Sari la conținut

Accident moto Bucuresti - Sos Straulesti - 13.04.2010


zasto
 Share

Postări Recomandate

haideti ma , ala a depasit motociclistul ca sa intre in parcare ?

Cu bicla patesc freqvent asta. Dupa ce te au depasit, te au si uitat. Cu motocicleta e mai greu de imaginat, numai daca masina a avut o viteza mult mai mare decat motocicleta, cea ce nu sa intample des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

haideti ma , ala a depasit motociclistul ca sa intre in parcare ? voi cand trebuie sa faceti dreapta la o benzinarie depasiti toate masinile ca apoi sa sariti de pe banda 3 pe banda 1 cu 120kmh sa ajungeti la pompa ?

sau cand ajungeti in fata blocului sa va parcati mobra depasiti pe straduta cu sens unic masinile din fata voastra numa ca sa le franati in fata ?

si daca i se lua fata motociclistului (adica conducatorul jeepului mergea cu viteza mai mare) motociclistul ar fi franat , ar fi incercat sa ocoleasca masina pe STANGA sau s-ar fi opintit in bara de protectie spate a masinii.nu in portiera .

anu asta inca n-am patit din astea (desi aseara mi-a sarit unu' in fata), dar anul trecut am vazut cel putin 4 faze de genul asta in fata mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci sa nu vb de biciclisti ca era sa bat 2 bucati aseara la Dorobanti rau, DA` RAU DE TOT!!!

Mesaj completat

Gata, ati tras concluzia ca motociclistul vroia sa depaseasca prin dreapta RR-ul. Cum ati presupus asta ? Nu se poate sa fi depasit RR-ul motociclistul si sa fi virat peste el direct ? De cate ori nu am vazut soferi schimband direct de pe banda 3 pe 1 sau virand stanga sau dreapta direct de pe 3 sau 2. Ala ce vroati sa spuna in apararea lui ? Nu avem toate datele inca pentru a ne pronunta, doar supozitii si scenarii. Nightwolf e zgarcit, ne da cu firimitura...

 

Ti-am dat MAI MULT DECAT SUFICIENT :)plus ca a aparut si la TV so... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ne dai ceva amanunte... sa ,inchidem' cazul.

PC-ul de la munca are restrictii, nu prinde TV ori prinde in conditii ,indecente' O rapandula de PC. Ma uit diseara a la maison.

Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am ce amanunte sa-ti dau ca am ajuns ulterior acolo am fost ocupat cu cazu` Ferdinand si p`orma am ajuns pe Straulesti ca nush ce se certau aia p`acolo. Din cate am inteles motociclistu` e ranit usor usor nu s-au vazut urme de "violenta" p`acolo ... in schimb prietenii lui ... anyway pe mine ma distreaza astia. Daca stau sa o iau ochiometric eu as zice ca sunt aman2 de vina, dar doar zic, sunt altii care se ocupa de caz si ei decid. Eu oricum sunt mai radical asa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma pot pronunta asupra acestui aspect din pacate :) sorry :P

Man, daca era intr-adevar o banda pe sens mobra n-avea ce sa caute prin dreapta masinii. Chiar daca se dovedeste (desi nu prea are cum) ca masina n-a semnalizat tot iese culpa comuna, corect?

Faza cu depasitul si viratul cade dupa parerea mea, pentru simplul fapt ca nu cred ca mobra mergea pe strada aia cu sub 100 la ora.(nu vreau sa zic ca era omu' forjator, dar la cum e strada la ora aia eu chiar si eu cu partaitoarea mea i-as da gaz un pic, daramite cu mobra in cauza) Deci putin probabil sa fi trecut masina si mai repede si apoi oprire.

Oricum e interesanta speta, poate ne tine si pe noi "cineva" la curent cand se da verdictul. Multumesc anticipat.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ne dai ceva amanunte... sa ,inchidem' cazul.

PC-ul de la munca are restrictii, nu prinde TV ori prinde in conditii ,indecente' O rapandula de PC. Ma uit diseara a la maison.

