Sari la conținut

Nu Mai Facusem Cunstinta Cu Asfaltul Cam Demult


mielu
 Share

Postări Recomandate

Nimic grav, nimic spectaculos.

Viraj cu ceva viteza pe Strada Parcului - praf/nisip/asfalt lucios - pierdut spatele, pierdut fatza - buf pe dreapta. Eu am cateva julituri, genunchiul umflat si o entorsa foarte usoara la mana dreapta. Motorul a scapat mai usor: carene julite si suportul scaritei dreapta fata fisurat.

 

Morala: daca as fi avut toate protectiile pe mine...

post-443-1150964675_thumb.jpg

post-443-1150964698_thumb.jpg

post-443-1150964718_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 61
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nimic grav, nimic spectaculos.

Viraj cu ceva viteza pe Strada Parcului - praf/nisip/asfalt lucios - pierdut spatele, pierdut fatza - buf pe dreapta. Eu am cateva julituri, genunchiul umflat si o entorsa foarte usoara la mana dreapta. Motorul a scapat mai usor: carene julite si suportul scaritei dreapta fata fisurat.

 

Morala: daca as fi avut toate protectiile pe mine...

 

 

Se putea evita,dar bine ca a fost doar atat ca prea te facusei zmeu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... si eu am comis-o vineri.

Tocmai ce ma laudam ca exista si motociclisti care nu cad. In 4 ani e primul meu eveniment. Ce-i drept, nu am mers mult. Nu mergi, nu cazi :cheers: .

Eu am scapat mult mai ieftin decat tine, doar un corn indoit la mobra si un deget dat peste cap o leaca, plus vanatai, fara sange.

Eu am incercat sa fac un autobuz pe dreapta, mi se bloca banda insa, iar cand am decis ca nu am timp sa-i iau fata la autobuz m-am suit pe frane. Am pierdut aderenta pe spate, m-am inclinat in stanga, am spart geamul de la ultima usa de la autobuz si am facut cateva tumbe. Viteze - autobuzu 35km/h, eu sub viteza asta reusisem sa reduc - practic el mi-a luat cornul de la ghidon din spate in fata. A... evident, conditii "ideale" de accident - tocmai incepuse sa ploua, era numa' bun stratul ala de mazga de pe jos.

 

Asta e... chiar ma gandeam ca in 2 saptamani cat mersesem cu mobra la servici si inapoi economisisem cam cate o ora pe zi de stat in trafic cu masina sau prin metrou, insa la militie am pierdut 5 ore. Am iesit totusi pe plus cu timpul B) . Degetul se repara, mobra am indreptat-o.

 

A... fenomen ciudat. Azi am facut primul drum dupa accident. Nu stiu de ce, dar nu am trecut de 40km/h. E normal ? Cat tine starea asta cu "nu mai fac prostii ?"

 

Asa.. cauza la mine a fost strict idiotenia mea de a conduce relaxat. pur si simplu eram pe "pilot automat", nu eram atent deloc deloc la drum, parca ma uitam la un film prost. Din reflex am intrat la aspiratie in spatele autobuzului, apoi m-am lansat in dreapta lui, evident pentru a vedea daca am unde sa-l depasesc sau nu. E... aici trebuiau facute calcule rapide, dar mintea mea era la gara, la week-end, ca plecam la mare sambata dimineata. Au trecut secunde bune pana cand m-am decis sa franez. Evident, tardiv.

 

Concluzia - apare paradoxul ala cu "jmecherii care merg tare si scapa mereu". Cand mergi tare, esti permanent cu atentia la maxim si nu gresesti. Cand mergi incet, e greu sa-ti mobilizezi atentia.... In fine.. vorbe, discutii. Treaba e ca un accident, oricat de mic, tot e naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai multe vanatai ca mine... in schimb julitura pe care o am eu e mai naspa! B) Adica e una si buna! (adica naspa rau de tot). Deci , sa muara biba, mai bine ajung fleasca la destinatie, da' nu mai plec fara macar o amarata de jaketa de pele pa mine, nici pana la paine, daca merg cu moto, nici la tzhpe zeci de grade.

