Sari la conținut

Navodari


ace20male
 Share

Postări Recomandate

nu mai fa pariu daca n-ai trecut prin asta. asta e сacatul de lege in romania. pentru vatamare corporala, chiar si autovatamare, se deschide dosar, care se trimite la procuratura. dosar care evident se inchide cu NUP (neinceperea urmaririi penale), insa in cele cateva luni pana cand procuratura inchide dosarul permisul se retine la politie. in cazul meu au fost 8 (opt) luni. vestea buna e ca poti sa-ti innoiesti lunar dovada de la politie si poti circula in timpul asta.

 

La mine a durat 5 luni. Deci se poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu credeam ca denivelarile alea sint facute special ca sa incetinesti (ca daca nu o faci, asta e si scopul, sa te incetineasca ele)....

Daca cineva sare in fata trenului, trebuie sa-l plingem ? Nici popa nu-i face slujba...

Cam asa si cu astia care au tendinte sinucigase. Daca lor nu le pasa, de ce ne-ar pasa noua ?

Acolo trebuie incetinit la 50 la ora. Punct.

 

PS Vad ca tot ce s-a invatat din treaba asta e ca trebuie sa porti protectii si sa-ti stringi jugulara la casca. DECI...bagati tare, 140 in oras, dar purtati protectii :rolleyes:)

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E vorba de suspendare a permisului, sau de retinere a lui? Ca suspendarea implica pierderea dreptului de a circula, in timp ce retinerea nu. In caz de retinere o data la 15 zile trebuie sa mergi la politia pe raza careia s-a intamplat incidentul sau la procuratura aferenta daca s-a inaintat deja dosarul, si cu hartia primita mergi la politia judeteana sa iti iei o alta adeverinta.

Chestia cu "intelegerea intre parti" e valabila doar pana la 100 zile de spitalizare, la peste 100 automat esti trimis in judecata. O stiu pe pielea mea.

Cristi-mic, ai numai pe jumate dreptate. Intr-adevar ideea e ca acolo trebuie sa ai viteza mica, dar daca din cauza bombeurilor sau tzatzelor alora ti se buleste vehicolul, fara sa poata ei dovedi ca ai avut viteza prea mare, poti da primaria in judecata ca a creat pe carosabil obstacole care au provocat stricaciunile. Cred ca asta e motivul pentru care in majoritatea locurilor in care erau asemenea "politisti culcati", au disparut in ultima vreme.

Sa nu crezi ca daca treci cu 50 la ora de 10-20 ori pe zi peste niste chestii d'astea, masina sau motocicleta nu are de suferit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu credeam ca denivelarile alea sint facute special ca sa incetinesti (ca daca nu o faci, asta e si scopul, sa te incetineasca ele)....

Daca cineva sare in fata trenului, trebuie sa-l plingem ? Nici popa nu-i face slujba...

Cam asa si cu astia care au tendinte sinucigase. Daca lor nu le pasa, de ce ne-ar pasa noua ?

Acolo trebuie incetinit la 50 la ora. Punct.

 

PS Vad ca tot ce s-a invatat din treaba asta e ca trebuie sa porti protectii si sa-ti stringi jugulara la casca. DECI...bagati tare, 140 in oras, dar purtati protectii :rolleyes:)

nu domnule la 50 iti musti limba pe alea si simti shira spinarii in fund..defapt indicatoarele de pe marginea drumului cu un 30 incercuit si mai apoi un 20 incercuit oare ce vor sa sugereze ?

daca nu e vizibilitate mai lasi din gaz.la fel de bine putea sa fie un betiv intins pe mijlocu drumului si acum servea facultate fara taxa.

e pacat de moto..de vremea petrecuta prin spitale si de banii dati.

deci indicatoarele exista da.."era prea mici bre!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zoltan, ar trebui sa vezi ce praguri de 20 cm sint prin Franta.....daca le iei la peste 2 km/h, te-ai dus, cu baie de ulei cu tot, cu telescoape si tot restul. Vina este in totalitate a ta, pentru ca nu ai incetinit destul.

Sint de acord ca la masina e destul de neplacut, dar la moto poti trece peste sânii aia :rolleyes: fara probleme la 40-50 km/h. Nu insa si la 140...

