Sari la conținut

Accident moto Bucuresti - Sos Straulesti - 13.04.2010


zasto
 Share

Postări Recomandate

mă dau cu bicicleta prin oraÂş de la 10 ani, am foarte mulți km, cu maÂşina de 7 ani, foarte mulți km, majoritatea in oraÂş, cu motorul de 2 ani (asta fiind al 3-lea), la fel, mulți km in oraÂş, deci pot spune ca cunosc circulația din toate "taberele".

da îți spun sincer ca dacă îs pe un drum ingust si vreau sa virez dreapta, mai ales dacă si Strada pe care intru ii si ea ingust si la 90 de grade (si cu maÂşina si mai ales cu motocicleta), fac bucla, cu maÂşina fix ca sa nu mă sui pe bordura si cu motocicleta ca sa nu pic.

mai mult, tot asa, dacă ii o singura banda pe sens, nici măcar cu coada ochiului nu mă uit in oglinda din dreapta, pentru ca NIMENI nu are ce sa caute pe acolo, atâta timp cat semnalizez corespunzător manevra.

p.s. nu suport manelele :)

Cea mai cretina manevra pe care o vad des. Imi vine sa ii omor pe astia care dau semnal dreapta si intai vireaza stanga. Auzi, faci bucla cu mobra ca sa nu pici... Eu te sfatuiesc sa-ti iei niste ore de jaloane in poligon. Cat despre masina...ia-ti un Tico.

Norocul meu ca nu ma mai bazez de mult nici pe semnalizarile soferilor si nici pe dinamica normala a unei manevre, mereu iau in calcul orice posibilitate de manevra imbecila. Si de multe ori ajung sa ma felicit cu voce tare in casca. Printre injuraturi, desigur...

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Faze de-astea cu bucla inainte de viraj am intalnit foarte foarte des! Sunt foarte derutante, adica vii lansat din spate, ala schiteaza stanga si te trezesti ca de fapt el vrea sa o ia la dreapta.. iar daca ai noroc da semnal dreapta. Conduceti prudent, nu depasiti aiurea! fiti paranoici pentru ca altfel riscati inutil!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faze de-astea cu bucla inainte de viraj am intalnit foarte foarte des! Sunt foarte derutante, adica vii lansat din spate, ala schiteaza stanga si te trezesti ca de fapt el vrea sa o ia la dreapta.. iar daca ai noroc da semnal dreapta. Conduceti prudent, nu depasiti aiurea! fiti paranoici pentru ca altfel riscati inutil!

foarte corect

cat despre manevra cretina si injuraturi, io zic sa va mai ganditi. Is curios cati dintre voi, zmeii motoarelor, faceti un viraj dreapta pe o strada ingusta, cand pana in coltul intersectiei sunt parcate masini, fara bucla.

Pardon, nu m-am gandit sa va intreb daca conduceti masini...

Cat despre orele in poligon, afla ca anu trecut, am fost 2 speeduri din romania care am absolvit cursul de o zi de poligon/jaloane/balansoare si alte obstacole, organizat de instructorii moto ai politiei din Ungaria. Poate m-o ajutat si asta sa nu ma buseasca "conservarii nenorociti".

Da noa, ma scuzati domnilor cu vasta voastra experienta prin oras, de care nu va puteti bucura din cuza soferilor care va vaneaza.

MOARTE CONSERVARILOR :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte corect

cat despre manevra cretina si injuraturi, io zic sa va mai ganditi. Is curios cati dintre voi, zmeii motoarelor, faceti un viraj dreapta pe o strada ingusta, cand pana in coltul intersectiei sunt parcate masini, fara bucla.

Pardon, nu m-am gandit sa va intreb daca conduceti masini...

Cat despre orele in poligon, afla ca anu trecut, am fost 2 speeduri din romania care am absolvit cursul de o zi de poligon/jaloane/balansoare si alte obstacole, organizat de instructorii moto ai politiei din Ungaria. Poate m-o ajutat si asta sa nu ma buseasca "conservarii nenorociti".

Da noa, ma scuzati domnilor cu vasta voastra experienta prin oras, de care nu va puteti bucura din cuza soferilor care va vaneaza.

MOARTE CONSERVARILOR :P

Ahhhh, asta m-a uns pe suflet :) :P

Ptr spinteiorii teoreticieni iuti la manie si degraba varsatori de vb de ocara, care conduc masini articulate cu burduf ca troleele...care inainte sa ia curba la 90 grade pe o strada ingusta, baga si un ochi sa se asigure singure dupa colt.

