Sari la conținut

Bucuresti - Bd. Turda (inainte de urcarea pe Podul Grant)


cristian2009
 Share

Postări Recomandate

21m, dupa masuratori.......

 

 

Cum ma nene ca politia zice 43m, tu zici 21.... mai aveti putin si ziceti ca avea 50km/h de fapt.

Te simti mai bine acum ca ai declarat pe forum?

 

frate, daca n-ai m-ai trecut prin zona aia in viata ta, nu vezi trecerea aia de pietoni decat cam in max 5-10m.acum nu stiu, stau si ma gandesc ca nu trebuie sa il mai judecam si noi ca oricum va fi judecat, desi la noi in tara legile sunt foaaarte blande si scapi f usor, dar cu povara asta ca a omorat un om va trai toata viata, din acest motiv o spun ca imi pare rau pt el...in rest, vina ii apartine.rip dnei prof. :love: :laugh:

 

Hai sa fim seriosi, avand numar de bucuresti mi`e foarte greu sa cred ca a trecut aseara pt prima oara prin zona aia. Sa nu mai dam vina pe altele...

Iar cu "povara" .... nu se stie, "unii" motociclisti sunt vazuti in cluburi la o saptamana dupa ce si`au omorat pasagera :|

Editat de Anette
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 480
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum ma nene ca politia zice 43m, tu zici 21.... mai aveti putin si ziceti ca avea 50km/h de fapt.

Te simti mai bine acum ca ai declarat pe forum?

 

 

 

Hai sa fim seriosi, avand numar de bucuresti mi`e foarte greu sa cred ca a trecut aseara pt prima oara prin zona aia. Sa nu mai dam vina pe altele...

Iar cu "povara" .... nu se stie, "unii" motociclisti sunt vazuti in cluburi la o saptamana dupa ce si`au omorat pasagera :|

 

si chiar daca n a mai trecut niciodata pe acolo ..bai nene cand treci pe undeva unde n ai mai fost..esti de 10 ori mai atent si mai circumspect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ma nene ca politia zice 43m, tu zici 21.... mai aveti putin si ziceti ca avea 50km/h de fapt.

Te simti mai bine acum ca ai declarat pe forum?

 

 

 

Hai sa fim seriosi, avand numar de bucuresti mi`e foarte greu sa cred ca a trecut aseara pt prima oara prin zona aia. Sa nu mai dam vina pe altele...

Iar cu "povara" .... nu se stie, "unii" motociclisti sunt vazuti in cluburi la o saptamana dupa ce si`au omorat pasagera :|

 

 

1.nu stiu cu care politie ai aflat ca erau 43m, dar dupa cum stii, exista 2 martori care trebuie sa fie de fata la masuratori, nici asa nu e informatia confirmata? :laugh:

2.nu cred ca am nimic de castigat din asta?! :love:

3.aici iti dau dreptate, avand in vedere ca prietenii lui stateau prin zona asta, sunt foarte sigura ca nu a trecut prima oara in viata lui pe acolo, nu am dat vina pe altele ci am zis ca vina este numai a lui.asta cu povara...depinde de el, in gandirea noastra ar fi o povara, poate pt el e f usor, nu ai de unde sa stii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si chiar daca n a mai trecut niciodata pe acolo ..bai nene cand treci pe undeva unde n ai mai fost..esti de 10 ori mai atent si mai circumspect.

prietene cu dizabilitati intelectuale, doua lucruri am de precizat si te trec la trolleri:

1. vinovat- pt ca a omorat un om.

2 ghinion - pt ca era fumat / prizat si pt ca aceasta era pe trecerea de pietoni.

 

de ce te simti tu obligat sa raspunzi tuturor pe topicul asta? vrei sa ajungi power user pana dimineata?

eu am luat foc cand ai spus ca toti motoristii pe care ii vezi tu din conserva merg crizat, pe o roata, depasiri din scurt la 80h/h si cand te-ai apucat tu ca un micutlup moralist sa zici ca inainte era altfel.

nu dovedesti decat

1 ca singurul frustrat si cu probleme esti tu

2 ca probabil n-ai cazut in viata ta sau n-ai avut ghinion si te crezi superman. iti zic doar ca e o problema de timp. sa te ferasca cine vrei tu ca atunci cand s-o intampla sa ai ATATA ghinion cat a avut drogatul de aseara.

acum lasa topicul liber celor care vor sa-si spuna alta parere decat a ta si cauta definitia trollului si vezi daca tu personal te identifici cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene cu dizabilitati intelectuale, doua lucruri am de precizat si te trec la trolleri:

1. vinovat- pt ca a omorat un om.

2 ghinion - pt ca era fumat / prizat si pt ca aceasta era pe trecerea de pietoni.

 

de ce te simti tu obligat sa raspunzi tuturor pe topicul asta? vrei sa ajungi power user pana dimineata?

eu am luat foc cand ai spus ca toti motoristii pe care ii vezi tu din conserva merg crizat, pe o roata, depasiri din scurt la 80h/h si cand te-ai apucat tu ca un micutlup moralist sa zici ca inainte era altfel.

nu dovedesti decat

1 ca singurul frustrat si cu probleme esti tu

2 ca probabil n-ai cazut in viata ta sau n-ai avut ghinion si te crezi superman. iti zic doar ca e o problema de timp. sa te ferasca cine vrei tu ca atunci cand s-o intampla sa ai ATATA ghinion cat a avut drogatul de aseara.

acum lasa topicul liber celor care vor sa-si spuna alta parere decat a ta si cauta definitia trollului si vezi daca tu personal te identifici cu ea.

da hai k ai lamurit pe toti ce corect gandesti: GHINION CA ERA FUMAT/PRIZAT ...no comment

 

..incep sa inteleg de ce ii iei apararea.

