Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL IN PASAJUL UNIRII 05.09.2010


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

Poate omul a gresit,poate a avut ghinion,poate a avut viteza ,poate nu!A platit pretul cel mai mare!Dar trebuie sa apara hienele forumului care sa muste din el,sa se bata cu caramida-n piept cat sunt ei de ultraregulamentari!Daca unul merge cu 50 ei vin si-l fac ,,vitezoman" ca nu mergea cu 30,daca altul cade la 40 dintr-un motiv oarecare ,guita ca trebuia sa mearga cu 30!

Mergeti o laie regulamentar,ati avut doar mai mult noroc decat nefericitul asta si doar credeti ca voua nu vi se poate intampla nimic!

 

Cine se apuca de motociclism se logodeste cu MOARTEA!

Orice groapa,orice stalp,orice pom ,orice masina,orice moment de neatentie sau de nebunie te poate ucide!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

nici nu stiu ce sa mai zic, am ramas blocat cand am vazut stirea. Chiar ma gandeam zilele astea, o usoara liniste, sezonul e spre final. Vad stirea azi.. E al 2-lea accident ( din cate retin), probabil au fost mai multe. La primul accident cu pustiul de s-a izbit de un pilon nu s-a sesizat nimeni c-ar fi o problema, oare la accidentul asta, va considera municipalitatea ca trebuie facut ceva ? Nu stiu.. un parapet continuu ceva. Accidentele se produc sub diverse forme si gravitati, e ridicol sa crezi ca vor fi stopate daca ar fi un parapet acolo, dar macar e un factor pozitiv, care ar putea schimba deznodamantul unui accident intr-o zi.

Pacat de baiatul asta, a platit prea mult pt un simplu accident.

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul s-a dezechilibrat si a intrat in parapet. Bineinteles ca au existat martori in fata carora s-a intimplat accidentul insa s-au carabanit ca sa nu mai stea sa dea cu subsemnatul.

Azi am sunat in Romania si am avut soc cind persoana respectiva mi-a zis ca a mai auzit de un accident. Eu citisem aici pe forum si am intrebat daca nu e acelasi caz si am spus ca nu au existat martori. Respectiva persoana vorbise cu martorul. Nu am intrebat de viteza si restul am fost numai socata ca martorul respectiv nu a stat ca sa spuna ce s-a intimplat si poate familia respectiva se gindeste ca cineva l-a omorit. Pur si simplu s-a dezechilibrat, nu l-a acrosat nimeni.

Atita i-a fost acelui motociclist sa traiasca. Dumnezeu sa-l odihneasca. Este al treilea caz de motociclist mort la 33-34 de ani in ultimul timp de care aud si al doilea caz e din familie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar am si eu o interbare daca tot se discuta pe aci. pe ce racheta mergea omu ma?ca nu vad pe nimeni sa zica ceva marca. din ce am inteles era un scuter mai mare. ;) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce se uita des cand vine vorba de pasajul ala e banda continua cu "vibratoare" de pe mijloc. Alunecoasa chiar si cand e uscata. De-a dreptul terifianta daca e uda.

 

Pana la urma, exista un nume? Un nr. de inmatriculare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu stiai, la intrare in pasaj e un indicator de limitare a vitezei la 40 ...

 

Da, am auzit ca si in Bucuresti e limitare de 50, pe alocuri 60, si cu toate acestea ma surprind adeseori ca merg mai tare. Ca noi toti, dealtfel.

 

Ceea ce se uita des cand vine vorba de pasajul ala e banda continua cu "vibratoare" de pe mijloc. Alunecoasa chiar si cand e uscata. De-a dreptul terifianta daca e uda.

 

Nu cred ca am vazut apa vreodata in pasajul ala, sau banda vibratoare uda, cu exceptia momentelor cand sunt ploi laser si intra masinile cu apa de afara. Dar atunci te astepti sa fie uda si nu ii dai ca boul.

