Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Piulițe d'alea are la orice magazin de construcții/bricolaj!

Nu scot nici un ax, dau acatiste să vând 🏍. 😉

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 3 minute, Cavaleru a spus:

sa n-ai un imbus de 17.. shame shame

:D nu ma enerva ca ma duc maine si imi iau un set!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de 12 și 14 cu prindere 1/2 și 17/19/22/24 pentru ax moto, luat din China, rezistă cu brio. Mă complicam și eu mai demult cu piulițe de 17 și 19, dar o cheie de aia e prea șmecheră.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un se de imbusuri mari pe 1/2 de la 6 in sus la care am mai adaugat un 19 si un 21 sau 22 ceva care imi trebuia la un ax de roata fata de ninja zx6r 

si da l-am luat special pt o lucrare si la nici o saptamana a mai avut un ninja care tot asa a necesitat indepartarea rotii fata

Editat de Cavaleru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, B.B. a spus:

Poate 4.4 kw, sau 4400w

A scris bine 440kw/lună.

Și eu dacă aș avea în ce să bag, aș putea trage vara 1200kw/lună.

Într-adevăr, e jmecher omu la 440kw în ianuarie....

Eu as putea maxim 200 dacă e o lună bună Screenshot_20240621-222501_SmartESS.thumb.jpg.9304ba547db0966464df6078cd9e91a0.jpg

 

Asta e de azi...

Cuptor, mașina de spălat cu încălzit apa, boiler, pompa de am udat câteva ore prin ogradă și alte gunoaie mai mici.

N-am pe ce să consum 7kwh 7-8 ore pe zi dar ma ajută iarna când nu prea e soare în rumenia.

Editat de cinezicealae
123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Energia se masoara in kwh, iar puterea in kw. 

440kwh energie poate fi produsa intr-o luna  de o instalatie solara cu putere de aprox 1.5kw, nu e mare smecherie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

4 hours ago, marcone said:

Energia se masoara in kwh, iar puterea in kw. 

440kwh energie poate fi produsa intr-o luna  de o instalatie solara cu putere de aprox 1.5kw, nu e mare smecherie

intr-o luna insorita de vara da, e posibil! eu aici iarna am nori, multi nori. m-a interesat ca minimul sa fie de ajuns iarna, pentru ca am totul electric aici. as putea sa pun o soba, dar nu am vrut. in atelier de exemplu am 20 de grade absolut tot anul, cu incalzire in podea si doua aere conditionate. bine, aparatele de aer muncesc destul de putin, ca unde sunt eu am 26 de grade pe caand in orase sunt 31-32 la momentul actual...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.06.2024 la 15:02, marcone a spus:

Energia se masoara in kwh, iar puterea in kw. 

440kwh energie poate fi produsa intr-o luna  de o instalatie solara cu putere de aprox 1.5kw, nu e mare smecherie

Ai scris cuvinte...

🤪

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, ENEOS a spus:

Ar fi trebuit note muzicale? :huh:

Nu, șefule.

Unitatea de timp e necesară în ambele cazuri.

Și dacă tot ne cerți,  vezi că energia se mai măsoară și în calorii și în jouli.

Dar ca să nu intram în polemici puerile, putem considera că un motor electric consumă 4kwh de la rețea și transformă în energie cinetica 3,9kwh, că restul se pierde pe drum.

În ambele situații notam cu kwh.

Că motorul ăla nu face 4kw pe minut, nici pe metru. Face intr-o ora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, cinezicealae a spus:

un motor electric consumă 4kwh de la rețea și transformă în energie cinetica 3,9kwh

Ar fi bine dacă ar avea randament 97.5% cum zici tu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.06.2024 la 22:22, cinezicealae a spus:

A scris bine 440kw/lună.

 

Nu, nu a scris bine, tebuia sa scrie 440kwh pe lună.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista unitati de masura SI (Sistem International) fundamentale. Pe vremuri se mai numea sistemul SI ca fiind MKSA = metru/kilogram/secunda/amper. De fapt mai sunt Kelvin, mol si cd (candela)

Desi unitatea de masura a masei ar trebui sa fie gramul se foloseste Kilogramul, din considerente practice.

Apoi avem unitati de masura derivate cu nume propriu, si care sunt compuse din unitati fundamentale. Ca tot se vorbea de energie: 1 Joule = 1 Kg x 1 m²/1 s².

Pe langa astea mai exista unitati de masura tolerate, cum ar fi caloria sau BTU pentru energie, pentru ca uneori ne este mai util sub aceasta forma sau ne-am obisnuit asa.

Iar alteori preferam sa exprimam energia in kWh , din considerente practice: stii ce putere electrica are echipamentul, cat timp lucreaza si poti calcula rapid un ordin de marime al energiei consumate.

