Sari la conținut

Scule de calitate - de unde le cumparam?


mavetz

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am si eu una, e utila la garajul omului.

Eu am fixat-o cu doua conexpanduri in podeaua garajului.

 

Caut sa cumpar stander mobil moto ca asta, dar parca n-as da 500 de lei pe asa ceva. 

Are careva ceva in genul asta?

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti! Sunt interesat sa cumpar un strung pentru atelierul meu. Din ratiuni de spatiu disponibil, nu pot lua unul prea mare. De-a lungul timpului am avut ocazii bune sa cumpar SN 320, sau altele din aceeasi categorie, insa nu mi-ar fi incaput in spatiul pe care il detin. Asa ca tot caut de ceva vreme un strung mai mic second-hand, eventual unul de banc,la un pret decent, neaparat sa aiba avans automat pe caruciorul mobil,fiindca am de dat deseori filete.

Daca stiti ceva de genul, sau aveti recomandari, va rog sa-mi spuneti.

   Multam frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facand curat prin casa si ajungand si la unele electrocasnice, am descoperit ca in calculator si in amplificator praful sta cuminte si e cu greu perturbat. 
Mai folosisem varianta curatarii cu o pensula si alcool izopropilic, dar sunt unele locuri greu accesibile. 
 

Exista vreun compresor de aer care sa nu aiba dimensiunile acele uriase, dar totusi sa il scoata cu o presiune suficienta pentru a curata?
Pentru ca daca ar fi sa iau, trebuie sa ii gasesc un loc in casa. Nu am spatiu de depozitare pentru cele mari. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 minute, Pandy a spus:

Exista vreun compresor de aer care sa nu aiba dimensiunile acele uriase, dar totusi sa il scoata cu o presiune suficienta pentru a curata?

Pentru ca daca ar fi sa iau, trebuie sa ii gasesc un loc in casa. Nu am spatiu de depozitare pentru cele mari. 

Eu pe asta îl folosesc la astfel de treburi casnice. E luat de mult de la Bricostore, dar probabil poți găsi o varianta mai nouă in in ziua de azi.

 

IMG20231018133400.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bune idei, multumesc. 
 

Habar nu aveam de existenta acelor sprayuri. Acum ma aflu in etapa de analizare daca o sa renteze investitia in compresor sau sa iau sprayuri din cand in cand. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Pandy a spus:

Facand curat prin casa si ajungand si la unele electrocasnice, am descoperit ca in calculator si in amplificator praful sta cuminte si e cu greu perturbat. 
Mai folosisem varianta curatarii cu o pensula si alcool izopropilic, dar sunt unele locuri greu accesibile. 
 

Exista vreun compresor de aer care sa nu aiba dimensiunile acele uriase, dar totusi sa il scoata cu o presiune suficienta pentru a curata?

 

Praful de pe compenente se extrage nu il indesi. Foloseste un aspirator pentru a il extrage apoi o pensula pentru a curata locurile in care s-a cimentat (daca ai ajuns in situatia aceea)

Alcoolul izopropilic corodeaza circuitele de pe placa. Foloseste un APC diluat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alcoolul izipropilic corodează circuitele?! E prima dată când aud de așa ceva.

Cum procedez eu pentru curățat calculatoare sau alte minuni electrice: aer comprimat dat pe unde se poate, perie pe unde praful mai stă, aer comprimat din nou. cacao de sorece cu alcool izopropilic și periuță de dinți.

Așa procedez de ani de zile.

Vrei ceva ok, caută un compresor, mai ales dacă te apucă să mai vopsești ceva. Alea mici, fără butelie, nu prea au putere, au multe componente de plastic (piston cu garnitura de cauciuc), țin o perioadă și crapă. Dacă nu-l folosești mult, te ține... evident, mult. 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dupa ce am reusit sa ma mai eliberez un pic am reusit sa-mi aranjez strungul, l-am demontat, curatat si reglat:

 

20231028_170057.thumb.jpg.50fc91032748200a790951ae945abf68.jpg

 

Cu ocazia asta am inlocuit si un pinion care s-a spart din vina mea si l-am inlocuit cu unul metalic recuperand astfel functia de avans automat. L-am testat si merge foarte bine iar cu aceasta ocazie intentionez sa aloc mai mult timp lucrului cu strungul pt ca de cand l-am cumparat nu l-am folosit suficient de mult. 

