Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Acum 11 ore, Lucian_M a spus:

Layerele se desprind, parcă n-ar face priză.


Din putina experienta, conteaza enorm ce material s-a folosit, daca imprimanta a fost calibrata cum trebuie pentru printul ala, temperatura de print, inaltimea layerelor, asezarea lor, nivelul de infill…

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 15 ore, Microbec a spus:

Ce masina ai? Eu nu prea am auzit de strangere peste 120 Nm, de turisme vorbesc. 

120 era la fosta Octavia 2, cu 5 prezoane.

Actuala Fiesta 2015 are 4 piulițe, se strâng la 135 Nm, conform manualului.

Acum 12 ore, Ruginel a spus:


Din putina experienta, conteaza enorm ce material s-a folosit, daca imprimanta a fost calibrata cum trebuie pentru printul ala, temperatura de print, inaltimea layerelor, asezarea lor, nivelul de infill…

Am văzut pe net că sunt multe variabile, dacă nu-s corelate, iese inclusiv ce am pățit eu. Nu spun de la cine am luat, dar nu-mi mai trebuie 3d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De azi la Lidl:

 

1. husa moto 29,99 lei. Nu am cumparat intrucat am una. De vazut pentru cine e interesat.

2.cheie dinamometrica 80-210 Nm la 100 lei. Am luat, pare de buna calitate, pot spune similara cu Unior-ul de 5-110 Nm pe care il aveam mai demult. Vine cu manual si surpriza(!), declaratie de conformitate cu testarea la 80, 126 si 210 Nm pentru cheia cu PN respectiv. Abateri in limita declarata de producator. Am testat-o la piulita de la axul rotii spate si decupleaza fix la 100 Nm ca si batranul Unior. Suplimentar in cutie sunt chei tubulare de 17, 19 si 21 si un prelungitor de 125 mm. pentru patrat de 1/2". Cine nu are o dinametrica in plaja asta, eu zic ca merita banii. Mai ieftina ca asta n-am gasit nici la Emag. Cele cu acelasi continut al cutiei sunt cu vreo 20-30 lei mai scumpe si nu au review-uri prea grozave (s-au defectat dupa cate utilizari, nu au certificat metrologic, testate in paralel cu alte scule de calitate, au abateri mari, etc.).

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 14 ore, ENEOS a spus:

Cine cumpără să țină cont că trebuie slăbită la 0 când se depozitează, altfel se decalibrează rapid!

Da, corect. Asa procedez si eu cu 5-110Nm. Pentru depozitare o las la 0.

Ciudatenia e ca Parkside recomanda in manual s-o slabesti pentru depozitare la 80 Nm...oricum nu exista gradatii si sub 80 Nm. Practic poti s-o slabesti si sub gradatia de 80 Nm, mecanismul permite, nu se opreste/blocheaza la 80 Nm, dar nu stiu daca e OK si cam cat de mult poti sa continui s-o slabesti, nemaifiind nicio indicatie pe maner. Am lasat-o la 80 Nm.

 

Acum 9 ore, Lucian_M a spus:

Așa procedez de când le-am luat (am 2,5-20, 10-60 și 28-210).

Cea de 28-210 la cat o depozitezi? 28 sau 0 (are gradatie 0)?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Kassu

La unele am văzut scris în manuale că fabricantul recomandă să o lași la valoarea minimă (e.g. pentru 28-210, o lași la 28 când o pui în cutie), așa cum zici de Parkside.

Eu, pe ale mele le slăbesc la minim, cred că asta a spus și @ENEOS cu 0 (cât merge desfăcută, nu cuplul minim de strângere) și apoi le rotesc înapoi un pic. Ce-i drept, nu le-am dus niciodată să verific dacă mai sunt în parametri sau nu.:)

Dacă nu uit, mâine caut să văd dacă mai am manualul de la vreuna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Kagemusha a spus:

le slăbesc la minim, cred că asta a spus și @ENEOS cu 0

Exact! Ele au un arc în interior care începe să fie tensionat înainte de prima gradație, ideea e să stea liber. De fapt așa le găsești și în ambalaj când le cumperi. Nu ai de ce să mai strângi puțin, aia se face la robinete. 😜

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

52 minutes ago, Kagemusha said:

@Kassu

La unele am văzut scris în manuale că fabricantul recomandă să o lași la valoarea minimă (e.g. pentru 28-210, o lași la 28 când o pui în cutie), așa cum zici de Parkside.

Eu, pe ale mele le slăbesc la minim, cred că asta a spus și @ENEOS cu 0 (cât merge desfăcută, nu cuplul minim de strângere) și apoi le rotesc înapoi un pic. Ce-i drept, nu le-am dus niciodată să verific dacă mai sunt în parametri sau nu.:)

Dacă nu uit, mâine caut să văd dacă mai am manualul de la vreuna.

 

menghina. ruleta. greutate. nivela daca vrei sa fii mai catolic decat papa. fizica si matematica de clasa a opta. se verifica jucaria. ast daca o folosesti acasa, la sevice iti trebuie "iscirizare", chestie irelevanta dealtfel, ca aia nu fac nimic, tot tu trebuie sa o verifici! :)

 

eniuei, asta in regim hobby, in regim de service serios, nu care strange roti, iti trebuie niste chei serioase care sunt scumpe. nu ca n-ai putea regla chinezariile, dar se decalibreaza rapid. cele de calitate sunt si fiabile.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.09.2023 la 11:22, Kristian K a spus:

 

Am luat si eu un compresor portabil, dar alta marca, de pe emag.

Mai ieftin si sunt destul de mutumit de el.

Singurul minus ar fi lungimea furtunului (~18 cm).

 

Se gasesc de cumparat extensii sau furtunuri mai lungi?

Filetul furtunului este unul mic, cred M6 (nu sunt sigur).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Kassu a spus:

 

Am luat si eu un compresor portabil, dar alta marca, de pe emag.

Mai ieftin si sunt destul de mutumit de el.

Singurul minus ar fi lungimea furtunului (~18 cm).

 

Se gasesc de cumparat extensii sau furtunuri mai lungi?

Filetul furtunului este unul mic, cred M6 (nu sunt sigur).

Nu stiu,dar teoretic ar trebui sa fie.Da un goagal si spune-ne si noua. :)

Acum 39 minute, ENEOS a spus:

Extensii sigur există (filet de valvă tată/mamă, nu prelungesc capătul dinspre compresor). Furtune mai lungi nu știu.

Furtunuri bre,furtunuri. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Kristian K a spus:

Nu stiu,dar teoretic ar trebui sa fie.Da un goagal si spune-ne si noua. :)

 

Am gasit pe Temu. N-am mai cumparat de la astia, dar vad ca se misca bine. Platit aseara, azi e deja pe faras spre mine.

 

Furtun de 40 cm cu filet M6 la 27 lei. Link aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...