Sari la conținut

Expeditia solitara "EuroAsia Tour TransSiberia 2010"


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ma bucura ultima postare normala a unui om normal care viziteaza cu placere o tara normala cu oameni de rand extraordinari (asa cum ii consider eu pe rusi prin prizma celor intalniti in diverse momente ale vietii, in ciuda evenimentelor istorice care nu au fost favorabile familiei mele). Tine-o asa Expeditorule, acum te-am citit cu placere. Renunta la stilul comercial plin de clisee si de limbaj de 16 ani si povesteste ce vezi, asa cum poti cu mai putin sau mai mult talent de prozator, dar corect. Urmaresc postarile tale si vei simti degetul meu in fund (desi ambele maini sunt pe tastatura) de cate ori vei incerca sa deviezi (sper ca nu mai e cazul de oparit la co.itze avand in vedere tamperatura exterioara)

Asfalt uscat si sa te ajute Dzeu.

 

V-am zis eu ca mai arunca cate un ochi pe aici si adapteaza discutia din mers.

Asta nu dovedeste decat ca este deschis la sugestii si nu e chiar asa capos cum il descriu unii. :baldy:

 

Hai domn Popescu cu pozele si povestile!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doua posturi si din rusia azi...

mai un pic si ajunge la irkutsk...

misto :baldy:...daca poti si cand poti scrie mai pe larg ce faci, pe unde esti, etc...

si niste poze ar fi nemaipomenite...

keep going...

Editat de CuCun
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare aseara lam sunat am sculat omu din somn de unde sa stiu eu ca fusul orar e cu 5 ore inainte fata de noi dan spunea ca mai are cam 3000km de unde era aseara media orara 40-50km drumul a inceput sa fie mai prost sa facut mai frig cred ca in 2 saptamani ajunge drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai citit din letopisetul corpului expeditionar, limbajul trivial abunda si nu este de loc placut lecturii, suna ca niste injuraturi la adresa cititorilor. cred ca asta se si doresc a fi in mod deliberat. foarte urat din partea domniei sale. ii doresc in continuare drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai belferilor gata cu aruba si canada !! ca nu are lumea bani !!!

http://szf.megafon.ru/info/rus/sms

ia sa dai lu dan mesaje moka !!!! la rusi !! :laugh: :drink:

 

bai baiete eu de exemplu ma resimt, nu ca nu am ce manca sau ca nu pot baga gaz in motor, dar nu mai pot face nici o investitie. muncesc ca sa traiesc, eventual sa ma plimb nitel. bun si asa, fereasca de mai rau. prietenii mei o duc la fel sau mai greu decat mine. nu stiu cum se face insa ca nu mai ai loc la munte, la mare, in carciuma, la metro... nicaieri, de omor de oameni pusi pe consum. nu mai inteleg nimic. singura explicatie e ca se fura in nestire, sufera fiscalitatea, statul in ultima instanta, cum e in grecia. statul e falit dar ei sunt bine mersi, nu dau bon la nimic, nu accepta carti de credit, fura tot, nu platesc impozite. pe de alta parte urla ca n-au bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai baiete eu de exemplu ma resimt, nu ca nu am ce manca sau ca nu pot baga gaz in motor, dar nu mai pot face nici o investitie. muncesc ca sa traiesc, eventual sa ma plimb nitel. bun si asa, fereasca de mai rau. prietenii mei o duc la fel sau mai greu decat mine. nu stiu cum se face insa ca nu mai ai loc la munte, la mare, in carciuma, la metro... nicaieri, de omor de oameni pusi pe consum. nu mai inteleg nimic. singura explicatie e ca se fura in nestire, sufera fiscalitatea, statul in ultima instanta, cum e in grecia. statul e falit dar ei sunt bine mersi, nu dau bon la nimic, nu accepta carti de credit, fura tot, nu platesc impozite. pe de alta parte urla ca n-au bani.

 

Si in Romania si in Grecia se vaita in general bugetarii,pensionarii si asistatii social!La privat lucrurile stau altfel:patronul chiar daca se vaita nu-l crede nimeni,daca da faliment iar nu-l plange nimeni!Angajatul la privat are aceiasi soarta ca si patonul sau,automat trebuie sa supravietuiasca alaturi de patron sau ajunge in strada unde trebuie sa o ia de la capat!

