Sari la conținut

ACCIDENT MORTAL IN PASAJUL UNIRII 05.09.2010


monsteristu'
 Share

Postări Recomandate

Probabil ca trebuie sa mai moara cateva zeci de oameni in pasajele rutiere din Bucuresti ca sa monteze si ei niste camere de supraveghere. Asa cum am mai spus si in alte posturi, nu inteleg de ce autoritatile nu se autosesizeaza in acest sens. Se stie ca in pasaj soferii o ard aiurea si putini stiu de limitarea de 40. In plus, le-ar fi mult mai usor sa incheie dosarele avand imagini.

RIP pentru scuterist. Pacat.

In nici un caz camerele de supraveghere nu vor reduce numarul accidentelor.

Ieri am tercut prin pasaj, mai atent decat deobicei, si pot sa spun ca si iluminatul este foarte, foarte prost, mai ales cand se vede "luminita din capatul tunelului", ochiul se adapteaza si nu prea mai vezi prin bezna.

Solutiile ar fi sa instaleze proiectoare bune de lumini (ca in victoriei sau obor) si inainte de curbele alea, eventual sa faca niste marcaje transversale, in genul celor de pe E85, inainte de curbe, pentru a mai potoli atat motociclistii, cat si soferii.

 

Disclaimer: Si eu merg in pasaje mult peste limita legala (victoriei, obor, lujerului), dar in asta de la unirii, ieri nu am putut sa merg mai repede de 80 (o fi si efectul psihologic de la accidentele astea doua mortale din pasaj)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Acum sunt multi de "daca"..

Chiar astazi am trecut si eu pe acolo, nu-mi dau seama ce s-ar fi putut intampla.

Nu sunt gropi sau denivelari..in orice caz, nu ceva semnificativ.

Scuterele sunt destul de rigide (si din cauza rotilor mici), in cazul unei denivelari sau gropi mari, daca nu ai experienta poti pierde controlul, dar asa ceva nu exista in pasajul ala.

Si eu am Burgman si se comporta la fel.

In fine, conteaza mai putin de ce, important este ca inca o viata s-a stins!

Dumnezeu sa-l ierte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cazut cazi. sa nu fim ipocriti. dar nu sunt de acord sa mori dintr-o cazatura. casca aia ce rol avea? de decor? si din moment ce nu era nici o masina prin zona,care sa-l tavaleasca,de ce nu s-a ridicat schiopatand? ce anume l-a...?

P.S. eu am ales maxiscuter ca am avut senzatia falsa de siguranta,ca sunt protejat in caz de...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am auzit in reportaj,dar nu are cum,e exagerare jurnalistica. trebuia sa se agate intr-un cablu de otel,sau carlig...

Daca te uiti la competitii enduro de genul Paris-Dakar o sa vezi ca cel mai des cauza accidentelor mortale e decolatul peste ghidon si ruptul gatului la aterizarea pe casca aia cu cozoroc. Eu cred ca poti sa-ti rupi gatul si fara cozoroc, trebuie doar sa cazi fix in cap si din scurt, si poate doar o potcoava din aia pusa sub casca pe ceafa sa ajute la ceva...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti la competitii enduro de genul Paris-Dakar o sa vezi ca cel mai des cauza accidentelor mortale e decolatul peste ghidon si ruptul gatului la aterizarea pe casca aia cu cozoroc. Eu cred ca poti sa-ti rupi gatul si fara cozoroc, trebuie doar sa cazi fix in cap si din scurt, si poate doar o potcoava din aia pusa sub casca pe ceafa sa ajute la ceva...

 

Dar cine a zis ceva de gat rupt? Omu` se lega de gat taiat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe cartea de la casca mea scrie ca se desface chinga in cazul in care se agata de ceva in accident,sa nu ma tarasca pe jos si sa-mi rupa gatul. dar cum naiba casca i-a taiat gatul? facem filme horror de prost gust?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe cartea de la casca mea scrie ca se desface chinga in cazul in care se agata de ceva in accident,sa nu ma tarasca pe jos si sa-mi rupa gatul. dar cum naiba casca i-a taiat gatul? facem filme horror de prost gust?

