Sari la conținut

Calatorii internationale


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

Va salut!

La anul intentionez sa fac o vizita in Italia cu motorul. La noi stiu ca nu prea sunt taxe pentru doua roti, insa nu stiu cum e in UE. Teoretic va trebui sa trec prin Ungaria, Austria, Slovenia, apoi Italia. Stiu ca trebuie doar buletin si actele motorului (plus permis, fireste). Ok acum, ce taxe trebuie platite pentru traversarea tarilor si unde se achita? Nu intentionez sa merg musai pe autostrazi, dar vom vedea ce se asterne in cale. Ca GPS voi folosi Sygic, m-a dus pana in Joensuu, Finlanda, fara gres. Dar vom avea cu noi si niste harti printate.

Deci, pentru cine e in tema cu taxele de drumuri, cum sta treaba in UE? Cu masina stiu ca s-au platit taxe pentru diferite tari in parte (am fost cu un turism pana in Italia si cu duba in Finlanda). Cum sta treaba la motoare? Si inca ceva: fac aia gat daca oi avea toba sport? Nu foarte galagioasa, ca nu-mi plac burlanele, dar voi gasi ceva cu stanta la vedere.

Orice informatie e binevenita.

 

Daca nu am postat unde trebuie, rog sa fiu scuzat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 259
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In Ungaria, Austria si Slovenia se plateste vigneta pentru autostrazi. Cel putin pentru Ungaria poti sa o platesti online aici (trebuie sa iti faci cont):

 

https://ematrica.nemzetiutdij.hu

 

In Italia se plateste (scump) autostrada pe tronsoane, la statii de taxare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut!

La anul intentionez sa fac o vizita in Italia cu motorul. La noi stiu ca nu prea sunt taxe pentru doua roti, insa nu stiu cum e in UE. Teoretic va trebui sa trec prin Ungaria, Austria, Slovenia, apoi Italia. Stiu ca trebuie doar buletin si actele motorului (plus permis, fireste). Ok acum, ce taxe trebuie platite pentru traversarea tarilor si unde se achita? Nu intentionez sa merg musai pe autostrazi, dar vom vedea ce se asterne in cale. Ca GPS voi folosi Sygic, m-a dus pana in Joensuu, Finlanda, fara gres. Dar vom avea cu noi si niste harti printate.

Deci, pentru cine e in tema cu taxele de drumuri, cum sta treaba in UE? Cu masina stiu ca s-au platit taxe pentru diferite tari in parte (am fost cu un turism pana in Italia si cu duba in Finlanda). Cum sta treaba la motoare? Si inca ceva: fac aia gat daca oi avea toba sport? Nu foarte galagioasa, ca nu-mi plac burlanele, dar voi gasi ceva cu stanta la vedere.

Orice informatie e binevenita.

 

Daca nu am postat unde trebuie, rog sa fiu scuzat.

Salut,

Pentru Ungaria poti sa achiti taxa de drum la orice benzinarie Mol din Romania. Pentru Slovenia taxa de drum se poate plati la cel mai apropiat peco dupa intrarea in tara. In Italia pe autostrada, se scoate un bon de la aparat la intrarea pe autostrada si se plateste la iesire (sunt un fel de birouri exact ca la vama) in functie de distanta parcursa.

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La anul intentionez sa fac o vizita in Italia cu motorul. La noi stiu ca nu prea sunt taxe pentru doua roti, insa nu stiu cum e in UE. Teoretic va trebui sa trec prin Ungaria, Austria, Slovenia, apoi Italia. Stiu ca trebuie doar buletin si actele motorului (plus permis, fireste). Ok acum, ce taxe trebuie platite pentru traversarea tarilor si unde se achita?

 

Cum sta treaba la motoare? Si inca ceva: fac aia gat daca oi avea toba sport? Nu foarte galagioasa, ca nu-mi plac burlanele, dar voi gasi ceva cu stanta la vedere.

 

Nu platesti taxe pt traversarea tarilor ci platesti mersul pe autostrada. :) In Austria, Ungaria si Slovenia ai viniete pt diferite perioade minime: parca 10 zile in AT si HU si 7 zile in Slovenia, cu preturi de 5-7 € in fiecare. Atentie, specifica ca este pt moto, atat pt pretul mai mic dar si pt stickerul care la moto se lipeste pe exterior, nu pe geam ca la masina. In Austria si Slovenia trebuiesc lipite la vedere iar pt Ungaria primesti doar un bon. Pe cea de Ungaria o poti cumpara si de la benzinariile MOL din Ro.

In Italia platesti destul de mult pt autostrazi, la statiile de taxare, este acelasi pret ca la masini din pacate.

