus si nu am putut sa vad nimic in jur

Mesaj completat

 

 

 

Da intradevar motocicleta mea intra la categoria scutere... avand in vedere ca fac scoala pentru Cat A este destul de buna pentru a ma obisui cu un motor ....

Cat despre casta o aveam legata la gat si cand am cumparat-o m-am orientat sa fie cat mai fixa pe cap, aveam si manusi si in momentu de fata ma bucur ca le-am cumparat...

Frumos spus ! Respect ! :lol: Esti mai motociclist decat multi de pe-aici !

Editat de pantera
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce sa zic, eu sunt cel de pe jos...

[...] am si toba goala(face un zgomot de se aude de la 200m) [...]

 

Frumos spus ! Respect ! :) Esti mai motociclist decat multi de pe-aici !

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati ajuns sa comentati si la cei care incep pe scooter, eu bag picioarele in el de forum. Poate ca legea zice o chestie, dar gandeste cineva ca nu se aplica tocmai pentru ca ar trebui schimbata? Noooo...de ce sa ganditi? Consum inutil de energie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ciuda contradictiilor, carpanosul are dreptate cu privire la legislatie, daca depaseste 45 km/h nu se mai incadreaza ca moped. La noi bineinteles ca nu se tine cont de asta. Totusi sa nu uitam ca baiatul are permis categoria B, deci nu e un pericol public (in alte tari poti conduce mobra de pana la 125 cc cu B-ul)

 

 

eu cand mi-am luat scuter nou de 50cc scria ca viteza maxima constructiva este 45 km/h in certif de omologare

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca respectivul Peugeot e inregistrat la primarie ca si scuter, e vina omului sau a celui de la primarie care i-a facut inregistrarea ? Just a thought, pentru carcotasi. Si vorba cuiva de mai sus...omul are B-ul, era echipat, vrea categoria A si a inceput pe ceva foarte mic (fie el scooter, "motoreta", etc) si tot se gasesc unii sa sara cu gura.

 

@Lorak - bine ca ai scapat cu bine, baga casca si laptopu' la daune si da-i inainte sa-ti recuperezi paguba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati ajuns sa comentati si la cei care incep pe scooter, eu bag picioarele in el de forum. Poate ca legea zice o chestie, dar gandeste cineva ca nu se aplica tocmai pentru ca ar trebui schimbata? Noooo...de ce sa ganditi? Consum inutil de energie.

 

Pai daca nu e miar sa zica aaaa, daca a inceput pe asta mare, acum GiCA COntra se leaga de scuter, ca scuterul de fapt nu e scuter, trebuia sa inceapa pe ceva mai mic.

Daca imi iau permis A, A1, B si fac sute de mii de km pe bicicleta e bine sa ma urc apoi pe scuter?

 

Sa trebuie sa pun motor de 0,5 CP pe bicicleta sa ma fac cateva sute de km si apoi sa imi iau scuter?

 

Baiatului cu accidentul multa sanatate si speri sa recuperezi o parte din pagube, ca astia de la asigurari sunt chitrosi.

Vezi poate merge dauna totala sau reparatie in regie proprie. Io zic ca e mai putina bataie de cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu e miar sa zica aaaa, daca a inceput pe asta mare, acum GiCA COntra se leaga de scuter, ca scuterul de fapt nu e scuter, trebuia sa inceapa pe ceva mai mic.

Daca imi iau permis A, A1, B si fac sute de mii de km pe bicicleta e bine sa ma urc apoi pe scuter?

 

Sa trebuie sa pun motor de 0,5 CP pe bicicleta sa ma fac cateva sute de km si apoi sa imi iau scuter?

 

Baiatului cu accidentul multa sanatate si speri sa recuperezi o parte din pagube, ca astia de la asigurari sunt chitrosi.

Vezi poate merge dauna totala sau reparatie in regie proprie. Io zic ca e mai putina bataie de cap.

 

bine zis..

