Sari la conținut

Sos. Bucuresti-Targoviste - ACCIDENT MORTAL


Taurasu
 Share

Postări Recomandate

Inca nu v-ati lamurit ca motociclistul este vinovat in proportie de 80%?!

 

Bai taticu, cand intorci pe dubla continua iti asumi niste riscuri mai mari decat oastea otomana la Rovine cand a venit sa il fuche pe Mircea si a luat-o la khur, mai ales cu un copil mic in masina. Ca a venit motocicleta, ca putea sa vina o masina, ca putea sa aterizeze un Mig pe sosea pe banda aia - o sugi de n-ai aer. Deci - intorci pe linie dubla continua - esti vinovat 100%, punct.

 

P.S.: nu incurajez pe nimeni ca daca are dubla continua pe portiunea de drum sa faca ce vrea muschiu lui ca e invincibil; total gresit, nimeni nu e zmeu, oricine si-o poate fura mai ales daca o cauta, imprevizibilul e peste tot si de aia trebuie mers preventiv.

 

Asa si cu basmele astea ca a avut 200 km/h, deocamdata raman basme. La 200 km/h viteza de impact nu prea se mai cunostea care era masina si care era motocicleta din amalgamul de fiare. Toyota aia nu e Volga GAZ M21, se mototoleste foarte usor sa absoarba fortele de impact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 231
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Bai taticu, cand intorci pe dubla continua iti asumi niste riscuri mai mari decat oastea otomana la Rovine cand a venit sa il fuche pe Mircea si a luat-o la khur, mai ales cu un copil mic in masina. Ca a venit motocicleta, ca putea sa vina o masina, ca putea sa aterizeze un Mig pe sosea pe banda aia - o sugi de n-ai aer. Deci - intorci pe linie dubla continua - esti vinovat 100%, punct.

 

P.S.: nu incurajez pe nimeni ca daca are dubla continua pe portiunea de drum sa faca ce vrea muschiu lui ca e invincibil; total gresit, nimeni nu e zmeu, oricine si-o poate fura mai ales daca o cauta, imprevizibilul e peste tot si de aia trebuie mers preventiv.

 

Asa si cu basmele astea ca a avut 200 km/h, deocamdata raman basme. La 200 km/h viteza de impact nu prea se mai cunostea care era masina si care era motocicleta din amalgamul de fiare. Toyota aia nu e Volga GAZ M21, se mototoleste foarte usor sa absoarba fortele de impact.

Daca si Nightwolf spune ca avea viteza, pai inseamna ca avea si oricum se vede cu ochiul liber.

In alta ordine de idei, sa mergi cu viteza, cand sa-u facut atatea campanii de prevenire a accidentelor este de neinteles pentru mine. Campania aia cu "Groapa ucide!" trebuia sa-l constientizeze si pe motociclist, ca poate in loc sa-i intoarca femeia aia in fata dadea de o groapa si-si rupea gatul.

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand imi pare rau de motociclist

la 35 de ani nu mai era un pusti in slapi inconstient

 

2. vad ca multi care comenteaza viteza au motoare care undeva la 150 km/h incep sa nu mai traga si chiar sa nu mai mearga

 

3. soferitei ii doresc sanatate sa mai faca inca un copil si sa.l faca motociclist astfel in cat sa merga si ea sa.l culeaga de pe sosea dupa ce intra intr.o proasta ce intoarce pe linia continua

 

4 legislatia e de (cuvant urat)

daca depasesc pe linia continua imi ia permisul 30 de zile IAR daca intorc pe linia continua imi da amenda

 

5. propun fabricantilor de motoare sa nu se mai chinuie sa le faca sa mearga peste 50 de km/h ce sens are?

vad ca sunt o multime de motociclisti care comenteaza ca se merge tare pai atunci de ce ti.ai mai luat moto?

sa.ti simti vantul prin plete, e nevoie de o pereche de role ajungi cu ele la 40 la ora ce.ti mai trebuie motor?

