Sari la conținut

Suzuki Sv 650s/1000


Delia
 Share

Postări Recomandate

mno, eu mi-am incheiat cei 6000 de km dupa primii 300 cand am avut accident. am o contuzie severa la dreapta iar pasagera nu are decat o zgarietura. moto nu mai are far si pedala de frana, atat.

nu dau acu mai multe detalii ca scriu cu stanga si nu am rabdare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

era drumul in reparatie intr-un sat, si s-ar parea ca nu am vazut din cauza unei masini din fata. cert e ca am vazut un parapet din beton la vreo 5 metri de mine, in momentul in care am lovit indicatorul de semnalizare (pus la 5-6 metri de obstacolul semnalizat). puteam evita pe contrasens dar acolo era o masina asa ca am franat pana am culcat-o si apoi mi-am dat drumr de pe moto. ea s-a oprit la inainte de parapetul de beton, eu in parapet. daca nu o puneam jos intram frontal ori in masina ori in parapet. m-au ajutat niste baieti, au luat moto de acolo, chemat ambulanta, eu la spital, orsi a ramas cu moto acolo.

 

una peste alta, trebuia sa casc si mai bine ochii, iar ala trebuia semnalizat clar cu vreo 50 de metri inainte. (partea cu semnalizarea incorecta a fost zisa de ploitistii veniti pentru masuratori).

 

evident vechea poveste a celor de pe acolo: avea viteza domle. daca m-am oprit in 5 metri pe praf si bolovani (da, jos nu mai era asfalt curat, altfel nu cadeam) aia cu viteza lor o ardeau aiurea. mergeam undeva sub 5 pt ca in zona erau foarte multi gura casca pe la suveniruri.

 

cam asta a fost.

 

acu caut far. care stie care ma ajuta?

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era drumul in reparatie intr-un sat, si s-ar parea ca nu am vazut din cauza unei masini din fata. cert e ca am vazut un parapet din beton la vreo 5 metri de mine, in momentul in care am lovit indicatorul de semnalizare (pus la 5-6 metri de obstacolul semnalizat). puteam evita pe contrasens dar acolo era o masina asa ca am franat pana am culcat-o si apoi mi-am dat drumr de pe moto. ea s-a oprit la inainte de parapetul de beton, eu in parapet. daca nu o puneam jos intram frontal ori in masina ori in parapet. m-au ajutat niste baieti, au luat moto de acolo, chemat ambulanta, eu la spital, orsi a ramas cu moto acolo.

 

una peste alta, trebuia sa casc si mai bine ochii, iar ala trebuia semnalizat clar cu vreo 50 de metri inainte. (partea cu semnalizarea incorecta a fost zisa de ploitistii veniti pentru masuratori).

 

evident vechea poveste a celor de pe acolo: avea viteza domle. daca m-am oprit in 5 metri pe praf si bolovani (da, jos nu mai era asfalt curat, altfel nu cadeam) aia cu viteza lor o ardeau aiurea. mergeam undeva sub 5 pt ca in zona erau foarte multi gura casca pe la suveniruri.

 

cam asta a fost.

 

acu caut far. care stie care ma ajuta?

;)

Bai lasa-ma!! ce aiurea....Bine ca esti tu bine si prietena,vorba lui Redpik vezi mana aia s-a fie Ok ca nu este de gluma cu astea,eu stiu mai bine.Daca aud sau vad ceva pegat de un far de N te anunt. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la culoare.......am cativa prieteni cu motoare "baltzate", iar in talon e trecut la culoare ; COMBINATIE, nici macar ce combinatie de culori.

 

Si eu sunt mai activ la "COMUNISTE"....doar sunt calin_cz, am si un CZ 175 SPORT ( 1970 )

Uite-l pe al meu....spre streetfighter.....dar am primit "pareri" pe forum ca unuia nu ii place ;) , de fapt e al meu si mie ASA IMI PLACE !

post-15613-1278186124_thumb.jpgpost-15613-1278186051_thumb.jpg

altele mai clare nu am in calculator post-15613-1278186775.jpg

 

PS. eu sunt curios, pune poze....cu ghidon larg ma joc cu el, e mult mai usor de manevrat: gropi, masini, stradute.

 

 

...merci frumos, tata lui calin_cz !! ;)

mie-mi place cum arata; seamana mult cu hornetul pe care l-am avut - tot galben.

post-43121-1278261129_thumb.jpg

 

ce-mi place este ca mobra nu are mai mult de 2 culori pe ea - asta as vrea si io; sa aibe numai argintiu si negru...dar nu cred ca mai am timp sa scap de albastrul ala pana vineri...asta cu "combinatie" e o idee buna; poate-i conving din vorbe sa treaca la fel....