@cinezicealae  se foloseste si o unitate de masura kWh/h in cazul echipamentelor cu functionare intermitenta (cum ar fi de ex un fridiger, congelator sau masina de spalat) pentru a avea o imagine asupra costurilor zilnice, lunare sau anuale. Evident ca treaba asta tine de modul de utilizare, de aceea este o estimare destul de relativa.

Iar apoi au mai aparut diverse unitati de masura pentru a se putea lucra usor daca valorile exprimate in SI ar fi prea mici sau prea mari.

Ex: eV (electronvolt) este tot o unitate de masura a energiei in fizica atomica , care are valoarea circa 1,6x10exp-19 J. Ar fi crancen sa lucrezi Joule 🙈

Mai sunt si unitati de masura care desi nu fac parte din SI se folosesc la nivel global. De ex cele din sistemul anglo-saxon: feet, inch, knots, miles etc.

Ele se mai folosesc in continuare pentru ca trecerea echipamentelor existente de pe sistem anglo-saxon pe SI precum si instruirea personalului ar presupune niste costuri fabuloase. Din acest motiv toata industria aviatiei inca functioneaza cu picioare si noduri, iar la marina se mai lucreaza in continuare cu mile marine.

Ca am pomenit de BTU = British Thermal Unit,  cunoscut de toata lumea de la A/C. Desi este o unitate de masura anglo-saxona a ramas pe piata ca sa spun asa, intrucat americanii au inventat aerul conditionat.

La tevile rotunde toate lumea lucreaza cu toli. Si ca sa fie si mai trist, tolul de la teava rotunda nu este tot una cu tolul ala de stim noi ca face 25,4 mm. Adica o teava de 2 toli nu are diametru exteriror de 50,8 mm ci are exact 60,3 mm 🤦‍♂️

 

Acum 4 ore, cinezicealae a spus:

Că motorul ăla nu face 4kw pe minut, nici pe metru. Face intr-o ora.

Asa cum te-ai exprimat, respectiv ''motorul face'' inseamna de te referi la energie. Un motor nu poate face putere, adica kW,  in orice unitate de timp doresti tu.

El are o anumite putere, si daca merge 1 ora cum spui matale,  CONSUMA O ENERGIE  4kWh, adica 14.400.000 J ( = 4000 W x 3600 s ,  naspa rau sa lucrezi in Joule).

 

 

 

In Romania trebuie sa ii multumim lui Alexandru Ioan Cuza care acuma fix 160 de ani a legiferat adoptarea sistemului SI in ambele Tari proaspat unite.

 

Acum 2 ore, free runner a spus:

Si diferenta intre putere si energie este ?

Daca tot ai intrebat (banuiesc ca pentru @cinezicealae si nu numai) : energia este o marime fizica de stare a unui sistem.

Trecerea de la o stare la alta presupune consum sau aport de energie.

Puterea este o marime fizica care exprima raportul intre energia necesara trecerii dintr-o stare in alta si timpul necesar acestei treceri.

De aceea Putere = Energie / Timp.  Adica  1 W = 1 J /1 S. Si de aici aflam ca  1 J = 1 W * 1 S. Si ca sa ne fie mai usor la consumuri mari, lucram cu kW*h, sau pe scurt kWh.

Vrei ca sistemul sa treaca din starea A in starea B mai repede, adica intr-un timp mai scurt, inseamna ca ai nevoie de putere mai mare.

Vrei ca motocicleta ta sa ajunga de starea de repaus la viteza de 100 km/h mai repede, ai nevoie de putere mai mare. Sau slabesti ca sa scada necesarul de energie 😉

 

Si mai departe sa povestim pentru colegii nostri mai tineri, care inca sunt la liceu sau la facultate:

Atat energia cat si puterea sunt marimi fizice scalare, adica se definesc complet doar printr-o valoare. Ex de marimi scalare: putere, energie, masa, timp, presiune, lungime, suprafata etc

Mai sunt si marimi fizice vectoriale, care pentru a fi complet definite mai ai nevoie pe langa valoare si de o directie si un sens. De exemplu forta.

 

Dar na belea! Cand spune omu'  ca a priceput cu scalari si vectori, afla ca lungimea sau suprafata pot si si scalari si vectori, dupa caz. 🤦‍♂️

Desi suprafata este o marime scalara,  in geometria 3D i se asociaza un vector, asta doar asa ca sa te zapaceasca.

Dar de fapt suprafata scalara este una iar suprafata vectoriala este alta, a doua fiind o combinatie intre valoarea scalara a suprafetei si normala la suprafata.

Este nevoie de treaba asta de ex in hidrostatica F = p * S.  Si exista incurcatura ca forta care este o marime vectoriala care nu poate fi  un produs scalar intre doua marimi scalare: presiune si suprafata. Si atunci se vectorizeaza suprafata.  Cred ca te-am incurcat de tot 😂

 

Acum 1 minut, MotoS Garage a spus:

eu zic sa nu va mai agatati de kakaturi, am presupus ca toata lumea stie despre ce e vorba...