 

 

inca o data..... pacat de viata motociclistului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai merg cu morcovi in fund ca-s prea multe gropi in oras si mi-e greu sa-i scot. mai nou e in trend patrunjelul.

apropos , m-am gandit cum sa previn viitorul accident. am o solutie foarte ingenioasa. renunt complet la motociclism si frec menta pe forum la sectiunea asta. las dracu pastilele prescrise , ma apuc serios de tuica de prune si dupa calculele mele reduc riscul de a ma lovi in trafic la aproape 63.2%.

o alta metoda de contracarare a pericolului pe doua roti ar fi sa merg numa cu conserva si sa pun un stiker "kawasaki" pe luneta. :lol:

 

si sa stii ca nu mai merg cu picioarele pe jos de multa vreme. am montat doua rotite ajutatoare si ies mai ieftin ca nu mai stric bocancii de pomana.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu v-ati lamurit ca motociclistul este vinovat in proportie de 80%?!

chiar imi doresc ca cineva sa nu`ti acorde prioritate intr`o intersectie sau sa ti intoarca pe linie continua si sa`ti rupi mainile ca sa nu te mai vad pe forum om retardat cu probleme de judecata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce trebuiesc n pagini la fiecare accident nu stiu. toti isi dau cu presupusul.

baiatul care tocmai a murit era client la service-ul la care lucrez in bucurestii noi la podul constanta (Go Racing) si statea undeva prin chitila.

era un baiat super caterincos, facea tot posibilul sa poata sa mearga cu motoreta (cu toate ca nu prea avea bani, amaneta ce avea prin casa si isi repara motocicleta).

motocicleta este CBR 600 F3 1998.

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Editat de steve-O
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma laud bre nu fi ridicol. tu esti ala care mi-a zis sa nu mai intru aici pana nu fac accident si eu ti-am zis ca ma caznesc in sensul asta dar am intampinat dificultati. eventual , pe masura ce se aduna tari felurite si kilometri mai multi o sa pic in freza ca tot omu. anticipez si ma bucur ca am numa doctori in familie. am noroc , ce sa fac ? eu de exemplu nu trebuie sa ma ascund in spatele calculatorului dand lectii despre motociclism ,refuzand sa zic cati km am pe motor sau de cand n-am mai mers pe unul.

zic oricui ca sunt varza la condus sportiv , ca am mers si fara casca si pilit , am mers si in slapi , am vazut vreo 8 tari pana acu si daca ma ajuta finantele mai vad inca pe atatea pana se termina anul , am in jur de 28 de mii de km per total, carnet de vreun an si , din nou , bulan cu caru. cand s-o termina , s-o termina. no sa stau sa ma dau de ceasu mortii intre 4 pereti ca ma ia doamna cu coasa ca nu consider ca sunt atat de util societatii precum alti membri forumisti.

plm. fiecare cu ale lui. plusuri si minusuri. macar am constiinta impacata ca nu-mi petrec timpul acuzand alti motociclisti ca sunt sinucigasi , ucigasi , vitezomani si idioti. nu dau vina pe nimeni si nici nu gasesc ca e rostul meu in lume sa o fac.

te asigur totusi ca tinand-o in felul asta , o sa dai la un moment dat de niste mobristi bine intentionati care dupa ce le-ai terfelit vreun prieten decedat o sa gaseasca de cuvinta sa-ti aplice o corectie. sa vezi ca te poti rani si cand nu mergi pe doua roti. acu , tu da-i inainte daca esti motivat.

 

din nou , ca sa fiu clar , nu sunt nici macar novice in motorete. mai mult ma tin de ea si ea ma trage in directia respectiva. niciodata nu o sa sustin altceva , fie ca ajung la un milion de km. si nu vad de unde s-a inteles ca as avea pretentia sa dau vreun sfat.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-ti explic ceva...dar promiti ca numai zici da la nimeni da???? in accidentul asta viteza motociclistului este IRELEVANTA. pt ca soferita nu avea voie sa intoarca acolo si PUNCT ... daca era linie discontinua..atunci poti spune ca era culpa comuna ....

am mai spus ...eu acuma 2 luni am avut un accident, nu mi-sa acordatat prioriate, eu eram pe banda 3 (din 3), iar ala a intrat in mine ca sa treaca bulevardu (a taiat linia dubla continua) si aveam CINCIZECI ...cu ce am gresit eu ??? mai mult ca sigur am gresit cu ceva si ca in cazu asta VITEZA MEA era irelevanta

