Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

Acum 54 minute, pinnochio a spus:

Ce spuneti de jucaria asta? Vine echipata cu tot ce trebe...cabluri,furtune,rezervor,telecomanda,display,esapament.Consum 0,15 l diesel/h. L-as folosi la incalzit garaju.Telecomana bate la 30 m.

Screenshot_20231122-074210_Samsung Internet.jpg

E pe UTB-shop.

 

salut, am un prieten care s-a pus o chinezarie de genul dar cu carcasa gen ca un PC, totul integrat, e foarte multumit de el pt camper, face caldura bine. Pe YT am tot vazut ca lumea le ia si le foloseste la incalzit garaje

 

Consumul e cam 250-300ml in realitate

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut,asa ma gandeam si eu,facut un fel de modul,mutabil de colo-colo.Tre sa vb cu mosu sa-mi aduca jucaria.Am comandat acu de la ei o insurubanta mica,vine cu gentuta si accesorii...68 lei🤣🤣Mai au discuri de taiat fer,125x1 mm,la 1,50 lei buc.Comandat si de-alea

Screenshot_20231122-090246_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20231122-090319_Samsung Internet.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 hours ago, pinnochio said:

Consum 0,15 l diesel/h.

image.thumb.png.772e3427f00dfb22056edbdcda8284a3.png

Avut, folosit, vândut. La mine consumul se ducea aproape de maxim. Nu din cauza asta l-am măritat, ci pentru că am adoptat o altă soluție.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Kagemusha a spus:

image.thumb.png.772e3427f00dfb22056edbdcda8284a3.png

Avut, folosit, vândut. La mine consumul se ducea aproape de maxim. Nu din cauza asta l-am măritat, ci pentru că am adoptat o altă soluție.


Ce solutie ai adoptat? Eu probabil o sa prelungesc din casa tevile de la calorifer si le bag direct in garajelul meu, cat sa tina un 10-15 grade macar pe timp de iarna

acum sunt constant cam 5-6 indiferent de temperatura de afara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, pinnochio a spus:

Ce spuneti de jucaria asta? Vine echipata cu tot ce trebe...cabluri,furtune,rezervor,telecomanda,display,esapament.Consum 0,15 l diesel/h. L-as folosi la incalzit garaju.Telecomana bate la 30 m.

Screenshot_20231122-074210_Samsung Internet.jpg

E pe UTB-shop.

 

Sunt ok, merg bine, se gasesc sub multe forme si culori.

 

La 700 lei gasesti pe Olx varianta all-in-one, cu carcasa si toate cele instalate frumos in ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un incalzitor de genul de 5kW. Il folosesc cand merg offcamping pe vreme racoaroasa (0 grade noaptea). Reglat la minim a consumat aproape jumatate de rezervor (undeva la 2.5L in 8 ore de functionare) pentru incalzirea unei masini. 
La fel cum zicea si colegul mai sus, nu te astepta la valorile alea ale consumului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

21 hours ago, Ruginel said:


Ce solutie ai adoptat? Eu probabil o sa prelungesc din casa tevile de la calorifer si le bag direct in garajelul meu, cat sa tina un 10-15 grade macar pe timp de iarna

acum sunt constant cam 5-6 indiferent de temperatura de afara.

Pentru moment am asta:

https://www.bricodepot.ro/incalzire-si-climatizare/incalzire-electrica-si-gaz/erbauer-aeroterma-2500-w.html

Cotețu' meu are aproximativ 25mp, rahatul ăsta se descurcă onorabil.

Dacă vrei căldură permanent, soluția cea mai bună este cu incălzirea centrală, cum ai zis.

Problema va fi însă rezolvată numai parțial, pentru că pe caniculă este excesiv de cald. Eu voi monta probabil AC pe viitor, pentru că nu am nevoie de căldură sau răcoare decît ocazional, iar soluția este ieftină și lipsită de mari bătăi de cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Kagemusha a spus:

Pentru moment am asta:

https://www.bricodepot.ro/incalzire-si-climatizare/incalzire-electrica-si-gaz/erbauer-aeroterma-2500-w.html

Cotețu' meu are aproximativ 25mp, rahatul ăsta se descurcă onorabil.