Editat de gabi_tro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.nu stiu cu care politie ai aflat ca erau 43m, dar dupa cum stii, exista 2 martori care trebuie sa fie de fata la masuratori, nici asa nu e informatia confirmata? :laugh:

2.nu cred ca am nimic de castigat din asta?! :love:

3.aici iti dau dreptate, avand in vedere ca prietenii lui stateau prin zona asta, sunt foarte sigura ca nu a trecut prima oara in viata lui pe acolo, nu am dat vina pe altele ci am zis ca vina este numai a lui.asta cu povara...depinde de el, in gandirea noastra ar fi o povara, poate pt el e f usor, nu ai de unde sa stii.

 

Userul Nightwolf este politistu`-masurator care a "declarat" si el pe forum ca , citez: "cadavrul a fost gasit la aprox. 40 m de trecere iar motorul la aprox. 43". Oricat ai aproxima, 20m e FOAAAAAAAAAARTE departe de 40m. Si cred ca este mult mai in masura decat tine sa dea aceste date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu Belbody!

Da, probabil crescuse un stalp in mijlocul trecerii de pietoni si el nu se astepta sa fie chiar acolo la ora aia. Bine ca e el ok, fieru se repara.. :love:

Nasol...mama/sotia/bunica cuiva a murit traversand strada regulamentar..

Ce-o sa zica presa?? Buaaaaaaaaahhaaaaaaaahhaa.

 

A cui a fost vina??? Da... cred ca a femeii ca a traversat...

 

Dumnezeu sa o ierte pe biata femeie.. :laugh:

Mesaj completat

 

 

Serios acum, voi sunteti cu halatul... ala omoara o femeie nevinovata pe trecere si voi ii urati numai bine si sanatate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina e clar a cui e,faptul ca omu era si putin fumat nu il disculpa de faptul ca avea viteza,daca omu circula regulamentar asa cum toti de aici ar trebui sa o faca nu cred ca se intimpla tragedia asta,poate ca o lovea dar nu asa grav.Nu inteleg de ce va certati intre voi,noi viitorii motociclisti fie ei chopperisti sau sportivi ce parere sa ne mai facem citind disputa voastra,noi al cui sfat sa il mai ascultam cind voi va injurati din cauza unui inconstient care a ucis o femeie?Sint curios ce se va intimpla aici cind un motociclist se va urca la volan si din x motive va accidenta un alt motociclist aflat in trafic pe motocicleta?Se va isca un scandal intre motociclistii conducatori auto si motociclistii neconducatori auto?

Am intrat pe forum ca sa invat,citesc sfaturile celor mai vechi si tin cont de fiecare parere,apoi citesc despre accidente si incerc sa invat ceva din greselile altora,nu inteleg insa de ce trebuie sa va certati aiurea din cauza unui astfel de eveniment,nu invatam nimic din toate astea ci doar observam ca am intrat intr-o comunitate pe care o speram unita ,asa cum am mai spus si la bine si la rau.Pentru a fi respectati in trafic trebuie sa oferi respect,niciodata unul care circula cu 100 prin Bucuresti si face spagatu pe sosea cu motoru sau ca merge in automobil tinindu-se cu pleopele de volan nu o sa primeasca respectul nimanui.

Citim zilnic la accidente si speram ca sa nu vedem nici un cunoscut,ca a trecut macar o zi si cineva nu a murit fie pe 2 roti fie din vina unuia pe 2 roti,daca se intmpla vreun eveniment nedorit in care e implicat un "conservar" sariti pe el,cind s-a intimplat ce s-a intimplat acum va impartiti in tabere adverse si tot cearta iese,asta e respectul pe care il oferiti unii dintre voi pentru victime?Oare ce iesea daca femeia aceea era mama unui motociclist de pe forum?

Consider ca acest accident este un alt mod de a invata ceva,nu drogurile ,viteza si gropile ucid ci omul ucide ,toti sintem oameni si uneori uitam asta si ne balacarim din orice in loc sa privim pentru o clipa in spate si sa realizam ca putea fi oricare dintre noi,fie pe trecerea aia fie pe motor.Nu va mai certati atit intre voi,a murit un om nevinovat iar altul si-a distrus tineretea probabil in puscarie si multi ani dupa cind va realiza ce a facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina e clar a cui e,faptul ca omu era si putin fumat nu il disculpa de faptul ca avea viteza,daca omu circula regulamentar asa cum toti de aici ar trebui sa o faca nu cred ca se intimpla tragedia asta,poate ca o lovea dar nu asa grav.Nu inteleg de ce va certati intre voi,noi viitorii motociclisti fie ei chopperisti sau sportivi ce parere sa ne mai facem citind disputa voastra,noi al cui sfat sa il mai ascultam cind voi va injurati din cauza unui inconstient care a ucis o femeie?Sint curios ce se va intimpla aici cind un motociclist se va urca la volan si din x motive va accidenta un alt motociclist aflat in trafic pe motocicleta?Se va isca un scandal intre motociclistii conducatori auto si motociclistii neconducatori auto?