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand imi pare rau de motociclist

la 35 de ani nu mai era un pusti in slapi inconstient

 

2. vad ca multi care comenteaza viteza au motoare care undeva la 150 km/h incep sa nu mai traga si chiar sa nu mai mearga

.Poate pentru ca sunt constienti ca viata e prea pretioasa sa te dai cu 200km/h in Romania. Nu au dreptul la parere decat cei cu moto de viteza si care au trecut de 200km/h pe drumuri judetene

3. soferitei ii doresc sanatate sa mai faca inca un copil si sa.l faca motociclist astfel in cat sa merga si ea sa.l culeaga de pe sosea dupa ce intra intr.o proasta ce intoarce pe linia continua

Nu cred ca iti doresti sa fii intr-o masina cu care se produce un accident mortal, indiferent de a cui e vina si cine moare. Si daca motociclistul a avut viteza e culpa comuna...

4 legislatia e de (cuvant urat)

daca depasesc pe linia continua imi ia permisul 30 de zile IAR daca intorc pe linia continua imi da amenda

Absolut deacord. Ar trebui pedepsiti exemplar. Dar si moto care zboara pe sosea la joasa altitudine sa nu mai vada carnet veci pururi. Cum te-ai simti ca o adevaraciune de raider sa-ti zboare copilul de pe un drum public?

5. propun fabricantilor de motoare sa nu se mai chinuie sa le faca sa mearga peste 50 de km/h ce sens are?

vad ca sunt o multime de motociclisti care comenteaza ca se merge tare pai atunci de ce ti.ai mai luat moto?

sa.ti simti vantul prin plete, e nevoie de o pereche de role ajungi cu ele la 40 la ora ce.ti mai trebuie motor?

Din nou, legislatia e de rahat cand ne convine, in rest, sa ne dam cu viteze supersonica, regulile sunt pentru fraieri. Pentru cei cu deficiente de adrenalina exista piste. Pentru restul, exista drumuri publice cu reguli ce trebuiesc respectate de toti participantii la trafic.

 

inca o data..... pacat de viata motociclistului

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace! Pacat ca se intampla lucrurile astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa-ti explic ceva...dar promiti ca numai zici da la nimeni da???? in accidentul asta viteza motociclistului este IRELEVANTA. pt ca soferita nu avea voie sa intoarca acolo si PUNCT ... daca era linie discontinua..atunci poti spune ca era culpa comuna ....

am mai spus ...eu acuma 2 luni am avut un accident, nu mi-sa acordatat prioriate, eu eram pe banda 3 (din 3), iar ala a intrat in mine ca sa treaca bulevardu (a taiat linia dubla continua) si aveam CINCIZECI ...cu ce am gresit eu ??? mai mult ca sigur am gresit cu ceva si ca in cazu asta VITEZA MEA era irelevanta

 

Viteza are o foarte mare relevanta, pentru ca n-ar mai fi murit nimeni, cum n-ai murit nici tu. Nu vezi ca-ti raspunzi singur la intrebari?

Si VINA TA a fost ca mergeai cu siguranta ca nu taie nimeni dubla continua. N-ai cascat bine ochii, ca sigur intelegeai ce vrea sa faca. Si chiar aveai 50? Tocmai te uitai la kilometraj, nu? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu roaga-te sa nu te proptesti in nimic cu GSXR-ul ala, ca la cum se rup cadrurile alea, nu te vad bine. Si nu trage nici prea tare de ea, ca motoarele alea nu tin prea mult. Ia baga o ureche pe la motor: nu zornaie nimic?

 

M-am proptit in cateva masini. S-au pierdut cateva carnete si asigurarile mi-au dat multi bani. :lol:

Niciun incident nu s-a petrecut din cauza mea si nici nu aveam viteza.

 

Acum am bagat urechea la motor si pe la 14000RPM parca se aude soptit de la distributie "--=HD=-- su-ge"... dar nu cred ca sunt motive de ingrijorare. :lol:

Am tras si mai tare de ea, dar mai mult de 260 nu baga.... cred ca are vreo supapa lipsa?.... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viteza are o foarte mare relevanta, pentru ca n-ar mai fi murit nimeni, cum n-ai murit nici tu. Nu vezi ca-ti raspunzi singur la intrebari?