Editat de Carturaru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce se uita des cand vine vorba de pasajul ala e banda continua cu "vibratoare" de pe mijloc. Alunecoasa chiar si cand e uscata. De-a dreptul terifianta daca e uda.

 

Pana la urma, exista un nume? Un nr. de inmatriculare?

 

Dumnezeu sa-l odihneasca! Sa-i fie tarana usoara!

 

Cat despre acea banda de care zici matale - si da recunosc ca nu-s ca altii - o frig si e acolo si destul de tarisor, aseara am trecut pe acolo cu 140 si culmea am si depasit peste acea banda si nimic nu mi s-a intamplat. Ce curba e acolo neica? O chichineata...dar poate pentru multi de pe forumu asta care sunt de duminica ( Niko sa nu sari - nu e vorba de tine ) si cei care "zic" ca merg regulamentar acolo e prea mult. Cum am mai zis si pe alte topicuri - MULTI MOTOCICLISTI SUNT PE FORUM - DAR IN TRAFIC UNDE SUNT?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre accidentul asta am aflat de la un coleg de servici care nu e motociclist dar era prieten cu Ionut (victima)

Ce pot sa va spun deocamdata e ca Ionut a fost la o nunta in noaptea fatidica dar se plictisise,nu a mai vrut sa mai stea si a plecat acasa.Nu bause.Apoi si-a luat motorul si s-a dus la un club(poate in centrul vechi,nu stiu inca).Nu stiu cat a stat in club si daca a baut alcool.Cert e ca dupa ce a plecat de acolo s-a intamplat tragedia.Foarte posibil sa nu fi fost martori tinand cont de ora inaintata la care a trecut pe acolo.Dumnezeu sa-l odihneasca.:lol: :drink: :moto:

Eu unul stiu sigur ca nu voi mai merge tare prin pasaje.

Daca mai aflu ceva va anunt.

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc personal un motoretist macar care in acel pasaj, daca e liber, sa nu ii dea macar 120.....

 

Incantat de cunostinta, eu sunt ala care nu ii da 120 in pasajul ala sau in orice alt pasaj. Asa vad eu lucrurile, dupa 13 ani de motoretism...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre accidentul asta am aflat de la un coleg de servici care nu e motociclist dar era prieten cu Ionut (victima)

Ce pot sa va spun deocamdata e ca Ionut a fost la o nunta in noaptea fatidica dar se plictisise,nu a mai vrut sa mai stea si a plecat acasa.Nu bause.Apoi si-a luat motorul si s-a dus la un club(poate in centrul vechi,nu stiu inca).Nu stiu cat a stat in club si daca a baut alcool.Cert e ca dupa ce a plecat de acolo s-a intamplat tragedia.Foarte posibil sa nu fi fost martori tinand cont de ora inaintata la care a trecut pe acolo.Dumnezeu sa-l odihneasca.:lol: :drink: :moto:

Eu unul stiu sigur ca nu voi mai merge tare prin pasaje.

Daca mai aflu ceva va anunt.

Accidentul s-a petrecut undeva pana in ora 10 dimineata, deci este exclus ca sa fi fost mai devreme...cred in continuare ca era scuter si nu motor, circulatia la ora aia era deja circulatia normala din Bucuresti, deci daca omul a cazut in cateva zeci de secunde sigur a venit prima masina prin pasaj, care dupa ce probabil s-a speriat la culme a oprit si a sunat la 112.

 

La un moment dat m-am gandit ca poate era aglomerat si o masina din spate nu l-a vazut l-a timp rostogolindu-se pe jos si l-a calcat. Apoi aducandu-mi aminte ca Fordul Focus era oprit inainte de locul unde era intinsa vistima si nu avea nici o urma de lovitura am presupus ca a fost cel care a sosit primul in urma accidentului si a oprit inainte de el.

 

Sunt doar presupuneri...dar nu stiu daca se pupa cu istoria asta de la nunta si ora inaintata.