 

 

 

 

 

 

On 10/16/2023 at 9:39 AM, thvlad said:

De-a lungul timpului am avut ocazii bune sa cumpar SN 320, sau altele din aceeasi categorie, insa nu mi-ar fi incaput in spatiul pe care il detin.

 

Aceeasi problema o am si eu, mi-as lua un SN320 dar in afara de faptul ca inca nu am experienta necesara sa lucrez in siguranta pe un SN320 nu am suficient spatiu. Daca bag un SN320 in garaj imi micsorez destul de mult spatiul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 19.10.2023 la 8:13, nike a spus:

 

Praful de pe compenente se extrage nu il indesi. Foloseste un aspirator pentru a il extrage apoi o pensula pentru a curata locurile in care s-a cimentat (daca ai ajuns in situatia aceea)

Alcoolul izopropilic corodeaza circuitele de pe placa. Foloseste un APC diluat

 

Nu ajuta la mai nimic aspirarea, majoritatea prafului se depune electrostatic. Solutia corecta este aer comprimat, pensula si alcool izopropilic.

Alcoolul izopropilic nu corodeaza si nu conduce curentul electric, majoritatea spray-urilor "pentru contacte" il contin ca principal agent de curatare. In plus, fiind foarte solubil in apa, ajuta la indepartarea acesteia prin reducerea temperaturii de vaporizare

Daca nu stii chestii, intreaba, ca nu e rusine. Nu te da destept pe internet cand nu e cazul, chiar daca e gratis. Nu face bine la blăniță. 😂

Editat de DesertEagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

27 minutes ago, thvlad said:

Salutare! Esti multumit de acest strung?

 

Depinde ce astepari ai de la el, daca il cumperi ca sa faci scoala pe el (ca mine) poti fi multumit dar daca il cumperi ca sa faci treaba cu el nu cred ca vei fi multumit. In primul rand e un mini strung iar chestia asta te limiteaza foarte mult mai ales daca lucrezi fier/otel si cu cat sunt mai mari piesele cu atat sunt mai greu de lucrat. La toate acestea mai contribuie negativ si calitatea strungului care te obliga sa-l reglezi destul de des.

 

27 minutes ago, thvlad said:

Ce putere are motorul? Ai dat filete cu el?

 

Motorul e de 500w suficient pt un mini strung dar totusi isi arata limitele pe masura ce maresti diametrul piesei sau rezistenta materialului. Nu am apucat sa dau filete cu el, nici nu am avut nevoie si am stat cu pinionul spart vreo doi ani. Poate da filete iar asta presupune schimbarea unor pinioane in functie de pasul dorit. 

 

Ca sa iti faci o idee, daca vrei sa faci un ax de roata de motocicleta cred ca vei munci o zi intreaga ca sa-l faci daca ai nevoie sa degrosezi material... E ideal pt piese mici si rapide, cu cat maresti piesa cu atat te vei chinui mai mult. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, DesertEagle a spus:

 

Nu ajuta la mai nimic aspirarea, majoritatea prafului se depune electrostatic. Solutia corecta este aer comprimat, pensula si alcool izopropilic.

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 ore, mobiletron a spus:

 

Depinde ce astepari ai de la el, daca il cumperi ca sa faci scoala pe el (ca mine) poti fi multumit dar daca il cumperi ca sa faci treaba cu el nu cred ca vei fi multumit. 

Când o să vrei să-l schimbi, nu uita să mă anunți.

Btw, cât de ok este o panaramă de asta? 12v, 240v, continuitate și poate temperatură. Am un Uni-T mare, butucănos, l-aș vinde ca să-mi iau ceva mic și îndemânos.


https://a.aliexpress.com/_msFlZrm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16993456343884804724401911540509.thumb.jpg.5d29a9fc33cf59e1944a7def99073e00.jpg16993456343884804724401911540509.thumb.jpg.5d29a9fc33cf59e1944a7def99073e00.jpg16993456855733312954733227470515.thumb.jpg.e3c2729c5376e7c31bef6c7a62f18878.jpg

Am bășinuța asta de 15 ani.

Motorul o să se prăjească primul.

Eu l-am înlocuit cu unul trifazic de 300W și convertizor de frecvență.

