Sari la conținut

Accident mortal Satu Mare 03.04.2010


m4v3rick
 Share

Postări Recomandate

M-ati incoltit rau ,vad.Asfalt uscat sanatate si viata lunga va doresc.(pe 2 roti)

:laugh:)) cred ca am eu o problema de exprimare, imi cer scuze daca am zis ceva nepotrivit. Incerc doar sa ridic putin nivelul discutiei. Intra pe un forum strain sa vezi ce mare diferenta e, o sa iti lase motociclism.ro un gust amar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 112
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu is curios, toti astia de-ati dat cu vina enorma a pietonului, n-ati avut niciodata evenimente d-astea? Adica un pieton berbece sa va sara in fata? Credeti ca numai Romania e patria pietonilor inconstienti?

 

Nu stiu de cate ori trebuie repetat ca orasul nu e pista de incercari moto. OK, nu mergi cu 50 la ora, dar la 120 deja apar probleme. De ce aveti intotdeauna impresia ca vina e a berbecilor? De ce nu analizati si ce a facut motociclistul? Nu-mi spuneti ca au fost nenumarate accidente la 50-60 la ora din care motociclistul sa iasa intre 4 scanduri la impactul cu un pieton.

 

Unora le place sa creada ca, daca in lege spune ca ei au prioritate pe un drum, asta inseamna ca n-are importanta viteza, iar prioritatea aia ii va apara de tratamentul cu gropanol si extras de lopata. Oameni buni, sunt oasele voastre, e viata voastra, sunt suferintele voastre. Degeaba aveti dreptate, daca trageti din greu 1 an si-aveti sechele pe viata sau, mai rau, va planteaza unii panselute pe piept. Ce importanta are ca ala care n-a respectat regulile a murit, daca ajungeti si voi la o sueta neplanificata cu Al' de sus? E tare frumos sa te gandesti c-o sa mori tanar, da' daca nu crapi, ci ajungi sa halesti printr-un pai si sa te pisi la plosca sprijinit de o asistenta?

 

:laugh:

 

Asa cum pietonul a vazut motociclistul venind la fel si motociclistul a vazut pietonul traversand dar poate s-a gandit ca n-o fi bou sa i se arunce in fata. Calcule si decizii gresite.

Au fost cazuri cand am trecut pe langa pietoni cu a doua pentru ca nu eram sigur daca se vor opri sau nu din traversat (prin locuri neamenajate). Nu ma intereseaza prioritatea si dreptatea mea cat ma intereseaza integritatea mea, sanatatea mea, viata mea. Cu ce va ajuta sa stabiliti ca pietonul era vinovat? OK. A fost vinovat. Ei si? Va va feri de eventuale accidente similare? Va incanta faptul ca i s-a atribuit vina accidentului dar maine alti zeci de pietoni va vor traversa prin fata?

Pentru cei care au urechi de vazut si ochi de auzit din toata treaba asta exista o singura concluzie. S-a mai spus. Prioritate nu ai NICIODATA, NICIUNDE.

Cand intrati in intersectii n-ar fi mai bine sa va ganditi "daca ala imi taie fata? Daca nu-mi da prioritate?

Cand vedeti pietoni n-ar fi mai bine sa sa va intrebati "Daca e dus cu capul si imi sare in fatza?

Cand intrati intr-o curba nu e mai ok sa va ganditi "daca dupa curba o groapa, sau un canal descoperit, sau un pieton, sau un cal... sau nisip in curba?

N-ar fi mai ok sa va paziti voi pe voi si nu altii pe voi?

 

90 la suta dintre accidente se petrec datorita faptului ca nimeni nu se pazeste pe el insusi atat cat ar trebui. Daca fiecare ar tine mai mult la pielea lui ar fi mai putine accidente, cel putin din cele mortale.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca pe ambii si sa le dea putere familiilor sa depaseasca momentul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne cati idioti pe strazile din romania, vede ca mine motoru il aude si tot sare in fata lui ! Pana si un porumbel cu un creier cat un bob de mazare tot e mai destept !