 

Plus ca daca imi aduc bine aminte era imbracat lejer si cu o casa integrala neagra in cap...parca am vazut un tricou colorat...nu am apucat sa vad exact.

 

:lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bietul om a avut mega ghinion.

Sunt extraordinar de periculoase scuterele cu motor puternic, teribil de instabile, sasiu instabil roti mici putere prea mare pentru manevrabilitate scazuta si nesigura.

Pe directia aia de mers soseaua se unduieste si exista acea diferenta de nivel sesizabila cu o mobra stabila dar cu un scuter care merge peste 80.. e chiar periculoasa, avand in vedere pilonii de pe centru

Editat de Dogg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Deci nu mergi cu 40,ipocritule!Intre 40 si 60 este o diferenta de 50%!Si daca te mai gandesti putin poate recunosti ca o arzi cateodata si cu 70-80

ca vorba aia ce mi-e 60 ce mi-e 80!

Ma repet si pentru tine cat si pentru ,,preavazatorul" HD ,mergeti va rog cu 40 prin pasajul respectiv(de preferat la o ora de varf) si dupa aia faceti pe sfintii!

 

Gata, m-ai prins, recunosc ... ai dreptate,acolo merg cu 70-80 ca sa nu fiu nevoit sa retrogradez la iesire in panta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In pasajul de la Unirii, (tranzitat de mii de ori) ,o singura data am fost martorul unei accident care s-a derulat in fata mea,la aproximativ 60-70 de metri,la o viteza de aproximativ 80 km pe ora,la iesirea dinspre "Budapesta" masina care rula in fata mea ,a "muscat" bordura din stanga, s-a rasturnat ,s-a dus si a ramas fix cu rotile in sus. Era noaptea ,trafic lejer,nu l-a incomodat nimeni ,era singur pe cele doua benzi la iesirea din pasaj.

De-a lungul timpului ,in functie de situatie,am traversat pasajul si cu 50 km/h si cu 100-110 km/h. Intr-un timp,stiindu-se ca noaptea se mergea tare prin acest pasaj, se stia ca imediat la iesirea din pasaj spre "Budapesta" ,sus pe dreapta ,te astepta masina cu radar.

Editat de Aran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incantat de cunostinta, eu sunt ala care nu ii da 120 in pasajul ala sau in orice alt pasaj. Asa vad eu lucrurile, dupa 13 ani de motoretism...

 

Lasa ca am vazut multi care din spatele tastaturii nu sar de 50.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine v-ati interesa cine este baiatul, si daca se poate, sa ajutam in vreun fel familia.Dumnezeu sa il odihneasca.

P.S.:s-a umplut forumul de idioti.

RESPECT!!!

 

Agree.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers pe scuter prin pasaje cu 50km/h (era in rodaj) si pur si simplu zburau cei cu masinile pe langa mine, mai ales in Pasajul Lujerului...In Pasajul Unirii si Obor unde sunt si curbe mi-a fost cel mai teama ca veneau tare si cand ma vedeau erau fortati sa franeze brusc si sa treaca pe banda 2, daca aveau loc!!! Asa ca nu de cateva ori ma claxonau nervosi ca incurc circulatia! Dupa ce am vazut asta, nu am mai mers prin pasaje...pana cand nu l-am delimitat sa pot merge cu 70-80 macar!

Acum cu mobra, nu depasesc 100, mai ales in deal cand o las sub 80, ca stiu ca mai stau pandarii acolo!

Aveti grija de voi!

 

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta parte am incercat sa fiu cinic si sa zic ca vad in fiecare zi accidente de masina si din cauza aia nu ma las de automobilism...asa ca poate trebuie sa-l tratez ca pe un alt accident mortal...si atat.

ai dreptate..singura diferenta (si e una mare din pacate) e ca din accidentele de masina pe care le vezi in fiecare zi ..nu se moare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...