Si VINA TA a fost ca mergeai cu siguranta ca nu taie nimeni dubla continua. N-ai cascat bine ochii, ca sigur intelegeai ce vrea sa faca. Si chiar aveai 50? Tocmai te uitai la kilometraj, nu? :lol:

eram sigur ca imi gasesti ceva..si da aveam 50 terminatule, pt ca da ma mai uit la kilomatraj ...si aud motoru la ce turatie e in viteza a 2 a.

de acuma incolo am sa casc ochii dupa MATA si ii fac din mana cand o vad pe trotuar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, combateti o IDEE si nu un om!

 

Va rog mult eliminati din postarile viitoare apelative gen "prost", "retardat", etc..

 

HD va combate pe fiecare in parte cu politete si din lipsa de argumente incepeti cu apelative demne de usa cortului.

 

Daca o sa continuati o sa incep sa impart WARN-uri fiecarui a scris cate un cuvant urat!

 

 

@Nightwolf, lasa forumistii in pace, nu te enerva aiurea, sunt si oameni care te citesc cu interes, te rog sa postezi daca mai ai si alte informatii!

Multumesc!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P omului, cat despre tragedie este inmasurabila...

 

despre vinovatie clar, e a femei, iar eu nu o data am dat peste soferite care efectueaza manevre dificile cu telefonul la ureche, unele urca in masina, dau telefon apoi fac restu de manevre.. vb cuiva de aici, o sa imi iau o dacie obosita si am sa le pocnesc pe toate, numa asa se invata..

 

sa zis ca viteza este irelevanta.. eu cred ca daca avea viteza legala pe acel segment de drum poate ca.. dar vb aia "daca si cu parca sau dus cu barca, daca cadea parca ce facea?"... cand te manca mana... nu zic ca era vinovat, zic doar ca putea sa o lase mai incet..

voi credeti ca acele limitari ale vitezei is puse doar ca noi "ce traim forever" sa le depasim ?? sa aratam cat de viteji suntem noi??

is studii si analize facute, si cred ca netul e plin, prin care aceea "viteza legala" e stabilita ca in caz de doamne fereste pagubele sa fie doar materiale si cat mai putin umane...

 

si nici eu nu-s un "regulamentar" si pe drumuri deschise si libere ii dau si eu, si iubesc aceea senzatie de control absolut al vietii si al mortii stiind ca daca se intampla ceva la viteza aia e clar nu ma mai culeg decat cu farasu, dar traierea este incredibila!!!

insa din pacate "detinerea controlului" e falsa, suntem catg cea mai expusa din traficul asta si de am avea si costume de robocap din titan tot nu ne-ar feri.. am arata doar ceva mai frumos... cand se va intelege oare ca viteza excesiza este de cele mai multe ori fatala???

 

pana la urma mergeti cum vreti... e viata voastra.. mai prost e ca luam si altele dupa noi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu propun sa revenim ontopic si sa lasam la o parte discutiile inutile si lipsite de bun simt.

cand o toanta iti intoarce masina in fata pe linie dubla continua e clar ca te tavaleste si nu scapi. in cazul acesta consecintele au fost tragice. el a considerat ca poate sa accelereze putin, drumul e bun, e frumos afara, nu sunt intersectii-e linie continua, deci nu e nici un pericol sa accelezi cateva clipe...dar eu stau si ma gandesc la casca aia retezata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luati aminte ca in state aia au drumurile drepte. te duci asa d'an boulea mii de km. de aia nici nu stiu sa faca masini sau mobre.in europa e altfel. eu va zic din experienta. nu am multa dar asta e concluzia mea (cine stie , poate se schimba) :

 

bikerii din romania sunt cei mai cuminti bikeri pe care i-am vazut peste tot pe unde am fost , inclusiv cand am mers cu masina. pe bune. suntem floricele si panselute fata de ce-i prin alte locuri. la periferia atenei se faceau depasiri cu 150kmh printre masini . mai , dar un sofer nu cracnea. unu nu misca. fiecare statea cuminte pe banda si semnaliza un km pana sa schimbe directia. ca ti-era imposibil sa-i vezi la cat de repede mergeau. si nu ma refer la trei motociclisti ci la sute.

