Sari la conținut

Accident mortal 29.06.2010 - intre Costinesti si Lazu


cata_30
 Share

Postări Recomandate

In trecere am vazut pe la ora 19 un accident, era implicat un Passat lovit pe lateral stanga cu airbag-rile laterale deschise si o Kawa ZX ca e 600 ca e miar nu mai stiu, sper sa nu fie grav.

Nu avea rost sa opresc ca deja era full de lume, politie, salvare.

Bafta.

PS: astept si eu detalii. Mai erau oprite motoare acolo.

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 228
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Passat-ul a intors pe linie continua, motociclistul a franat violent, a blocat fata si a lovit masina in lateral stanga, cu corpul, motocicleta nu a atins masina (asta e opinia mea, din ce am vazut la fata locului). Casca i-a sarit motociclistului la impact, ea fiind legata (banuiesc ca era legata slab). Baiatul, nu stiu cum sa ma exprim in cuvinte, n-am vazut in viata mea om facut mai praf ca el. Oase rupte, organe p-afara, fatza distrusa... A murit pe loc. Dumnezeu sa-l ierte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pacat,

Dumnezeu sa-l odihneasca.

 

 

Atentie ca dobitocii se tin ca maimutele de volan, nu vad masinile, .....nu mai zic de motoare....farurile le folosesc pentru blitz-uri si semnalizarile numai pentru avarii, cand opresc in mijlocul drumului si daca le mai functioneza luminile pe spate sa zicem merci

Editat de cata_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mamaaa frate , mai bine nu mai platesc net-ul. Ma ia groaza cind citesc ce scrie aici. Eu merg mult pe sosea , doamne fereste , parca ma vad pe mine.

Nici nu mai stiu ce sa adaug. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.adevarul.ro/locale/constanta/Un..._289171598.html

 

Nu dau cu rip ca nu imi place, ce pot sa zic este ca imi pare rau pentru motociclist, factorul viteza a avut un rol important ...mergeti incet fratilor ca va omoara astia cu zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene , sa mor in cancer daca nu ma si asteptam sa apara un @HD-ist si la faza asta. Baiatu' ala , saracu (si saracii de familia lui) s-a facut carne de mici din cauza unui jeg imputit si cica "avea viteza". CU CIT SA MAI MERGI ???? Cu 30 la ora , cu 25 , cu mai putin ?

Hai ca m-a luat scirba. Si nervii.

Va doresc sincer si din suflet , tuturor comentatorilo da cacao , astia genu' Politia Rutiera , sa va face-ti afis si eu sa ma hlizesc pe forum , ca prea nu mai aveti nici un dumnezeu. :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Moaaa... nici nu vreau sa ma gandesc cum o fi fost la fata locului. Acu' habar n-am cum s-o fi intamplat accidentul, nu vreau sa dau cu presupusul sau sa fac eu vreo "ancheta" deasta de forum; DAR... ma face curios cum s-a putut lovi in asa hal motociclistul (asa cum il descrie Trotinel) daca atat el cat si masina mergeau spre Costinesti, ambii aflandu-se in miscare. (asta dupa informatia citita din link-ul "adevarul"). Daca e asa cum spune Trotinel ca passat-ul a intors, atunci imi dau seama ca impactul poate fi foarte violent.

 

Ce sa mai zic... credeam ca cu ploile astea, se vor mai reduce si nr accidentelor, dar se pare ca nu e chiar asa. Nu pot sa mai spun decat condoleante familiei si apropiatilor, si sper din toata inima sa nu mai aud de asa multe accidente, mai ales mortale (eu sper sa nu mai aud de nici macar unul).

 

:smoke: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o situatie ca cea in spetza in care masina merge pe banda 1 si tu pe 2, la orice viteza, oricit de mica, daca atunci cind treci pe linga el ala intoarce brusc sau schimba banda practic nu ai ce face, esti supus hazardului...in situatii din astea si eu trec cu inima stransa si ma uit daca am loc pe contrasens in caz de...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene , sa mor in cancer daca nu ma si asteptam sa apara un @HD-ist si la faza asta. Baiatu' ala , saracu (si saracii de familia lui) s-a facut carne de mici din cauza unui jeg imputit si cica "avea viteza". CU CIT SA MAI MERGI ???? Cu 30 la ora , cu 25 , cu mai putin ?