Am intrat pe forum ca sa invat,citesc sfaturile celor mai vechi si tin cont de fiecare parere,apoi citesc despre accidente si incerc sa invat ceva din greselile altora,nu inteleg insa de ce trebuie sa va certati aiurea din cauza unui astfel de eveniment,nu invatam nimic din toate astea ci doar observam ca am intrat intr-o comunitate pe care o speram unita ,asa cum am mai spus si la bine si la rau.Pentru a fi respectati in trafic trebuie sa oferi respect,niciodata unul care circula cu 100 prin Bucuresti si face spagatu pe sosea cu motoru sau ca merge in automobil tinindu-se cu pleopele de volan nu o sa primeasca respectul nimanui.

Citim zilnic la accidente si speram ca sa nu vedem nici un cunoscut,ca a trecut macar o zi si cineva nu a murit fie pe 2 roti fie din vina unuia pe 2 roti,daca se intmpla vreun eveniment nedorit in care e implicat un "conservar" sariti pe el,cind s-a intimplat ce s-a intimplat acum va impartiti in tabere adverse si tot cearta iese,asta e respectul pe care il oferiti unii dintre voi pentru victime?Oare ce iesea daca femeia aceea era mama unui motociclist de pe forum?

Consider ca acest accident este un alt mod de a invata ceva,nu drogurile ,viteza si gropile ucid ci omul ucide ,toti sintem oameni si uneori uitam asta si ne balacarim din orice in loc sa privim pentru o clipa in spate si sa realizam ca putea fi oricare dintre noi,fie pe trecerea aia fie pe motor.Nu va mai certati atit intre voi,a murit un om nevinovat iar altul si-a distrus tineretea probabil in puscarie si multi ani dupa cind va realiza ce a facut.

Voi, viitorii motociclisti, in loc sa scrieti pe forum, mai bine faceti o cheta, cumparati un pocket bike si-l bagati in cusca cu maimutze de la zoo baneasa. Te asigur ca dupa doua ore de privit acolo, o sa aveti mai multe de invatat decat de pe forumul asta.

 

@HD motociclistii radicali ca tine nu au dreptate decat prin prizma faptului ca mersul cu RATB-ul e mai ieftin decat cu masina. In rest, lasa caramida aia jos, ca o sa te doara pieptul de la ea. Nu mi se pare nimik de incriminat in mersul cu "conserva"

 

@anette

"Dumnezeu s`o ierte pe femeie! Rusine motociclistului care a omorat`o!

 

Trist, dar ACCEPTATI faptul ca unul din voi a comis o crima! Este motociclist ca voi, n`o mai dati de gard cu "ala nu`i frate cu mine, ala nu`i motociclist, etc". Atata timp cat are carnet @ categoria A, motocicleta, kilometri reali si nu la tastatura si era calare cand a comis`o, e MOTOCICLIST! Se poate sa`l fi si salutat prin trafic cu alte ocazii .

 

Si mai trist este faptul ca multi din voi iau la misto actiunile motociclistilor de a face ceva pt TOTI. Incepand cu actiunea "groapa" si terminand cu actiunea "Atentie , existam". Adica.... chiar e cazu` ca la fiecare accident (de orice natura) sa apara vreun tampit care sa interebe sarcastic "Acum tot groapa e de vina?".

 

Nu mai fiti paranoici, singurii oameni care or sa`si aduca aminte de accidentu` asta peste vreo saptamana or sa fie cei din familia decedatei, vecinii, prietenii, cunostintele si...cam atat. Nu o sa va arate nimeni cu degetu` pe strada, n`o sa va linseze nimeni! Motociclistu` asta nu v`a patat imaginea!! Voi v`o patati singuri prin felul in care mergeti prin oras!

Pe cei care va "urasc" de la inceput n`o sa`i impresionati cu nicio campanie. Nici sa le dati bani. Nu va suporta si punct. Nu le place ca ei stau la coada in timp ce voi, printre benzi ajungeti primii la semafor. Nu le place cand le treziti copiii la 2 noaptea ca treceti ca Rossi pe bulevard si nici termopanele nu fac fata tobelor voastre. Nu le place sa vina sa va goneasca din locuri publice (a se citi parcari ale unor mari magazine) unde organizati curse ilegale si show`uri...

Pietoni morti pe trecere au tot fost si or sa mai fie.. ucisi de masini si de motociclete si de ce mai vreti voi. "

 

 

Nu stiu ce pseudo asociatie care vrea cei 2% din impozit mai sustii si tu, dar mai bine sa nu mai faca nici o actiune, poate asha opinia publica mai uita de pastilatul asta, de cursele ilegale, de tobele "race" etc.

Si ai dreptate, asta nu avea cum sa pateze mai rau o imagine oricum plina de k.kt facuta cu sarguinta zilnic pe strazi.

La fel ai dreptate ca vor mai fi pietonii morti pe treceri, motociclete si masini care merg cu 200, soferi bauti la volan. In schimb astfel de gesturi se condamna, nu trebuiesc compatimite sau puse in seama ghinionului, a varstei etc. A mai spus cineva pe aici, ca trebuie sa fim intelegatori, ca fiecare se mai suie cu cateva beri, avem numerele sub sa, mergem pe-o roata, etc. Nu conduc nici pe departe in litera legii, nici cu masina, nici cu motoru, dar nici cu cateva beri, nici nu am numarul sub sa, nici nu ma dau pe-o roata, am chiar si ITP si RCA valabile, asa ca nu pot fi intelegator deloc.

Faceti diferenta intre un accident in care pot fi factori de acceptat (trecere ascunsa, pieton sarit pe trecere etc) si acesta cu 1 pastilat.