 

in turcia daca mergi cu 100kmh te calca tirul. daca opresti la trecere se face coloana in spatele tau si te chizduie toata lumea inclusiv pietonul. in comune daca mergi cu mai putin de 80-100 faci coloana in spate. pe banda intai.

 

in croatia pe serpentine pe mine ma depaseau gagici pe mobre in continuu. ma rog , eu sunt si varza la condus.

 

am facut aproape toata italia numai pe linie continua. se bagau soferii in sant cu tiru ca sa-ti faca loc sa treci. toti motociclistii mergeam asa. era impanantenit cum s-ar spune ca daca esti pe doua roti nu conteaza ca e linie continua sau nu. (evident , ca nimeni nu intorcea peste. doar mergeam intre benzi pe deneu')

 

in franta nu mai zic. in spania mor mai multi decat aici.

 

va rog credeti-ma ca nu suntem noi asa hardcore cum ne imaginam. aia pe afara au bani berechet si-si permit multe plecari in fiecare an prin alte tari . o ard numa in expeditii si n-au motive sa mearga cu 200kmh in oras ca au bani de benzina sa-l paraseasca.mai au si circuite.

 

dar asta este complet irelevant pentru accidentul de fata in care un om si-a pierdut viata pentru ca o femeie a ales sa puna graba in fata sanatatii copilului ei.

Editat de deadcow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar noi punem tot timpul problema: motociclistul a avut viteza mare, a mers cu 200. dar daca o lovea un tir care mergea cu 60 la ora si ii omora pe loc? mai dadea cineva vina pe tir? frate, ai intors pe linie continua,esti responsabil si vinovat.

as vrea totusi sa vad o poza cu casca, parca nu-mi iese din minte...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar noi punem tot timpul problema: motociclistul a avut viteza mare, a mers cu 200. dar daca o lovea un tir care mergea cu 60 la ora si ii omora pe loc? mai dadea cineva vina pe tir? frate, ai intors pe linie continua,esti responsabil si vinovat.

as vrea totusi sa vad o poza cu casca, parca nu-mi iese din minte...

da, drept aceasta, vina este a celui care a intors pe linie continua insa vina (o parte din ea) este si a celuia care nu a respectat viteza legala. stiti cum este... acum nah, orice ati zice dar majoritatea motociclistilor in general au tendinta de a poza in statut de victime, sunt cei nedreptatiti in trafic, etc... insa cati dintre voi respectati viteza legala? eu de cand merg pe moto cred ca de doar de cateva ori am vazut motoristi care sa mearga cu viteza legala prin oras...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

luati aminte ca in state aia au drumurile drepte. te duci asa d'an boulea mii de km. de aia nici nu stiu sa faca masini sau mobre.in europa e altfel. eu va zic din experienta. nu am multa dar asta e concluzia mea (cine stie , poate se schimba) :

 

bikerii din romania sunt cei mai cuminti bikeri pe care i-am vazut peste tot pe unde am fost , inclusiv cand am mers cu masina. pe bune. suntem floricele si panselute fata de ce-i prin alte locuri. la periferia atenei se faceau depasiri cu 150kmh printre masini . mai , dar un sofer nu cracnea. unu nu misca. fiecare statea cuminte pe banda si semnaliza un km pana sa schimbe directia. ca ti-era imposibil sa-i vezi la cat de repede mergeau. si nu ma refer la trei motociclisti ci la sute.

 

in turcia daca mergi cu 100kmh te calca tirul. daca opresti la trecere se face coloana in spatele tau si te chizduie toata lumea inclusiv pietonul. in comune daca mergi cu mai putin de 80-100 faci coloana in spate. pe banda intai.

 

in croatia pe serpentine pe mine ma depaseau gagici pe mobre in continuu. ma rog , eu sunt si varza la condus.

 

am facut aproape toata italia numai pe linie continua. se bagau soferii in sant cu tiru ca sa-ti faca loc sa treci. toti motociclistii mergeam asa. era impanantenit cum s-ar spune ca daca esti pe doua roti nu conteaza ca e linie continua sau nu. (evident , ca nimeni nu intorcea peste. doar mergeam intre benzi pe deneu')

 

in franta nu mai zic. in spania mor mai multi decat aici.