Multi din cei pe care-i vezi la munte sau mare sunt datori la banci!Acum 2-3 ani au facut credite si te-ai intalnit cu ei la munte sau la mare!Anul trecut au inceput sa-si refinanteze creditele si te-ai reintalnit cu ei,acum au inceput sa nu mai plateasca si te reintalnesti din nou cu ei!Cand bancile se vor sui pe ei atunci nu o sa te mai intalnesti cu ei!

Alta categorie pe care o intalnesti este bugetarul!Gandeste-te ca numai anul trecut din peste 700000 de someri declarati,sub 10% proveneau de la stat!La o proporie de 4 la 1 privat- stat nu este greu de dedus ca procentul disponibilizatilor de la stat trebuia sa fie de 25% si nu sub 10%!

Despre fiscalitate nu are rost sa vorbim atat timp cat statul este cel mai mare hot !

Statul grec este falit pentru ca s-a imprumutat peste posibilitatea lui de plata!De ce s-au imprumutat peste masura?Nu este greu de inteles si nu cred ca atunci cand au facut-o l-au intrebat pe grecul cu o pensiune sau o terasa(care intre noi fie vorba este dator vandut la banci)!

Daca statul roman intra in faliment pentru ca s-a indatorat peste masura,este vina ta ca au facut ei imprumut?Sau trebuie sa te simti vinovat cu ceva?Esti responsabil pentru tine si familia ta!

Scuze de offtopic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am date dar ce vad sunt oameni de toate categoriile, de la cei de conditie modesta la interlopi. toti se distreaza si consuma de parca ar veni sfarsitul lumii. repet, nu mai ai loc nicaieri in weekend, eu nici nu mai ies in locuri gen munte/mare, n-ai loc nici sa parchezi, mai rau te enervezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citit toate postarile de aici..si citit si jurnalul lui de bord....

 

prima parere:daca reprezinta asociatia motociclistilor din romania,cum s-a hotarit tocmai trimiterea lui?pt ca persoana mai nepotrivita decit el,nu cred ca se gasea...

daca pleca singur,no problemo...

parerea nr 2:totul pare cusut cu ata alba....povestiri alternante..ba una de 1 pagina mare,ba una de 2-3 rinduri...parca scrie o nuvela,si din cind in cind il cam lasa inspiratia....

unde sint pozele?are timp sa scrie 1 pagina intreaga,dar nu are timp sa incarce niste amarite de poze..

parerea nr 3:daca intradevar face cursa asta(cum ziceam,am dubii ca exista ...poate ma insel,dar asta e sentimentul care mi-l da) , eu cred ca kiar daca renunta,nu va face asta public,si intr-un fel sau altul va sustine ca a facut-o...

 

kiar ma intreb cum si cine l-au ales (din asociatie) ca el sa fie reprezentantul.......ori s-a ales singur,or cei ce l-au ales sint un pic cam dusi cu pluta..auzi la el,cursuri de parapsihologie....cursuri foto si filmare...pt cursuri foto si filmare,iti trebuie un dram de "ceva"..care acel "ceva" , din felul cum vorbeste,ii lipseste cu adevarat...

si si mai mult....dupa cum vorbeste,mi se pare kiar un ....sa zicem persoana cu ceafa lata,un pic mai bronzata,care asculta un anumit gen de muzica...

auzi....cursuri de pilotaj enduro...lectii de motociclism.....cit or fi durat cursurile astea?1-2-3 saptamani?1 luna?facut ceva trasee prin tara pt pregatire??

asta e pura incosntienta...

cineva zicea ca singura diferenta intre un erou si o victima este norocul,atita tot..si mare dreptate avea...

 

cu mina pe inima...eu,daca as fi sponsor al aventurii astea,as cere ca numele meu\firma mea sa nu mai fie publicata pe site-ul respectiv,pt ca e o bataie de joc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate lasa omu in pace nu cred ca lai sponzorizat cun euro o face pe bani lui bravo lui daca reuseste eu personal lam sunat odata si lam trezit din somn nul cunosc nu ma intereseaza cea facut ce na facut din cate am uzit are si-o facultate eu ma bucur citind atat cat scrie poate mai mult poate mai putin vreau sa reusesca sa inchida gura tuturor cartitorilor frustratilor ceai frate cu cursurile omului daca lea facut nu pleci la un asa drum fara o bruma de pregatire sincaceva trebuie si putina nebunie la o astfel de tura si toti care fac aceste calatori fi sigur ca o au nu multi lasa totul si pleaca in lume alti au facut pregatiri luni pentru o tura ca asta plus masini doctori etc ex londra ,new yorg pregatiri care mai de care mai trasnita long way down cauta turele lor pe internet si te convingi si poate toata documentarea ,pozele le va pune pe un disk la venire le va prelucra si le va scoate pe piata asa poate sasi scoate o parte din bani presupun ca toti care au calatorit asa fac si asa da cu placere un 15-20 euro pe un dvd macar asa sa vad cum e peacolo o zi buna acum sariti si luatima de urechi :laugh: Bunul Dumnezeu sa-ti aduca in aceasta zi o picatura de adevar pur in noianul de lucruri obisnuite. Domnul sa te binecuvanteze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citit toate postarile de aici..si citit si jurnalul lui de bord....