 

Tu ai habar despre ce tip de casca se vorbeste in fraza de aici?? Sau tastam sa ne aflam in treaba?? Ca, sincer, pe mine unul nu prea ma intereseaza ce scrie in cartea de la casca ta. Si apoi sunt 2 lucruri total diferite intre ceea ce spui tu si ceea ce a spus reporterul si, recte, discuta lumea aici:

1. tu spui de agatat ceva

2. reporterul spune de taiat ceva

 

Nu vezi ca nu se pupa??

 

 

P.S.: Acum ceva timp, daca imi aduc aminte odata cu oribilul accident de pe Splai, am cerut comunitatii sa-mi puna la dispozitie niste materiale despre propagarea impactului pe o suprafata de casca de protectie tip moto ... iti recomand cu caldura lectura raportului Heart si pe urma o comparatie intre ce scrie acolo si situatia de fapt ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce legatura are moartea subita cardiaca cu un motociclist care sfarseste cu gatul taiat de propria-i casca intr-un pasaj?

P.S. stiu ca e posibil sa ma ia un T.I.R. sub roti, accept ideea ,dar nu ma impac cu gandul ca e posibil sa-mi taie gatul casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ce legatura are moartea subita cardiaca cu un motociclist care sfarseste cu gatul taiat de propria-i casca intr-un pasaj?

P.S. stiu ca e posibil sa ma ia un T.I.R. sub roti, accept ideea ,dar nu ma impac cu gandul ca e posibil sa-mi taie gatul casca...

Datorita decelerarii apar forte de forfecare.Acum ai inteles?

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nighwolf: Incearca sa nu NU spui si tu doar "nu stii despre ce vorbesti!" catre un forumist sau altul chiar si de este asa. In schimb, cand si daca poti "da din casa" zi si exact ce s-a inamplat de fapt acolo (gen, casca a dat cu partea de sus in nu stiu ce si a avut tendinta sa se duca spre spate pt ca era open face si gatul i-a fost "sugrumat" de curea - sau ma rog, care cum o fi fost cauzele), nu de alta, dar in afara de "a nu muri prosti" si a ne ajuta la intelegerea unor fenomene de gen, poate se ne si protejeze cumva cu ceva (sa stiam ce masura de precautie poate fi luata in alte posibile cazuri). Pana me... pacat de om.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Nighwolf: Incearca sa nu NU spui si tu doar "nu stii despre ce vorbesti!" catre un forumist sau altul chiar si de este asa. In schimb, cand si daca poti "da din casa" zi si exact ce s-a inamplat de fapt acolo (gen, casca a dat cu partea de sus in nu stiu ce si a avut tendinta sa se duca spre spate pt ca era open face si gatul i-a fost "sugrumat" de curea - sau ma rog, care cum o fi fost cauzele), nu de alta, dar in afara de "a nu muri prosti" si a ne ajuta la intelegerea unor fenomene de gen, poate se ne si protejeze cumva cu ceva (sa stiam ce masura de precautie poate fi luata in alte posibile cazuri). Pana me... pacat de om.

 