Pacat ca unii dintre noi platesc cu viata pentru idiotenia altora. Si la 20 km/h iti sare unu fix in fata si nu mai ai timp sa reactionezi, mai ales ca ala si fugea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IN viziunea multor forumisti de aici esti un dobitoc... :))

Mesaj completat

 

M-as amuza teribil sa imi cumpar o camera video si sa va filmez pe toti astia precauti in trafic din spate. Sa vedeti defapt ca toti o comitem, doar ca nu ne dam seama. Nu cred ca trebuie sa explicam, eu, tu, restu ca un pic de conduita preventiva iti salveaza pielea. Cine intelege bine, cine nu, apare aici, dar nici sa sarim cu gura imediat, vaaaai: dobitocul, vaaaai avea 100. Imi aduc aminte de un accident petrecut acum multi ani pe magheru, la orizont. Motociclistul avea aprox 50 km/h, echipament full si l-a facut praf unu. Imediat au venit cei ca tine: vaaaai, avea viteaza, pana cand le-a inchis un martor gura. Prejudecati de genu asta am intalnit doar la oameni limitati, si vreau sa cred ca nu esti printre ei.

 

Baieti, sa nu fim ipocriti...

 

Sa nu fim ipocriti, da bine ca esti tu destept si scrii cum te amuza unele chestii legate de lucruri serioase si mistouri d-astea pe un topic de la accidente si mai ales unde au murit oameni....vai de capu tau :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei decedati si sa le fie tarana usoara.

 

Tind sa fiu in mare parte de acord cu zaelu si dimitris.

 

De exemplu eu weekendul trecut am fost intr-o excursie de 280 km impreuna cu un prieten(instructorul de la scoala moto).Pe serpentine,intr-o curba mi-a fugit fata pe nisip.viteza?30-35 km/h.Rezultat?Motocicleta ok,eu m-am ales doar cu blugii praf,recomand neaparat protectiile pentru genunchi(indiferent daca sunt sub/peste pantaloni)El era inaintea mea cu 3-4 metri,el nu a cazut in schimb eu am facut cunostinta cu solul.De ce oare?Este vorba de experienta evident.

Stiti ce mi-a spus instructorul? "Baiatule,tu nu constientizezi pericolul".Si are dreptate

 

Si probabil asta se intampla tuturor motociclistilor,mai ales incepatorilor,pur si simplu nu ne dam seama la cat de expusi suntem pericolului,cat de vulnerabili suntem in trafic si daca se intampla ceva rau putem ramane cu sechele pe viata sau mai rau ajungem intre patru scanduri.De ce nu ne gandim la asta cand urcam pe motocicleta?

 

Cred ca fiecare motociclist atunci cand vrea sa traga de acceleratie ar trebui sa se gandeasca la faptul ca daca apare ceva imprevizibil el ce soarta va avea?Cum va reactiona?Ce pret are viata ta?Si totusi nu doar viteza este cauza accidentelor,ci mai degraba lipsa experientei necesare in a anticipa un pericol

 

Aseara am fost la Inviere cu motocicleta.Cand am plecat de la biserica,in jurul orei 3.30 am m-am plimbat o ora si ceva prin oras,strazi pustii(viteza maxim de 60 km/h sa nu deranjez pe nimeni),m-am intalnit cu cel putin 4 echipaje de politie insa nu am fost oprit de nimeni,am ajuns acasa la 4.50 am...eram singurul nebun ce se plimba pe doua roti la ora aia,ce ciudat se mai uita la mine lumea ce se intorcea din club cand ma opream la semafor :))))

Sincer am indurat ceva frig,dar fiecare placere are un pret nu-i asa?

Cu toate astea azi noapte pe o sosea de centura ce face inconjurul orasului,paralela cu autostrada am gonit cu 200 km/h.Zona nelocuita,trafic inexistent la ora aia,asfalt in conditii bune...si totusi daca dadeam peste o pisica sau un caine careia i-ar fi trecut prin gand sa traverseze strada in acel moment,o denivelare sau o pata de ulei care m-ar fi facut sa pierd controlul motocicletei??Sau orice alt factor ce mi-ar fi putut creea probleme si pune in dificultate? Ce se intampla?Este evident offcourse...m-as fi izbit de parapeti sau "guard rail" si adio.

 

Ieri dimineata am plecat intr-o tura de 200 km impreuna cu alti 2 amici.Pe traseu au facut nenumarate pauze in care ei m-au asteptat,fie sau intors dupa mine deoarece eram intodeauna la 5-10 min distanta in urma lor. Si mi-au repetat de 1000 de ori,ca totul trebuie luat incetul cu incetul si niciodata sa nu incerc sa-mi depasesc limitele.Daca eu iau o curba la 60 km/h in timp ce tu reusesti sa o iei la 80 km/h asta inseamna ca ala e nivelul tau insa important e ca in ambele cazuri,amandoi ne distram dar fiecare in modul sau.Si cel mai important e sa ajungi in siguranta si sanatos acasa.Corect nu?