 

Valabil doar pentru unii dintre noi... in loc sa ne bucuram ca a scapat si ca are toate oasele intregi zici ca ii doream moartea baiatului asta... Atitudine tipic romaneasca.

Din punctul de vedere al unora, daca ne plac motoarele, ar trebui sa incepem cu jumatate de cal putere cu trotineta. chiar si asa cred ca s-ar gasi unii sa comenteze..

-trebuia sa incepi cu un sfert de cal putere...asa-ti trebuie!!!...

 

Sa fim sanatosi si la vara cald..

Editat de Bobozauru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ciuda contradictiilor, carpanosul are dreptate cu privire la legislatie, daca depaseste 45 km/h nu se mai incadreaza ca moped. La noi bineinteles ca nu se tine cont de asta. Totusi sa nu uitam ca baiatul are permis categoria B, deci nu e un pericol public (in alte tari poti conduce mobra de pana la 125 cc cu B-ul)

In alte tari mopede si scutere sunt omologate inainte sa ai voie cu ele pe drum. Daca nu exista control, cum e de asteptat ca sa respecte legea? Motoreta din exemplu sa incadreaza la fel de bine ca moped ca si toate scutere, mopede fara cutie de viteze, biciclete cu motor, si ce mai circula in Romania cu capacitate de sub 50cmc si putere sub 4kW.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"quote"

Da, cu jumatate de cal putere ar trebui sa incepeti.

Da, permis obligatoriu pentru scuteristi.

Asta nu este decat un alt scuterist fara permis... (nu dau doi bani pe B-ul lui)

 

Ofticati-va! smile.

 

"quote"

 

asa este, cei mai multi scuteristi nu respecta nici regulile elementare..

dar aici vorbim de un baiat care avea echipament, cunostea regulile de circulatie si avea scuterul inmatriculat la primarie samd..

 

 

daca noi nu suntem uniti la ce draq mai facem mitinguri si marsuri incercand sa-i sensibilizam pe altii???...

Editat de Bobozauru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

?!?

 

Pai sa-ti explic: tocmai i-ai acordat respectele unui scuterist care umbla cu "toba goala(face un zgomot de se aude de la 200m)".

 

Nu am nimic cu accidentul, cu circumstantele lui si cu scuteristul respectiv, in afara acestui aspect.

 

Da' eu pe drujbarii astia care umbla cu toba goala am olecutica de boala. Ce sa zic, imi place sa dorm linistit. Tie nu?! Copilului tau (eventual) nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar pe bicicleta fara permis. In rest, daca vrei pedoua roti, permis obligatoriu, cu examen teoretic si practic. Apoi, in primii doi ani, nu mai mult de 125cc, iar in urmatorii 2, nu mai mult de 250cc. Abia dupa 4-5 ani sa ajungi la un 500cc. Asa v-as face, sa se mai termine cu toate fitele. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu motociclist--carpanosule ,esti praf tati,cand citesti mai ai obiceiul sa mai sari peste cuvinte?

 

Aaaa si buna chestia aia(ti-ai luat permis in arges?) probabil ai si numere de bulgaria nu?

Scuterul meu,o chinezarie, inmatriculat pe 49,9 cc prinde 100-110 fara modificari facute de mine,asa l-am luat interlegi?

Oamenii(firma) care mi l-au vandut mi-au zis ca este de 50 cc ,eu i-am pus doar o curea cu kevlar malossi ATAT

 

Am pemis cat B din 1998 si cat A din 2009.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Grecia daca vrei pe moped tre sa ai A sau A1. Asa au reusit sa mai reduca rata accidentelor in care erau implicate vehicole pe doo roti.

 

HD.. Poti spune despre tine ca te poti ridica sa arunci primul cu piatra? cred ca nu..toti gresim iar legea in momentul de fata este mai permisiva cu mopedistii..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

V-ati gasit sa va luati tocmai de unul care merita respect. Are permis de conducere,poarta casca adevarata ba mai are si scuterul inscris si a platit si asigurare. Il tratati ca pe ultimul manelo-biker fara casca si fara numar cand el e de fapt un motociclist in devenire,cu mult respect pentru ce inseamna doua roti si lege.