 

Sint de acord si cu faptul ca unele obstacole de genul asta au disparut, dar asta fie din cauza ca a trecut ministrul X si a varsat cafeaua, fie ca (asa cum s-a intimplat la Tulcea), au trecut iarna cu lama si le-au raschetat :bounce:. Rolul lor e bine stabilit in anumite locuri, iar marimea e standard, astfel incit chiar iti strica utilajul daca nu respecti viteza. E problema ta daca nu le respecti, nu a primariei !

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tre sa invatam sa dam tare cat se poate, UNDE se poate. Pragurile alea doua se vad de departe, sunt luminate si chiar fara lumina tot se vad in lumina farurilor.

 

 

Cred ca te inseli Stege, uite ce a spus Bota care era in fata lui si dupa care se tinea Grasu cind a cazut:

 

"desi stiam ca sunt acolo...am uitat de ele.

le-am luat in plin si cel mai nasol ,le-am luat din senin.

foarte intunecat acolo,cu farurile nu le vezi,mai ales la viteza...

viteza era mai mare decat ce spuneti voi mai sus,am sarit minim 50 de cm de la pamant,si a luat-o si stramb in aer de m-am vazut pe surf.

cred ca la grasu a fost surfu prea inclinat si a aterizat cu el prea oblic.

de fapt e sigur.

eu nu aveam dar grasu avea casca in cap ,dar i-a sarit ( am dedus,nu am vazut ca era mult in spate) ca s-a pravalit cca 400 de metri pe toate fetele.

am plecat impreuna la club si cand am ajuns am realizat ca farul ala de ma tot uitam dupa el nu era al lui grasu. "

 

 

Vorba aia, ultimul dintr-un grup e cel mai expus sa cada pt ca incearca sa traga mai tare sa-i ajunga pe cei din grup. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sambata noapte spre duminica, am plecat la 2 noaptea din campus spre 2mai. ploua, era noapte si destul de frigutz. Si am mers, UNDE S-A PUTUT si cu 150+. Una din bucatile pe care iti vine sa ii dai rau, evident e bucata de 500m dintre campus si intrarea in Mamaia. Pragurile le vezi. Cel putin cu farul meu se vad. Basca, in fata pragurilor se afla portile de intrare care sunt luminate si arunca lumina si pe praguri. Nu pot judeca pe altii pentru ca nu ma pot pune in pielea lor. Evident mai uiti, iti sta minea la altceva, iti stau ochii la altceva...cacao-urile astea chiar se intampla. Singurul lucru pe care nu mi-l pot imagina e cum nu se vad pragurile alea, si cum nu vi s-a intiparit in creier ca pe directia mamaia sunt 2 praguri si bucati decopertate de asfalt ce au fost totusi refacute duminica.

Oricum, insanatosire grabnica si completa ii doresc!

 

 

intamplarea face ca pe la 2 noaptea am plecat si eu din campus spre mamaia si desi stiam ca sunt pragurile alea acolo am uitat de ele si pur si simplu nu le-am vazut decat in ultimul moment.Avem viteza cand le-am incalecat ,nu prea mare, undeva in jurul la 120-130 ca eram in papuci , short, dar totusi cu geaca pe mine.

 

Cu o seara inainte un prieten le-a vazut si el in ultimul moment , desi stia clar ca sunt acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate maxima lui Mihai :bounce: Sper sa nu ramana cu sechele, ar fi aiurea de tot dintr-o prostie din asta.

Eu recunosc ca nu ma pricep ... e asa usor de cazut pe rahaturile alea daca ai motorul drept? Eu as fi incercat sa le abordez ca pe orice alt obstacol neprevazut ... frana scurta (sau deloc daca nu am timp) urmata de accelerare rapida pentru usurarea fetei si ridicare in picioare pentru a primi socul. Inteleg ca daca esti inclinat nu prea mai ai sanse, dar chiar si cu motorul drept sa pici imediat? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

adip: ai cazut si tu? ma gandesc ca la 120 pe pragurile alea.....