 

Asfalt uscat si sa ne auzim/vedem cu bine!!! Aveti grija de voi :laugh: Paste fericit.Hristos A Inviat

 

P.S

Sunt incepator,sunt un idiot...nu faceti ca mine/nu dati cu pietre

 

Aaa,si inca ceva...nu va mai certati ca la usa cortului,nu faceti supozitii aiurea in legatura cu cele doua persoane decedate,incercati sa fiti realisti...si cum spune dimitris "toti o comitem" insa nu ne dam seama.Chiar mi se par de prost gust afirmatiile cu "eu sunt usa de biserica" si etc.

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu is curios, toti astia de-ati dat cu vina enorma a pietonului, n-ati avut niciodata evenimente d-astea? Adica un pieton berbece sa va sara in fata? Credeti ca numai Romania e patria pietonilor inconstienti?

 

Nu stiu de cate ori trebuie repetat ca orasul nu e pista de incercari moto. OK, nu mergi cu 50 la ora, dar la 120 deja apar probleme. De ce aveti intotdeauna impresia ca vina e a berbecilor? De ce nu analizati si ce a facut motociclistul? Nu-mi spuneti ca au fost nenumarate accidente la 50-60 la ora din care motociclistul sa iasa intre 4 scanduri la impactul cu un pieton.

 

Unora le place sa creada ca, daca in lege spune ca ei au prioritate pe un drum, asta inseamna ca n-are importanta viteza, iar prioritatea aia ii va apara de tratamentul cu gropanol si extras de lopata. Oameni buni, sunt oasele voastre, e viata voastra, sunt suferintele voastre. Degeaba aveti dreptate, daca trageti din greu 1 an si-aveti sechele pe viata sau, mai rau, va planteaza unii panselute pe piept. Ce importanta are ca ala care n-a respectat regulile a murit, daca ajungeti si voi la o sueta neplanificata cu Al' de sus? E tare frumos sa te gandesti c-o sa mori tanar, da' daca nu crapi, ci ajungi sa halesti printr-un pai si sa te pisi la plosca sprijinit de o asistenta?

 

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu fim ipocriti, da bine ca esti tu destept si scrii cum te amuza unele chestii legate de lucruri serioase si mistouri d-astea pe un topic de la accidente si mai ales unde au murit oameni....vai de capu tau :laugh:

 

Lasa ca sunt altii care fac misto si se tiganesc pe topicurile cu accidente,mie mi se pare ok ceea ce a spus dimitris si sunt de acord cu el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce mi-a spus instructorul? "Baiatule,tu nu constientizezi pericolul".Si are dreptate

asta e esenta, tu ai luat o lectie valoroasa ieftin. altii nu apuca sau pur si simplu ignora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura persoana fara vina a fost pasagera.Sa inteleg ca daca fetita mea de 4 ani fuge aiurea spre strada nu mai are nici o sansa ?Toti cei care circula pe carosabil cu motor sau auto nu vad decat un spatiu de 4-5 m care duce pana la orizont si care le apartine, nemaicontand ce se intampla pe laterale.(asta inteleg) .Sincer amandoi au cautat si au gasit ce cautau.21 de ani !!,de fapt de ce naiba mai comentez.Cu siguranta conducea o supersportiva asa cum ii sta bine unui tanar cu multi multi km facuti in doua veri.

Orice copil minor trebuie sa fie sub supraveghere stricta a parintelui sau tutorelui si vei fii astfel mai vinovat decat copilul de 4 ani care iese in strada.Daca ai trecut prin loc nepermis si nu te asiguri iti asumi niste riscuri.Ca sa mergi cu viteza la care sa eviti orice astfel de surpriza ar insemna sa mergi cu 20-25 km pe ora in majoritatea timpului.Intamplarea,fatalitatea,neatentia,viteza au dus la aceasta nefericita intamplare.La 40-50 la ora se poate intampla acelasi lucru.Decelerarile suporta multe forte g.Am avut impact la viteze minore si tot se simte si asta mai ales cand viteza finala este 0.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:

 

Asa cum pietonul a vazut motociclistul venind la fel si motociclistul a vazut pietonul traversand dar poate s-a gandit ca n-o fi bou sa i se arunce in fata. Calcule si decizii gresite.