Cand un sofer scoate botul masinii in strada ca sa se asigure ptr ca pe colt e parcata o duba si se infige racerul in el, nu stiti decat sa dati cu pietre, fara a gandi ca de fapt vina apartine celui care a parcat neregulamentar si ca "fratele vostru" trebuia sa aiba putin creier incat sa nu mearga atat de in dreapta. Si asta pe simplul motiv "ca avea prioritate". Pai acum femeia aia nu avea prioritate pe trecere? Ca tot vad sfaturi despre cum trebuia sa treaca ea strada.

Sunt de acord ca daca era precauta poate acum traia, dar nu a inteles asta cum nici cel putin 50% din raceri nu inteleg ca ptr a te asigura cu masina la iesire de pe o strada fara prioritate, tre sa scoti 1,5 de fier (botul masinii) in strada. Exact acei 1,5m in care va infigeti voi si urlati pe aici "moarte conservarilor".

Gata cu lectiile de condus cerebral, ca oricum unii le stiu, iar ceilalti nu le pricep.

 

@HondaSan. - Mai bine ai lasa lucrurila asha cum au cazut dupa postul cu fratele tau pastilat. Din ce scrii mai mult, din aia te scufunzi. Nu mai da din maini... ca te ineci. E un sfat doar, de la cineva pe care nu-l intereseaza asociatiile voastre, cluburile si nici comunitatea moto in general.

Asa cum imi spunea pe PM un moderator, nu sunt un castig ptr comunitatea moto. Din pacate ptr mine, ca si imagine pe strada nu ma pot autoexclude din ea, si suport pe langa consecintele greselilor personale si apasarea unei imagini de k.ko create de comportamentul unora in trafic (al celor cu mai multe beri la bord, cu numarul sub sa, fara ITP, cu tobele "race", a celor care merg pe-o roata, fara permis si mai nou a pastilatilor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ma uitam comparativ la 2 webcam, doua intersectii:

 

una de la budapesta - http://86.101.180.49/sample/LvAppl/lvappl.htm -

cealalta de la bucuresti - http://www.jurnalul.ro/webcam/1-mai-turda-126.html -

 

ce dumnezeu se intampla mai oameni buni in romania si mai ales prin partea voastra pe acolo? Efectiv se observa cum regulile sunt incalcate atat de pietoni care trec pe unde apuca cat si de conserve care nu par a circula cu 50 la ora in veci... ca sa nu mai zic de ce harababura se zareste pe trotuare...

Editat de GoogleBoy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai ma uitam comparativ la 2 webcam, doua intersectii:

 

una de la budapesta - http://86.101.180.49/sample/LvAppl/lvappl.htm -

cealalta de la bucuresti - http://www.jurnalul.ro/webcam/1-mai-turda-126.html -

 

ce dumnezeu se intampla mai oameni buni in romania si mai ales prin partea voastra pe acolo? Efectiv se observa cum regulile sunt incalcate atat de pietoni care trec pe unde apuca cat si de conserve care nu par a circula cu 50 la ora in veci... ca sa nu mai zic de ce harababura se zareste pe trotuare...

 

Te mira? Pe mine nu. Nu vezi ca cei care merg legal au ajuns de batjocura pe forum? O intrebare retorica care o vad laitmotiv pe toate topicurile de la accidente: "Ce, vrei sa zici ca tu mergi cu 50 la ora prin oras tot timpul?" - eu zic ca spune totul. Nu mai zic de colegul @Grig ale carui postari nu m-au deranjat niciodata dar acum cand atribuie accidentul ghinionului... pfff. Dupa cum s-a spus de nspe mii de ori, orice accident e un sir de intamplari sau alegeri nefericite. Ghinion era daca doar una din alegeri era facuta prost sau vina hazardului ca ii pica un meteorit in cap dar in cazul de fata s-a facut eroare dupa eroare.

Incep sa inteleg staruinta precuviosului si a altora care toaca zilnic aici incercand sa ne faca sa inteleaga ca nu e corect sa mergem "la bulan" si cat decat legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nightwolf spune ca a fost pe trecere, citez : cadavrul s-a gasit la 40m de trecere si motorul la 43m. Daca a lovit-o chiar pe trecere si a aruncat-o 40 m a fost un impact puternic, deci avea o viteza destul de mare. Din impact sa te arunce 40 m e groaznic de mult. Posibil sa o fi purtat motorul pana acolo si acolo sa cada cu ea, nu neaparat sa o arunce pana acolo din impact. Dar nu putea sa o loveasca dupa trecere, chiar si cu viteza mai mica si sa fie gasita la 40 m de trecere? Inteleg ca acolo sunt ceva garduri pe linia tramvaiului...? In privinta consumlui de substante, poate aflam si ce a consumat. O fi luat Furazolidon si poate o crede ca e interzis.

 

Nu are cum. Femeia avea in jur de ... multe kg si era corpolenta. Se afla in imposibilitate sa sara peste gardul de protectie al liniei 41 si dpdv al modului in care era imbracata. In alta ordine de idei sunt destule mijloace de proba care arata exact de unde a inceput totul. Crede-ma, nu ma bazez pe supozitii nu am voie in meseria asta :love: E vorba de viata unui om totusi....

Mesaj completat

Deocamdata, nu aruncati cu prea mult noroi in motociclist!

Nu se poate stabili daca a consumat alcool sau droguri decat in urma analizelor toxicologice sangvine!

Daca ar fi incetinit in apropierea trecerii, asa cum ar fi fost normal sa o faca nu ar fi trebuit sa loveasca pietonul in plin!