 

weekend placut si asfalt uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai lasa-ma!! ce aiurea....Bine ca esti tu bine si prietena,vorba lui Redpik vezi mana aia s-a fie Ok ca nu este de gluma cu astea,eu stiu mai bine.Daca aud sau vad ceva pegat de un far de N te anunt. ;)

 

 

maine ma duc la ortoped cu radiografiile facute la urgenta. merci!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

radule;

sanatate maxima !!

 

anu` trecut am avut stanga rupta bine - 10/20 la ora peste o galma mare pe care n-am vazut-o.

nu neglija ce zice doftoru`; cum ai grija de ea asa o s-o ai in continuare - nu prea e de gluma.

 

bafta !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Radu,

 

Imi pare tare rau sa aud ce ati patit. Acuma partea rea e ca s-a intamplat, partea buna e ca n-a fost nimic mai grav.Despre ce puteai sa faci ca sa eviti, se pot specula multe, n-are rost sa te chinui gandindu-te la asta, ca oricum a trecut. Despre rautatile celor din zona, n-are rost sa pui la suflet, oricum niciun politai intreg la minte nu ia comentarii de genul "avea viteza, dom'le" in serios in fata probelor. Ei cam stiu ca oriunde se gasesc "oameni de bine" care sa zic asa ceva cu orice ocazie. Important e sa te faci bine si sa repari mobra (daca nu vrei sa te lasi :-P ). Daca nu gasesti far original, oricand e varianta cu cele din Louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mica intrebare, are cineva, de dat, tija (marime originala) care face legatura dintre schimbatorul de viteze (pedala) si cutia de viteze? maine o sa intreb la reprezentanta si o sa incerc si sa gasesc un atelier de strungarie, dar m-am gandit ca nu strica sa intreb si aici.

p.s. va salut pe toti, e prima oara cand scriu pe topicul sv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mica intrebare, are cineva, de dat, tija (marime originala) care face legatura dintre schimbatorul de viteze (pedala) si cutia de viteze? maine o sa intreb la reprezentanta si o sa incerc si sa gasesc un atelier de strungarie, dar m-am gandit ca nu strica sa intreb si aici.

p.s. va salut pe toti, e prima oara cand scriu pe topicul sv.

 

http://cgi.ebay.co.uk/PRO-BOLT-GEAR-CHANGE...=item3a56ce7761

 

si la strungar tot atat ai sa dai!(cred)

 

Cine e interesat am de vanzare o pompa de frana de sv(cu bidonas) si etrierii (cu placute de frana SBS street excel - nici 1000km + o pereche de placute originale tokico cu carne 80%) la 100 euro. Mi am pus etrieri radiali si pompa de gsx-r de 750 2005-2006 si nu mai am nevoie de ei/ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa stiu daca @Anjin si prietena s-au intors cu bine din Scotia. Daca aveti careva numarul de telefon dati-mi-l si mie (eu am uitat sa memorez) sau sunati-l va rog.

 

@dihania: as vrea totusi sa-mi trimiti bluza inapoi. Discutam pe pm. Sau da-mi nr de tel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca a trecut de romania are toate sansele sa se intoarca intreg.

Gata, am fost la ortoped, m-au iradiat la radiologie cat pentru 5 ani si diagnostic final: entorsa carpiana dreapta. gips 3 saptamani. saptamana viitoare control si vedem atunci daca se mai schimba ceva :laugh:

 

 

nu am inteles ceva cu politia: mi-au retinut permisul si iau si amenda. ok cu amenda sa zicem, dar ce treaba are permisu? ca am cazut eu de capul meu... nu am lovit pe nimeni, nici avarii nu am facut, decat cele de la moto, dar aia e a mea.

 

So, cineva care stie poate ma lumineaza, ca nu prea se leaga astea in capul meu. mersi

Editat de radu86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am inteles ceva cu politia: mi-au retinut permisul si iau si amenda. ok cu amenda sa zicem, dar ce treaba are permisu? ca am cazut eu de capul meu... nu am lovit pe nimeni, nici avarii nu am facut, decat cele de la moto, dar aia e a mea.

 

So, cineva care stie poate ma lumineaza, ca nu prea se leaga astea in capul meu. mersi

Ti l-au retinut pentru ca accidentul s-a soldat cu victime :D chiar daca esti tu acela, te-ai ranit singur. Se face cercetare si apoi declari ca nu vrei sa depui plangere impotriva ta and it's done! :laugh: ;) Serios, mi-am adus aminte din povestea lui @intrusu. El te poate lamuri mai bine cum e cu politia romana...

 

Felicitari pentru gips si muschii un pic atrofiati. Trece repede. Ai facut bine ca ai fost la investigatii. Recuperare cat mai placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti l-au retinut pentru ca accidentul s-a soldat cu victime :D chiar daca esti tu acela, te-ai ranit singur. Se face cercetare si apoi declari ca nu vrei sa depui plangere impotriva ta and it's done! :laugh: ;) Serios, mi-am adus aminte din povestea lui @intrusu. El te poate lamuri mai bine cum e cu politia romana...