Au fost cazuri cand am trecut pe langa pietoni cu a doua pentru ca nu eram sigur daca se vor opri sau nu din traversat (prin locuri neamenajate). Nu ma intereseaza prioritatea si dreptatea mea cat ma intereseaza integritatea mea, sanatatea mea, viata mea. Cu ce va ajuta sa stabiliti ca pietonul era vinovat? OK. A fost vinovat. Ei si? Va va feri de eventuale accidente similare? Va incanta faptul ca i s-a atribuit vina accidentului dar maine alti zeci de pietoni va vor traversa prin fata?

Pentru cei care au urechi de vazut si ochi de auzit din toata treaba asta exista o singura concluzie. S-a mai spus. Prioritate nu ai NICIODATA, NICIUNDE.

Cand intrati in intersectii n-ar fi mai bine sa va ganditi "daca ala imi taie fata? Daca nu-mi da prioritate?

Cand vedeti pietoni n-ar fi mai bine sa sa va intrebati "Daca e dus cu capul si imi sare in fatza?

Cand intrati intr-o curba nu e mai ok sa va ganditi "daca dupa curba o groapa, sau un canal descoperit, sau un pieton, sau un cal... sau nisip in curba?

N-ar fi mai ok sa va paziti voi pe voi si nu altii pe voi?

 

90 la suta dintre accidente se petrec datorita faptului ca nimeni nu se pazeste pe el insusi atat cat ar trebui. Daca fiecare ar tine mai mult la pielea lui ar fi mai putine accidente, cel putin din cele mortale.

 

Dumnezeu sa-i odihneasca pe ambii si sa le dea putere familiilor sa depaseasca momentul.

 

 

Am vizitat profilul tau Gabriel, imi place cum gandesti si sunt de acord cu tot ce ai scris (33 ani se vede)

Dumnezeu sa-i odihneasca pe cei 2, Doamne ajuta ca fata sa se refaca si tuturor care viziteaza sau scriu pe acest sit Hristos a inviat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu zice nimeni ca nu pot s-o patesc. dar macar imi dau o sansa.

mergand cu o viteza la care pot controla motocicleta. care viteza e mai mare de 50 si mai mica de 95.

 

corect. si cu 30 la ora poti pati de astea, colosala diferenta consta in aceea ca daca ai o viteza decenta in jur de 50 (nu cum o a vut voinicu din cazu de fatza) mai mult ca sigur nu se termina cu ripuri.

dati-mi un exemplu de accident desfasurat la viteze decente care sa se termine cu rip. nu o sa gasiti prea multe si alea care or fi, cu siguranta au implicat factori de natura exceptionala, ghinioane mari adica.

Editat de albastru.vertical
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti retardat si nu stii decat aceilasi lucru sa il spui

Te rog inainte sa mai postezi (e si normal ca sa arunci TU mare stiutor in altii cu noroi) sa iti folosesti cei 2-3 neuroni ramasi si potenti in scopuri constructive.

Ai fost primul Zmeu care a aruncat cu noroi si in acest topic! Felicitari! Te simti mai bine?

Ai mai facut un post?! Te simti implinit?!

 

 

faptul ca gandesc altfel decat tine nu inseamna ca sunt retardat, ca am 2-3 neuroni, ca sunt zmeu etc.

dupa cum nu presupune ca tu esti retardat, ca ai 2-3 neuroni, ca esti zmeu. :laugh:

 

ceea ce ai scris demonstreaza insa faptul ca nu esti un domn. cu toate implicatiile necesare.

 

scuze de offtopic.

Editat de _Dexter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am scris mai sus (poate nu prea inspirat) despre strada ,copil etc,am vrut sa ajung altundeva cu intrebarea.Adica acolo unde fiecare isi pune intrebarea ;bine ,dar daca apare ceva neprevazut eu ce fac?cum evit?.Voi ati luat-o mots a mots si ati inceput cum este cu supravegherea si alte alea.Da nu e un copil ,e un caine si?cine raspunde?Nu trebuie sa ajungem sa ne fie frica de motor conducandu-l ,ci sa ne fie frica de un accident pe care l-am putea avea cu el.Si de aici toate cate decurg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP :laugh: :)

Pacat de motociclist si de pasagera.