"sa inchidem cazul" - geniala asta. :)

Daca motociclistul nu e asha de grav accidentat, da-i te rog cu suspendare dlui cu range, ca are afaceri si nu e bine sa stea la parnaie, si in rest canoane bisericesti, ptr curatzare spirituala, sa nu mai greseasca.

Mai sus unde ai explicat cum se face depasirea, ai uitat sa spui si obligatiile celui depasit, una din ele fiind de a nu mari viteza. Pe mine de ex ma infurie fff tare cei care accelereaza cand sunt depasiti. Zic si eu asha, ca omu ala cu RR nu parea debil cand i s-a luat interviu si nici nu prea exista ratiune de a te angaja in depasire cand tre sa faci dreapta ca ai ajuns acasa. As fi curios cati ani are motociclistul, ce experienta...etc, daca stie cineva.

 

PS: si off topic am o nedumerire. De unde vine "fast arrow"? Nici eu nu sunt chiar usa de biserica, dar mihai ma numesc. Tu ce faci, incaleci f repede pe motocicleta "arrow", cum iti place tie s-o alinti si ID-ul e o combinatie, tu esti fast si ea e arrow? ca invers, oricat ai fi tu se slab, nu e ea destul de fast;)

 

Parerea mea....hac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"sa inchidem cazul" - geniala asta. :)

Daca motociclistul nu e asha de grav accidentat, da-i te rog cu suspendare dlui cu range, ca are afaceri si nu e bine sa stea la parnaie, si in rest canoane bisericesti, ptr curatzare spirituala, sa nu mai greseasca.

Mai sus unde ai explicat cum se face depasirea, ai uitat sa spui si obligatiile celui depasit, una din ele fiind de a nu mari viteza. Pe mine de ex ma infurie fff tare cei care accelereaza cand sunt depasiti. Zic si eu asha, ca omu ala cu RR nu parea debil cand i s-a luat interviu si nici nu prea exista ratiune de a te angaja in depasire cand tre sa faci dreapta ca ai ajuns acasa. As fi curios cati ani are motociclistul, ce experienta...etc, daca stie cineva.

 

PS: si off topic am o nedumerire. De unde vine "fast arrow"? Nici eu nu sunt chiar usa de biserica, dar mihai ma numesc. Tu ce faci, incaleci f repede pe motocicleta "arrow", cum iti place tie s-o alinti si ID-ul e o combinatie, tu esti fast si ea e arrow? ca invers, oricat ai fi tu se slab, nu e ea destul de fast;)

 

Parerea mea....hac

 

Primul post al tau la care m-am amuzant, ma refer aici la ultima parte. :P)

 

Baieti si fete, de ce ne agitam atat? A mai picat unu, sa speram ca macar 5-10 se gandesc azi inainte sa depaseasca prin dreapta, sau sunt depasiti si vad un bec galben care palpaie. Se poate intampla oricui, e nevoie doar de o clipa de neatentie si pac, te-ai trezit cu rr-u in fata.

 

Iar atitudinea lui night e de inteles, avand in vedere ca prea multi au sarit la beregata lui cu alte ocazii incat era de asteptat sa reduca si el cantitatea de informatii/interes pt aceasta comunitate.

 

off-topic: pentru initiatoarea topicului, tu tot timpu primesti smsuri de genu asta observ. Vezi daca primesti vreodata ceva de un r6 negru cu rider a* atunci inseamna ca si eu am comis-o...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atatea aciidente, atatia morti, atatia raniti. Saptamanal, zilnic...accidente in care sunt implicate motociclete...si CULMEA, mai mereu motociclistul e vinovat.

Nu stiu ce ar trebui sa invatam...cat de mari sa cascam ochii ca sa prevenim. La fiecare accident se zice"poate invata unii si altii sa....." Sa ce? Poate sa inveti sa nu te mai urci pe motor sau sa nu mai mergi prin traficul asta idiot din Bucuresti.