Moarte conservarilor. Sa traiasca numai astia care care vireaza la dr cu frana de mana, sa nu faca bucla. Pacea Domnului. :( :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si apropo de buclucasa bucla, probabil majoritatea dintre voi si in parcarile perpendiculare sau in garaje intrati tot lipiti pe partea dreapta, da când am făcut eu scoala (inclusiv cursurile de teorie), ne-o învățat Instructorii (alți conservari fraieri), sa Facem o mica bucla, ca sa nu solicitam prea des sociatatile de asigurare.

ce uameni, dom'le

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ahhhh, asta m-a uns pe suflet :) :P

Ptr spinteiorii teoreticieni iuti la manie si degraba varsatori de vb de ocara, care conduc masini articulate cu burduf ca troleele...care inainte sa ia curba la 90 grade pe o strada ingusta, baga si un ochi sa se asigure singure dupa colt.

Moarte conservarilor. Sa traiasca numai astia care care vireaza la dr cu frana de mana, sa nu faca bucla. Pacea Domnului. :( :D

:P tu n-ai Duster cu nanotehnologie ?

shame on you!

post-19960-1271335523_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasand caterinca la o parte a fi bine sa se caste oki la manevrele de genul asta. Sunt vreo 4 accidente , unul mortal, doar pe forumul asta care s-au petrecut in faimoasa "bucla romaneasca " , de la dube, microbuze, masini de teren care au vrut sa vireze 90 de grade. Cluj vreo doua, Bistrita si Scaieni/ Prahova, daca nu ma insel, asa ca nu este de ras.

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt vinovat de ce am scris aseara, recunosc ca si eu fac bucla cu masina cand trebuie sa intru la dreapta pe o straduta foarte stramta si fara colt rotunjit, sau de obicei cand intru din strada in parcare la serviciu.

Acasa uneori trebuie sa parchez intre 2 copaci - si fara bucla ar fi imposibil sa intru intre ei fara sa zgarii toata partea dreapta a masinii de copac.

Dar.. diferenta e .. ca fac mereu bucla mica si mai uit in toate partile si semnalizez dreapta.

 

Si asa e, chestia asta se invata la scoala, si eu cand am luat B-ul tot asa am invatat ca se face. :)

 

Cred ca pana la urma conteaza cum o faci.. si unde o faci - :P ca de facut toata lumea o face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atata numa ca bucla nu-i romaneasca ci internationala, si eu tocmai asta incercam sa fac, sa determin motociclistii care vor sa traiasca mult si bine sa fie atenti la manevra asta - care a existat, exista si va exista in continuare - in loc sa tot zbiere si sa se bata cu pumnu in piept ca si gorilele, cand fix cine trebuie nu-i aude.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma simt vinovat de ce am scris aseara, recunosc ca si eu fac bucla cu masina cand trebuie sa intru la dreapta pe o straduta foarte stramta si fara colt rotunjit, sau de obicei cand intru din strada in parcare la serviciu.

Acasa uneori trebuie sa parchez intre 2 copaci - si fara bucla ar fi imposibil sa intru intre ei fara sa zgarii toata partea dreapta a masinii de copac.

Dar.. diferenta e .. ca fac mereu bucla mica si mai uit in toate partile si semnalizez dreapta.

 

Si asa e, chestia asta se invata la scoala, si eu cand am luat B-ul tot asa am invatat ca se face.

 

Cred ca pana la urma conteaza cum o faci.. si unde o faci - ca de facut toata lumea o face.

Ptr asta te declar de la mine putere (si e mare) tata' lor (al moderatorilor) :)

 

Daca si dl Popescu recunoaste asta, uit ca m-a chemat cu motorul in sala la un concert si acolo a spus la microfin ca motociclistii nu au inceput inca sezonul. Promit.(Altfel, nu uit sa aduc aminte de asta...de cat eori o sa am ocazia :( )

 

Daca @speedy.k recunoaste ca de fapt nu vrea sa ma omoare ptr ca incerc sa respect legile fizicii cand merg cu masina, nu promit sa-l scot din carantina, dar o sa fiu si mai activ, incat sa ajung sa fim colegi de culoare, sa nu se simta simgur acolo :P

 

gataaaaaa...cel mai util topic. Oamenii au aflat ca bucla oricum se face...chiar daca vrei sau nu, dl popescu a inteles ca fara bucla dansu risca sa para blonda la volan ptr ca va fi nevoit sa intre in garaj (sau pe o poarta normala) din minim 3 miscari...asta daca nu-i mai trazneste sa mai sfideze vreo alta regula a fizicii, speedy nu mai omoara pe nimeni si nu-l mai trimite pe radu in poligon....comunitatea moto = biiig happppppyyy familllyyyy