 

 

nu...nu am cazut...dar vorba lui bota, am facut putin surfing in aer

 

oricum, sanatate multa lui grasu, se reface ca din cate am inteles nu e rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand sanatate lui Grasu ... se pare ca o perioada nu o sa mai semneze condica la Everest :crack:

 

In alta ordine de idei nu stiu de unde ai gasit ideile astea cu auto-vatamarea :crack: :rolleyes: pentru ca eu am fost in aceeasi situatie adika ... am cazut destul de nasol, m-am dus la spital, acolo a venit nenea politaiul care m-a invitat frumos la udriste unde mi-a dat dovada de reparatie la moto si asta a fost ... sanatate si virtute :bounce: ... m-am dus sa-mi inec amarul acasa dupa aia ... asa ca nu stiu cum le-ati patit voi baieti dar se prea poate sa va fi incadrat gresit pe la articolele alea multe din lege ...

 

 

Bafta la toata lumea si asfalt uscat fara denivelari :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce trebuie sa invatam de aici e clar... In primul rind INTOTDEAUNA inchisa bine casca, nu doar pusa pe cap, si in al doilea rind geaca....nu tricou. :bounce:

 

 

Mda, si nu in ultimul rind: mai usor cu viteza!! Macar noaptea :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imediat dupa denivelari este vechea bariera de acces in Mamaia. Nu ai ce sa cautzi cu viteza aia pe acolo.

Mancarimea din c.u.r. intotdeauna se plateshte si din pacate nimeni nu invatza din greselile altora.

 

PS: Insanatoshire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imediat dupa denivelari este vechea bariera de acces in Mamaia. Nu ai ce sa cautzi cu viteza aia pe acolo.

Mancarimea din c.u.r. intotdeauna se plateshte si din pacate nimeni nu invatza din greselile altora.

 

PS: Insanatoshire grabnica.

 

:P

e clar ca omul i-a dat prea tare gazu. :crack:

 

Da pe de alta parte, jurati-va voi ca nu i-ati dat 150 noaptea ... :crack:

 

Daca i-am dat eu cu cioparu, imi inchipui altii ce ii mai dau :)

cred ca vina e a primariei, ca pune tampenii din alea in linie dreapta, sa le puna in fata unei scoli si sa le semnalizeze corect. :bounce:

Oare cate treceri de pietoni nu sunt semnalizate printre frunze, si cu marcaje sterse complet?? :crack:

 

doamne fere... :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal nu ma mai mira nimic. Weekendul trecut am fost in vama. Apai sa ma ierte Dumnezeu, trecura niste palcuri de bestii pe langa mine in cateva rafale pe autostrada de nici umbrele nu am reusit sa le zaresc. Inteleg ca tentatia e mare......dar inconstienta si mai si! Parerea mea! iar de RIP si de :rolleyes: :bounce: zau ca-s satula!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica cum frate imi ia permisu daca ma vars ? stiam ca vatamare corporala este atunci cand ii faci unuia ceva nu tie ...

 

Ce vatamare corporala frate? Mai era cu cineva pe motor?

Nu te pedepseste nimeni penal daca iti produci singur vatamarea.

Oricum bafta multa motoristului. Sper sa se faca bine.

 

 

nu mai fa pariu daca n-ai trecut prin asta. asta e сacatul de lege in romania. pentru vatamare corporala, chiar si autovatamare, se deschide dosar, care se trimite la procuratura. dosar care evident se inchide cu NUP (neinceperea urmaririi penale), insa in cele cateva luni pana cand procuratura inchide dosarul permisul se retine la politie. in cazul meu au fost 8 (opt) luni. vestea buna e ca poti sa-ti innoiesti lunar dovada de la politie si poti circula in timpul asta.

 

 

Mai nu mai vorbiti daca nu sinteti in cunostinta de cauza. Hai sa-ti citez din Codul Penal ca sa te lamuresti:

 

Art. 180 Lovirea sau alte violente

 

...

...

alin. 3 Actiunea penala se pune in miscare la plingerea prealabila a persoanei vatamate.

...

Art. 181 Vatamarea corporala

 

...

alin. 2 Actiunea penala se pune in miscare la plingerea prealabila a persoanei vatamate.

...

Art. 184 Vatamarea corporala din culpa

 

...

...

...

...

alin. 5 ... actiunea penala se pune in miscare la plingerea prealabila a persoanei vatamate.