 

Cu toba... nu e vorba ca e sport, e vorba sa nu fie nesimtit de zgomotoasa. Adica sa nu fi scos db-killerul de exemplu. Cel putin in Austria, te pot opri si controla pt asa ceva. Pe langa amenda, nu mai pleci cu moto pe roti de acolo daca nu remediezi pe loc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hait, deci musai sa am DB-killer la toba (sau merg cu toba stock, pe care va trebui sa o fixez cum trebuie, ca fostul proprietar a taiat teava cu flexul). Trebuie mesterit un racord de tip slip-on, ca sa stau linistit, iar banii de amenda sa-i investesc in altceva.

Merci si pentru informatiile despre autostrazi. Totusi nu ma pasioneaza foarte mult autostrada, prefer sa am ceva curbe, deci niste DN sau E ar fi mai ok. Sa ajungem pana la vara si va mai stresez atunci cu informatiile (eventual postez un traseu- sau poate are altcineva un traseu frumos pana spre Roma, cu locuri de campare etc).

In rest, ii voi face o revizie (ulei si filtru) fix inainte de plecare (chiar daca abia am vreo 1500 km cu consumabilele noi, iar la anul n-o sa fac prea multi km pana in iulie, dar nu se stie), kit-ul de pana sta sub sa (dar o sa am si un compresor la indemana), setul de chei si-un Doamne-ajuta. A, trebuie sa verific un pic si cablul de ambreiaj si pe cele de acceleratie, chiar daca momentan nu imi fac probleme.

 

Va multumesc inca o data!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Daca tot venii vorba, si eu vreau la vara sa fac o excursie gen Romania-Paso di Stelvio-Spania. Am un naked si o sa pun genti laterale si un topcase.

 

Treaba cu autostrazile si platile in fiecare tara e solutionata mai sus.

 

In zona Paso Di Stelvio ce alt Pas mai este si merita vazut? Am auzit / vazut ca si Paso di Boldo este frumos. Ce as mai putea vizita si sa nu fie nici departe unu de altul ca sa leg uni de altul?

 

Va multumesc!

» Post actualizat in 09 Nov 2016 18:23

Ah....si ce gps folositi? Eu as alege Sygic (am fost anul asta la Roma cu masina si m-a dus foarte ok) dar ascult si alte opinii despre alte gps-uri. Daca se poate pentru telefon, ca sa nu cumpar un gps dedicat moto doar pentru aceasta iesire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru GPS, gasesti toate informatiile pe topicul dedicat. Este acolo o amestecatura intre GPS moto si aplicatii pentru telefon, doar rabdare iti trebuie dar sigur gasesti o solutie.


» Post actualizat in 10 Nov 2016 08:50


In zona Paso Di Stelvio ce alt Pas mai este si merita vazut? Am auzit / vazut ca si Paso di Boldo este frumos. Ce as mai putea vizita si sa nu fie nici departe unu de altul ca sa leg uni de altul?

 

Ideal ar fi sa-ti iei o cazare in zona Dolomitilor macar 2-3 nopti, merita clar pentru ca este Paradis moto zona si ai pasuri cu grmada. Este greu sa primesti sfaturi asa cand nu iti este clar cat stai si unde, sau macar pe unde ai de gand sa treci pentru ca sunt multiple posibilitati de combinare a pasurilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
salutare !!!

Calator de cand ma stiu :),pentru mijlocul lunii iulie mi am planificat o vancanta de aproximativ 3 saptamani impreuna cu sotia mea in Italia care cuprinde alpii,marea liguria si marea adriatica(o parte din ele).Motocicleta este o Yamaha xt660x echipata touring cu genti laterale, top case de 48 de litri samd.In ceea ce priveste traseul mi am propus sa evit pe cat posibil autostrazile din mai multe motive(nu vezi nimic de pe autostrada,faci talpa la cauciuc,platesti autostrada destul de scump),viteza de croaziera va fi in limitele legale pentru a evita radare,amenzi etc,mers nu foarte multi km pe zi,o medie de 300 km pe zi, zic ca e rezonabil,sa mai ai timp si de admirat din peisajele superbe si orasele de pe traseu.Cazare la cort pe cat posibil, in campinguri amenajate cu dusuri si pazite,voi lua cu mine cort,saci de dormit,saltea gonflbila si alte chestii necesare,unde situatia cere o sa ne cazam la o pensiune/cabana.Traseul cel putin pentru noi incepe din Iasi,in prima zi ne vom caza cat mai aproape de granita (oradea),a doua zi vom pleca la drum dis de dimineata incercand sa ajungem la Maribor in Slovenia,si a 3 a zi intram in Italia unde incepe cu adevarat concediul :). Mergem spre alpi unde in functie de ritm,am dori sa petrecem macar o seara in aceste locatii: passo giuau, passo dello stelvio,Lago di Como,Torino,Alba,Genova,apoi coboram pe coasta Liguria,cu 2-3 zile de plaja la Portofino si Sestri Levante.Continuam spre Pisa,dupa care ne indreptam spre marea Adriatica cu popas la Firenze si continuam cu Rimini - Venetia, lacul Balaton - Cluj- Iasi.