 

PS: vedeti ce simplu a fost sa ne intelegem? daca sunteti de acord cu mine....suntem cei mia buni prieteni. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, ca sa stim despre ce e vorba: sunt si conservar, de cu mult inainte de a fi mobrist. Iar masinamea este, ma scuzati, Dacia Liberta. Mai lunga cu vreo 2 cm decat un break. Mobra este un KLE500, ma scuzati inca o data. Unii zic ca sunt cam zbuciumat atat la volan cat si la ghidon. (la volan recunosc, la ghidon nu prea) Cu masina cred ca am vreo 50.000 km, cu mobra n-am, recunosc, decat vreo 17.000. Am locuit intai in Dristor (alei, stradute, parcari), apoi in Salajan (iar alei, stradute, parcari).

Astea fiind premizele n-am avut nevoie niciodata de bucla aia idioata pentru a lua vreun viraj vreodata cu mobra sau cu masina. Si nici nu vad manevra asta la mai mult de 10 % din soferi. Cat despre mobristi, am vazut numai la genu de reisar care vrea sa faca dreapta sau stanga in stil MotoGP, iesind pe exterior pentru ca apoi sa taie curba la interior. Aia cu cazutul in curba daca nu faci bucla e de-a dreptul...amuzanta.

Asa ca m-as ruga sa ma scutiti de teoriile cu stradute inguste si parcari meschine care nu va permit sa intrati cu utilaju' normal. Ce sa cauti sa iei stanga ca sa faci dreapta ?! Iar despre parcari perpendiculare, curti sau altele de genul asta... acolo se gareaza CU SPATELE, ca asa te invata la scoala si asa scrie si la lege, ca iesitul din asa ceva cu spatele este interzis si amendat. Da, stiu, daca te duci un pic mai in fata de locul de parcare te trezesti ca baga un bulangiu cu fata ca taranu' si ai pierdut locul. Ghinion.

Nea Mihaile, nu despre omorat era vorba, ca pistolul meu e neletal. Si singur nu ma simt, il am pe prietenul Grumpy alaturi... Dar sa stii ca multe se fac indiferent daca vrem sau nu, dar cateodata se pot intampla si accidente, de genul unei oglinzi sburate intr-o depasire pe straduta urmatoare. Bine, am RCA, ti-o schimbi pe banii lor, nu-i problema... (la conserve ma refer, sper ca ai inteles)

Si, mai Radule, nu vrei tu sa o iei in directia in care semnalizezi si sa nu ma mai pui pe mine sa iti anticipez toate manevrele inimaginabile? Pe bune, te rog io. Plus ca vad ca m-au auzit cativa din "cei care trebuie", de vreme ce va tot laudati p-aici cum faceti voi "bucle" de mari limuzine ce conduceti si inguste strazi ce-au facut astia.

Hai ac' s-o dam in caterinca , daca tot am descoperit ca unii suntem conservari care fac stanga dupa ce dau semnal dreapta. Si aia in momentul virajului nu?

Hai papapa.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci, ca sa stim despre ce e vorba: sunt si conservar, de cu mult inainte de a fi mobrist. Iar masinamea este, ma scuzati, Dacia Liberta. Mai lunga cu vreo 2 cm decat un break. Mobra este un KLE500, ma scuzati inca o data. Unii zic ca sunt cam zbuciumat atat la volan cat si la ghidon. (la volan recunosc, la ghidon nu prea) Cu masina cred ca am vreo 50.000 km, cu mobra n-am, recunosc, decat vreo 17.000. Am locuit intai in Dristor (alei, stradute, parcari), apoi in Salajan (iar alei, stradute, parcari).

Astea fiind premizele n-am avut nevoie niciodata de bucla aia idioata pentru a lua vreun viraj vreodata cu mobra sau cu masina. Si nici nu vad manevra asta la mai mult de 10 % din soferi. Cat despre mobristi, am vazut numai la genu de reisar care vrea sa faca dreapta sau stanga in stil MotoGP, iesind pe exterior pentru ca apoi sa taie curba la interior. Aia cu cazutul in curba daca nu faci bucla e de-a dreptul...amuzanta.