Asta e concluzia mea...pana acuma m-am urcat pe motor si am dat o tura prin cartier , pe langa parc...atat. Si aia cu peripetii...sa mai ies in trafic...!!!

Bafata la toti cei care inca va aventurati prin Bucuresti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off-topic: pentru initiatoarea topicului, tu tot timpu primesti smsuri de genu asta observ. Vezi daca primesti vreodata ceva de un r6 negru cu rider a* atunci inseamna ca si eu am comis-o...

 

mii de scz ca spun asta, dar eu asa sper! :P :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pardon - biciclistii si cei cu mopede - nu stiu sigur - dar ei pe dreapta merg cat mai aproape de bordura.

 

M-a oprit un militian ca ma bagam printre masini - si mi-a zis de la obraz ca legea ne permite sa depasim si sa mergem cat mai aproape de bordura. Este perfect legal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

haideti ma , ala a depasit motociclistul ca sa intre in parcare ? voi cand trebuie sa faceti dreapta la o benzinarie depasiti toate masinile ca apoi sa sariti de pe banda 3 pe banda 1 cu 120kmh sa ajungeti la pompa ?

 

Vaaai..., daca ai sti cati fac asa cu masinile.. si nu numai in Romania, probabil nu ai petrecut tu suficient timp in trafic sa vezi. Si nu neaparat pentru a intra la pompa sau altceva, in general, depasesc tot ce misca apoi trag pe dreapta/ies de pe autostrada/etc.. sunt sute, mii de schumacheri de volan care fac asa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din imaginile de aseara,nu este o concluzie nu imi permit, jipanul era mult pe partea stinga adica cred chiar cu rotile din stinga pe contrasesns,,oglinda si resturile de la motocicleta erau undeva in spatele masini la circa 1m 1,70m, ce cred eu este ca jipanezul la derutat cu manevra altfel motociclistul nu isi mentinea traiectoria pe dreapta de timpit cit despre semnal,sa fim seriosi citi ''tarani'' semnalizeaza o manevra in satele din romania,repet este o parere facuta din imaginile transmise la tv,nu am fost acolo,dar faze de genul am patito si eu frecvent,cu facutul dreapta sau cu manevre haotice care nu le poti interpreta in timp util

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil s'a dus inspre stanga ca sa aiba cum sa traga dreapta mai cu elan, iar prin spatiul creat a incercat sa se strecoare motociclistul. Conduita preventiva oha din partea bikerului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vechea poveste a soferilor de duminica.

Toti manelistii au impresia ca merg cu ditamai trailer-ul si vireaza dreapta de pe banda 2, "sa nu incalece rotile de la remorca bordura". Si de fapt mergu cu turisme...fie ele si de teren.

Din pacate se intampla zilnic. De sute de ori. peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"sa inchidem cazul" - geniala asta. :)

Daca motociclistul nu e asha de grav accidentat, da-i te rog cu suspendare dlui cu range, ca are afaceri si nu e bine sa stea la parnaie, si in rest canoane bisericesti, ptr curatzare spirituala, sa nu mai greseasca.

Mai sus unde ai explicat cum se face depasirea, ai uitat sa spui si obligatiile celui depasit, una din ele fiind de a nu mari viteza. Pe mine de ex ma infurie fff tare cei care accelereaza cand sunt depasiti. Zic si eu asha, ca omu ala cu RR nu parea debil cand i s-a luat interviu si nici nu prea exista ratiune de a te angaja in depasire cand tre sa faci dreapta ca ai ajuns acasa. As fi curios cati ani are motociclistul, ce experienta...etc, daca stie cineva.