 

prima parere:daca reprezinta asociatia motociclistilor din romania,cum s-a hotarit tocmai trimiterea lui?pt ca persoana mai nepotrivita decit el,nu cred ca se gasea...

daca pleca singur,no problemo...

parerea nr 2:totul pare cusut cu ata alba....povestiri alternante..ba una de 1 pagina mare,ba una de 2-3 rinduri...parca scrie o nuvela,si din cind in cind il cam lasa inspiratia....

unde sint pozele?are timp sa scrie 1 pagina intreaga,dar nu are timp sa incarce niste amarite de poze..

parerea nr 3:daca intradevar face cursa asta(cum ziceam,am dubii ca exista ...poate ma insel,dar asta e sentimentul care mi-l da) , eu cred ca kiar daca renunta,nu va face asta public,si intr-un fel sau altul va sustine ca a facut-o...

 

kiar ma intreb cum si cine l-au ales (din asociatie) ca el sa fie reprezentantul.......ori s-a ales singur,or cei ce l-au ales sint un pic cam dusi cu pluta..auzi la el,cursuri de parapsihologie....cursuri foto si filmare...pt cursuri foto si filmare,iti trebuie un dram de "ceva"..care acel "ceva" , din felul cum vorbeste,ii lipseste cu adevarat...

si si mai mult....dupa cum vorbeste,mi se pare kiar un ....sa zicem persoana cu ceafa lata,un pic mai bronzata,care asculta un anumit gen de muzica...

auzi....cursuri de pilotaj enduro...lectii de motociclism.....cit or fi durat cursurile astea?1-2-3 saptamani?1 luna?facut ceva trasee prin tara pt pregatire??

asta e pura incosntienta...

cineva zicea ca singura diferenta intre un erou si o victima este norocul,atita tot..si mare dreptate avea...

 

cu mina pe inima...eu,daca as fi sponsor al aventurii astea,as cere ca numele meu\firma mea sa nu mai fie publicata pe site-ul respectiv,pt ca e o bataie de joc.

raule.... spui adevarul brut??? se supara pompiliu pe tine :laugh: :drink: zau asa....

am citi ceva antologic....mare sef alb era cu mobra sa prin irkutsk pe zona si cica vai nene pe acolo nu sint decit 2 biserici ortodoxe si 1 musulmana !!! :) :D dar biserica aia musulmana se numeste moscheeeeee!!!! :D

http://www.youtube.com/watch?v=0xkJpEyN7x0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Dupa ce am scos logo-ul unui anumit "sponsor" care de o saptamana nici nu mai raspunde la telefon am inceput filmarile HD incepand de la lac"

 

O fi citit sponsorul magariile de pe site? :laugh:) sincer nu ma mir ca nu mai raspunde. Desi din textul de mai sus parca as trage concluzia ca sunt mai multi sponsori, mai nou a aparut textul asta pe site: "Sponsori: nu sunt sponsori. daca stiti pe cineva, sa ma caute."

Cred ca o sa se blocheze liniile rusesti de la atatea telefoane de la sponsori.. Cred ca mr. Popescu traieste in lumea lui. Cine sa te sune pentru sponsorizare cand site-ul arata de parca a fost facut de o maimuta autista in somn, relatarile "jurnalistice" cand nu o da in limbaj de mahala, parca sunt scrise prin SMS, si dupa atatea saptamani exista o singura poza. Cu un popa. wtf?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Dupa ce am scos logo-ul unui anumit "sponsor" care de o saptamana nici nu mai raspunde la telefon am inceput filmarile HD incepand de la lac"

 

O fi citit sponsorul magariile de pe site? :laugh: ) sincer nu ma mir ca nu mai raspunde. Desi din textul de mai sus parca as trage concluzia ca sunt mai multi sponsori, mai nou a aparut textul asta pe site: "Sponsori: nu sunt sponsori. daca stiti pe cineva, sa ma caute."