O fi pentru unii, dar sunt destui cititori care poate nu au avut norocul sa afle pe la scoala aceste ''kakaturi''.

Asa ca in loc de ocara , mai bine o scurta prezentare.

Daca cativa colegi se lumineaza inseamna ca scrierea si citirea unei postari si-a atins scopul. Nu de asta scriem pe aici?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:10: pt lecție! 👏

1 oră în urmă, Silver Arrow a spus:

la marina se mai lucreaza in continuare cu mile marine

Poate mă lămurești și pe mine de ce mila marină e mai lungă decât cea terestră,  că să mor dacă am înțeles vreodată! :huh: La aviație de care mile se folosesc? 🤔 Bine, avion n-o să-mi iau, dar o barcă îmi doresc.

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.06.2024 la 10:19, Cavaleru a spus:

 

 

 

se zice ca e pe aceeasi platforma cu Jasic.. pt ce am eu nevoie 2-3 suduri din an in paste, pe la un gard, o balama de poarta.. nu stiu cat de prost sa fie. Eu nu

nu stiu ce inseamna "e pe aceiasi platforma" , eu unul nu  am auzit de jasic pana acum , poate sunt ceva brand pe cine stie ce piata de desfacere ... nu stiu ce sa zic, dupa un google scurt am descoperit ca un jasic similar costa de 4x mai mult .  

 

parerea mea ... e ca arunci banii pe geam pentru un aparat inutil cu performante necunoscute  si dubioase, cand poti lua un invertor care stie doar un singur proces dar bine , din ce zici tu SEi (ELECTROD) este ce iti trebuie .

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, ENEOS a spus:

Poate mă lămurești și pe mine de ce mila marină e mai lungă decât cea terestră,  că să mor dacă am înțeles vreodată! :huh: La aviație de care mile se folosesc? 🤔 Bine, avion n-o să-mi iau, dar o barcă îmi doresc.

Uite ca nu stiam de unde vine mila terestra, nu am avut tangenta cu ea.  Asa ca am dat  si eu o cautare si este foarte interesant.

Mila terestra a fost introdusa de catre romani, si reprezenta 1000 de pasi (de unde si cuvantul MILE = 1000).

Si a fost preluata de anglo-saxoni.

Acuma este evident de ce nu se putea folosi aceeasi socoteala si la marina, pentru ca doar Isus a putut merge pe apa ca sa vada cat ies 1000 de pasi 😄

E drept ca nici in aer nu a pasit nimeni sa vada cum sta treaba 🤦‍♂️, dar au acceptat mila terestra si la aviatie.

Marinarii oricum sunt mai tehnici decat pietonii.

Iar ca valoare numerica a milei terestre au zis romanii ca daca un pas = 5 picioare, atunci mila este 5000 pasi. Subiectiv 100%. Si drept urmare fiecare tara/imperiu era cu mila ei/lui.

La fel de subiectiva era si leghea, tot unitate de lungime, care era distanta pe care o poti parcurge pe jos intr-o ora.

 

La necivilizatii aia de elvetieni , nemti si  restul vesticilor in general mai gasesti inca fixate in peretii  bisericilor sau primariilor  bucati de fier care erau dimensiunile  oficiale (cum are veni cele ''metrologice'') ale diverselor unitati de masura: picior, cot,  etc.  Evident ca erau diferite de la tara la tara, chiar de la o regiune la alta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, superbec a spus:

nu stiu ce inseamna "e pe aceiasi platforma" , eu unul nu  am auzit de jasic pana acum , poate sunt ceva brand pe cine stie ce piata de desfacere ... nu stiu ce sa zic, dupa un google scurt am descoperit ca un jasic similar costa de 4x mai mult .  

 

parerea mea ... e ca arunci banii pe geam pentru un aparat inutil cu performante necunoscute  si dubioase, cand poti lua un invertor care stie doar un singur proces dar bine , din ce zici tu SEi (ELECTROD) este ce iti trebuie .

 

 

 

nu vreau electrod man, vreau ceva mig...  are un amic un model de la intensiv, mai ieftin, il foloseste la sudat racordurile flexibile la auto si e multumit de el. d-aia ma uitam si eu la asta.

 

mai studiez ofertele

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

E drept ca nici in aer nu a pasit nimeni sa vada cum sta treaba , dar au acceptat mila terestra si la aviatie.

In aviatie se foloseste mila marina, nu cea terestra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Cavaleru a spus:

 

nu vreau electrod man, vreau ceva mig... 

 

 

am inteles , nu mai bine cauti un mig sh, poate vine si cu butelie , niste sarma , etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 minute, ENEOS a spus:

Nu! Pt că în general sunt omorâte și pot crăpa în orice moment.

da john, le omoara tinichigii pe genunchi .. n-ai vazut asa ceva sfaraie tablili pe iele :) 

 

eu ziceam de ceva mai calitativ sh decat un vaporean nou , 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...