Respectele mele frate,esti mult deasupra unora care isi dau ifose de motociclisti pe aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-ati gasit sa va luati tocmai de unul care merita respect. Are permis de conducere,poarta casca adevarata ba mai are si scuterul inscris si a platit si asigurare. Il tratati ca pe ultimul manelo-biker fara casca si fara numar cand el e de fapt un motociclist in devenire,cu mult respect pentru ce inseamna doua roti si lege.

Respectele mele frate,esti mult deasupra unora care isi dau ifose de motociclisti pe aici.

 

 

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu e miar sa zica aaaa, daca a inceput pe asta mare, acum GiCA COntra se leaga de scuter, ca scuterul de fapt nu e scuter, trebuia sa inceapa pe ceva mai mic.

Daca imi iau permis A, A1, B si fac sute de mii de km pe bicicleta e bine sa ma urc apoi pe scuter?

 

Sa trebuie sa pun motor de 0,5 CP pe bicicleta sa ma fac cateva sute de km si apoi sa imi iau scuter?

 

Baiatului cu accidentul multa sanatate si speri sa recuperezi o parte din pagube, ca astia de la asigurari sunt chitrosi.

Vezi poate merge dauna totala sau reparatie in regie proprie. Io zic ca e mai putina bataie de cap.

Daca-ti iei A, nu mai ai ce face cu A1. Apropos, BBL vine de la bebel?

Mesaj completat

Doar pe bicicleta fara permis. In rest, daca vrei pedoua roti, permis obligatoriu, cu examen teoretic si practic. Apoi, in primii doi ani, nu mai mult de 125cc, iar in urmatorii 2, nu mai mult de 250cc. Abia dupa 4-5 ani sa ajungi la un 500cc. Asa v-as face, sa se mai termine cu toate fitele. :lol:

Tu nu stii, ma, ca groapa e de vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-ati gasit sa va luati tocmai de unul care merita respect. Are permis de conducere,poarta casca adevarata ba mai are si scuterul inscris si a platit si asigurare. Il tratati ca pe ultimul manelo-biker fara casca si fara numar cand el e de fapt un motociclist in devenire,cu mult respect pentru ce inseamna doua roti si lege.

Respectele mele frate,esti mult deasupra unora care isi dau ifose de motociclisti pe aici.

 

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa-ti explic: tocmai i-ai acordat respectele unui scuterist care umbla cu "toba goala(face un zgomot de se aude de la 200m)".

 

Nu am nimic cu accidentul, cu circumstantele lui si cu scuteristul respectiv, in afara acestui aspect.

 

Da' eu pe drujbarii astia care umbla cu toba goala am olecutica de boala. Ce sa zic, imi place sa dorm linistit. Tie nu?! Copilului tau (eventual) nu?

 

 

Deci daca o sa iti spun ca asa l-am cumparat cu toba goala si ca si pe mine ma scoate din sarite pentru ca ma cam face se rahat zgomotul pe care il face, bineintels ca nu ai sa ma crezi... nu aveam de gand sa stau sa investesc in el o data ce imi iau Cat A, aveam de gand sa imi iau un 125cc-250cc consider ca e deajuns pentru Bucuresti si nu vad de ce as arde benzina aiurea cu ceva mai mare...

Cand am scris ca are toba goala incercam sa demonstrez cat de atent a fost soferul respectiv... intre-timp am aflat ca defapt pasagerul din dreapta a fost cel care m-a vazut dar cand l-a atentionat pe sofer a fost prea tarziu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

V-ati gasit sa va luati tocmai de unul care merita respect. Are permis de conducere,poarta casca adevarata ba mai are si scuterul inscris si a platit si asigurare. Il tratati ca pe ultimul manelo-biker fara casca si fara numar cand el e de fapt un motociclist in devenire,cu mult respect pentru ce inseamna doua roti si lege.

Respectele mele frate,esti mult deasupra unora care isi dau ifose de motociclisti pe aici.

