Sari la conținut

PINLOCK / VIZIERE / ANTIFOG / FOLII - Discutii Generale


octa
 Share

Postări Recomandate

/index.php?...&hl=aburire

/index.php?...&hl=aburire

 

s-a mai discutat pe aici,numai trebuie sa cauti...

apropo de aburit, se zicea undeva ca pe interiorul vizierei se da cu sapun lichid apoi se sterge cu o carpa moale si uscata, nu am incercat inca , dar trebuie sa o fac.

personal o deschid putin,chiar daca nu e prea placut.

asteptam si alte pareri.

 

Mesaj completat

/index.php?...&hl=viziera

 

Am studiat linkurile trimise de u..

m-am cam lamurit.. multam mult si bafta in continuare.

 

O sa ma gandesc ce solutie o sa incerc si o sa va impartasesc si voua rezultatul..

Sper sa fie unul pozitiv

 

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 555
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

soluție testată de mine, tot pe agv k3: în oraÂş mergi cu viziera întredeschisă un cm. sub cască îți iei o cagulă sănătoasă care să îți acopere Âşi nasul, ca să nu te taie la sinuzită. oricum o să lăcrimezi, dar asta e, dacă te mănâncă să te dai cu mobra, dă-te.

 

soluție furnizată de un bătrân motociclist: tre să faci rost de o fată mare ca să nu ți se mai aburească viziera. o pui să facă niÂşte MISA pe vizieră Âşi vezi cum scapi de aburi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

suomy

 

au viziere din fabrica cu o folie interioara protectoare ... efectiv nu se abureste nici pe frig ... dar viziera nu te tine mai mult de 2 ani la nivelul asta de performanta mai ales daca speli pe interior viziera

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu acest spray, e destul de bun, dar cand e ceata din aia foarte groasa, nu face fata...

Eu dau seara pe viziera si dimineata sterg bine si nu am probleme, pot sa si suflu in casca, oricum nu tine mult, dar e bun.

Si mai am unul pentru ploaie, nu prea stiu sa-l folosesc pe ala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Este cineva pe aici cu Shuberth C3, ca sa imi spuna sigur daca suruburile alea chiar ar trebui sa se invarta la modelul asta?

 

You can regulate the pressure on the seal by adjusting the eccentric locking pins. To do so, remove the inner visor shield, then use a flat but not sharp-edged object to carefully press the locking pins out of the outer shield. Now adjust these pins by rotating them by up to 180° and then reinsert them. Then fit the inner shield and check that the sealing is now airtight.

 

Sursa: http://www.schuberth.com/fileadmin/downloads/C3_manual.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Casca mea e mai "smechera". Tot Nolan, dar la mine se desprinde pinlock-ul automat. Cam o data la 10 situatii cand pun casca in cap.

 

Inca sunt in dilema daca sa cumpar pinlock dinala smecher cu banda de silicon sau sa imi bag picioarele in el de nolan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
Aha, posibil. La Nolanul meu sunt plate si au crestaturi pentru surubelnita "minus", de-aia ziceam.

 

ce nolan ai? eu am un n85 acum si are "putze". cu mana n-am avut nici o sansa. inca un secret: cand dati jos pinlock-ul pentru curatare detensionati-l mai intai. altfel se uzeaza crestaturile alea de pe el.

 

Casca mea e mai "smechera". Tot Nolan, dar la mine se desprinde pinlock-ul automat. Cam o data la 10 situatii cand pun casca in cap.

 

Inca sunt in dilema daca sa cumpar pinlock dinala smecher cu banda de silicon sau sa imi bag picioarele in el de nolan.

 

la fel, ce nolan ai? :)

Mesaj completat

Fog City. stie careva ceva de treaba asta? isi merita banii?

 

 

un fel de pinlock. nu stiu ce sa zic despre ele... daca au margine siliconica merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a scoate pinlock-ul de pe viziera: cu viziera in mana, cum e ea arcuita, incerci sa o intinzi. Astfel se scoate mult mai usor pinlock-ul. La montare se procedeaza la fel.