De ce? Pentru ca existi tu si exista Petru si mai exista inca 5-6 care merita explicatii? Aveti id-ul meu de mess (cel putin il aveati) putem sa vorbim acolo. Uita-te pe topicul cu Nistorescu, lumea fara sa ma cunoasca ma face corupt si in toate felurile dupa 1 an de la lansarea acelui topic. De ce as mai discuta? Pentru 2-3 insi care vor sa invete si pt inca 10 care au invatat si acum tac din "taste" si doar citesc? Nu multumesc... m-am saturat sa ma bat cu expertii in cinetica si medicina legala existenti aici ... Cine vrea sa discute detaliat, exista PM ... Plus de asta ce conteaza ce zice un gabor/cap de creta prost, fara studii, spagar, care nu produce nimic si care abia stie sa faca 2 masuratori la o strada si alea diferite (asta ultima m-a distrat complet)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Pentru ca existi tu si exista Petru si mai exista inca 5-6 care merita explicatii? Aveti id-ul meu de mess (cel putin il aveati) putem sa vorbim acolo. Uita-te pe topicul cu Nistorescu, lumea fara sa ma cunoasca ma face corupt si in toate felurile dupa 1 an de la lansarea acelui topic. De ce as mai discuta? Pentru 2-3 insi care vor sa invete si pt inca 10 care au invatat si acum tac din "taste" si doar citesc? Nu multumesc... m-am saturat sa ma bat cu expertii in cinetica si medicina legala existenti aici ... Cine vrea sa discute detaliat, exista PM ... Plus de asta ce conteaza ce zice un gabor/cap de creta prost, fara studii, spagar, care nu produce nimic si care abia stie sa faca 2 masuratori la o strada si alea diferite (asta ultima m-a distrat complet)...

Pai, fara suparare, dar unul din riscurile meseriei pe care ai ales-o este sa fii prejudecat, la fel cum noi suntem prejudecati ca motociclisti.

Chiar daca nu suntem toti la fel, de majoritatea suntem perceputi cu aceleasi caracteristici, si e valabil si la alte meserii.

 

Cred ca sunt mult mai multi motociclisti care "tac din taste" si chiar ar vrea sa invete, si nu inteleg de ce pentru 5-6 "atotstiutori" te superi?

In topicurile vechi, am vazut ca ofereai informatii punctuale si succinte, sau unde nu se putea spune direct, faceai aluzii subtile pe care cei interesati le intelegeau, si nu inteleg de ce te-ai schimbat acum (in ultimele topicuri ai avut atitudine "oricum sunteti prosti si nu stiti ce s-a intamplat acolo. eu stiu, dar nu va spun, pentru ca m-au injurat vreo 2 si inca vreo 2 m-au facut corupt").

 

@all:Calitatea forumului s-a inrautatit foarte mult pentur ca au aparut multi d3$t3pti care asteapta sa puna punctul pe 'i' si care orice ai zice sau ai intreba le stiu ei mai bine, dar daca reactionam la "inteligenta" lor, nu facem decat mai rau. Propun, totusi, regula de baza a forumului, sa zici ceva, doar daca ai ceva de zis.... cati respectati asta? dati preview la mesaj? vi se pare important/util/necesar ce scrieti?

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
Uita-te pe topicul cu Nistorescu, lumea fara sa ma cunoasca ma face corupt si in toate felurile dupa 1 an de la lansarea acelui topic.

 

Eu am fost ala si mi-am cerut scuze. In topic si pe PM. Toti cedam primului impuls cateodata si nu putem gandi toti la fel ca altfel ne-am numi animale si nu oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost ala si mi-am cerut scuze. In topic si pe PM. Toti cedam primului impuls cateodata si nu putem gandi toti la fel ca altfel ne-am numi animale si nu oameni.

 

dac-ai facut chestia asta ai o bila alba de la mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Pentru ca existi tu si exista Petru si mai exista inca 5-6 care merita explicatii? Aveti id-ul meu de mess (cel putin il aveati) putem sa vorbim acolo.

Pai, prietene, in cazul asta TACI de tot si gata. Are dreptate omu', pana mea, ori expici calumea despre ce e vorba, ori lasa-ne in prostia noastra si vezi-ti de ale tale. Rahatu' asta de stil gen "esti un prost, nu stii nimic, eu stiu dar nu-ti spun decat asa, de teaser" mi se pare de prost gust.

Si eu sunt de parere, indiferent de modelul castii sau de alte alea, ca un gat uman poate fi retezat, taiat sau alte sinonime pe ideea de "cut" decat daca cureaua de legare era o sarma sau un siret sau oricum, ceva de maxim 1 cm grosime.

Spune-mi si mie acum ca habar n-am amanunte relevante, dar sa nu cumva sa le dezvalui, sa nu vina "internele" peste tine... Pfffff...