Asa ca m-as ruga sa ma scutiti de teoriile cu stradute inguste si parcari meschine care nu va permit sa intrati cu utilaju' normal. Ce sa cauti sa iei stanga ca sa faci dreapta ?! Iar despre parcari perpendiculare, curti sau altele de genul asta... acolo se gareaza CU SPATELE, ca asa te invata la scoala si asa scrie si la lege, ca iesitul din asa ceva cu spatele este interzis si amendat. Da, stiu, daca te duci un pic mai in fata de locul de parcare te trezesti ca baga un bulangiu cu fata ca taranu' si ai pierdut locul. Ghinion.

Nea Mihaile, nu despre omorat era vorba, ca pistolul meu e neletal. Si singur nu ma simt, il am pe prietenul Grumpy alaturi... Dar sa stii ca multe se fac indiferent daca vrem sau nu, dar cateodata se pot intampla si accidente, de genul unei oglinzi sburate intr-o depasire pe straduta urmatoare. Bine, am RCA, ti-o schimbi pe banii lor, nu-i problema... (la conserve ma refer, sper ca ai inteles)

Si, mai Radule, nu vrei tu sa o iei in directia in care semnalizezi si sa nu ma mai pui pe mine sa iti anticipez toate manevrele inimaginabile? Pe bune, te rog io. Plus ca vad ca m-au auzit cativa din "cei care trebuie", de vreme ce va tot laudati p-aici cum faceti voi "bucle" de mari limuzine ce conduceti si inguste strazi ce-au facut astia.

Hai ac' s-o dam in caterinca , daca tot am descoperit ca unii suntem conservari care fac stanga dupa ce dau semnal dreapta. Si aia in momentul virajului nu?

Hai papapa.

pace si tie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atata numa ca bucla nu-i romaneasca ci internationala,

Este romaneasca pentru ca se intampla pe teritoriul Romaniei.... :P

 

Iar despre parcari perpendiculare, curti sau altele de genul asta... acolo se gareaza CU SPATELE, ca asa te invata la scoala si asa scrie si la lege,

Asta unde scrie la lege ? Discutam aici sau facem topic separat ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil nu are nici o legatura cu accidentul,dar cand ai in fata ,sau ajungi din urma un utilaj ,camion etc ,si-l vezi la 2 metri de bordura cu semnal dreapta ,cu rotile virate sau nu , existand si o strada sau intrare la cativa metri mai in fata,nu-ti trebuie multa carte sa intuiesti ce urmeaza.Spun asta pt ca mi s-a intamplat de multe ori sa mi se bage un berbec pe sub mine,si sa-l evit la mustata.Ar trebui sa las camionul in mijlocul drumului si sa cobor sa-i explic dobitocului ca doresc sa intru intr-o curte, strada ,ce este si sa astepte in spatele ultimei roti pana ma vad intrat sau disparut in curtea respectiva.Cine doreste sa nu-si rupa gatul prea curand sa incerce sa inteleaga ,sa anticipeze ce manevra a unuia sau a altuia urmeaza sa aiba loc, sa mai lase un pic din mandrie si din dreptatea pe care sa zicem ca i-ar da-o legea,fiind un pic mai tolerant .Noi nu toleram ,nici altii nu o fac si se vede la ce se ajunge.Cand virezi dreapta ,si cu un jeep ai nevoie de distanta laterala,cand strada sau intrarea este ingusta.Ati uitat de distanta laterala de 1 m din timpul scolii de soferi pt cat B ,cand faceati parcarea cu fata?(vorbesc de dacie)

Mesaj completat

Daca unul cu care se ruleaza in paralel reduce viteza ,nu cumva tre sa faca si ceilalti la fel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta unde scrie la lege ? Discutam aici sau facem topic separat ? :)

Man, scrie (sau scria ultima data cand am dat eu examen) la lege ca iesirea cu spatele din curti, de exemplu, este interzisa. Deci daca o bagi cu fata, cum o mai scoti ? Excludem desigur curtea de la Izvorani a lu' Columbeanu unde poti sa-ntorci tirul...

 

@Virgil: eu nu discutam despre camioane, tiruri si alte utilaje mari. Plus ca una e sa-ti iei din timp distanta laterala si alta e sa mergi razant cu bordura si sa executi bucla in cauza exact in intersectie.

Si da, asta spuneam si eu: ma uit, anticipez, incerc sa ghicesc ce urmeaza, etc. Practic plec de la prezumtia de vinovatie. Plus ca oricum nu ma bag niciodata intre masinile de pe banda intai si bordura. Intre benzi da, dar la bordura niciodata. Am ramas cu sechele de cand faceam 20 km pe zi in Bucuresti cu bicla si eram nevoit sa circul, in mare, pe langa bordura.