Hai ca m-a luat scirba. Si nervii.

Va doresc sincer si din suflet , tuturor comentatorilo da cacao , astia genu' Politia Rutiera , sa va face-ti afis si eu sa ma hlizesc pe forum , ca prea nu mai aveti nici un dumnezeu. :smoke:

 

Vezi tu, nu am zis ca baiatul mergea tare, nici ca avea x km/h peste limita legala. Am zis doar ca factorul viteza a avut un rol important , pentru ca una este sa te lovesti la 70 km/h, alta este sa te lovesti la 140 km/h (sund doar exemple, nu debita altceva, de genu : ai zis ca mergea cu 140 km/h) ; din cele ce a zis mai sus un coleg de forum, baiatul era ... zob. Nu dau cu R.I.P. pentru ca este o expresie americana, si noi suntem romani. Nu dau cu R.I.P. pentru ca nu il cunosteam. Nu dau cu R.I.P. pentru ca nu imi place, dar pot sa zic, si sunt sincer, ca imi pare rau pentru el, motociclist fiind ca noi. Cat despre urarile de a ne face afis, multumesc (multumim? eu si cine?) frumos. Nu iti doresc la fel, iti doresc sa nu faci cunostinta cu asfaltul niciodata.

Gata cu comentariile de prisos, nu este locul potrivit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene , sa mor in cancer daca nu ma si asteptam sa apara un @HD-ist si la faza asta. Baiatu' ala , saracu (si saracii de familia lui) s-a facut carne de mici din cauza unui jeg imputit si cica "avea viteza". CU CIT SA MAI MERGI ???? Cu 30 la ora , cu 25 , cu mai putin ?

Hai ca m-a luat scirba. Si nervii.

Va doresc sincer si din suflet , tuturor comentatorilo da cacao , astia genu' Politia Rutiera , sa va face-ti afis si eu sa ma hlizesc pe forum , ca prea nu mai aveti nici un dumnezeu. :smoke:

 

:lol: Imi pare rau ptr baiat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Directia de mers a motociclistului si a soferului era spre Constanta. Passat-ul a fost depasit de alti 2 motociclisti ce erau impreuna cu victima, iar apoi a intors spre Costinesti. Era o urma de franare (18 m parca, nu mai stiu exact), si la ceva metri mai incolo locul impactului. Cei care am fost la fata locului am dedus ca unde se termina urma de franare a fost trantita motocicleta (derapat fata), iar apoi baiatul s-a izbit de masina, iar motocicleta intr-un fel sau altul a ajuns la 100 m de locul accidentului fara sa atinga masina. Cred ca ar fi murit, chiar daca nu-i sarea casca din cap.

 

Motocicleta era un Kawasaki ZX-6R model 2007-2008, verde. Cauciucurile mi s-au parut opinci (nu mai stiu marca, model), mie nu mi s-a intamplat sa blochez fata fara ca motocicleta sa fie inclinata (am Pilot Power 2CT). Avarii la motocicleta: carena stanga, scarita, semnalizare, carena fata usor zgariata in lateral, capat ghidon, manson, etc... In partea din fata nu avea nimic lovit, urme de vopsea argintie (Passat) nici atat, iar pe masina erau doar urme rosii, care au ramas de la geaca baiatului. Masina era infundata grav in usa din stanga si putin aripa. Pe asfalt era... socant, foarte foarte mult sange si ..... alte organe. Baiatul am mai spus, zob, nu are rost sa dau detalii. Am 2 poze pe care o sa le descarc maine ca nu gasesc cablul de date cu motocicleta si masina.

Mesaj completat

http://www.telegrafonline.ro/1277845200/ar..._un_passat.html

 

PUTETI SA VEDETI IN ARTICOLUL ASTA POZE. CLICK PE VEZI GALERIA DE IMAGINI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poze se vede ca lipseste echipamentul. Casca-i salvatoare dar nu protejeaza decat capul. Restul...

