Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

Am un rf 1000,adica Shoei in varianta americanaa a xr1000 si cum a dat un pic racoreala si reduceam viteza se facea ceata in fata.Trebuia sa ridic un pic viziera si disparea,dar cred ca o viziera cu pinlock este foarte adecvata pentru anotimpul rece.Se poate si fara,dar se lasa cu ochi rosii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am un Shoei XR-1000. Viziera cu pinlock face toti banii. Chiar daca merg cu viteze mici, la temperaturi scazute, nu se abureste.

De curand mi-am luat si o viziera fumurie. Am pus pinlock-ul pe ea. La fel, niciun fel de problema.

Recomand calduros vizierele cu pinlock.

post-28093-1236063159_thumb.jpg

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva cum se utilizeaza zeama asta minune pe o viziera?ca nu mai vreau sa mai cumpar inca o viziera in decurs de 6 luni :)

 

nu stiu daca vorbesc de ce ai tu nevoie,dar eu am vb cu cineva la un service care pune folie fumurie pe geamuri.ei au zis ca au ceva solutie care se da pe orice geam,viziera de casca,parbriz ca sa nu mai stea apa.ei ziceau ca dau cu solutia aia pur si simplu in vreo 3 straturi.astept sa iti mai dea careva reply-uri sa aflu si eu ce si cum.

 

sanatate numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
stie cineva cum se utilizeaza zeama asta minune pe o viziera?ca nu mai vreau sa mai cumpar inca o viziera in decurs de 6 luni :lol:

 

Eu am folosit un spray anti-rain de la procycle, incepand de la 70 de km pleaca lejer apa de pe vizor. In oras nu prea e cine stie ce. Dar pentru drumurile afara e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu eu cum scapi de apa : dai blana si intorci un pic capul in stanga, apoi un pic in dreapta si gata :laugh: lool. glumesc . am facut si din astea dar pe autostrada cand era ceata care se transforma in picaturi cand ajungea pe casca. nici nu e nevoie sa dai cu mana peste. la ploaie torentiala nu cred ca tine si nici n-am incercat.

 

eu am cumparat ceva spray antiaburire si functioneaza numai putin timp. da un efect tampit de lupa in lateral cand incepe sa nu isi mai faca efectul. depinde de conditii.

"zeama" de ploaie nu stiu si n-am auzit. daca exista ceva de genu as vrea si eu sa stiu cum se numeste.

eu stiu doar de foliile alea care costa cativa euro. pe louis parca. 6-10 folii si tragi cate una jos cand se murdareste casca sau se umple de musculitze. dar nu se pot pune pe toate castile ci numai pe cele care au loc special pt alte folii eventual de soare. nolan are sigur adica x-lite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu eu cum scapi de apa : dai blana si intorci un pic capul in stanga, apoi un pic in dreapta si gata :laugh: lool. glumesc . am facut si din astea dar pe autostrada cand era ceata care se transforma in picaturi cand ajungea pe casca. nici nu e nevoie sa dai cu mana peste. la ploaie torentiala nu cred ca tine si nici n-am incercat.

 

eu am cumparat ceva spray antiaburire si functioneaza numai putin timp. da un efect tampit de lupa in lateral cand incepe sa nu isi mai faca efectul. depinde de conditii.

"zeama" de ploaie nu stiu si n-am auzit. daca exista ceva de genu as vrea si eu sa stiu cum se numeste.

eu stiu doar de foliile alea care costa cativa euro. pe louis parca. 6-10 folii si tragi cate una jos cand se murdareste casca sau se umple de musculitze. dar nu se pot pune pe toate castile ci numai pe cele care au loc special pt alte folii eventual de soare. nolan are sigur adica x-lite.

problem solved!

am cumparat zeama minune si dupa aplicare viziera nu mai tine apa pe ea sub forma de picaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problem solved!

am cumparat zeama minune si dupa aplicare viziera nu mai tine apa pe ea sub forma de picaturi!

 

cum se cheama?

forma de prezentare? (spray, solutie lichida, etc)

de unde ai cumparat?

cit costa?

nu mai retine deloc apa sau nu mai retine de la XX km/h in sus? (adica e buna zeama si pentru oras?)

 

merci

adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am achizitionat acum 1 an o casca Shoei RF1000-varianta pentru USA la Xr1000.Are insa protectie de nas si un guler in plus fata de varianta europeana(la europeana acestea sunt accesorii),dar nu are viziera cu butoni pentru pinlock.La inceput am fost foarte multumit,dar daca prindeam vremea un pic mai rece viziera se aburea.Am primit bonus o viziera de la doamna de la care am luat casca-un gest de apreciat si foarte rar intalnit pe la noi.Apoi am schimbat-o cu una cu butoni prin bunavointa userului Jinx22 de pe forum si in cele din urma am luat si un pinlock.Pinlockul este o bucata de plastic putin moale,pare si un pic casant si el se monteaza pe viziera prin interior si face un perete adiabat in contact cu viziera astfel incat aceasta nu se mai abureste.Plasticul este un lux pot zice ca este 26 de euro.Problema apare seara cand din sens contrar apare alt autovehicul si luminitele alearga in toate directiile si cauzeaza reflexii ciudate incat a trebuit sa fac 100 km cu viziera ridicata si sa sparg capul la diversi gandaci.Cel care mi-a dat Pinlockul a zis ca este recomandat doar ziua si mie mi se pare o mare ciudatenie.Special nu am luat viziera colorata sau smoke pentru a evita sa fiu prins noaptea cu ea la drum.Initial am avut 3 casti HJC si un Uwex Boss 530 cu geam tehnologie incorporata Makrolon.Makrolonul era excelent si era si smoke fiind ionizat,iar Hjc-urile aveau diverse modalitati de antiaburire.La Cl 14-model mai slab-avea o simpla folie pe interiorul vizierei si era super,iar ZF9 si FG14 erau tratate sau ionizate aparea stratul antifog ele comportandu-se super.Ma intereseaza informatii de la posesori de Shoei si nu numai daca sunt multumiti de Pinlock si pot merge si seara cu acest tip de viziera.

Editat de emylyo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar apar niste mici "curcubee" pe pinlock si la Schuberth S1-ul meu, dar nu e nimic atat de grav sau debilitant ca luminitele pe care le descrii tu.

 

Tot de Schuberth S1 pot sa iti spun si eu la fel ca @Oryon. Cand era noua viziera totusi fenomenele astea parca erau de o intensitate mai mica.

 

Zgarieturile de pe viziera imprastie lumina foarte ciudat (nu ma refer la cele foarte vizibile ci la cele mici date de uzura, de sters viziera, etc).

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

emylyo, nu mi-o lua in nume de rau, dar pinlock-ul are o folie pe el care trebuie scoasa inainte de atasare. Se vede prin ea cu reflexii foarte puternice, asa cum ai descris tu. Ai scos-o?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Viziera era noua absolut,de tipla nu stiu ce sa spun.Nu mai stiu sincer,dar e greu de crezut ca am pus-o cu folie.O sa verific-am casca la garaj.Cred ca o sa desfac pinlockul si o sa curat bine de tot cu o carpa moale pinlockul si viziera sa perfect curate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot de Schuberth S1 pot sa iti spun si eu la fel ca @Oryon. Cand era noua viziera totusi fenomenele astea parca erau de o intensitate mai mica.

 

Bafta!

 

La mine e exact invers. La inceput erau mai pregnante 'curcubeele'. Acu parca nu mai sunt deloc.

Dar oricum nu era nimic care sa ma deranjeze. :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...