 

va rog credeti-ma ca nu suntem noi asa hardcore cum ne imaginam. aia pe afara au bani berechet si-si permit multe plecari in fiecare an prin alte tari . o ard numa in expeditii si n-au motive sa mearga cu 200kmh in oras ca au bani de benzina sa-l paraseasca.mai au si circuite.

 

dar asta este complet irelevant pentru accidentul de fata in care un om si-a pierdut viata pentru ca o femeie a ales sa puna graba in fata sanatatii copilului ei.

 

subscriu....

P.S. mai rare accesele de sinceritate pe aici apropo de condus, dar binevenite intr-o "comunitate" plina de zmei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, una e sa NU mergi cu viteza legala si una e sa NU mergi cu viteza legala EXTREM.

Nici eu, as fi cel mai mare ipocrit de pe planeta sa spun ca merg legal mereu si nu incalc legea, nu merg cu 50 la ora.

Mereu merg cu 60 in loc de 50, in unele zone unde stiu sigur ca pot merg si cu 80. Undeva intre 40 si 80, depinde de zona. Dar de la asta la a merge cu peste 100 in oras e cale lunga, si degeaba exagerati si dati vina pe Nightwolf - la cum arata masina aia sigur motocicleta nu avea 80, aproape sigur avea peste 100. A scris omul ca deformarea in partea de sus a masinii e facuta cu CORPUL MOTOCICLISTULUI!

CE mai vreti? Ma arunc si eu la 70 la ora cu corpul intr-o Toyota Avensis si sa vedem daca o indoi asa..

Cel mai tare exemplu in acest caz e colegul care a postat ca a patit exact acelasi lucru la 50 la ora si dovada e clara: TRAIESTE si scrie pe forum. NU A MURIT! A scris si "clona mea HD", dar pe el nu-l bagati in seama, pe el numai il injurati.

Daca avea viteza mai mica poate tanti avea timp sa intoarca, cu sau fara voie..

Da, a intors tanti pe linie continua, dar daca era 5 punctulete in dreptul ala se facea vreo diferenta? Motociclistul mergea cu peste 100 impacat cu ideea ca e linie continua si e safe?? Putea oricand sa iasa cineva din dreapta si tot aia era pentru el. Nici daca era gard intre cele 2 benzi nu era safe, safe la peste 120 esti pe AUTOSTRADA unde ai gard pe o parte si pe alta. Si nici acolo...

 

De ce tineti mortis sa nu vedeti ca viteza in localitate + motocicleta nu fac casa buna cu integritatea corporala? Cu viata?

Chiar nu se poate, e grav! Nu e tanti care intoarce pe linia continua, sau nea taximetristu, e altceva mereu! Viteza aiurea in oras mereu va duce la accidente.

Zicea cineva de reflexele lui Pascota? Voi credeti ca Pascota merge zmeu cu motocicleta prin oras sau daca faza de mai sus i se intampla lui mai era in viata? Ha! Pascota probabil nici nu merge ever cu motocicleta prin oras, e tata si are un baietel la care tine mai mult decat la orice. Pe circuit e alta viata, nu sunt tanti care intorc sau neni cu masina.

 

Cand vine cineva ca HD sau eu sau oricine, ca mai sunt pe topic, sau daca nu sunt sunt care citesc si gandesc, mereu trebuie sa va contraziceti ca nu viteza, ca e vina lui x, ca e vina lui Y.. nuuu VITEZA e de vina mereu cand se moare aiurea.

Omul ala zice ca are dovezi clare ca era peste 200, si din cate il stiu nu minte, deci e clar ca vorbeste in baza a ceva. Deci e posibil sa fi fost si un RADAR in zona, DE UNDE STITI CA NU ERA?

 

 

@Deadcow - ai dat numai exemple aiurea, sunt si tari unde motoclistii sunt mai cuminti decat in RO si sunt multe. Cauta popoare mai nordice, lasa-i pe cei din sud, ca sunt cu capul indiferent de natie. Cu cat e mai cald cu atat e lumea mai nebuna.

