Sari la conținut

Honda Hornet


metaxa

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:crack: :blink: ii si prea mult....

Parerea mea: 10w40 sintetic sa fie, orice firma

 

 

multumesc domnu'! urmeaza sapt viitoare sa-l il schimb eu personal;sper sa ma descurc! schimb: filtru de ulei k&n (cod:303), ulei motul 300v chrono 10w40, si lichid de racire motul cool expert! dak mai aveti ceva sfaturi pentru operatiile astea(cei care ati mai facut asa ceva acasa sau care faceti service) sunt foarte bine venite!

 

ps: dintre repsol si motul despre care aveti o parere mai buna? intreb pentru k personal am folosit produse pt intretinere de la repsol si pe langa k erau mai scumpe erau nashpa rau fata de c am folosit recent de la motul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc domnu'! urmeaza sapt viitoare sa-l il schimb eu personal;sper sa ma descurc! schimb: filtru de ulei k&n (cod:303), ulei motul 300v chrono 10w40, si lichid de racire motul cool expert! dak mai aveti ceva sfaturi pentru operatiile astea(cei care ati mai facut asa ceva acasa sau care faceti service) sunt foarte bine venite!

 

ps: dintre repsol si motul despre care aveti o parere mai buna? intreb pentru k personal am folosit produse pt intretinere de la repsol si pe langa k erau mai scumpe erau nashpa rau fata de c am folosit recent de la motul!

Da ce an e Hornetul tau? Ca vad ca numa cu produse de firma il rasfeti.... :crack: Foarte bine daca ai bani. Motul 300V chrono e pt circuit unde tii motorul exclusiv in ture mari....dar si pe strada se poate folosi...e mai mult decat bun, iti dai seama. Saitu Motul zice ca 300V chrono e conceput pt curse profesionale... Desi daca ma gandesc , pordusele pt curse nu sunt bune pt strada, ca la curse motoarele se schimba la 2-3 weekenduri......dar cred ca in cazul asta nu e asa.....

Vezi ca lichidul de racire (antigelul), daca e concentrat, trebuie amestecat cu apa distilata in proportie de 50-50.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ce an e Hornetul tau? Ca vad ca numa cu produse de firma il rasfeti.... :crack: Foarte bine daca ai bani. Motul 300V chrono e pt circuit unde tii motorul exclusiv in ture mari....dar si pe strada se poate folosi...e mai mult decat bun, iti dai seama. Saitu Motul zice ca 300V chrono e conceput pt curse profesionale... Desi daca ma gandesc , pordusele pt curse nu sunt bune pt strada, ca la curse motoarele se schimba la 2-3 weekenduri......dar cred ca in cazul asta nu e asa.....

Vezi ca lichidul de racire (antigelul), daca e concentrat, trebuie amestecat cu apa distilata in proportie de 50-50.

 

 

knd e vorba de ulei si alte chestii care prelungesc viata motorului nu fac rabat la nimic! hornetul l-am luat acum exact un an cu 3500 de euro dus din italia cu f putini km , merge impecabil si arata pe masura(nu are nimic schimbat in afara de semnalizari barracuda carbon, suport de nr barracuda sport si releul de incarcare in rest totul e original)! lichidul de racire de la motul e amestecat gata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine faci. Cat costa lichidul de racire de la Motul? Cati litri ai luat? 3?

 

 

nu am intrat in posesia produselor! 4 litri de ulei si 4 de lichid am comandat! k nush cat intra! uleiul am inteles ca e in jur de 15 euro/2litri, lichidul de racire vreo 25lei/1litru iar filtru de ulei k&n vreo 60 de lei!

 

 

acuma ma uit pe un site si credk am facut o prostie! vad k numa la ala factory line scrie k e pt motociclete!!!!!!!

Editat de tommy_the_gun_2006
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am intrat in posesia produselor! 4 litri de ulei si 4 de lichid am comandat! k nush cat intra! uleiul am inteles ca e in jur de 15 euro/2litri, lichidul de racire vreo 25lei/1litru iar filtru de ulei k&n vreo 60 de lei!