Dacă vrei căldură permanent, soluția cea mai bună este cu incălzirea centrală, cum ai zis.

Problema va fi însă rezolvată numai parțial, pentru că pe caniculă este excesiv de cald. Eu voi monta probabil AC pe viitor, pentru că nu am nevoie de căldură sau răcoare decît ocazional, iar soluția este ieftină și lipsită de mari bătăi de cap.


Pe canicula este racoare la mine in hruba de atelier. Numa' ca si iarna este racoare. O sa imbunatatesc randamentul termic, pe viitor va trebui sa montez o usa mai mare si o sa optez pentru una de termopan. Probabil in primavara va veni noua motocicleta si nu va incapea pe usa. La fosta motocicleta trebuia sa ii dau jos capetele de ghidon cand o bagam in atelier intrucat in regim de avarie am folosit o usa de apartament de bloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.11.2023 la 7:39, banditbiker82 a spus:

Am urmatoarele scule care imi cam ocupa spatiu degeaba si aduna praf:

-Masina de slefuti BOSCH

-Bormasina cu cablu Black&Decker , mandrina metalica , potentiometru la buton

-Filetanta Black&Decker mica+acumulator si incarcator

 

Pret, 120 lei bucata, oricare dintre ele.

 

Metoda de contact PM sau la tel 072-072-19-69 , Andrei.

Pot fi vazute si probate in Branesti, Ilfov.

 

IMG_20230712_124527.jpg

IMG_20230712_124538.jpg

IMG_20230712_124553.jpg

IMG20230712122949.jpg

IMG20230712123240.jpg

IMG20230712123256.jpg

Bormasina si filetanta cumparate de userul Pepsi, sa le stapanesti sanatos mane.

Ramane de dat doar masina de slefuit Bosch. Hai cu vanzarea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, Pandy a spus:

De ce nu o bagi putin inclinata sau cu ghidonul putin mutat stanga-dreapta astfel incat sa intre fara batai de cap?


De obicei o bagam cu spatele si faceam niste manevre de yogin, inclusiv sa o inclin putin intrucat spatiul nu este prea prietenos. Daca lasam capetele de ghidon care aveau cam 5 cm fiecare, trebuia sa o inclin mai mult decat era cazul si imi era teama ca o scap si o dau de tocuri intrucat manevrarea o faceam din fata motocicletei. Mai mult de asta avea si doua evacuari care treceau la 1 cm fiecare de tocuri, deci fiecare operatiune de bagat / scos din garaj era cu emotii insa ajunsesem sa cunosc manevra destul de bine asa ca dura doar 1-2 minute. O bagam cu spatele ca sa o pot scoate mai usor. Unde mai pui ca exista si un prag de vo' 10 cm pe care trebuia sa il sar. Mai nou i-am facut un fel de rampa, insa pe langa asta am mai facut niste modificari care imi vor usura accesul. Urmatoarea motocicleta va fi ceva de adventure deci clar trebuie alta usa intrucat ghidonul va fi mult mai lat decat la fosta motocicleta si implicit nu o sa am pe unde sa o mai inclin.

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, Cavaleru a spus:

cred ca e timpul pt o usa dubla sau una gen rulou mai lata :)

Una rulou nu cred ca am cum si unde sa o montez, spatiul este relativ mic si nu as vrea sa ma complic, dar clar o usa dubla este solutia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut la "garaj" usa dubla din panouri SIP, 2 x 1m latime (cat ii standard panoul) si 2m intaltime. 
Is rezistente dpdv structural si izoleaza mai bine dacat o usa de tabla, le recomand.

bonus costa si foarte putin :)

 

20230831_202150.thumb.jpg.1ff885c97c23b67686a0b89f9474835e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Ruginel a spus:

Una rulou nu cred ca am cum si unde sa o montez, spatiul este relativ mic si nu as vrea sa ma complic, dar clar o usa dubla este solutia.