 

PS Pana de curand ma enervau aia care se luau cu tine, ca mi se parea interesant sa avem amanunte din interior. Dar daca te rezumi numai la "ba, voi habar n-aveti" dupa care ... gata devine neinteresant, ba chiar enervant.

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Pentru ca existi tu si exista Petru si mai exista inca 5-6 care merita explicatii? Aveti id-ul meu de mess (cel putin il aveati) putem sa vorbim acolo. Uita-te pe topicul cu Nistorescu, lumea fara sa ma cunoasca ma face corupt si in toate felurile dupa 1 an de la lansarea acelui topic. De ce as mai discuta? Pentru 2-3 insi care vor sa invete si pt inca 10 care au invatat si acum tac din "taste" si doar citesc? Nu multumesc... m-am saturat sa ma bat cu expertii in cinetica si medicina legala existenti aici ... Cine vrea sa discute detaliat, exista PM ... Plus de asta ce conteaza ce zice un gabor/cap de creta prost, fara studii, spagar, care nu produce nimic si care abia stie sa faca 2 masuratori la o strada si alea diferite (asta ultima m-a distrat complet)...

 

Corupt nu stiu daca esti dar in mod sigur esti incompetent. Nu o lua ca pe o jignire ci ca pe o opinie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stlk
dac-ai facut chestia asta ai o bila alba de la mine.

 

Trollule, nu ma intereseaza bilele tale, nici albe si nici de altfel. Daca dai si tu 1 lada de bere poate mai stam de vorba :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

una peste alta a murit un om. din ce considerente si-a rupt/taiat gatu nu se stie. inteleg sa se dumireasca lumea cu privire la acest aspect (cauza decesului), dar de aici si pana la a va certa intre voi mai rau ca tzatzele-n santz cu mana-n shold e o mare distanta pe care nu avea rost sa o parcurgeti. parerea mea.

 

Dumnezeu sa-l ierte pe rider.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, prietene, in cazul asta TACI de tot si gata. Are dreptate omu', pana mea, ori expici calumea despre ce e vorba, ori lasa-ne in prostia noastra si vezi-ti de ale tale. Rahatu' asta de stil gen "esti un prost, nu stii nimic, eu stiu dar nu-ti spun decat asa, de teaser" mi se pare de prost gust.

Si eu sunt de parere, indiferent de modelul castii sau de alte alea, ca un gat uman poate fi retezat, taiat sau alte sinonime pe ideea de "cut" decat daca cureaua de legare era o sarma sau un siret sau oricum, ceva de maxim 1 cm grosime.

Spune-mi si mie acum ca habar n-am amanunte relevante, dar sa nu cumva sa le dezvalui, sa nu vina "internele" peste tine... Pfffff...

 

PS Pana de curand ma enervau aia care se luau cu tine, ca mi se parea interesant sa avem amanunte din interior. Dar daca te rezumi numai la "ba, voi habar n-aveti" dupa care ... gata devine neinteresant, ba chiar enervant.

 

 

+1

 

Mi-ar place si mie sa avem pe cineva care sa ne zica informatii obiective... poate cu putina "caldura" data de apartenenta la "subspecia subnutrita motociclism" dar daca nu se poate... mai bine lipsa. Daca suni la info la politie e o tanti acolo care e obligata sa vorbeasca frumos chiar daca tu esti porc... te inregistreaza te da in judecata etc... dar pe forum... nu ma astept la aceasi "statura demna"... nici la raspunsuri cu balacareli dar macar niste raspunsuri de luat in considerare... de cine vrea cine nu... sa fie sanatos. In schimb... ce avem noi?... ventilatii de la un nene care s-a saturat de noi... s-o fi saturat de Romanica cu totul... deci... un oarecare. Ce baza sa pun eu pe informatiile lui pline de emotii personale?? Cu parere de rau... ZERO.

 

M-ai bine ar face ca Lildebul... doua conturi... unu sobru sec care sa dea info si sa nu raspunda la timpenii si unu in care sa o dea "parte in parte" cu "bezmeticii" daca are si cind are chef.

Editat de zaelu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...