Pe de alta parte mi se pare inexplicabil, pietoana chiar nu s-a asigurat! e imposibil sa nu auzi zgomotul motorului! cred ca si daca, pietoana si-ar fi propus sa se sinucida, aruncandu-se in fata motorului nu ar fi reusit sa faca asta!

RIP pt pietoana, multa putere pt motociclist sa treaca peste asta!

 

Daca e sa ne luam dupa tine murim draq in asteptare... droguri in analize toxicologice sangvine?? E misto termenul asta .... pacat ca toxicologia narcotica se obtine doar din saliva si urina la cei vii si din sange la cei morti .... Eu propun sa acuzam pietonul pentru ... NEASIGURARE LA TRAVERSARE REGULAMENTARA :laugh:) Wtf mortu` e de vina tot timpu` nu asta e deviza in RO? U make me puke...

Editat de Nightwolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina motociclistului.

Vad multi motoristi in trafic care prefera sa faca slalom printre pietoni, in loc sa astepte.

Poate invatati ceva de aici.

 

Dumnezeu sa o ierte pe biata femeie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti frate sa iti fumezi creierii , sa te urci pe un fier care iti poate lua viata oricand si nu numai pe a ta, ba chiar si pe a altora, dupa cum s-a si intamplat dealtfel si sa mai ai si pretentii dupa aia... pentru ca perceptia asupra vitezei reale este grav alterata, si nici reflexele nu mai sunt ok. Faptul ca era pe motor este relevant doar ca arunca o noua basca de k.k.t asupra fenomenului moto de la noi, dar nu m-ar fi mirat deloc sa o comita cu un ursuletz tunat, de exemplu. Ai tras alcool sau iarba, stai dreq linistit si iei un taxi, nu te apuci sa te crezi Neo prin trafic. Parca vad, asa cum se intampla uzual dupa astfel de evenimente ca iar o sa inceapa soferii sa ne strige din masini "sa va ia dreq cu porcariile voastre pe doua roti, criminalilor etc", si este din ce in ce mai greu sa nu lasi capul in pamant sau sa te uiti in alta directie.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A nu se intelege ca-l absolv de vina pe motociclist! clar, se apropia de trecere si trebuia sa incetineasca!

dar, daca pietonul ar fi fost atent, probabil ca nu ar fi avut loc tragedia!

daca tu vrei sa trversezi strada pe zebra, te asiguri, subliniez te asiguri, crezi ca vei reusi performanta de a fi lovit de o moto?

 

Mesaj completat

 

 

ok, vezi ca nu ai timp sa treci, atunci te dai un pas inapoi!

 

Amice iti spun eu cand TU vrei sa traversezi pe trecere in fata blocului TAU intr-o seara cu circulatie redusa nu o sa stai NICIODATA sa calculezi distanta si sa apreciezi daca ai sau nu timp. Plus de asta ca vizibilitatea este fff buna acolo si indicatoare exista chiar si de presemnalizare DECI hai sa nu cautam acul in carul cu fan. Uita-te la TV si vezi unde s-a produs impactul si vei trage aceeasi concluzie (cred!) ca si multi altii: acea femeie a apucat DOAR sa puna un picior pe trecere. Au fost atatea accidente mortale moto-pieton in Bucuresti and guess what?? TOATE sunt din vina motociclistiolor. Ideea e simpla: cand ai presemnalizare TP casti ochii!!! Nu il obliga nimeni pe pieton sa fie el atent si nu vei putea demonstra niciodata faptul ca nu s-a asigurat sa traverseze regulamentar :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, JUR ca ma foout in toate campaniile facute pentru motociclisti, SUNTEM PARIA, fiecare sa raspunda pentru ceea ce face/facut. Mi-e scarba de toate porcariile de actiuni pentru constietizarea soferilor. poate tre sa facem si pt constietizarea pietonilor, sa se fereasca de noi copii batranii ,mamele cu carucioare..... atata stim, asta suntem :love:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot au fost mai multe accidente in zona ar fi util sa se puna niste limitatoare de viteza denivelate. Macar daca mai vine un idiot de-asta cu viteza mare sa-si rupa gatul in parapetii liniei de tramvai, nu sa ucida oameni nevinovati.

 

Pt tine o sa punem declivitati pe Magheru! Pe ambele sensuri!!

Mesaj completat

Nu. Ci pentru ca am eu enduro si circul preventiv. Daca esti emo n-ai decat sa-ti tragi cate palme vrei.

 

PS. "fir-ar mama lui a dracului de nenorocit..." cuvintele tatalui victimei. Ce respect va ma acorda el motociclistilor din trafic? Sau vecinii de bloc? Sau prietenii si rudele victimei?

 

Ai fi uimit sa sti cata legatura a existat si exista inca intre MOTOCICLISM si TATAL victimei. Asta ca fapt divers. 99% de pe forumul asta nu se pot lauda cu ce a facut omul ala pe 2 roti la viata lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa va arate nimeni cu degetu` pe strada, n`o sa va linseze nimeni! Motociclistu` asta nu v`a patat imaginea!! Voi v`o patati singuri prin felul in care mergeti prin oras!