Cred ca o sa se blocheze liniile rusesti de la atatea telefoane de la sponsori.. Cred ca mr. Popescu traieste in lumea lui. Cine sa te sune pentru sponsorizare cand site-ul arata de parca a fost facut de o maimuta autista in somn, relatarile "jurnalistice" cand nu o da in limbaj de mahala, parca sunt scrise prin SMS, si dupa atatea saptamani exista o singura poza. Cu un popa. wtf?!?

Dane ,omu are drptate.Schimba stilul pentru ca asta al tau nu este eficient.Asa cum coana Leana cerea dovada,asa si "prietenii " tai si ai nostri ,vor dovada.Incearca sa bagi poze.Daca se poate la pasaport,cu mobra cu un ziar rusesc cu data editarii la vedere,cu indicatorul de intrare si cu cel de la iesire din localitati.Daca se poate ,treci pe la un notariat si ia o adeverinta de trecator,cu pozele notarului si a unui martor neutru.Altfel nu te cred nici eu,"catelus"fidel.Problema cu cu siteul este reala.La cati bani am ciordit impreuna din amaratul asta de AMR,pteam sa lasam si noi acolo ceva pentru a plati un profesionist sa se ocupe de el.De, "Calicia strica omenia". Si uite asa, din bunele tale intentii,se ajunge ,usor,usor,in derizoriu.Cel putin asa cred cativa negativisti de ici de colo.Sa stii ca suportul moral al lui Pompiliu conteaza mai mult decat o suta de sponsori.Nu esti sarac si te poti descurca si cu banii de la Ila.

Drum Bun si sa vii sanatos si cu mai putin de 50 Kg sa nu te mai recunoastem.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hondasan:

eu cred ca pozitia cititorilor e intemeiata si o sustin din aceasta postura, de cititor. nu cred ca "dovada" e fondul problemei, nu cred ca cineva se indoieste ca dan este unde spune ca este. problema este ca aceasta aventura s-a dorit a se face publica dar s-a facut intr-un mod lamentabil, se doreste a se tine un blog sau jurnal sau ce o fi tot in mod public, optiune strict personala. ce este in neregula, este ca daca se publica un text pentru uzul/lectura altora, atunci trebuie aratat un minim de respect pentru cititor, lucru care nu se intampla. ma intereseaza calatoria in sine, persoana "corpului expeditionar" mi se pare complet si definitiv compromisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce caractere infecte aveti!

 

sunt cativa pe aici care scot din ei numai dejectii indiferent de subiect

 

am fost primul care le-am semnalat

 

cred ca esti cel mai jegos moderator de pe forumul asta. fail e gingas spus.

 

a inceput sa i se indoaie aprilia aia de la bagaje

 

expeditia nu mi se pare ca merge deloc bine

 

daca merge pe sosea e un fel de banc

 

din letopisetul corpului expeditionar, limbajul trivial abunda si nu este de loc placut lecturii

 

in caraibe merg oricand din miami, iei ce croaziera

 

multi il folosesc la fel de fel de balacareli personale. n-ai sa vezi asa ceva pe vre-un forum din alta tara

 

la varsta ta eram extrem de sarac, mi-am terminat studiile si am muncit din greu lucru pe care il fac si acum.

 

se intampla sa fi mers pe ceva bmw-uri.

 

demagog ... esti

comunist cu siguranta ai fost (daca nu mai mult) altfel nu aveai cum sa iti permiti un BMW in timpurile alea

cocalar se vede clar dupa username ca esti

 

altceva ... cu ce te mai lauzi?

 

 

ONTOPIC

Am citit "blogul" si ma doare capul. Se pare ca romania e in stadiul in care isi permite sa trimita doar doi motocilisti pe an peste granita si aia trimisi cu bani din donatii. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

demagog ... esti

comunist cu siguranta ai fost (daca nu mai mult) altfel nu aveai cum sa iti permiti un BMW in timpurile alea

cocalar se vede clar dupa username ca esti

 

altceva ... cu ce te mai lauzi?