Am vazut si eu stirile. Din pacate multi pietoni traverseaza in doru lelii... Merg incet si chiar te sfideaza uneori, uitindu-se spre tine, dar FARA sa grabeasca pasul, fie ca sunt pe trecerea de pietoni fie ca sunt aiurea.

Din pacate, aceasta ambitie de genul "Lasa ca m-a vazut si frineaza EL" a mai facut inca o data victime.

Inca o data, pacat de motociclist :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii vorbesc de parca toate in jurul nostru si in tara asta,ar functiona ceas ,si nu le-ar ramane decat sa se conformeze ei si doar atat, regulilor si legilor.Din pacate nu este suficient.Se moare si se plateste cu dreptatea in mana,pt faptul ca se asteapta corectitudine doar din partea altora ,nu si a noastra .A circula cu motorul in tara asta este ca si cum ai juca fotbal pe un camp minat.

Mesaj completat

Cu destui ani in urma ,viteza maxima permisa in localitate era de 60 km/h.Insa era compensata de un paragraf care te facea sa te gandesti mai bine inainte de a baga piciorul sau mana in gaz,care suna cam asa "reducerea vitezei pana la limita evitarii oricarui pericol".Acest paragraf a salvat si vieti dar a si nenorocit altele.Oricum ai fi dat-o ,erai vinovat daca tu erai conducatorul.Oricum in situatia actuala cand se moare ca la razboi (in accidente),s-ar potrivi altul"faceti ce vreti, pt ca oricum nu veti plati" si rezultatele se vad.(valabil pt toti ,pietoni sau conducatori).Asta din cauza ca a disparut frica de autoritati.Opriti in alta tara in gura pasajului,traversati peste balustrade ,ardeti-o aiurea si in cel mai scurt timp se vor simti costurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa ii ierte pe amandoi!

 

 

s-a explicat si ma sus ca nu incalzeste pe nimeni ca ai murit cu dreptatea in mana.

masina aia a fost oprita acolo, trebuia franat la maxim asta ar fi trebuit sa faca copilul asta, daca ar fi avut mai multa experienta i s-ar fi aprins niste beculete.

 

si totusi se pastreaza acelasi tipar pe anul acesta `accident mortal = casca sarita`

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca sunt altii care fac misto si se tiganesc pe topicurile cu accidente,mie mi se pare ok ceea ce a spus dimitris si sunt de acord cu el :laugh:

 

Mi-a explicat prin pm dupa ce l-am intrebat care a fost faza......are un stil foarte aparte de a face caterinca(nu m-am prins ca defapt era caterinca si nu insulta....nici nu aveam cum), dar repet, nu era locul aici!

 

Mai bine sa terminam cu prostiile, si eventual sa invatam ceva daca se poate din acest stupid accident, si sa facem tot posibilul sa nu se mai repete!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect. si cu 30 la ora poti pati de astea, colosala diferenta consta in aceea ca daca ai o viteza decenta in jur de 50 (nu cum o a vut voinicu din cazu de fatza) mai mult ca sigur nu se termina cu ripuri.

dati-mi un exemplu de accident desfasurat la viteze decente care sa se termine cu rip. nu o sa gasiti prea multe si alea care or fi, cu siguranta au implicat factori de natura exceptionala, ghinioane mari adica.

Un accident in general presupune ghinioane mari, dar ca sa vezi ca viata e dura: cauta pe forum accidentul de pe magheru de acum cativa ani cu un honda repsol. Impactul a fost destul de usor (in traducere, moto 50 vs masina 20-30), insa la aterizare coastele au perforat plamanii.

Vezi accidentul cu cei 3 bikeri care au picat in rapa pe serpentine, viteza legala. unu a murit

Si eu recunosc ca sunt exceptii, dar poate ca si acest accident face parte din acestea.

 

Poate o sa inteleaga si comunitatea moto ca nu trebuie imediat sa stabilim un vinovat. Noi avem datoria, pentru cei incepatori sa stabilim cauzele. Iar viteza in unele cazuri e greu de stabilit din niste reportaje facute noaptea, in care nu vezi aproape nimic. Nu cred ca este atat de educativ pe cat pare ca la fiecare accident sa vina 3 bikeri si sa tipe: daaaa, peste suta frate, evident. De parca ei au vazut pana acum diverse accidente la diferite viteze. Cred ca mai educativ este sa ne intrebam, cat de incepator era, ce experienta avea, si sa ne gandim ce putem face fiecare sa fie evitate aceste RIP-uri.