Deci io stiu ca in Romanica legea e de kktt si se aplica pe masura dar daca voua vi s-a deschis dosar penal pt. ca ati cazut cu motoreta in nici un caz dosarul nu a fost pt. vatamare corporala si mai ales in nici un caz pt. "autovatamare". Ca sa se deschida un astfel de dosar trebuie sa existe o plingere a victimei si nu cred ca tu te-ai reclamat singur. :bounce:

 

DECI... ca sa se lamureasca lumea! Carnetul se suspenda! DE CE??? Pentru ca a avut loc un accident cu VATAMARE CORPORALA! Domnu' SSSS, dejaba citezi codu'! Nu stii sa-l interpretezi! (Parerea mea) :rolleyes: ... Zahei a scris foarte bine... :crack:

 

CARNETUL SE SUSPENDA PE DURATA ANCHETEI. In cazul de fata (accident cu vatamare corporala in care este implicat doar conducatorul vehicolului) se face dosar si se inainteaza parchetului care il analizeaza si da NUP-ul, si abia atunci iti poti recupera carnetul!!! DECI... carnetul NU se suspenda pentru ca tu esti jmeker si cazi singur cu motoru' si iti produci vatamari! Se suspenda pana la terminarea anchetei care stabileste ca nu a mai fost nimeni implicat si alte chestii PROCEDURALE! DECI SE FACE ANCHETA!!!

 

Vad ca multi (in necunostinta de cauza) sar in sus... cum sa imi ia carnetu' pt ca io's jmeker si ma accidentez singur?!? Pai, baietzi, nu va ia carnetu' ca sunteti jmekeri... asa ca nici sa nu va opriti! Faceti in continuare pe grozavii si alergati cat mai tare! Fiti jmekeri! Carnetul se ia NUMAI pe durata anchetei, dupa care vi se restituie! NU de alta, dar ca sa continuati sa faceti pe jmekerii!!!

 

Si ca o paranteza, in cazul unor vatamari corporale se mai sesizeaza si parchetu'... asa din oficiu!!!

 

P.S. - insanatosire grabnica baiatului!

 

P.P.S. - se poate sa cazi si sa te lovesti fara a face figuri, pur si simplu din neatentie sau pentru ca erai in locul nepotrivit la ora nepotrivita! Si in cazul asta procedura este la fel...

 

De ce este asa procedura? Pai... pentru ca niste "prosti" si "incompetenti" au ajuns la concluzia ca asta este drumul de urmat pentru aflarea adevarului intr-o asemenea situatie. Pentru protejarea victimelor! Pentru tragerea la raspundere a vinovatilor, lucru si asa destul de... "delicat"!!!

 

BAFTA LA TOTI!!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu poti sa interpretezi cum vrei ce text de lege doresti, din asta castiga avocatii o paine si in general pe asta se bazeaza justitia. dar pana sa ajungi tu sa interpretezi, politia iti retine (atentie, retine nu suspenda) carnetul si inainteaza dosarul catre procuratura. politia nu interpreteaza legea ci o aplica asa cum crede de cuviinta. mai exact, politia constata. pe urma nu mai e treaba lor, ei dau dosarul mai departe. esti liber sa faci contestatie, etc, dar pana atunci faptul ca permisul se retine ramane un fapt. ca e anormal nu contesta nimeni, dar asta e practica. da-i in judecata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca sa-ti dau 1 exemplu: daca io ma tai pe strada cu lama, se deschide dosar penal pt. vatamare corporala?

In nici 1 caz, imi da doar o amenda contraventionala la Legea 61 in cel mai rau caz.

Si pentru paranteza ta poti sa-ti spun ca parchetul se sesizeaza "din oficiu" numai in vazul infractiunii de vatamare corporala grava, adeca peste 60 de zile de ingrijiri medicale. Asa ca nu ne mai aburi cu pareri personale despre cum lureaza parchetul pt. ca nu poti sa ne spui 1 caz concret in care s-a sesizat ... asa ... "din oficiu" parchetul ca "asa vrea muschiii lui".

 

Exemplul e total deplasat..parerea mea, chiar nu realizezi diferentza? Aici e vorba de un vehicul/autovehicul condus pe un drum public care implica alte obligatzii, conditzii, proceduri...etc. Ce zici tu ar trebui sa fie valabil in cazul unui incident intre 2 persoane in aflate in calitate de "cetatzean" shi atat. Aici mai apare shi "calitatea" de conducator auto(moto :) ) care complica o leaca lucrurile.