Tin saprecizez ca traseul va fi unul cu opriri multe pentru admirat peisaje, poze, pauze de gustari,cafea,dezmortit :). Cine doreste sa ni se alature in aceasta aventura e binevenit.

Traseul nu e batut in cuie, se poate modifica - ajusta, astept sugesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

pe unde prin slovacia ?.. cunosc tara


» Post actualizat in 17 Jun 2017 14:46

Salutare,

Ma poate ajuta cineva cu ceva info despre trasee si zone din Slovacia si sudul Poloniei?

 

vorbim ... cunosc tara foarte bine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare.

 

Pe sfarsitul lunii Iulie, ies cu pasager pe la Carei spre Marsilia.

Ungaria/Austria/Italia/Franta, retur.

 

Traseu ales: Budapesta/Viena/Salzburg (ocolire pentru Berchtesgaden) apoi coborâre spre Venetia/Bologna/Pisa/pe riviera spre Marsilia.

Intruder 1500, deci am tot interesul sa ma duc lejereanu, fara drumuri cu viraje agresive și aglomerate.

 

Ceva idei, sfaturi, sugestii cu privire la cazari?

 

Viniete si asigurari stiu deja ce trebuie sa fac, poate sunt mici "secrete" pe care ar trebui sa le stiu?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Mai pleaca cineva spre Kotor / Dubrovnik pe la jumatea lui August?

Eu aveam in plan Craiova - Prijepolje - Durmitor - Pluzin - Kotor - Balaj (BH) - Mostar - Bast (Croatia) - Zadar - Plitvicka - (cuvant urat) - Como (IT) - Stelvio si retur pe la austrieci si unguri pentru 14/15 August.

Daca mai sunt persoane care pleaca in directia/ perioada aia, poate ne strangem mai multi ca sa nu se ia tiristii de noi ca ne bagam in fata la vama :D


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Tocmai am facut o tura prin Balcani (Serbia-Bosnia si Hertegovina-Muntenegru-Albania-(trecere prin Grecia)-Macedonia-Serbia-(trecere Bulgaria)-Calafat-Bucuresti. Daca intereseaza pe cineva detalii, pot sa dau. Am mers exclusiv cu aplicatia HERE WeGo cu harti descarcate offline, si o recomand 200% (m-a dus foarte ok si pe drumuri cunoscute, si prin orase, si pe coclauri neumblate).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 months later...

Pe 5 (sau 6 mai) 2 motoare vor fi incarcate in Malaga si vor fi trimise in tara (Bucuresti). Daca mai e cineva interesat de transport (chiar si doar pe o bucata de traseu), sa impartim costurile, pm.

Editat de Luizianna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

In perioada 26 mai - 10 iunie, mai exista doritori pt plimbare in zona CROATIA, MUNTENEGRU, s.a. Folosesc un VStrom 650 echipat touring si cu partenera in spate. Prefer plimbare lejera cu pauze de admirat peisaje si un maxim de 200 km / zi, dupa ce fixam locul de cazare (nu suntem pretentiosi ieftin si minim de confort).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In perioada 26 mai - 10 iunie, mai exista doritori pt plimbare in zona CROATIA, MUNTENEGRU, s.a. Folosesc un VStrom 650 echipat touring si cu partenera in spate. Prefer plimbare lejera cu pauze de admirat peisaje si un maxim de 200 km / zi, dupa ce fixam locul de cazare (nu suntem pretentiosi ieftin si minim de confort).

 

Mai multe detalii se poate?

Traseu, pe unde iesiti din tara? Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu exista un traseu, il putem face de comun acord cu cine e doritor. Pe vstromania.ro, mi a fost recomandat cate ceva de vazut inclusiv iesirea prin Drobeta Turnu Severin. Am lansat invitatia si pe forum TDM. Observ ca ai TDM. Daca ai participat la intrunirile lor in ult. 5 ani, posibil sa ne cunoastem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare,

 

Ma bate gandul sa fac o plimbare pe traseul: Romania, Bulgaria, Grecia, Turcia si intoarcere, sau Romania, Serbia, Bosnia, Croatia, Muntenegru, Serbia, Romania.

Imi poate spune cineva daca imi trebuie viza sau ceva similar pentru intrareile in Turcia, Serbia, Muntenegru nefiind tari membre UE?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Ma bate gandul sa fac o plimbare pe traseul: Romania, Bulgaria, Grecia, Turcia si intoarcere, sau Romania, Serbia, Bosnia, Croatia, Muntenegru, Serbia, Romania.

Imi poate spune cineva daca imi trebuie viza sau ceva similar pentru intrareile in Turcia, Serbia, Muntenegru nefiind tari membre UE?

Nu. Și pașaport doar pentru Turcia.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...