 

Pana data viitoare, eu ma duc sa ma plimb. Mi-a zis parintele ca la fiecare post pe forum trebuie sa bag 50 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca de sarbatori e cel mai aiuea sa te plimbi prin oras cu motorul.multi adormiti la volan,pietoni neatenti,si biciclisti ce se intorc de la carciuma.

Baiatul a avut ghinion,probabil nu a avut nici viteza regulamentara,dar asta nu prea conteaza acum.La noi parcari pline la refuz, masinile urcate pe trotuare, vizibilitate 0.Eu tot timpul ma duc cu frica pentru ca poate sare un puradel si il iau pe sus cu masina sau motocicleta.Asa sezon sangers nu am mai vazut.Imi iubesc motocicleta enorm dar uite ca incep din ce in ce mai mult sa o privesc ca obiect artizanal de pus in garaj sau dat pe pista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut initial sa citesc TOT inainte de a-mi da cu parerea. NU POT. Pur si simplu tremur de nervi cand aud replicile majoritatii.

 

Incepeti toti sa ziceti: imbecilul de pieton. Handicapata de fata.

 

Acum am si eu dreptul la o replica, ok? Hai sa incep.

 

Omul cu pricina e (a fost) vecinul meu). Maghiar era, un om cumsecade si foarte bun. Ei toti sunt foarte familisti. Mergeam la tanti B (eu zic nenea' si tanti'), si spuneam (cand facea curat la etajul la care stam): "Ce harnica sunteti, tanti B". Ea: Ca toata familia. Nu stiu mai cate intrebari puneam, ea amintea sau introducea in propozitia mea: FAMILIA. La ce oameni erau, nu pot concepe faptul ca a murit! Inchipuiti-va. Stiti ca biserica in viata catolicilor este foarte importanta. Toata lumea e fericita de pasti. Inchipuiti-va oamenii aceia asteptau foarte mult sa mearga la biserica. Problema e ca : Unde a oprit fata (ea a condus masina), nu era trecere de pietoni (si acum veti sari toti pe mine ca de ce nu a mers pe trecere). Distanta dintre trecerile de pietoni e FOARTE mare pentru strada PRINCIPALA a orasului. Iti trebuie 4 minute sa o treci. Nu e foarte mult, spui tu acum, cititorule, ca daca mergea pe trecere nu murea, pierdea 4 minute. Acum, gandeste in felul acesta. Oamenii se grabeau la biserica si omul NU AVEA HABAR ca va muri. Ar mai fi trecut??? Nu.

 

Acum, nu spun ca vina e a pilotului (eu le spun tuturori motociclistilor piloti, ca nu e ca in masina, in fine). E vina amandurora. A lui nenea G. ca a trecut ca Voda prin loboda, si a pilotului ca probabil a mers tare. De ultima mea afirmatie sunt convins. Biserica e foarte aproape de locul acela, si cum a fost inchisa circulatia sa mergem pe drum (asa se face de pasti), am vazut locul impactului, am vazut peretele pasajului insangerat si asfaltul insangerat unde a murit nenea G, si am vazut BALTA de sange unde a murit pilotul. Pur si simplu oribil. Trebuia sa aiba o anume viteza pentru asta, dar NU conteaza.

 

Problema e sa nu judecam oamenii. Initiatorul topicului: fata de ce e HANDICAPATA?? Nu te atac, dar spune-mi si mie: Cum ai reactiona daca TU, daca ti-ai vedea TATAL izbit din plin in fata ochilor?? Daca tatal tau era un om foarte bun? Daca toti au fost niste oameni care pretuiau familia mai mult ca orice? Ce spuneai? Radeai? Ziceai: "Ce prost e tata" ??? Nu. Si de erai om in toata firea, de 30 de ani, plangeai. E TATAL TAU, for God's sake!!!

 

Nu judecati oamenii daca nu ii cunoasteti. Eu personal, m-am mirat ca nenea G. a trecut prin locul ala. Cand mi-a spus mama in dimineata urmatoare ca EL a murit, am ramas (la propriu) incremenit 5 secunde, cu degetul atintit spre locul in care locuieste (am intrebat: nenea G. de alaturi? cu degetul spre apartamentul lui).

 

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace si pe pilot, si pe nenea G. Tarana sa le fie usoara, si urmatoarea etapa a vietii lor (cea de apoi) sa fie una fara accidente.

Mesaj completat

Nu pot da edit.