P.S. Dak mergi pe strada shi scotzi lama sa te tai nici nu cred k te baga'n seama cei de la politzia rutiera...trec mai departe sa dea o amenda pt parcare ilegala...ceva :rolleyes: :bounce: :crack:

D'aia e de tot kktu justitzia la noi k va dau ashtia muntzi de cartzi se le'nvatzatzi shi nu mai vedetzi copacu' de atatea frunze... :crack: :crack: :) :P

 

Shi pt sarcu' motociclist: Insanatosire grabnica ! Sigur a'nvatzat ceva din toata patzania...nu dejaba ziceam mai demult k am ajuns sa'mi fie mai frica de drum decat de conserve.

Editat de AlexLau_81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' "1978" nu stiu cu ce va ocupati dv. da' stiu cu ce ma ocup io. Asa ca nu-mi spune mie cum sa interpretez 1 text de lege.

 

Eu la atit m-am referit:

- Vatamare corporala nu exista decit daca sint peste 20 de zile de ingrijiri medicale acordate victimei. Iar ca sa se deschida 1 astfel de dosar trebe sa existe o plingere.

- Nu exista sintagma de "autovatamare" definita in Codul Penal si daca cineva a deschis dosar de vatamare corporala fara sa aiba 1 plingere a victimei si fara sa aiba 1 certificat medico-legal, acela e 1 incompetent.

Ca sa-ti dau 1 exemplu: daca io ma tai pe strada cu lama, se deschide dosar penal pt. vatamare corporala?

In nici 1 caz, imi da doar o amenda contraventionala la Legea 61 in cel mai rau caz.

Si pentru paranteza ta poti sa-ti spun ca parchetul se sesizeaza "din oficiu" numai in vazul infractiunii de vatamare corporala grava, adeca peste 60 de zile de ingrijiri medicale. Asa ca nu ne mai aburi cu pareri personale despre cum lureaza parchetul pt. ca nu poti sa ne spui 1 caz concret in care s-a sesizat ... asa ... "din oficiu" parchetul ca "asa vrea muschiii lui". :bounce:

 

Numai bine!

 

Numai ca articolele enumerate de dumneavoastra NU AU NICI O LEGATURA CU INCIDENTUL IN CAUZA! Din cate se vede se pare ca sunteti avocat (nu m-am uitat in profil) dar raman la parerea mea!

Exemplul cu lama este pueril!

Cat de vatamarea corporala... DOAMNEEEEEEE! Vatamarea corporala EXISTA chiar si fara nici o zi de ingrijire medicala! Baza vatamarii corporale este chiar art. 185 in care se specifica clar... CLAR: lovirea sau orice alte acte de violenta cauzatoare de SUFERINTE FIZICE se pedepseste cu o luna - trei luni inchisoare sau zile-amenda!!! Infractiunea exista FARA ingrijire medicala!!! Atat dumneavoastra, cat si multi alti "novici" in ale dreptului penal cad in aceasta capcana a celor 20 de zile de ingrijire medicala. Cred ca m-am facut destul de clar, chiar si pentru un incepator in ale dreptului! Tocmai de aceea s-a si facut specificarea in lege! Ai vatamat o persoana si are peste 20 de zile ingrijire, dar nu mai mult de 60, intri la 186, vatamarea corporala. Daca are PANA IN 20 DE ZILE ingrijire... 185, lovirea sau alte violente! Peste 60 de zile... vatamare corporala grava!!! ARE ZERO (0) ZILE INGRIJIRE MEDICALA... art. 185 COD PENAL! Toate sunt vatamari corporale!

 

Cu paranteza... nu pot decat sa iti zic ca... din nou gresesti! Se mai poate sesiza din oficiu si pentru baza infractiunii de vatamare corporala, adica art. 185 Cod Penal cat si pentru art. 186 Cod Penal. Binenteles in anumite conditii pe care va sfatuiesc sa le cititi!

 

Si binenteles ca nu exista autovatamare. DAR ASTA VA STABILI ANCHETA! Tocmai de aceea se retine permisul!

 

P.S. - dosarul se poate deschide si FARA PLANGERE si FARA CERTIFICAT MEDICO-LEGAL! (ca atunci, domnul meu, ce rost ar mai avea art. 185, respectiv lovirea sau alte violente, alin. 1?!?)

 

Nu vreau sa transformam acest topic intr-o disputa pe teme de drept penal! Dar nici cand vad ca ceea ce scrii este neadevarat, nu pot sa tac! Va rog mai documentati-va si apoi mai stam de vorba!

