Sari la conținut

mester strungar-frezor pentru o piesa mica


Postări Recomandate

Are cineva idee unde as putea gasi un mester care sa realizeze integral din metal piesa aceasta? Este cama/parghia de actionare a clapetei de acceleratie. Momentan, partea de plastic sare de pe bucata de metal pentru ca nu mai este intreaga.

 

post-5125-1280097922_thumb.jpgpost-5125-1280097890_thumb.jpg

Editat de harciogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee unde as putea gasi un mester care sa realizeze integral din metal piesa aceasta? Este cama/parghia de actionare a clapetei de acceleratie. Momentan, partea de plastic sare de pe bucata de metal pentru ca nu mai este intreaga.

 

post-5125-1280097922_thumb.jpgpost-5125-1280097890_thumb.jpg

Nu vei gasi un strungar sa iti faca piesa respectiva ,cum a zis si domnul de mai sus cel mai ieftin si rapid iesi daca achizitionezi piesa de pe ebay , sunt ceva oameni pe forum care te pot ajuta in achizitionarea ei .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vei gasi un strungar sa iti faca piesa respectiva ,cum a zis si domnul de mai sus cel mai ieftin si rapid iesi daca achizitionezi piesa de pe ebay , sunt ceva oameni pe forum care te pot ajuta in achizitionarea ei .

se vede ca nu cunosti...

ma, nu cunoasteti,nu stiti ,nu va mai bagati..

 

 

si termina cu comentariile de dupa....

 

orice strungar iti face aia...nu sunt din orasul tau asa ca nu te pot indruma la cineva anume...dar nu m-am putut abtine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vede ca nu cunosti...

ma, nu cunoasteti,nu stiti ,nu va mai bagati..

 

 

si termina cu comentariile de dupa....

 

orice strungar iti face aia...nu sunt din orasul tau asa ca nu te pot indruma la cineva anume...dar nu m-am putut abtine.

nu pretind ca ma pricep la asa ceva, dar am vazut un strung la viata mea si nu prea stiu cum ar putea sa faci asa o piesa, cel putin nu fara efort. poate la un CNC. oricum piesa second-hand probabil costa nimica-toata, iar nenea strungaru' nu lucreaza nici el pe degeaba (iar daca vede ca nu te pricepi iti ia de 5 ori cit face).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vede ca nu cunosti...

ma, nu cunoasteti,nu stiti ,nu va mai bagati..

 

 

si termina cu comentariile de dupa....

 

orice strungar iti face aia...nu sunt din orasul tau asa ca nu te pot indruma la cineva anume...dar nu m-am putut abtine.

Si cum o face , da-ne si noua un pont ?

Piesa aia , din 2 bucati , are o parte facita prin turnare si una prin stantare. Daca vrei s-o faci de la zero , tre' s-o torni din ceva (dural) si dupa aia s-o prelucrezi (prin aschiere). Orice strungar nu ti-o face , fara un frezor si una peste alta , nu stiu care e ala care se baga la asa ceva. Tot mai bine de pe WWW , o iei gata facuta.

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate am uitat sa precizez -strungar care sa faca piesa respectiva la bani putini , voi credeti ca e asa floare la ureche sa lucrezi la un strung , cine e priceput isi cere pretul muncii sale . sunt lucruri care se pot face ,sunt lucruri care se merita cumparate noi fiind mai convenabil ca pret , cit stai sa cauti un meserias bun iti bate la usa curieratul cu piesa si nu stai pe bara cu motoreta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate am uitat sa precizez -strungar care sa faca piesa respectiva la bani putini , voi credeti ca e asa floare la ureche sa lucrezi la un strung , cine e priceput isi cere pretul muncii sale . sunt lucruri care se pot face ,sunt lucruri care se merita cumparate noi fiind mai convenabil ca pret , cit stai sa cauti un meserias bun iti bate la usa curieratul cu piesa si nu stai pe bara cu motoreta .

AMIN!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee unde as putea gasi un mester care sa realizeze integral din metal piesa aceasta? Este cama/parghia de actionare a clapetei de acceleratie. Momentan, partea de plastic sare de pe bucata de metal pentru ca nu mai este intreaga.

 

post-5125-1280097922_thumb.jpgpost-5125-1280097890_thumb.jpg

nu sta daca-i dai cateva gaurele si nituiesti/lipesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, eu stiu pe cineva in bucuresti! Domnul Caprita!