[/b]

 

 

Hai să iți povestesc mica mea aventură de azi noapte. Aproximativ ora 1:30, intersecția Iancului. Pentru cei ce stau în zonă Âştiu că semaforul de stanga, să mergi spre Pantelimon ține foarte puțin, trec maxim 6 maÂşini pe un verde, asa că, am luat-o printre masini Âşi m-am "parcat" primul. Am scos liniÂştit mobra pe liber Âşi am luat pozitia de aÂşteptare, cand deodată mă trezesc cu ceva în cască. Mă întorc să văd ce e. Un "nene", Âşofer de dubă, s-a gandit să arunce în mine cu un cotor de măr/pară. M-am uitat la el, l-am întrebat care e problema lui, iar răspunsul m-a dat pe spate. CRIMINALILOR !!! După care s-a luat de mama mea, băgand în ea stiți voi ce ... ( chiar nu înțeleg ce a avut cu ea, nici nu era de față Âşi i-am si precizat că mama are anumite standarde, iar el e cu mult sub standardul ei ). Am incercat să pun stop la discuție, dar, Batman, că altfel nu pot să ii zic, vroia să iÂşi impresioneze cei doi prieteni aflați cu el in duba. Cand s-a făcut verde pentru înaine, omul si-a vazut de drumul lui, dar nu inainte sa imi mai lase o mica amintire, o mică flegma, care s-a intins pe viziera mea. Am zis, că nu se poate aÂşa ceva. Am semnalizat si am luat-o dupa el. Am rămas la o distanță de vreo 3-4 maÂşini în spatele lui ( mă gandeam că poate are vreun gand să mă dea Âşi jos ). La urmatorul semafor, surpriză. ROÂŞU. M-am strecurat printre maÂşini Âşi mi-am parcat motorul, foarte agale, în fața lui, de-a lungul benzii, după care l-am poftim afară din dubă.

 

Eh, Batman, neavand costumul Âşi masca la el, s-a baricadat în maÂşină. A blocat tot, după care a început să gesticuleze Âşi din nou s-a luat de mama mea. Chiar mai mult, unul dintre prieteni, presupun ca Robin, a sărit in ajutorul lui. Le-am zis să iasă afară să imi zică de unde Âştiu ei că sunt criminal Âşi mai ales ce au cu mama mea. Nu sunt genul de om să iau foc forte uÂşor, chiar dimpotrivă, cateodată las de la mine numai să aplanez scandalul, exact cum făcusem cu un semafor înainte. I-am explicat frumos, altă dată să se abțină să mai facă asemenea gesturi pentru că nu toți motocicliÂştii sunt aÂşa îngăduitori ca mine. Dar el nimic, Batman Batman în continuare. Se făcuse verde pentru înainte, claxoane din spate Âşi am zis hai sa plec că nu are rost să blochez intersecția. Ma sui pe mobră Âşi cand să plec, Batman se dădea cu duba spre mine. I-am făcut semn că e cu capu` Âşi mi-am văzut de drumul meu.

 

@Preacuviosul_Mihail - eÂşti sigur de afirmația de mai sus?

 

 

Condoleanțe familiei !!!

Editat de Xeqtor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti frate sa iti fumezi creierii , sa te urci pe un fier care iti poate lua viata oricand si nu numai pe a ta, ba chiar si pe a altora, dupa cum s-a si intamplat dealtfel si sa mai ai si pretentii dupa aia... pentru ca perceptia asupra vitezei reale este grav alterata, si nici reflexele nu mai sunt ok. Faptul ca era pe motor este relevant doar ca arunca o noua basca de k.k.t asupra fenomenului moto de la noi, dar nu m-ar fi mirat deloc sa o comita cu un ursuletz tunat, de exemplu. Ai tras alcool sau iarba, stai dreq linistit si iei un taxi, nu te apuci sa te crezi Neo prin trafic. Parca vad, asa cum se intampla uzual dupa astfel de evenimente ca iar o sa inceapa soferii sa ne strige din masini "sa va ia dreq cu porcariile voastre pe doua roti, criminalilor etc", si este din ce in ce mai greu sa nu lasi capul in pamant sau sa te uiti in alta directie.....

stai ma ca intra grigu acu sa va injure de mame si sa va explice el ce GHINION a avut ala ca era fumat, si ce idiot sunt eu ca nu i inteleg p aia care beau si se urca pe motor, trec pe rosu, merg tare ..fac slalom etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu o seara in urma am stat la o tzigara si m-am luat de el din cauza cauciucurilor,am ras numarul lui ca s-a stricat balamaua si nu m-ai statea sub sa ci in vazul tuturor....cu remuscari imi pare rau cand inainte sa plece m-am luat de toba lui stoc se aude ca un scuter electric.....poate daca se facea auzit nu era cosiderat decat un alt motociclist galagios decat toate apelativele voastre....

 

Care balama, aia legata cu sarma la shto` sa nu se vada numarul?? :love:

 

Mesaj completat

Ok, acuma va opriti din atacuri la persoana? Mi se pare fantastic cum pe absolut orice topic, indiferent ca e despre surubul de la scarita, becul de la pozitie, uleiul din furca sau mortul de pe trecere, invariabil apare cate un idiot care arunca o piatra si ceilalti se chinuie s'o scoata.

 

Deadcow are mare dreptate, asteptati sa vedem rezultatul anchetei. Nightwolf a zis ca "mai vorbim luni", poate mai aflam si alte lucruri noi.

 

S-a dat in presa tot ceea ce trebuia dat. Probabil va fi retinut cand va iesi din spital...

Mesaj completat

Am trecut si eu aseara pe acolo cu masina... am vazut multa politie, vreo 2 ambulante, motorul trantit si o fata acoperita cu sac d'ala... i-am vazut parul.