 

Asta este parerea mea! Se poate sa gresesc si daca am facut-o astept sa fiu combatut!

 

tu poti sa interpretezi cum vrei ce text de lege doresti, din asta castiga avocatii o paine si in general pe asta se bazeaza justitia. dar pana sa ajungi tu sa interpretezi, politia iti retine (atentie, retine nu suspenda) carnetul si inainteaza dosarul catre procuratura. politia nu interpreteaza legea ci o aplica asa cum crede de cuviinta. mai exact, politia constata. pe urma nu mai e treaba lor, ei dau dosarul mai departe. esti liber sa faci contestatie, etc, dar pana atunci faptul ca permisul se retine ramane un fapt. ca e anormal nu contesta nimeni, dar asta e practica. da-i in judecata.

 

Bine punctat!!! :crack:

 

Consider ca trebuie sa stim lucrurile astea ca sa ne putem feri pe noi insine de abuzuri si alte nedreptati!

 

Bafta din nou colegului! Sa se faca bine cat mai repede si pe viitor sa fie mai atent! Asta e valabil pentru toti!!!

 

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu' Zahei va rog cititi mai atent ce-am scris io. M-am referit cumva la retinerea permisului? Atit pot sa-ti mai spun ca in conditiile in care s-a intimplat acest accident CORECT nu are ce dosar penal sa se deschida. Ce fac militienii la Constanta ii priveste da' mie daca mi-ar deschide vreun militian dosar penal ca am cazut cu motoreta (indiferent de ce curs ar lua acel dosar) iti spun sigur ca respectivul militian trebuie sa-si caute serviciu dupa aia.

Mai baietel tu esti la furat tare. :) :P Tu habar n-ai ce vorbesti da' iti place sa te bagi in seama doar asa de amorul artei.

 

Ca sa rida toata lumea hai sa va spun ce prevad art. 185 si 186 Cod Penal citate de dl. "1978":

 

art. 185 - Provocarea ilegala a avortului. :rolleyes: :bounce:

art. 186 - Abrogat prin Decretul Lege nr. 1/26.12.1989 :crack: :crack: :crack:

 

Iti place sa te bagi la creatie da' habar n-ai despre ce vorbesti.

 

In capcana cazi tu pt. ca tu faci o confuzie extraordinar de mare intre definitita din juridica a notiunii de vatamare corporala si cea lingvistica.

 

A propos de paranteza lumineaza-ne si pe noi cind se sesizeaza dn oficiu parchetul pt. fapta prevazuta de art. 181 - Vatamarea corporala, atentie fara ca sesizarea parchetului sa fie confirmata de victima, ca noi ne-am documentat intens si nu am gasit nik, da poate ne luminati dv. mai ales ca ma sfatuiesti sa citesc. Parerea mea e ca n-ai tu ani cite sute de carti am citit io.

 

In ceea ce priveste PS - ul tau habar n-am unde ai vazut tu ca am vorbit io despre conditiile in care se deschide dosar pt. infractiunea de lovire sau alte violente. Iar esti pe dinafara dar iti place probabil sa te auzi. :) :lol: :lol:

 

Oricum ce ai debitat tu pin'acu sint doar pareri personale cum sint si ale mele dealtfel. Daca cineva dintre forumisti va fi pus intr-o situatie neplacuta de acest fel va rog consultati 1 specialist si nu va lasati dezinformati de toti neinitiatii. Multumesc.

 

Sa ma bag in seama nu imi place! Sa imi spun parerea, DA!

 

Notiunile enumerate de mine sunt valabile indiferent de faptul ca numarul articolului s-a schimbat odata cu adoptarea noului cod penal! Datele problemei sunt aceleasi chiar daca in codul vechi infractiunile sunt enuntate la 180 sau 181!!! Oare asta este relevant?!? Numarul articolului??? Puteam foarte bine sa enunt datele problemei, fara a enunta numarul articolului, care oricum este irelevant pentru multi!