 

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci daca o sa iti spun ca asa l-am cumparat cu toba goala si ca si pe mine ma scoate din sarite pentru ca ma cam face se rahat zgomotul pe care il face, bineintels ca nu ai sa ma crezi... nu aveam de gand sa stau sa investesc in el o data ce imi iau Cat A, aveam de gand sa imi iau un 125cc-250cc consider ca e deajuns pentru Bucuresti si nu vad de ce as arde benzina aiurea cu ceva mai mare...

Cand am scris ca are toba goala incercam sa demonstrez cat de atent a fost soferul respectiv... intre-timp am aflat ca defapt pasagerul din dreapta a fost cel care m-a vazut dar cand l-a atentionat pe sofer a fost prea tarziu...

 

Ba te cred. Si de acord cu Pantera, pari un tip responsabil si grijuliu.

 

Bafta pe viitor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE (BBL @ Apr 1 2010, 03:55 PM)

QUOTE (Haywood Yablomme @ Apr 1 2010, 08:27 PM)

 

Posturi unde se observa cerebralul.Subscriu.Incepe de la cmc putini spre in sus,areB,categoria ii permite sa conduca MOPEDUL ala!Poa' sa prinda 130la ora, daca atunci cand a iesit din uzina a fost limitat conform legii...e ok

Daca era alt fel de accident, etc, atunci mega-baicarii ar fi sarit: a inceput direct pe miar, nu avea casca de firma,etc...ca sa vezi cat de carcotasi suntem , noi intre noi!!! Si aici as dori sa vorbesc de cei care strang km reali , nu km virtuali facuti din tastatura...

 

Altfel privit : @Lorak : capul sus , ai avut noroc, totusi un pic de circulatie preventiva nu strica!!!

Fa cumva si baga TOT ce ai avut stricat/zgariat la accident, inclusiv echipament. Nu te lasa la mana asiguratorului si cere-ti drepturile! Daca poti , insista pe dauna totala pe reparatie regie proprie, caci de multe ori iesi bine in modul asta.

Multa bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne !

Nici sa aiba omu accident "linistit" nu poate ,ca apar "Dan Diaconistii" , RUSINEEE!!!

@lorak : sa ne spui cum rezolvi cu daunele !

 

 

ps : moderatorii ce fac?se amuza pe seama unora?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

QUOTE (BBL @ Apr 1 2010, 03:55 PM)

QUOTE (Haywood Yablomme @ Apr 1 2010, 08:27 PM)

 

Posturi unde se observa cerebralul.Subscriu.Incepe de la cmc putini spre in sus,areB,categoria ii permite sa conduca MOPEDUL ala!Poa' sa prinda 130la ora, daca atunci cand a iesit din uzina a fost limitat conform legii...e ok

Daca era alt fel de accident, etc, atunci mega-baicarii ar fi sarit: a inceput direct pe miar, nu avea casca de firma,etc...ca sa vezi cat de carcotasi suntem , noi intre noi!!! Si aici as dori sa vorbesc de cei care strang km reali , nu km virtuali facuti din tastatura...

 

Altfel privit : @Lorak : capul sus , ai avut noroc, totusi un pic de circulatie preventiva nu strica!!!

Fa cumva si baga TOT ce ai avut stricat/zgariat la accident, inclusiv echipament. Nu te lasa la mana asiguratorului si cere-ti drepturile! Daca poti , insista pe dauna totala pe reparatie regie proprie, caci de multe ori iesi bine in modul asta.

Multa bafta!

 

Multumesc pentru suport,

 

Nu prea stiu cam care sunt pasi in cazul de fata ...

Din accident m-am ales cu bicicleta praf, casca zgariata destul de bine si geam sarit(era de firma o primisem cadou...), manusi rupte (Nitro), un laptop si un telefon...

Toate astea le pot lua de la asigurator sa trebuie sa cer despagubiri vinovatului...

Luna asta trebuia sa dau examen pentru Cat A dar acum stau in casa 20 de zile pana imi scot picioru din gips...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...