 

 

acuma ma uit pe un site si credk am facut o prostie! vad k numa la ala factory line scrie k e pt motociclete!!!!!!!

 

Ulei intra 3,8 litri, iar lichid de racire intra 2 litri.

Inca se mai scriu zeci de pagini pe toate forumurile moto, despre subiectul ulei moto vs ulei auto...sau daca nu cumva uleiul moto este doar de marketing...da nu mai zic nimic, ca iara iese scandal pe topic :crack: :blink: :blink: Atata zic: manualul zice ulei 4T 10w40 (marca Honda sau echivalent), nu zice de motociclete...intr-adevar chrono e ulei "auto" si scrie ca e pt motoare diesel si benzina de mare performanta.

Vezi poate reusesti sa schimbi comanda....incearca sa suni, ca mai multe rezolvi.

 

Stie careva daca discurile de la Hornet sunt din inox sau fier? Sau din ce is? Ca sa stiu daca pot pune placute de frana sinter...

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: nene...uleiurile pt. mobre...sunt deja aditivate ele fiind pt. motoare care functioneaza la turatii foarte mari si mai au si ambreiajul in ulei! pe cand alea auto...se pot aditiva ulterior! deci...nu este recomandat sa folosesti ulei auto la mobra!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Voi la ce intervale schimbati lichidul de racire?

Sau trebuie schimbat la fiecare inceput de sezon?

Cica trebuie cel putin o data la 2 ani, dupa cum zice manualul. Mai des nu cred ca are rost.

Editat de vladut50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si e gata si mobra mea....:scratch:....luni revine in garaj,pun totul la loc si ii dau o cheie,sper sa fie prietenoasa cu mine....:lol:.......revin cu poze cand e asamblata...:P

 

http://picasaweb.google.com/misteriogp/HondaHornet#

 

hai primavara!!!

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si e gata si mobra mea....:scratch:....luni revine in garaj,pun totul la loc si ii dau o cheie,sper sa fie prietenoasa cu mine....:lol:.......revin cu poze cand e asamblata...:P

 

http://picasaweb.google.com/misteriogp/HondaHornet#

 

hai primavara!!!

 

 

Se pare ca iese ceva frumos...

Spor la treaba in continuare si.............. HAI PRIMAVARA

post-44094-1233992509_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca iese ceva frumos...

Spor la treaba in continuare si.............. HAI PRIMAVARA

 

multumesc multumesc.....:P.....azi ii fac frumoase galeriile cu autosol metal polish,o sterg de praf,ii curat lantu perfect sa nu mai fie nici o urma de jeg si apoi pun o patura pe ea.... :scratch: ..si va fi gata sa isi primeasca noile(vopsite) piese si noua(incarcata) baterie si noua(totdeauna la fel) benzina....si HAI PRIMAVARA dupa aceea..... :lol: ...sanatate numai bine

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si e gata si mobra mea....:lol:....luni revine in garaj,pun totul la loc si ii dau o cheie,sper sa fie prietenoasa cu mine....:P.......revin cu poze cand e asamblata...:D

 

http://picasaweb.google.com/misteriogp/HondaHornet#

 

hai primavara!!!

cat te-a dus vopsitul? ca ma bate un gand...

a iesit foarte bine. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am si eu o intrebare.Stie cineva un spray de lant care sa fie incolor.Eu folosesc unul care e alb,luat din Italia .Am avut unul de la Louis

dar si ala era tot alb .Am inteles ca sunt bune dar sincer arata urat. Am mai vazut motoare care nu aveau lantul alb si nu cred ca posesorii lor nu

ungeau lantul.Apropo, voi la cat timp ungeti lantul ?...Mercic anticipat .Salutari la toti si ....asfalt uscat sub roti... :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o luam sistematic:

 

- lichidul de racire...la 2 ani se schimba

 

- spray de lant exista si incolor dar...eu nu ti-as recomanda pt. ca o sa umpli de unosare si automat de mizerie toata mobra si inclusiv pe tine! :P cel mai ok spary este cel pe baza de teflon(tot alb)

Apropo...cu ce te incomodeaza culoarea alba pe lant??? :scratch: :lol:

 