Dacă îl prinzi de ceva SOLiD și îl nivelezi, dacă îl lubrifiezi periodic, faci și piese de 80mm diametru, fără probleme. 

Dar, cum spune colegul mai sus, ai nevoie de răbdare infinită. 

Personal, prefer cuțitele din oțel rapid, pentru că motorul și structura strungului nu permit forțele necesare carburii. 

E super bun pentru școală. Am avut și industrial, SNU380.

Cu ăsta mic nu riști să devii carne tocată.

Succes!

16993456651456266470094267819717.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, nu este o scula dar am nevoie de un sfat intrucat tine de gospodarie:

 

Se da urmatoarea situatie: am un beci in care nu trebuie sa intre apa. Gura de coborare in beci este de 75x75. Am nevoie de un capac peste care sa pot sa pasesc sau sa trec cu roata de motocicleta peste, si care sa fie cumva si etans intrucat este expus ploii / zapezii. 
 

Aveti idei de capace si ce ar trebui sa iau? Dedeman / Leroy nu prea au fost de folos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

solutia ideala este sa ai o buza in jurul gaurii de cel putin 2-3 cm inalt ca sa nu intre apa usor, sa poti trece safe cu roata de motor peste, si sa aibe o structura de ramforsare care sa reziste greutatii, si eventual niste garnitura pe  margine, 

 

nu prea vad cum i putea gasi ceva de genu ci trebuie confectionat.

 

pune si o poza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, Ruginel said:

Fratilor, nu este o scula dar am nevoie de un sfat intrucat tine de gospodarie:

 

Se da urmatoarea situatie: am un beci in care nu trebuie sa intre apa. Gura de coborare in beci este de 75x75. Am nevoie de un capac peste care sa pot sa pasesc sau sa trec cu roata de motocicleta peste, si care sa fie cumva si etans intrucat este expus ploii / zapezii. 
 

Aveti idei de capace si ce ar trebui sa iau? Dedeman / Leroy nu prea au fost de folos.

 

capac metalic si doua chedere, cu sant de scurgere si diferenta de nivel de 2-3 cm, cum zicea si cavaleru'!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, MotoS Garage a spus:

 

capac metalic si doua chedere, cu sant de scurgere si diferenta de nivel de 2-3 cm, cum zicea si cavaleru'!

 


Pana la urma cred ca asta o sa fac, trebuie sa ma duc sa imi fac cumparaturile necesare de metale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Înlocuitor perfect pentru pastă de tușare.

16997750769748482014366188353542.thumb.jpg.b4726fef7d11b35ca0eb6796c3dea24b.jpg

Pentru intins, folosesc un trafalet din cauciuc. Se vinde la Dedeman pentru aplicat tapet. L-am scurtat pentru ca aveam nevoie doar de 60mm.

Vopseaua stă udă o zi întreagă, timp suficient pentru lucru și se îndepărtează foarte ușor cu wd40.

La Rocast e 100lei, la Mustash e vreo 12.

Aplicați în strat extrem de subțire.

1699775600481109134261939699671.thumb.jpg.5bfd38e32bb7943a9e246a32152d99f9.jpg16997756712106811237355846997841.thumb.jpg.4221ae47d09577998e4018c1ca4acca2.jpg

Editat de cinezicealae
123
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am urmatoarele scule care imi cam ocupa spatiu degeaba si aduna praf:

-Masina de slefuti BOSCH

-Bormasina cu cablu Black&Decker , mandrina metalica , potentiometru la buton

-Filetanta Black&Decker mica+acumulator si incarcator

 

Pret, 120 lei bucata, oricare dintre ele.

 

Metoda de contact PM sau la tel 072-072-19-69 , Andrei.

Pot fi vazute si probate in Branesti, Ilfov.

 

IMG_20230712_124527.jpg

IMG_20230712_124538.jpg

IMG_20230712_124553.jpg

IMG20230712122949.jpg

IMG20230712123240.jpg

IMG20230712123256.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce spuneti de jucaria asta? Vine echipata cu tot ce trebe...cabluri,furtune,rezervor,telecomanda,display,esapament.Consum 0,15 l diesel/h. L-as folosi la incalzit garaju.Telecomana bate la 30 m.

Screenshot_20231122-074210_Samsung Internet.jpg

E pe UTB-shop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...