 

Rectificarile aduse Legii nr. 301/2004 – Codul Penal au fost publicate în Monitorul Oficial, Partea I, nr. 303 din 12 aprilie 2005. Codul nou intra in vigoare la 1 septembrie! Scuza-ma ca te-am indus in eroare cu numarul articolelor! Io asa le am si asa incerc sa le "reinvat"! Si am zis asta ca sa intelegi de unde vine eroare pe care ai depistat-o in legatura cu numarul articolului! Daca studiai un pic problema poate nu te mai cracanai de ras si poate nu mai postai infractiunile alea care chiar n-au nici o legatura cu speta in cauza!

 

Cat de enunt... in continuare imi mentin parerea!

 

Capcana nu este de ordin lingvistic! Pentru ca aici se ia in considerare o vatamare corporala. Si nu cea enumerata la art. 186 (NOUL COD). Confuzia dumneata ai facut-o! Faptul ca respectivul motociclist s-a accidentat... este o vatamare corporala! Ca necesita o zi, doua, 15 zile de ingrijire medicala... tot vatamare este! Nu are nici o legatura infractiunea din codul penal de la ce articol vrei dumneata, cu vatamarea corporala pe care si-a produs-o motociclistul si cu faptul ca are carnetul retinut pe durata anchetei! Si infractiunea prevazuta la 180 (Vechiul cod) se refera tot la o vatamare, dar care nu necesita ingrijiri de peste 20 de zile... sau nu?!? Ca ii zice lovirea sau alte vatamari articolului... e una, ca face referire la vatamari aduce unei persoane "e" alta!!!

 

P.S. - io nu am citit asa ce multe ca dumneavoastra, asa ca me scuzati daca v-am ofensat! Cat despre ce zic eu sau dumneata sau altii, fiecare crede sau nu, aplica sau nu, se documenteaza mai departe sau nu!

 

Oricum se pare ca io m-am pus la curent cu noul cod (macar)!!! Cum am mai zis, aici nu se discuta codu penal si legea penala (ca are un numar nou de articol sau vechi) ci de retinerea permisului pana la elucidarea spetei!

 

Si singurul care se da in spectacol pe baza diferentei de numar de articol, sau cu fapta de a te taia cu lama in public... dumneata esti, nu eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai e in curs de revenire

L-am vazut ieri la Everest. Era plin de cicatrici dar se tinea pe picioarele lui si pare ca isi revine

same man same place same time :rolleyes:

Despre Motocicleta spunea ca nu e grav avariata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dosar penal n-o sa-i faca.Dar,o sa mearga o vreme cu dovada in loc de carnet.Eu sunt in aceiasi situatie,am avut 21 zile de ingrijiri medicale.Legea e noua.Am inteles ca a intrat in vigoare anul asta.Daca te autovatamezi,ti se retine permisul pana la finalizarea cercetarilor...care de obicei dureaza. :bounce: :crack: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestiile alea care sunt montate pe asfalt nu-ti salveaza viata, ti-o iau. Suspensia la motocicleta nu te iarta. Nici casca nelegata. Si uite asa iti rupi capul si cadrul motocicletei.

Insanatosire grabnica!

 

Te inseli amarnic. Aceste damburi sunt puse impotriva a tot felul de "anormali" care vor sa intre intr-o statiune extrem de aglomerata cu viteze supersonice. Circul foarte des pe aici si sunt semnalizate corespunzator, atat damburile cat si limita de viteza sunt corect semnalizate. Dar nu cred ca avea cum sa le vada la viteza pe care o avea. Probabil este mult prea "ciumeg " pentru a se uita si dupa semne de circulatie. Probabil a trecut peste capitolul acesta cand a dat examen de permis! Putea sa fie o trecere de pietoni cu un copil in traversare in loc de aceste damburi..... si atunci?! cum ar mai fi stat treaba? Copilul ar fi fost de vina ca nu i-a acordat prioritate, cu ai lui "140 la ora"?! :crack: :rolleyes:

Ar trebui sa-i anuleze permisul, nu sa i-l suspende pentru o asemenea viteza la intrare in localitate!

 

Eu credeam ca denivelarile alea sint facute special ca sa incetinesti (ca daca nu o faci, asta e si scopul, sa te incetineasca ele)....

Daca cineva sare in fata trenului, trebuie sa-l plingem ? Nici popa nu-i face slujba...

Cam asa si cu astia care au tendinte sinucigase. Daca lor nu le pasa, de ce ne-ar pasa noua ?

Acolo trebuie incetinit la 50 la ora. Punct.

 

 

Sunt intru totul de acord! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...