 

PS: si off topic am o nedumerire. De unde vine "fast arrow"? Nici eu nu sunt chiar usa de biserica, dar mihai ma numesc. Tu ce faci, incaleci f repede pe motocicleta "arrow", cum iti place tie s-o alinti si ID-ul e o combinatie, tu esti fast si ea e arrow? ca invers, oricat ai fi tu se slab, nu e ea destul de fast;)

 

Parerea mea....hac

Off topic. Esti curios si iti voi satisface curiozitatea. De regula incalec pe stanga. Pustoaica e motorul si nu, nu sunt pedofil. Zic asta pentru ca am din pacate sau din fericire o varsta... Nick-ul a fost ales la repezeala, cand un coleg mai priceput ce imi facea contul, m-a intrebat ce nick sa imi puna. Sunt un tip iute si am zis fast, sunt sagetator si am zis ar arrow. Asa a iesit combinatia. Parca este un topic undeva cu nick-urile. Dar pana la urma nu e decat un nick, chiar conteaza ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-au terminat subiectele si nu mai avem de ce ne lua si acum facem biza de nick-ul forumistilor?! :)

 

Nu mai comentez ca iar primesc nota 4 si vreau sa trec clasa pana la toamna. S'apoi si eu am un Nick ciudat...oi fi machidon :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vechea poveste a soferilor de duminica.

Toti manelistii au impresia ca merg cu ditamai trailer-ul si vireaza dreapta de pe banda 2, "sa nu incalece rotile de la remorca bordura". Si de fapt mergu cu turisme...fie ele si de teren.

Din pacate se intampla zilnic. De sute de ori. peste tot.

mă dau cu bicicleta prin oraÂş de la 10 ani, am foarte mulți km, cu maÂşina de 7 ani, foarte mulți km, majoritatea in oraÂş, cu motorul de 2 ani (asta fiind al 3-lea), la fel, mulți km in oraÂş, deci pot spune ca cunosc circulația din toate "taberele".

da îți spun sincer ca dacă îs pe un drum ingust si vreau sa virez dreapta, mai ales dacă si Strada pe care intru ii si ea ingust si la 90 de grade (si cu maÂşina si mai ales cu motocicleta), fac bucla, cu maÂşina fix ca sa nu mă sui pe bordura si cu motocicleta ca sa nu pic.

mai mult, tot asa, dacă ii o singura banda pe sens, nici măcar cu coada ochiului nu mă uit in oglinda din dreapta, pentru ca NIMENI nu are ce sa caute pe acolo, atâta timp cat semnalizez corespunzător manevra.

p.s. nu suport manelele :)

Editat de raduprint01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil s'a dus inspre stanga ca sa aiba cum sa traga dreapta mai cu elan, iar prin spatiul creat a incercat sa se strecoare motociclistul. Conduita preventiva oha din partea bikerului.

e cea mai plauzibila explicatie, mai ales daca intra pe ceva mai ingust. indiferent daca a dat sau nu semnal, motociclistul nu avea ce cauta prin dreapta.

 

@fast arrow am glumit....sa se mai destinda atmosfera ca prea erati incordati pe aici. nu te supara. :)

Mesaj completat

mă dau cu bicicleta prin oraÂş de la 10 ani, am foarte mulți km, cu maÂşina de 7 ani, foarte mulți km, majoritatea in oraÂş, cu motorul de 2 ani (asta fiind al 3-lea), la fel, mulți km in oraÂş, deci pot spune ca cunosc circulația din toate "taberele".

da îți spun sincer ca dacă îs pe un drum ingust si vreau sa virez dreapta, mai ales dacă si Strada pe care intru ii si ea ingust si la 90 de grade (si cu maÂşina si mai ales cu motocicleta), fac bucla, cu maÂşina fix ca sa nu mă sui pe bordura si cu motocicleta ca sa nu pic.

mai mult, tot asa, dacă ii o singura banda pe sens, nici măcar cu coada ochiului nu mă uit in oglinda din dreapta, pentru ca NIMENI nu are ce sa caute pe acolo, atâta timp cat semnalizez corespunzător manevra.

p.s. nu suport manelele :P

Daca obisnuiesti sa faci bucla destul de larga incat sa-i lasi impresia dlui popescu ca are loc, eu iti zic sa te uiti si-n oglinda din dreapta. Ca odata face tzusti pe acolo si nici macar nu te-ar crede nimeni ca nu l-ai vazut.

