Sari la conținut

Accident la Rusi Munti


yangzi
 Share

Postări Recomandate

Ieri dupa masa (07.04.2010) a fost un accident moto la Rusi Munti (jud Mures).

Victime: un baiat 22 ani si o fata de 19 ani, moto Honda enduro categ A1 (125 cmc).

El - fara permis, fara echipament, fara casca, conducator; ea - fara echipament, cu casca neasigurata. A pierdut controlul motocicletei si au cazut.

Baiatul plagi delabrante craniene, fractura mana stanga, fracturi multiple de mandibula, soc hemoragic; fata: plagi craniene extinse, fracturi multiple de coloana vertebrala la nivel toracal si cervical, fara interesare medulara.

Internati amandoi la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Mures, cu sanse de recuperare bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri dupa masa (07.04.2010) a fost un accident moto la Rusi Munti (jud Mures).

Victime: un baiat 22 ani si o fata de 19 ani, moto Honda enduro categ A1 (125 cmc).

El - fara permis, fara echipament, fara casca, conducator; ea - fara echipament, cu casca neasigurata. A pierdut controlul motocicletei si au cazut.

Baiatul plagi delabrante craniene, fractura mana stanga, fracturi multiple de mandibula, soc hemoragic; fata: plagi craniene extinse, fracturi multiple de coloana vertebrala la nivel toracal si cervical, fara interesare medulara.

Internati amandoi la Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Mures, cu sanse de recuperare bune.

 

pe asfalt in localitate, pe drum de piatra in localitate sau pe deal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nasol rau... am fost de pasti acolo ca am bunici acolo in sat si i-am tot vazut ca umbla fara casca si de alea... dar mergeau frumos, incet, pe teren accidentat numai... pacat de ei o sa ramana cu sechele. baiatul este inca la terapie intensiva dar medicii zic ca o sa-si revina (asta am auzit si eu). insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa speram ca o sa se faca bine si sa ramana cu ceva bun din intamplarea asta nefericita , atat ei cat si cei din zona ... viteza face victime , asta pot sa spun doar.

PS: yangzi esti din ms sau din zona de acolo ... ?

Da, sunt din Targu Mures, eram de garda cand i-au adus, azi noapte i-am dat anestezie la amandoi pentru interventia chirurgicala (sunt medic la Anestezie si Terapie Intensiva).

 

PS Sunt sigur ca au invatat din lectia aceasta, mi-a promis tipul ca nu mai umbla fara echipament (casca), ar trebui sa fie invatatura si pentru noi sa ne protejam cat se poate (inclusiv eu ma duc din cand in cand "pana la colt" in adidasi si blugi, desi stiu ca nu e "sanatos").

Editat de yangzi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off...cum sa iesi fara casca?daca te impiedici si cazi pe asfalt iti poti rupe oasele,dar sa cazi la o viteza...oricare ar fi !

Cu totii iesim in blugi...ca nu ne putem lua haine speciale cand iesim la un suc sau ceva de genul ...

Insa e pacat,de apreciat oricum ca presupun ...el i-a dat casca fetei !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off...cum sa iesi fara casca?daca te impiedici si cazi pe asfalt iti poti rupe oasele,dar sa cazi la o viteza...oricare ar fi !

Cu totii iesim in blugi...ca nu ne putem lua haine speciale cand iesim la un suc sau ceva de genul ...

Insa e pacat,de apreciat oricum ca presupun ...el i-a dat casca fetei !

 

Degeba i-a dat-o daca n-a si invatat-o s-o lege fix pix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt din Targu Mures, eram de garda cand i-au adus, azi noapte i-am dat anestezie la amandoi pentru interventia chirurgicala (sunt medic la Anestezie si Terapie Intensiva).

 

PS Sunt sigur ca au invatat din lectia aceasta, mi-a promis tipul ca nu mai umbla fara echipament (casca), ar trebui sa fie invatatura si pentru noi sa ne protejam cat se poate (inclusiv eu ma duc din cand in cand "pana la colt" in adidasi si blugi, desi stiu ca nu e "sanatos").

 

 

Cei destepti invata din greselile altora, cei mai putin destepti din greselilor lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati locui la tara ,va garantez eu ca nu ati mai critica faptul ca baiatul nu purta casa.....eu stau la sat si recunosc,cand ies la o plimbare prin sat nu port casca,cand ies din sat nici nu se pune problema de casca...

Editat de AnDrEi#
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat dar n-am gasit. Ce inseamna "plagi delabrante"?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat dar n-am gasit. Ce inseamna "plagi delabrante"?

Plagi delabrante = rana la care pielea nu are contact cu tesuturile din profunzime, adica o rana cu trei margini taiate si care flutura (detasata), se tine doar de o margine. Exemplu tipic la cap, daca pielea se mai tine intr-o zona atunci este plaga delabranta, daca este detasat complet atunci este descalpare (vine din franceza delabrant - detasare, descompunere).

Editat de yangzi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ati locui la tara ,va garantez eu ca nu ati mai critica faptul ca baiatul nu purta casa.....eu stau la sat si recunosc,cand ies la o plimbare prin sat nu port casca,cand ies din sat nici nu se pune problema de casca...

Tot e mai bine decat sa fii prost si sa NU recunosti...

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am aflat astazi cv vesti despre accidentati, baiatul e ok, doar ca mananca greu (mai mult lichide) dn cauza problemelor la mandibula si fata era in operatie la ora la care an fist sunat eu... doctorii zic ca amandoi o sa-ri revina relativ bine fara sa ramana cu probleme mari :love:

 

insanatosire grabnica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sase, a aparut un suporter...

hailandere, las-o cum au cazut, ca au dreptate oamenii.

ce au ma? dreptate?adik tu daca ai cadea cu un motor si eu ti`as vrea rau` ai zice ca eu am dreptate?mai bine nu ati fi comentat nimic si le`ati fi spus macar "INsanatosire Grabnica" nu sa va luati de el ca si`o merita si dinalea...Atata va duce mintea...si pe voi si pe astia din comuna de aici...Nu mai pierdeti timpul liber gandindu-va cum sa va distrati pe seama lor... Insanatosire grabnica...

post-56166-1271093740_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place poza, conceptia grafica. Ai angajat un designer sau a iesit pur si simplu? Pentru ce ai postat-o? Zici ca e "in memoriam", m-am speriat la inceput cand am vazut-o. :love:

 

Vorba ta hailendere, insanatosire grabnica celor doi si sa invete ceva din prostia pe care au facut-o! Ca altfel, stii vorba aia: "Un om destept invata din greselile altora, un om normal invata din propriile greseli, iar un prost nu invata nici macar din cele proprii"..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...