Eh, noi sa fim sanatosi si ei sa-si croseteze buclele mai departe.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, scrie (sau scria ultima data cand am dat eu examen) la lege ca iesirea cu spatele din curti, de exemplu, este interzisa. Deci daca o bagi cu fata, cum o mai scoti ? Excludem desigur curtea de la Izvorani a lu' Columbeanu unde poti sa-ntorci tirul...

 

@Virgil: eu nu discutam despre camioane, tiruri si alte utilaje mari. Plus ca una e sa-ti iei din timp distanta laterala si alta e sa mergi razant cu bordura si sa executi bucla in cauza exact in intersectie.

Si da, asta spuneam si eu: ma uit, anticipez, incerc sa ghicesc ce urmeaza, etc. Practic plec de la prezumtia de vinovatie. Plus ca oricum nu ma bag niciodata intre masinile de pe banda intai si bordura. Intre benzi da, dar la bordura niciodata. Am ramas cu sechele de cand faceam 20 km pe zi in Bucuresti cu bicla si eram nevoit sa circul, in mare, pe langa bordura.

Eh, noi sa fim sanatosi si ei sa-si croseteze buclele mai departe.

1. in lege scrie ca daca iesi cu spatele dein curte/parcare/garaj unde nu ai vizibilitate, obligatoriu tre sa fii dirijat de cineva, de aici nici cum nu rezulta ca n-ai voie sa parchezi cu fata;

2. acuma te-ai inmuiat la cei care-si iau distanta din timp, fata de cei care fac bucla brusc? sincer sansele mai mari sa vina un idiot prin dreapta sunt cand iti iei distanta din timp. Oricum, toata discutia are sens numa in cazu in care cel care executa manevra semnalizeaza din timp intentia, in caz contrar si eu l-as impusca, da n-as face diferenta intre masina sau motor;

3. daca vrei sa mai vorbim aiurea pe tema asta, putem sa o facem la o bere, ca si asa is destul de nou in oras si un prieten in plus niciodata nu strica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vad lucrurile foarte simplu,in trafic orice manevra faci indiferent ce conduci ,tre sa o faci anticipabila pt ceilalti.Dar din pacate nu toti "simt"ce urmeaza sa se intample pt ca ori nu-i duce capul ori chiar nu vor sa-si oboseasca mintea.Gandesc chiar ca in trafic este ca atunci cand joci septica.De traficul nostru zic.Periculoasa este categoria celor care au dureri in cot despre ce anticipeaza altii sau ca exista si altii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Toata lumea e preocupata de bucle,dar omu`,cu omu` cum e?

Vrem vesti,vrem rezultatul anchetei,de pareri personale ne-am saturat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu bucla luata inainte de viraj nu e buna ,pt ca il freci si pe cel din stanga si pe cel care s-ar baga prin dreapta cum prinde liber.

Mesaj completat

Toata lumea e preocupata de bucle,dar omu`,cu omu` cum e?

Vrem vesti,vrem rezultatul anchetei,de pareri personale ne-am saturat.

Inteleg ca tu spui aici parerile altora?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Haywood Yablomme

Adica e trist ca "o dam in bucle" in loc sa vorbim de soarta bietului om.

Am personalitate multipla,de aia imi permit sa vorbesc despre mine la plural,e bine acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica e trist ca "o dam in bucle" in loc sa vorbim de soarta bietului om.

Eu zic ca si mai trist este deja sunt cam multi care nu "simt" buclele astea, tu ce zici ? Mi-am adus aminte ca sunt chiar doua accidente mortale petrecute in felul asta. Pe langa ala de la Scaieni mai este si la Cluj unul cu un Peugeot....parca 5...si pe la Radauti unul...cu un A6.....daca mai stau cateva ore imi mai aduc aminte de cate unul....cred ca-s peste 10 de cand sunt eu pe forum.

Asta s-a intampla...nu mai avem ce face, daca vrei date, da un telefon pe la spitale, noi discutam, poate mai intelege lumea care-i treaba si speram ca nu trebuie sa ne mai intresam de soarta nimanui. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drum cu o singura banda pe sens, masina vrea sa faca dreapta si motociclistul se baga prin dreapta masinii. Normal ca masina a facut dreapta peste el, cu bucla sau fara.

 

 

deloc, sos. Straulesti are fix doua benzi pe sens, plus separator de sens cu iarba...strazile laterale sunt late, colturile sunt rotunjite, la pariu, cu proba, cu duba sau autocamion ca se poate vira dreapta direct din banda 1 fara bucla....bucla a aparut di "talente"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...