 

pai aia rulou se monteaza afara, cum nu ai spatiu de rulou dar ai spatiu sa deschizi o usa dubla? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 hours ago, Ruginel said:

Una rulou nu cred ca am cum si unde sa o montez, spatiul este relativ mic si nu as vrea sa ma complic, dar clar o usa dubla este solutia.

1. Termopan = oferă confort termic și este ieftină.

2. Rulou = pierzi pe partea de izolare termică, faci economie.

3. Basculantă = aproape similară cu cea tip rulou la partea de confort termic, dar mai trainică.

4. Secțională = compromis între cele trei, dar și preț foarte mare.

Vorbesc din experiență, am toate tipurile de mai sus.

Dacă te interesează poți veni să vezi și să îți ofer mai multe detalii.

Editat de Kagemusha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Cavaleru a spus:

 

pai aia rulou se monteaza afara, cum nu ai spatiu de rulou dar ai spatiu sa deschizi o usa dubla? :)


Am confundat-o cu aia de se ridica pe tavan in interior. Ideea este ca spatiul nu este foarte mare, "garajul" meu fiind cu dimensiunile astea din schita.

Usa actuala are 75 cm daca imi aduc aminte bine. Ma gandeam sa vad poate gasesc prin "dezmembrari" o usa SH de termopan pe la 1 metru sau niste usi duble mai joase. In cei 2.1 metri incape o usa dubla dar din cauza unghiului acoperisului nu intra tocul usii de la casa intrucat este foarte inalta. Daca incapea nu mai aveam problema asta intrucat vreau sa imi schimb usa de la casa si era tocmai bine.
 

House.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai bine iti faci singur una dubla din panouri "sanvis", o poti face la ce unghi vrei  si ce latime iti convine.

la fel poti lua niste lemn si osb si iti faci o usa la ce dimensiuni vrei, bagi izolatie la mijloc si o capitonezi cu osb plus ca din lemn o poti face mai usor astfel incat sa se se inchida peste pereti 

Eu am 2 usi duble de metal la 140cm bucata. dar doar una o deschid si folosesc ca sa bag motoarele in garaj cand am de lucru. cealata e blocata pe pozitie ca am pus un raft in dreptul ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Lucian_M a spus:

Cel mai elegant: ușă batantă. Cu 3 amortizoare de hayon ridic ușă de 2 m și ceva lățime pe 1,9 înălțime cu doar două degete.

Screenshot_2023-11-24-20-50-47-220_com.mm.android.smartlifeiot-edit.jpg

 

la cum arata desenul lui nu cred ca merge una de genu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce are el acolo nu merge mai nimic. Ruloul, basculabila sau secționala sunt excluse, toate mănâncă între 200-500 mm din înălțime, iar el deja nu poate pune o ușă normală de la casă.

@Ruginel, îți sugerez să vezi mai sus soluția cu SIP adoptată de @pepsi. Nu e foarte estetică, dar este ieftină, ajută mult la partea de confort termic și o poți modela extrem de ușor funcție de dimensiunile disponibile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, Kagemusha a spus:

La ce are el acolo nu merge mai nimic. Ruloul, basculabila sau secționala sunt excluse, toate mănâncă între 200-500 mm din înălțime, iar el deja nu poate pune o ușă normală de la casă.

@Ruginel, îți sugerez să vezi mai sus soluția cu SIP adoptată de @pepsi. Nu e foarte estetică, dar este ieftină, ajută mult la partea de confort termic și o poți modela extrem de ușor funcție de dimensiunile disponibile.


Salutare! Pepsi sau Cavaleru? Nu am gasit nici o postare a lui Pepsi despre subiectul usi, sau nu reusesc sa o vad eu. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, ENEOS a spus:

L-ai băgat la ignore! 😈

 

 

Screenshot_20231125_175723_Firefox.jpg


Nu l-am bagat, nu cred ca am pe cineva la ignore de pe tot forumul. Vad celelalte postari ale lui @pepsi. Mai arunc un ochi in postari poate-poate.

 

Edit: din varii motive, pe laptop nu vedeam postarea asta dar pe mobil o vad. 

Editat de Ruginel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...