 

Felicitari pentru gips si muschii un pic atrofiati. Trece repede. Ai facut bine ca ai fost la investigatii. Recuperare cat mai placuta.

 

din pacate nu e asa! Daca ai ajuns la spital ti se face dosar de auto-vatamare corporala si acest dosar ajunje la parchet, unde trebuie sa ti se dea NUP (neinceperea urmaririi penale) si apoi iti vei putea recupera permisul. Si eu am fost in aceiasi situatie. Iti spun de pe acum: NErvi de otel! Si asta e, circuli cu dovada prelungita cat timp ai dosarul la parchet!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asta mi au zis si de la politie. trebuie sa mi se dea nup-ul si apoi sa platesc amenda si sa ma duc sa il ridic. oh well, deci tot ce pot face e sa astept.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: mirobolanta si fascinanta romanie...

recuperare linistita radule.

 

in alta ordine de idei, sper ca de maine sa intru iar in lumea motocicletelor care iti arata cu ce viteza mergi ;) , mi-a venit rotorul senzorului de viteza, sper ca maine sa am timp sa scot roata s-o duc la schimbat de guma si apoi sa ii montez si noul rotor. Inca o data scuze aoleks pentru incurcatura si multam de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e cu permisul...ti-l iau idiotii astia. Si mie mi l-au luat cand am avut accidentul cu cainele. Sunt curios totusi cum de unora care calca oameni pe trecerea de pietoni li se permite sa circule in continuare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Habar nu mai am..oricum la cat am stat la pat n-am mai contat. Din cate imi aduc aminte am primit permisul cam odata cu iesirea din spital (dupa vreo 10 zile). Ce-i drept, recunosc, l-am scos "cu relatii". Pana la urma depinde de ce "rezolvi" sau de cum se misca cei de la procuratura, adica cei care trebuie sa decida nup.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Radu, imi pare rau pt tine. Recuperare usoara iti doresc, dar sa te tii de ea. Bate-i la cap pe doctori sa iti spuna ce exercitii sa faci pt recuperare, ca de la "natura" nu te refaci complet. Sanatate maxima si sa va refaceti cat mai repede (si tu si sv-ul).

 

In alta ordine de idei, merge cineva in weekend la intrunirea de la Bucov?

 

In al treilea rand: Tija, am vazut ca tu ti-ai pus xenon pe SV S (nu am retinut daca 99-02 sau 03- ). Poti sa imi dai cateva detalii despre ce tip de becuri sunt necesare, modificari pt montaj si mai ales daca investitia "merita". Am niste dubii in privinta vizibilitatii in caz de ceata / ploaie (din auzite). Thanks in advance. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

back in busines!! am venit din vacanta si vad ca merge si site-ul, am recuperat de citit si ultimele pagini...asa ca ..sa incepem...

 

@ radule sa te faci bine !!! cercetarile dureaza in jur de 6 luni , cel putin asa a fost in cazul meu,unui prieten care in mare a patit ce ai patit tu i l-au dat dupa vreo 4-5 luni, cu drumuri lunare la parchet + udristei sa imi prelungesc dovada de circulatie.

 

@intrusu .. in legatura cu ghidonul..eu am avut cablurile schimbate si puse mai lungi pentru ca cele originale erau mai scurte. cel putin cele de frana sunt mai lungi , cablul de acceleratie nu stiu sa iti spun.

 

@tija... iti trimit bre bluza, nu-i bai dar ti-am zis sa imi dai o adresa unde sa o trimit si ai zis sa ti-o aduc la urmatoarea intalnire. astept pe pm adresa si ti-o trimit. :( numarul lui anjin il am eu ..ti-l dau pe pm.

Editat de dihania
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

vreau sa dau trompeta, de fapt si de drept le vand pe toate.

 

daca stiti pe cineva nu raman dator.

 

 

sv-ul

/index.php?showtopic=552836

 

p.s. mai sunt cateva de pus pe ea le am la vopsit.

 

 

r 6

http://www.pro-bike.ro/forums/index.php/to...r62009-2400-km/

 

de ktm am scapat.

Editat de valbi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine e interesat am de vanzare o pompa de frana de sv(cu bidonas) si etrierii (cu placute de frana SBS street excel - nici 1000km + o pereche de placute originale tokico cu carne 80%) la 100 euro. Mi am pus etrieri radiali si pompa de gsx-r de 750 2005-2006 si nu mai am nevoie de ei/ele. Sau separat setu de 4 placute 100 ron. Numarul meu este la semnatura jos in dreptul numelui Stefan! Scuze ca mai bag treaba asta din cand in cand dar poate chiar are cineva nevoie si preturile mi se par cat se poate de civilizate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...