 

Apropos: Ikarus... parca am vazut sambata spre seara (sambata trecuta),pe Stirbey Vodka un V-max condus de cineva cu o casca gri, in tricou! :cheers: E drept, n-am apucat sa vad numarul. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scuze, voiam sa dau "edit" nu, new post.

Editat de Lt. Navarro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off ma mane si io ma intrebam de ce nu ai ajuns la servici. Insanatosire grabnica, poate acum o lasi mai moale ca tu nu cazi :cheers: Si pune protectiile alea, mama lor...

 

Se pare ca a fost o saptamana cam neagra pentru noi B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum dreaq sa nu mai vina la Brasov...io eram la 3 secunde in spatele lui si l-am vazut alergand dupa motocicleta, de parca el n ar fi patit nimic. Mielu e bazat...numai, vorba lu Stege, sa doarma cu genunchii si coatele flexate ca sa nu ii plesneasca cheagurile cand se suie pe motor :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult baieti! B) Sechele n-am de unde, ca-s numai cateva julituri amarate, dar ustura :D

Oricum: Lesson learned the hard way: protectiile vor fi purtate de acum incolo pe orice temperaturi.

Frank, Marmota: Luni ne vedem la munca! :P Iarba rea... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mielule, sorry... :D bine ca nu e mai grav! oblojeste-ti ranile si sa te vedem cat de curand :cheers: ! pacat ca ratezi Brasovul... :D dar lasa ca vor mai fi si altele! :D

insanatosire grabnica! B)

 

@mutulica: ai grija de "tu marido" :rose: :P :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare nespus de rau de ceea ce ti-i s-a intamplat, bine ca n-a fost mai rau.

Dar tot raul spre bine, un eveniment de genul ( fara consecinte prea grave ) asta te face sa-ti pretuiesti mai bine pielea , sa te protejezi mai bine si sa abordezi altfel situatia intr-o data viitoare. Cu totii avem ceva de invatat din cele petrecute. Sanatate maxima !!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci mult baieti! :D Sechele n-am de unde, ca-s numai cateva julituri amarate, dar ustura :D

Oricum: Lesson learned the hard way: protectiile vor fi purtate de acum incolo pe orice temperaturi.

Frank, Marmota: Luni ne vedem la munca! :D Iarba rea... B)

 

shit, tu de aia nu eji azi la munca mah? fir'ar... sa vezi macel ce-tz ei :P

 

mah, ai dracu grija de tine.

 

ma da chiar, s-a cam cazut mult de pe moto saptamana asta, daca ne gandim bine.

noh, mandea e conservar sapt asta... nu am avut accidente, nici macar incidente... doar faza cu "horn broke, watch for finger".. la propriu. n-am claxon la cotetz.

 

anyhow, nu o sa zic "bine ca nu ai patit mare lucru" ci doar se putea si mai rau, be happy. :D. insanatosire grabnica.

 

P.S. n-am motoreta sa merg la Brasov, caut VTR de inchiriat :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Confucius said:

"He who conquers himself is the mightiest warrior"... Asa e, ma...

 

 

Ai grija de tine, ma! :P Fa-te bine, ca te batem noi dupa :D

 

 

PS: Pt aia care zic ca pe vremea asta se dau (cu 40km/h) echipati full, io transmit ca mananca.. :cheers: Cu casca in cap, manusi in mana si haina pe mine am fost pe punctul de a lesina acum o luna, cand nu era atat de cald. Abia am avut putere sa trag dreapta. SI viteza (ca sa te racoresti) de unde pana calului? Ca astia repara peste tot! :D Bortelicii naibii... Au facut praf si mai tare strazile, ca sa nu spun ca incurca circulatia in miezul zilei.. B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...