 

 

DUMNEZEU SA-L ierte pe motociclist, si nu e bataie de joc, chiar imi pare rau pentru el... dar nu-l mai putem ajuta cu nimic acum din pacate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai oameni buni... da' chiar nu terminati cu smiorcaiala asta de "pocaiti"? E linia dubla continua ca un zid "imaginar" sau nu? In teorie nimic nu trebuie sa o treaca OK? (Inafara de motociclisti in Italia dar, asta e alta discutie). Ai calcat linia aia? A pocnit becu si esti pe barba ta. Acu vine unu si zice... nene... dar si ala venea cu 500 la ora. Hai sa va dau un alt exemplu (probabil ca il stiti):

 

 

Deci... daca era pe contrasens un ninja cu 200 la ora si se facea pilaf de tirul ala... venea un popa pocait cu numele "1080p" (de exemplu) pe forum si putea sa comenteze bine mersi ca dom'le... ca daca ala nu mergea tare... era altceva... deci e si el de vina... like... WTF? Ai baut motorina? Mai ramine sa iti cada un avion in cap si sa fii de vina ca mergeai si tu tare pe autostrada pe care a aterizat.

 

In primul rind aia a intors peste dubla linie continua... asta nimeni nu neaga.

In al doilea rind nu stie nimeni cu ce viteza mergea motocicleta... si pot spune sigur ca nici Nightwolf chiar daca are in urma experientei o buna idee. De ce? Pentru ca viteza se detecteaza cu mijloace omologate!!! Nu cu poze si fler "obosit" de ani de anchete si declaratii pline de sictir cu scobitoarea in gura.

 

La orice proces eu daca as fi avocatul partii motociclistului asta as sustine: aia a recut 2 linii continui iar viteza motocicletei este necunoscuta. PUNCT! Astea sint faptele! In rest... sint speculatii.

 

 

Si cind vine vorba de speculatii treaba intra in "politica". Adica:

 

Daca la o intilnire a candidatilor la presedentie unu din cei doi candidati.... incepe sa se zmiorcaie ca un pocait ca da... el e sincer si recunoaste ca o arde cu "mafioti" dar ca a auzit ca oponentul e mai rau... ZBANG! Oponentul matura cu el pe jos! La orice ora si fara drept de apel! Suna familiar nu?

 

Am mai zis-o... noi motoretistii avem bubele noastre pe care le putem povesti la beri si mitinguri... dar pe forum unde arunca ochiu presa "sa se informeze" nu facem decit sa ne aducem deservicii. Smiorcaiala asta cu "dom'le si noi o cam ardem" nu face decit sa dea nas celorlalti si sa zica: dati-vati dreq de panarame... in fund ne doare de voi, pai chiar voi recunoasteti ca sinteti toti niste dementi. Pina sa demonstrti voi ca 90% din motociclisti sint painea lu dumnezeu (CEEA CE CHIAR SINT din ce am vazut eu) va maninca ppublicul/presa si preconceptiile de vii si mai stati pe tusa 15 ani!

 

 

De criticat are cine sa va critice... ia mai incercati sa vedeti si partile pozitive ale motociclismului ca doar ele v-au atras in microb nu? Scuturati autocritica asta ca nu foloseste la nimic pe vremurile astea in care "ceilalti" abia asteapta sa le dai puncte slabe pe tava.

 

Oi parea eu avocatul diavolului aici... dar daca stati si va ginditi putin.... nu cistigati nimic (chiar daca vi se pare ca da bine sa va recunoasteti defectele... care discutabil nici macar nu sint defecte daca stam sa ne gindim la cite lucruri prost concepute sint pe lumea asta) daca va puneti cenusa in cap.

 

Parca duc dorul threadurilor de la accidente in care doar se dadea cu "sanatate motociclistului si m...UE conservarului"... sa vezi si sa nu crezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.......iar in unele,cum ar fi si asta, e foarte RELEVANTA!

Mesaj completat

Da nu i-a gasit nimeni circumstante atenuante tembelei. Ba chiar ii gasesc agravante daca vrei ca mai era si cu copilul in masina.

 

E mai putin mort acum riderul ca aia e de vina?

nu, da' daca aia e de vina, arata de parca-i viu!

Editat de marinesku73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine macar ca le-a omorat si pe alea... :lol:

personal m-as oftica sa stiu ca eu am murit si soferul scapa cu suspendare....

 

Doamne apara si pazeste! Putea fi muma-ta si fica-ta...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...