 

CORECTURA: Nu voiam sa ma adresez initiatorului topicului, scuze, am crezut ca tu ai scris; a scris Verssatu asta.

Editat de danny1345
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Oamenii se grabeau la biserica si omul NU AVEA HABAR ca va muri. Ar mai fi trecut??? Nu. "

 

La biserica nu inchide niciodata ,nu vad de unde atata graba ,sincer ,si pentru ce ?atat timp cat la biserica in mare parte toti pleaca linistiti multumiti,cred ca te-ai expirimat gresit .../

Oricum ...aiurea accident!

Cu totii circulam cu viteza...cu totii gresim ,cu totii mai trecem si pe rosu la semafor ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danny1345: unde a oprit fata omului sa-l culeaga? huh? intr-un loc unde oprirea/stationarea/parcarea/traversarea sunt interzise.

ok, poate adjectivul e prost ales, dar prima ei reactie a fost sa dea vina pe motorist. :laugh:

 

nu vad legatura cu faptul ca e vecinul tau...spui ca erau familisti. cum ar putea sa fie o famile, daca nu familista? a, inconstienta....in fine, me out

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si pe mine ma amuza comentariile alea... de parca vin de la fosti fumatori frate. "Dom'le... eu cind fumam eram in pericol dar am fumat domolit si acum ca m-am lasat nu voi mai face cancer. Voi trai vesnic"

 

 

 

Bai nenilor... sofer sau biciclist sa fii, cind iti sare unu in fata la momentul "potrivit" poti sa faci pe tine cu viteza mica si tot o comiti. Daramite pe mobra. Mai terminati cu "eu... cuminte dom'le si safe forever" ca nu stiti cum ajungeti sa inghititi in sec cu capu in santz. O groaza de oameni cad si mor pe loc din mers sau cel mult alergare... ce viteza aveau???

 

Nu mai postati aberatii cu "parul meu sa creasca..." si "avea viteza dom'le... ce bine ca eu o ard cu 50-60" decit daca ati stat si v-ati gindit bine ca voua nu vi se poate intimpla sa o comiteti grav. Si cind postati chestiile alea scrieti ca nota jos subliniat si cu rosu:

 

"eu subsemnatu cutarica sint convins ca sint cel mai tare pilot, conduc numai cu 30 la ora si nu mi se va intimpla niciodata sa comit belele ca sint mai sfint din nastere... iar daca se intimpla promit sa maninc un rahat in piata centrala a orasului"

 

De judecat repede se gasesc judecatori... ia bagati-va putin in pielea patitilor si mai ginditi-va...

 

Mai e si pastele azi cica... vorba aia.... "ala de se crede fara de pacat... sa ridice primu piatra..." "cu masura cu care judeci vei fi judecat"... aiurea... vorbe goale... dati-i inainte fratilor.... V-am mai zis... va inghesuie angoasa ca sinteti in aceeasi oala si puteti oricind sa o comiteti sau sa "plecati" identic si va chinuiti sa gasiti tot felul de justificari, rationalizari si judecati care sa va aduca linistea ca voi sinteti totusi diferiti... mai buni si mai frumosi... si veti fi safe acasa... pina vi se intimpla si nu mai ziceti nici pis.

Adevar graiesti!!!!!!!!

Condoleante familiilor, ce sa zic este naspa sa traversezi strada ALERGAND si sa te lipesti de asfalt, tot asa este naspa sa mergi cu motocicleta si sa CREZI CA ESTI VAZUT, adica ma vede, cedeaza prioritatea MASINA , asta ma lasa, etc.

Sau intalnit 2 obiceiuri proaste TRAVERSATUL STRADA IN FUGA (SE INVATA DIN CLS. A-2-A SA NU FUGI CAND TRAVERSEZI STRADA ) si GONITUL PRIN ORAS CU MOTOCICLETA SI SA UITE CA ESTE INVIZIBIL, DACA SE GANDEA MACAR O CLIPA CA ESTE INVIZIBIL NU PATEA NIMIC CA ERA OBLIGAT DE CONSTIINTA SA REDUCA VITEZA, ORICUM CATALOGHEZ PREA ASPRA LECTIA PENTRU AMANDOI. POATE GRESESC, PANA LA URMA CUM A SPUS SI COLEGUL ORICUI SE POATE INTAMPLA ORIUNDE. NASPA RAU DE TOT.......... :laugh:

SA NU UITAM CA KESTIILE MARUNTE NE OMOARA.

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...