/index.php?...&hl=caprita

/index.php?...&hl=caprita

eu iti recomand urmatoare abordare: Ia o solutie gen vechiul "A+B" (poxilina, etc). Si modeleaza ca pe plastilina forma aproximativa a bucatii lipsa. Lasa la intarit si smirgheluieste fericit pana iese cum trebuie. Eu sunt adeptul adaptarilor si improvizatiilor!

Editat de ranga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru piesa din poza(de la acceleratie) nu ai nevoie de strung,ci de o freza si de o masina cu coordonate,care se numeste SIP si binenteles de meseriasul care sa o execute,+ materialul necesar.DAR CONSIDER CA NU SE MERITA!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza? Conteaza doar ca la respectivul model, un carb e de la 400 ron incolo.

Conteaza pentru ca am cautat-o pe net pe piata de piese SH de aici din cehoidia.. si daca o gasesc la un pret de nimic o pot cumpara..

Daca nu stiu de ce e, la cum arata caut pana poimarti si nu o gasesc.

De aia intrebam..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu pretind ca ma pricep la asa ceva, dar am vazut un strung la viata mea si nu prea stiu cum ar putea sa faci asa o piesa, cel putin nu fara efort. poate la un CNC. oricum piesa second-hand probabil costa nimica-toata, iar nenea strungaru' nu lucreaza nici el pe degeaba (iar daca vede ca nu te pricepi iti ia de 5 ori cit face).

si asta e adevarat cu banu....(daca traiti intr-un oras de hoti).

Mesaj completat

Si cum o face , da-ne si noua un pont ?

Piesa aia , din 2 bucati , are o parte facita prin turnare si una prin stantare. Daca vrei s-o faci de la zero , tre' s-o torni din ceva (dural) si dupa aia s-o prelucrezi (prin aschiere). Orice strungar nu ti-o face , fara un frezor si una peste alta , nu stiu care e ala care se baga la asa ceva. Tot mai bine de pe WWW , o iei gata facuta.

Parerea mea.

 

domnule,te rog,termina...nu cunosti.

 

piese dinacelea le face orice strungar.PUNCT.

 

daca piesa se gaseste de cumparat e bine...daca nu ,nu ai ce face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si asta e adevarat cu banu....(daca traiti intr-un oras de hoti).

Mesaj completat

 

 

domnule,te rog,termina...nu cunosti.

 

piese dinacelea le face orice strungar.PUNCT.

 

daca piesa se gaseste de cumparat e bine...daca nu ,nu ai ce face.

Degeaba pui tu PUNCT ca piesa respectiva nu se face pe strung....

Ma intreb daca ai vazut vreodata un strung si cam ce fel de piese se fac pe strung.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strungu ala face si cosuri din iuta impletita? :) Stiti un strungar bun sa-mi faca si mie un cos de rufe?

iti fac "lipeala "cu un strungar care mi a facut mie o plasa de pescuit(braconat) ocazional o folosesc la carat cartofi din piata.

p.s. sant de acrod cu faptul ca nu toata lumea stie mecanica , dar sa nu stii ce se face cu un strung,bormasina,mistrie si sa mai dai si sfaturi e' grav!

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a facut un strungar bun , un strung , cu care o sa fac un strung , cu care un strungar bun o sa-mi faca un strung , cu care o sa fac piesa aia cit ai bate din palme.

Daca nu cunoasteti , nu mai vorbiti ca am facut niste cacofonii , ca nu cunoasteti. VIRGULA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot abtinut da ... va vad oameni mari. Cum sa nu poti face asa ceva pe strung, intradevar nu se poate face toata piesa pe strung, dar se poate face asa ceva:

post-18053-1280577081_thumb.jpg

Pastrand bineinteles cotelei piesei originale, dupa care se da jos partea mazgalita cu rosu(poti sa o dai jos cu o multitudine de scule, de la freza la flex si polizor ...) apoi se dau gaurile facute cu galben, unde gaura din centru trebuie majorata cu o pila (gaurile se pot da fie cu o bormasina de mana fie cu o bormasina fixa) si ... cam atat, have fun

 

 

P.S. Nu cred ca era cazu sa se faca mistouri pe tema asta.

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara de faptul ca piesa originala nu e perfect rotunda si nu are aceasi grosime "in carne" pe toata suprafata , nu mai zic nimic.

 

Grosimea in carne o "scoate" din strung. Da ... nu e perfect rotunda, am uitam sa precizez, probabil din cauza ca nu e neaparat necesar acest lucru dar poate fi data jos si partea rosie cu nr 2 din piesa facuta pe strung.

post-18053-1280578854_thumb.jpg

 

Daca va fi facuta cu originalul in fatza ar trebui sa iasa ceva de genul asta : post-18053-1280579255_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...