- George...ce vopsea ai folosit la aripioarele laterale de plastic? am vazut ca au iesit un negru mat! vreau si eu sa ii fac coditza si aripa fata tot aceeasi culoare! :D cam cat te-a dus vopsitul integral? merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa o luam sistematic:

 

- lichidul de racire...la 2 ani se schimba

 

- spray de lant exista si incolor dar...eu nu ti-as recomanda pt. ca o sa umpli de unosare si automat de mizerie toata mobra si inclusiv pe tine! :P cel mai ok spary este cel pe baza de teflon(tot alb)

Apropo...cu ce te incomodeaza culoarea alba pe lant??? :scratch: :lol:

 

- George...ce vopsea ai folosit la aripioarele laterale de plastic? am vazut ca au iesit un negru mat! vreau si eu sa ii fac coditza si aripa fata tot aceeasi culoare! :D cam cat te-a dus vopsitul integral? merci

 

salve.nu stiu exact ce vopsea a folosit omu` cand a facut aripioarele alea mici de plastic.dar a folosit negru mat ca degeaba folosea lucios....ca se matuia singur..:P......daca te intereseaza iti dau numarul de telefon al omului,care mi-a facut mobra,si vezi de la el mai multe info.sanatate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asta a fost munca de cateva ore.....din pacate ajutorul,un flex si un aparat de polishat,s-au tras pe fese si nu au mai venit..:P......durere de spate,de genunchi,de degete,de toate...dar merita.... :lol: .......cam asta e treaba cu galeriile mele...:P

 

ps:nu bagati in seama mizeria din spatele galeriilor.... :scratch:

 

pe luni seara urmeaza "the end" ...:D

post-35274-1234029140_thumb.jpg

post-35274-1234029163_thumb.jpg

post-35274-1234029180_thumb.jpg

post-35274-1234029202_thumb.jpg

post-35274-1234029226_thumb.jpg

post-35274-1234029243_thumb.jpg

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asta a fost munca de cateva ore.....din pacate ajutorul,un flex si un aparat de polishat,s-au tras pe fese si nu au mai venit........durere de spate,de genunchi,de degete,de toate...dar merita.... .......cam asta e treaba cu galeriile mele...

 

ps:nu bagati in seama mizeria din spatele galeriilor.... :scratch:

 

pe luni seara urmeaza "the end" ..

 

Nu i-ai dat o cheie fara galerii? :lol: :P :D

Oricum, fain o iesit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu i-ai dat o cheie fara galerii? :scratch: :lol: :P

Oricum, fain o iesit...

 

nu i-am dat din 2 motive:nu am avut rezervor inca....:P.....numa luni vine.....apoi doi la mana,cand aveam gs-ul am dat jos galeriile si i-am dat cheie,l-am lasat sa mearga vreo 10 secunde,si vecinu de la 3 o chemat politia....:D...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca iese ceva frumos...

Spor la treaba in continuare si.............. HAI PRIMAVARA

 

vali, tine mobra ca vin dupa ea.... :scratch:

 

 

nu i-am dat din 2 motive:nu am avut rezervor inca....:P.....numa luni vine.....apoi doi la mana,cand aveam gs-ul am dat jos galeriile si i-am dat cheie,l-am lasat sa mearga vreo 10 secunde,si vecinu de la 3 o chemat politia....:D...

 

:lol: pfiuu iese brici ,misto skul-ul de pe rezervor, sa ne arati si pusa pe-olalta! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam asta a fost munca de cateva ore.....din pacate ajutorul,un flex si un aparat de polishat,s-au tras pe fese si nu au mai venit..:P......durere de spate,de genunchi,de degete,de toate...dar merita.... :lol: .......cam asta e treaba cu galeriile mele...:P

 

ps:nu bagati in seama mizeria din spatele galeriilor.... :scratch:

 

pe luni seara urmeaza "the end" ...:D

 

 

Ale mele iti plac?

Nu erau arse... doar putzin patate (eu nu merg in forje), dar am lustruit putzin la ele.... mai ales ca nu le-am dat jos.

post-44094-1234159834_thumb.jpg

post-44094-1234160050_thumb.jpg

Editat de stel_ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...