Pacat... Condoleante familiei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poze se vede ca lipseste echipamentul. Casca-i salvatoare dar nu protejeaza decat capul. Restul...

Pacat... Condoleante familiei...

 

Chiar crezi ca daca avea echipament saracu motociclist ar fi scapat sau spui si tu asta cu echipamentul ca asa se zice la accidente? Sunt sigur ca la impact ca asta, poti sa ai mama echipamentului ca nu te salveaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa declansezi orice airbag pe o masina trebuie sa existe potentialul de a transmite in interior suficienta energie pentru a afecta serios pasagerii. si asta dupa ce caroseria absoarbe mare parte din soc.

Ca sa indoi praguri si portiere in halu ala doar cu corpul gol iti trebuie ceva energie cinetica. nu scapa de acolo nici cu mama echipamentului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ghinion de nesansa...ghinion ca motociclistul care venea tare a dat peste un asa inconstient ...auzi, sa intorci pe dubla continua si nici macar sa nu te uiti in spate.pe acolo drumul e drept ,daca se uita magarul in oglinzi, cum moto avea farurile aprinse, chiar daca era departe, tot il zarea si astepta sa treaca.

condoleante indureratei familii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comentariu de la articolul respectiv

 

de la un sofer (04:00:57 30 Iunie 2010)

De ce nu se precizeaza cu ce viteza venea motociclistu? Va spun eu: avea CEL PUTIN 220 km/h. Adica parcurge cam 4km/min. Adica cu 8 secunde inainte de impact se afla cam la 500 de metri in spatele masinii. Este IMPOSIBIL de vazut in oglinda retrovizoare. Oricum ... de morti numai de bine. Dumnezeu sa-l odihneasca!

 

 

asta o fi stat cu radaru si astepta sa se intample

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si un comentariu de nota 10

 

de la soferita... (09:17:10 30 Iunie 2010)

De ce toata lumea comenteaza de motociclist si nimeni nu se leaga de faptul ca acel sofer a intors pe linia continua?? Pentru ca in Constanta e o "practica", aproape toata lumea ignora dunga continua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ciprinakos , ce adevarat gindesti. Casca nu mai protejeaza nimica , la o viteza anumita , daca te duci cu capu' in ceva dur. Ti se rupe gitul.

 

Asa este. Gatul se duce naibii la viteza. Ideea mea este insa ca fara echipament, si-n afara localitatii, e indicat s-o lasi mai moale si, de-i posibil, sa nu te duci cu capu'nainte (asta daca ai echipament complet). Eu in afara localitati imi pun si neck brace-ul (cel mai ieftin leat). NU scapi la viteza nevatamat dar macar sa ai o sansa. Prefer sa irosesc 10 min echipandu-ma de fiecare data decat sa petrec ore sau zile'n spital aiurea si cu cine stie ce urmari permanente.

 

Speed kills but vigilance saves!

Editat de ciprinakos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok , te inteleg si eu port genunchiere cu tibiere. dar , pina la urma , stiti despre ce-i vorba ? Un nefericit are o mobra , ca noi toti. Se da cu ea (repede-incet , treaba lui) , un jeg uman , ca multi altii , il omoara , il asasineaza , il hacuieste , pur si simplu. Si o parte din motociclisti , adica potentiale victime , la rindul lor , sar cu gura....pe victima. Viteza , echipamnet , scirta-pirta. Concluzie ? Astia ori nu au motoare , ori se dau in curtea scolii , ori nu au avut nici o belea (mica , mare) din vina altuia , sa vada cum e sa mergi super , mega , hiper atent , echipat si cum mai vreti voi si totusi , sa -ti vezi moartea cu ochii. Desprea asta e vorba. INTOARCERE PE LINIA CONTINUA SI NEASIGURARE +NEACORDARE DE PRIORITATE = UN DECEDAT.

Pt. astia cu spirit de observatie ascutit , dalde' neamu' lu' Politia Rutiera , voi stiti cum se asigura "jmecherii" ? Ori de loc , ori o fractiune de secunda , inainte sa intoarca.

Va pupa tata , atentie la neatentie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...