Si retine, numai la cluj se face bucla. Bucurestenii stranuta cu ochii deschisi si iau 90grade cu roata lipita de bordura. Aici tre sa nu te lasi niciodata descoperit, le inchizi trasa ca pe circuit, ca astia te fac la aspiratie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa NU mai faci bucle, pentru ca pe langa faptul ca exista riscul sa fac eu "tzashti" pe acolo, exista riscul sa devii foarte ridicol fata de cei din spatele tau care or sa zica: uite-o si pe blonda aia la volan, si incepatoare si manelista, nu stie sa vireze decat ca TIR-istii.....sau crezi ca salvezi din banii de planetare?

Acu' lasand gluma la o parte, cand nu mergi cu trailer mare sau semiremorca, dovedeste lumii ca nu ai acea experienta de conducere degeaba.....elimina buclele din tactica de condus...

 

si pe de alta parte, merg cu bicicleta de la 4 ani si habar n-am cati km am. dar stiu sigur ca n-am mai mers de vreo 5 ani cu bicla deloc...ma doare c-urul, e saua prea tare.

 

PS. locuiesc cam in zona acestui accident. lumea zice ca e clar de vina RR-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator corleone
fac bucla, cu maÂşina fix ca sa nu mă sui pe bordura si cu motocicleta ca sa nu pic.

 

mai bine te lasi de sofat, voi astia care faceti "bucla" cu turismele nu aveti nimic in comun cu soferia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aoleuu, bucle, eu odata, cu masina fiind, in Cehia, aproape de serviciu, m-am trezit dupa o curba cu o tanti cu masina cu totul pe contrasens..a trebuit sa ma urc pe bordura sa o evit, ca veneam destul de tare, cu vreo 50km/h.. dar zona foarte stransa.

Ce facea tanti? BUCLA - sa intre pe o stradutza in dreapta ei.. Cate autobuze si tiruri si dumnezei au fost la gura mea..!!!

 

Alta data era sa ma tavalesc urat de tot cu moto cand o tanti cu masina in fata mea.. a semnalizat stanga si apoi a tras pe dreapta.. Am zis.. WTF.. a incurcat butoanele acolo si a incurcat semnalizarea, ea trage pe dreapta de fapt, am dat sa depasesc, am bagat mana in gaz si ea a facut stanga ca autobuzul pe o stradutza dupa ce oprise de tot pe dreapta... am evitat-o in ultima clipa ca un mic rossi ce sunt, dar daca era ceva pe contrasens cred ca scriam din sicriu acum..

 

Misto bucleele astea..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masinile de teren nu bracheaza rotile in acelasi unghi cu turismele, diametrul de intorcere este mult mai mare ca la turisme. La asta se adauga si lungimea mai mare a vehiculului. De aceea atunci cand nu ai loc din diferite motive, s-o carmesti la 90 de grade trebuie sa faci o mica bucla.Motivele pot fi, strazi mai inguste, gusteri care parcheaza foarte aproape de coltul intersectiei, chestii de genul asta sau variatiuni pe tema asta.

Asa ca ar fi mai bine sa luati aminte la masinile de teren care incetinesc, par ca "ezita"...daca nici nu semnalizeaza, rezulta risc mare de accident daca vreti sa va strecurati pe langa ele. Am patit faza, dar eram la volan si era sa daram un coleg mai grabit care vroia sa ajunga la Arc . Semnalizasem, ca eo merg corect :)

 

L.E. : Va pup pe toti care nu faceti bucle. :P

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca ne trezim cu o lege mai buna sau mai rea, e una. Cel mai grav e ca ne va afecta pe toti, si pe cei cu tobe regulamentare, si pe cei care depasesc regulamentar, si pe cei care nu confundam rosu cu verde, si pe cei care stim drepturile pietonului cand e pe trecere etc.

 

Uite cat de bine ai priceput tu ceea ce iti explicam intr-un alt topic si uite cat de bine poti reda cu vorbele tale de premiant! Bravo, ai o nota mare azi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...