 

 

ONTOPIC

Am citit "blogul" si ma doare capul. Se pare ca romania e in stadiul in care isi permite sa trimita doar doi motocilisti pe an peste granita si aia trimisi cu bani din donatii. :laugh:

 

 

salutare oameni buni nunteleg neam ce aveti de impartit de va ciondaniti ca la grupa mica nu mai avem 2 ani sa plangem ca ni sa luat jucaria suntem oameni mari uni avem copii mari alti mai mici ce exemplu dam noi certandune ca babele nici mi numi place cum scrie dan si ce sai fac sai tai capu sa faca ca mine fiecare e unic in felul lui sai uram drum bun eu cel putin sunt sigur 100 la 100 ca e acolo unde scrie ce rost are sa ne minta va veni timpul sa vedem si poze sa auzim mai multe detali eu abia astept mai ales ca deacum civilizatia sa cam dus cu cat se apropie de magadan drumul va fi tot mai pustiu icaodata drum bun dane

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grownup(?)punk:

esti comic

l.e. sa te luminez, pe vremea aia cei care se preocupau de eva construia singuri, era un fel de mica industrie, se construiau amplificatoare, tot felul de alte lucruri, motociclete din bucati...etc. am castigat atunci invatand de la altii deprinderi practice care imi folosesc si acum - mecanica, electronica. inreaba si tu pe bogdan harea si altii mai purii pe aici. comunist am fost (ha, manca-iar ciuma) 9 luni (ultimele) ale regimului trecut, n-am avut incotro, asa era atunci, ti se inchidea viitorul, nu puteai progresa profesional. securist n-am fost ca acolo unde era nevoie eram cu securistul dupa mine. ce pot sa-ti spun e ca cineva care stie/stia de capu lui se descurca si sub comunisti si sub nazisti si sub astia de acum ce-or fi.

Mesaj completat

cer scuze pt agramatisme, sunt de la tastatura laptopului.

Mesaj completat

re: cocalar

cred ca e o insulta gratuita.

http://www.romlit.ro/cocalar

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

comunist cu siguranta ai fost (daca nu mai mult) altfel nu aveai cum sa iti permiti un BMW in timpurile alea

 

Acesta nu este un off topic - este un drept la replica:

 

Desfid pe oricine vorbeste in sabloane, generalizeaza tampenii si jigneste la gramada !

 

Asa ca, respectand adevarul, neavand spirit de turma - nu vreau sa generalizez si eu

si voi vorbi numai in numele meu:

 

Am 60 de ani dintre care 42 petrecuti pe o herghelie de motoare...

Sunt pasionat de motociclete de cand ma stiu si am reusit (asta-i pofta cea-m poftit)

sa am primul BMW in 1974, sa castig competitii, sa construiesc un prototip,

sa realizez recorduri, sa fac in 1991 prima revista de profil din Romania "Moto International"

si sa rulez prin lumea larga peste un milion de kilometri !

 

Si asta fara sa fiu nicio clipa membru de partid, turnator, fara caracter sau pupincurist.

 

Asa ca, baiete, vezi-ti de viata ta - oricare ar fi ea

dar abtine-te sa-ti arunci voma peste tot oriunde iti vine !

 

Dan Popescu:

Imparat sau poletar

esti un motociclist la drum greu caruia ii doresc

 

Mult noroc, sanatate si izbanda !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce sa le faci dane. eu ma mai enervez, ii mai injur dar mi-e mila de ei. niste amarati. pe la scoli nu mai invata nimic, te cutremuri cand vezi cu ce ies in cap de prin facultati. vorbesc de astea de stat, nu aiureli. nestiind nimic nu pot performa in nici un domeniu, fac munci de rahat, sunt prost platiti, ii urasc pe cei care au habar de ceva sau se decurca intr-un fel sau altul. le lipseste dorinta de autoperfectionare, dorinta de a sti. cuvantul "cultura" nu mai exista, nu mai citesc absolut nimic. eu cu cat aflu mai multe, ma simt mai neinsemnat, am si eu limitele mele si mi-e cumva ciuda ca altii se pricep sa faca lucruri despre care eu nici nu stiu ca exista. asta-i viata. nu suntem toti egali. diferentele sunt enorme, fiecare trebuie sa-si accepte propriile limite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OffTopic, prima si ultima interventie a mea pe acest subiect

 

@Doru si nu numai:

Cand ai pretentia la cultura si la respect, fii sigur ca si oferi cam acelasi lucru (macar). Cand scrii in mod constant fara multe semne de punctuatie (oricum @pompiliu e campion la asta), propozitii incepute fara majuscula, agramat uneori, etc. si mai ales cand accepti fericit un "mare blog al unui mare motociclist care face o mare expeditie solitara" plin de puli, c0aie si buci in relatari, mi se pare deplasat (ca sa nu scriu penibil) sa incepi sa dai link-uri din Romania Literara sau sa te lamentezi ca asa si si pe dincolo cand te ia lumea la rost. Macar taci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...