Am vrut sa opresc, dar n-avea rost, cand am vazut-o pe fata aia pe jos mi s-a facut pielea de gaina.

Foarte trist... r.i.p.

 

Nu era niciun sac. Incercati sa deosebiti o patura termica de un sac mortuar. Cateodata va poate salva viata in trafic. Soferilor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate paginile scrise pina acum pe acest topic. Pacat e femeie si de familia acesteia.

Dumnezeu sa o odihneasca in pace.

Ce am vazut in marea majoritate a posturilor este lipsa respectului pentru omul decedat.

Odata ce TU ai decedat, TU mortu' esti de vina, TU mortu' nu aveai ce cauta acolo pe trecerea de pietoni, TU mortu' nu mai nici un drept. Toate drepturile omului le are ce ce te-a omorit. Nu mai conteaza ca aveai o familie care te astepta acasa, un copil, un sot, o mama, un tata care au muncit pentru tine ... Odata ce esti mort, omorit pe trecerea de pietoni de un dement care se credea Rossi si a fumat ceva iarba ca sa isi faca curaj, nu mai ai nici un drept. Nici macar dreptul la justitie.

Pentru ca ala care te-a omorit e tinar si are toata viata inainte... De scapat oricum scapa, ca traim in Rromania unde se pare ca legile au fost facut la misto si se aplica in bascalie.

Sau sigur isi gaseste un unchi cu pile care sa mute trecerea de pietoni mai incolo cu 50 de metri (daca 40 de metri a fost urma de la impact) :lol:

Incerc sa ma pun si in pielea respectivului care a omorit-o pe femeie dar nu pot sa ii gasesc circumstante atenuante. EU nu ma urc nici la volan si nici pe moto daca am baut macar un pahar de bere/vin/vodca/tuica/etnobotanice. Am trait multe, am vazut multe si nu vreau sa distrug viata mea si a altora din cauza unei secunde de fatalitate.

Toate mortile astea stupide de pina acum imi arata doar cit respect ai TU ca om dupa ce mori. Deasemenea imi arata ca nu trebuie sa ma astept la respect nici cind sunt viu.

Romania este tara in care TOTI vor RESPECT dar nimeni nu ofera RESPECT.

Romania este tara in care dreptatea se face cu grosimea portofelului.

Romania este tara in care nu conteaza cine esti, ce ai facut, ce viitor aveai. Odata ce ai murit devii doar o bucata de carne FARA DREPTURI. :lol:

Romania este tara in care toata lumea face bascalie de toata lumea. Chiar si pe un topic deschis pentru condoleante. Daca nu faci bascalie esti un fraier. :lol:

Romania este o tara in care unii sunt smecheri si unii fraieri. Aia care respecta legile si regulile de obicei sunt fraieri.

Trist dar adevarat.

 

Inca o data condoleante familiei femeii decedate. :love: :laugh:

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca s-a pus massmedia cu tunurile pe "noi" . (a se citi sinteza zilei din seara asta)

 

A iesit o emisiune de cacao! Au vrut sa faca ceva si a iesit altceva. Cand incepi sa compari politicul cu accidentul rutier ai tu ca jurnalist o problema la cap...

Mesaj completat

hm...

eu consider ca ambii sunt vinovati pentru ca femeia trebuia sa se asigure (avand in vedere faptul ca semaforul nu functiona) inainte de a traversa chiar daca era trecere de pietoni, eu nu risc sa imi pierd viata in felul asta, a mai spus cineva ca ...si pietonii sunt de vina ca traverseaza in loc nepermis. Iar motociclistul.....nu cred ca ar trebui sa plateasca atat de dur, sa fie inchis chiar daca a omorat un suflet.... oricine putea fii in locul lui, are toata viatza inainte si nu stiu daca merita lucrul asta. Si repet parerea mea e ca trebuie sa ne asiguram inainte de a face o manevra indiferent ca suntem cu masina, motorul sau doar pietoni, ne asiguram sa nu fie vreun "neatent" caruia sa nu ii pese daca provoaca un accident. Scuze daca am deranjat pe cineva :lol:

 

Condoleante familiei femeii :laugh:

si motociclistului multa sanatate si sa fie mai atent pe viitor :P

 

E clar! Cu astfel de conceptii... nu continui ca iara sare lumea ca sunt macabru :lol: O sa ii las pe altii sa-ti comenteze aceasta replica PLINA de .... inteligenta :D

 