Mi-am cumparat si eu pinloc cu silicon pentru Nolan N103 si este de vis. Nu se mai misca si prin urmare nu mai zgirie viziera. Deasemenea, nu se mai abureste pe vreme rece.

Suruburile de relglaj ale pinlock-ului eu le actionez cu o moneda de 10 bani. In functie de cum rotesti de fiecare surub, pinlock-ul se apropie sau departeaza de viziera. "Tzutzuroiul" fiecarui surub de fixare al pinlock-ului, are rol de indicator al pozitiei surubului si implicit al apropierii pinlock-ului de viziera.

Aici este manualul pentru Nolan n-103. La sfirsitul pdf-ului gasiti pozele la care se face referire in text. In poza 9 se vede cum se regleaza pinlock-ul.

Bafta.

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nolan ai? eu am un n85 acum si are "putze". cu mana n-am avut nici o sansa. inca un secret: cand dati jos pinlock-ul pentru curatare detensionati-l mai intai. altfel se uzeaza crestaturile alea de pe el.

N-84. Oi gasi pinlock cu cheder pentru ea?

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

eu tocmai am dat 500 de lei pe o viziera, un pinlock cu silicon si mecanismul de la viziera pentru un n85 :)

 

e a treia viziera in 6 luni. primele doua schimbate in principal din cauza faptului ca se zgariau de la pinlock-ul clasic. oricata grija aveam de el tot trebuia sa il scot macar odata la 3 zile sa il curat :) . la mare era si mai grav. am bulit o viziera intr-o luna. asta e, sper acum sa nu se mai buleasca asa de repede :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
stiu eu cum scapi de apa : dai blana si intorci un pic capul in stanga, apoi un pic in dreapta si gata ;) lool. glumesc . am facut si din astea dar pe autostrada cand era ceata care se transforma in picaturi cand ajungea pe casca. nici nu e nevoie sa dai cu mana peste. la ploaie torentiala nu cred ca tine si nici n-am incercat.

 

eu am cumparat ceva spray antiaburire si functioneaza numai putin timp. da un efect tampit de lupa in lateral cand incepe sa nu isi mai faca efectul. depinde de conditii.

"zeama" de ploaie nu stiu si n-am auzit. daca exista ceva de genu as vrea si eu sa stiu cum se numeste.

eu stiu doar de foliile alea care costa cativa euro. pe louis parca. 6-10 folii si tragi cate una jos cand se murdareste casca sau se umple de musculitze. dar nu se pot pune pe toate castile ci numai pe cele care au loc special pt alte folii eventual de soare. nolan are sigur adica x-lite.

singura solutie sa mergi pe ceata este viziera ridicata. nu exista produs pentru asta, cel putin eu nu am gasit, si am incercat o groaza. orice casca ai avea viziera se abureste la interior aproape instantaneu.

Editat de zar916
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand vizierele de pe castile Uvex. Incearca sa aburesti una.

Mesaj completat

Sau un strat subtire de untura de la cinstitul porc

am incercat, sapun lichid, untura, etc. pe ceata deasa (ce se lasa in general noaptea) nu am reusit sa merg mai mult de cativa km. a trebuit sa imi ridic viziera. chestie probata pe diferite casti. probabil ceata din zona in care ma aflu este diferita ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand vizierele de pe castile Uvex. Incearca sa aburesti una.

 

Eu am reusit. Uvex GT 370 aburit.

Recunosc, ca doar in stationare la semafor. In mers intr-adevar se ventileaza suficient cat sa nu abureasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reusit. Uvex GT 370 aburit.

Recunosc, ca doar in stationare la semafor. In mers intr-adevar se ventileaza suficient cat sa nu abureasca.

 

Uvex Comanache nu se abureste de nici un fel nici macar la stationare, in schimb Uvex boss 525 se abureste si in mers desi sunt ambele viziere tratate antiaburire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...