Mesaj completat

ok, mi-am facut cont aici ca sa pot relata cam ce s-a intamplat aseara fiindca cei de la protv,antena si cine a mai fost acolo au luat interviuri la niste batrani care tot isi dadeau cu parerea despre ce si cum s-a intamplat.incerc sa fiu cat se poate de clara, am prieteni motociclisti, conduc masina si sunt si pieton.aseara la accident au fost 3 martori, niciunul nu am acceptat sa vorbim cu presa pt ca nu mi s-a parut deloc frumos ceea ce faceau ei sa il alerge pe tatal femeii sa il intrebe daca sufera sau daca ii pare rau ca i-a murit copilul?!??!etc. :love: in fine, femeia se afla pe trecerea de pietoni, traversase banda1 iar la mijlocul benzii 2 a fost lovita de moto, a fost tarata nu aruncata, 21m, dupa masuratori(femeia era destul de plinuta, cred ca avea cam 90-100kg).tipul de pe motor s-a lovit de gardurile de la tramvai si-a rupt casca in jurul gurii.motorul s-a oprit cam in dreptul femeii. au incercat sa o aduca la viata cam 30 de min, dar dupa parerea mea si au spus si cei de la smurd, ca a murit la impact.avea pielea de pe partea dreapta a fetei adusa pana pe gat.nu stiu cum s-a intamplat asta :lol: baiatul s-a ridicat dupa impact, a stat putin sprijinit pe gardurile de la tramvai dupa care s-a asezat pe trotuar la o scara de bloc.l-a luat si pe el smurd-ul l-au dus la elias iar mai departe cu drogurile nu stiu ce sa zic.imi pare rau si pt el, nu il cunosc, in schimb pe femeie o cunosteam ca fiind profesoara de chimie in iorga acum vreo 7 ani de zile.vina normal ii apartine tipului... dar in acelasi timp o spun si din punctul de vedere al unui sofer, frate, daca n-ai m-ai trecut prin zona aia in viata ta, nu vezi trecerea aia de pietoni decat cam in max 5-10m.acum nu stiu, stau si ma gandesc ca nu trebuie sa il mai judecam si noi ca oricum va fi judecat, desi la noi in tara legile sunt foaaarte blande si scapi f usor, dar cu povara asta ca a omorat un om va trai toata viata, din acest motiv o spun ca imi pare rau pt el...in rest, vina ii apartine.rip dnei prof.

21m e urma activa... sa nu generalizam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să iți povestesc mica mea aventură de azi noapte. Aproximativ ora 1:30, intersecția Iancului. Pentru cei ce stau în zonă Âştiu că semaforul de stanga, să mergi spre Pantelimon ține foarte puțin, trec maxim 6 maÂşini pe un verde, asa că, am luat-o printre masini Âşi m-am "parcat" primul. Am scos liniÂştit mobra pe liber Âşi am luat pozitia de aÂşteptare, cand deodată mă trezesc cu ceva în cască. Mă întorc să văd ce e. Un "nene", Âşofer de dubă, s-a gandit să arunce în mine cu un cotor de măr/pară. M-am uitat la el, l-am întrebat care e problema lui, iar răspunsul m-a dat pe spate. CRIMINALILOR !!! După care s-a luat de mama mea, băgand în ea stiți voi ce ... ( chiar nu înțeleg ce a avut cu ea, nici nu era de față Âşi i-am si precizat că mama are anumite standarde, iar el e cu mult sub standardul ei ). Am incercat să pun stop la discuție, dar, Batman, că altfel nu pot să ii zic, vroia să iÂşi impresioneze cei doi prieteni aflați cu el in duba. Cand s-a făcut verde pentru înaine, omul si-a vazut de drumul lui, dar nu inainte sa imi mai lase o mica amintire, o mică flegma, care s-a intins pe viziera mea. Am zis, că nu se poate aÂşa ceva. Am semnalizat si am luat-o dupa el. Am rămas la o distanță de vreo 3-4 maÂşini în spatele lui ( mă gandeam că poate are vreun gand să mă dea Âşi jos ). La urmatorul semafor, surpriză. ROÂŞU. M-am strecurat printre maÂşini Âşi mi-am parcat motorul, foarte agale, în fața lui, de-a lungul benzii, după care l-am poftim afară din dubă.

 

Eh, Batman, neavand costumul Âşi masca la el, s-a baricadat în maÂşină. A blocat tot, după care a început să gesticuleze Âşi din nou s-a luat de mama mea. Chiar mai mult, unul dintre prieteni, presupun ca Robin, a sărit in ajutorul lui. Le-am zis să iasă afară să imi zică de unde Âştiu ei că sunt criminal Âşi mai ales ce au cu mama mea. Nu sunt genul de om să iau foc forte uÂşor, chiar dimpotrivă, cateodată las de la mine numai să aplanez scandalul, exact cum făcusem cu un semafor înainte. I-am explicat frumos, altă dată să se abțină să mai facă asemenea gesturi pentru că nu toți motocicliÂştii sunt aÂşa îngăduitori ca mine. Dar el nimic, Batman Batman în continuare. Se făcuse verde pentru înainte, claxoane din spate Âşi am zis hai sa plec că nu are rost să blochez intersecția. Ma sui pe mobră Âşi cand să plec, Batman se dădea cu duba spre mine. I-am făcut semn că e cu capu` Âşi mi-am văzut de drumul meu.

 

@Preacuviosul_Mihail - eÂşti sigur de afirmația de mai sus?

Nu e a mea, am copiat-o ptr a comenta de la o @anitta..parca daca nu gresesc userul. Desi sincer si eu cred ca e un caz izolat. Ca nu suntem simpatizati in trafic e una, ce ai patit tu, e extrema generata de IQ-ul unui sofer frustrat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ma nene ca politia zice 43m, tu zici 21.... mai aveti putin si ziceti ca avea 50km/h de fapt.

Te simti mai bine acum ca ai declarat pe forum?

 

 

 

Hai sa fim seriosi, avand numar de bucuresti mi`e foarte greu sa cred ca a trecut aseara pt prima oara prin zona aia. Sa nu mai dam vina pe altele...

Iar cu "povara" .... nu se stie, "unii" motociclisti sunt vazuti in cluburi la o saptamana dupa ce si`au omorat pasagera :|

 

Am spus aprox. e posibil sa ma fi inselat cu 3-5m nu m-am ocupat de dat cu ruleta. Noi calculam si alti factori la lungime fata de ceea ce vede martorul nu dati cu pietre in ea. La cei 21m se adauga niste distante de marcaje, de zgarieri, de distante cf particulelor de vopsea etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...