Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E suficient sa te uiti la profil, nu se mai fabrica pneuri cu profilul respectiv din septembrie 1907.



tot felul de ciudati, ce vrei? poate-i place sa faca drifturi! :))

 

Voiai sa zici burnout... de-asta e bun pneul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca alea iti par chicken strips da-mi voie sa :lol:

 

Acuma ca am ras bine, o sa ma duc sa-mi schimb gumele. Salut !

 

 

PS: Cand le-am luat, nu m-am uitat la DOT. Meh, my bad. Va dau voie sa :haha:

 

 

@Belbody - mersi de pont, n-aveam de unde sa stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pane sau in pesmet nu mai conteaza...ai grija cum te dai cu mobra. Si eu imi caut cauciucuri dar noi sau second hand nu le cumpar daca au DOT sub 2011 sau daca sunt intarite...nu e de gluma cu asa ceva. Chiar daca nu stau bine cu finantele o sa fac un efort si o sa mi iau anvelope noi...la urma urmei investesc in siguranta mea.

 

Asfalt uscat si km fara incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mrija: nici pe masina nu tin anvelopa mai veche de 4-5 ani. Ca investesti in siguranta ta e putin spus. Daca esti atat de chitros sa iti iei moto dar sa nu ii iei un set de gume inseamna ca NU MERITI sa mergi pe ea. In locul maica-tii ti-as face asigurare de viata cu beneficiar ea, macar sa aibe bani cand vei da de asfalt. Intrebarea nu e DACA dai cu tzeasta de asfalt cu gumele alea ci CAND.

 

Pot fi ele tinute si in lapte demachiant Farmec ca tot lemne sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare isi da cu parerea . Reglementarile in vigoare spun ca anvelopele pot fi comercializate daca au o vechime de maxim 5 ani. Si cum se presupune ca dupa achizitionare se mai circula cu ele cel putin 2 ani....Intradevar, una este sa stea intrun depozit de anvelope de prin europa,care se ocupa cu comercializarea lor, si alta e sa fie tinute prin cine stie ce curte in frig si soare..

Intradevar 12 ani sunt muuuulti pentru un cauciuc

Editat de dynoviorel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare isi da cu parerea . Reglementarile in vigoare spun ca anvelopele pot fi comercializate daca au o vechime de maxim 5 ani. Si cum se presupune ca dupa achizitionare se mai circula cu ele cel putin 2 ani....Intradevar, una este sa stea intrun depozit de anvelope de prin europa,care se ocupa cu comercializarea lor, si alta e sa fie tinute prin cine stie ce curte in frig si soare..

Intradevar 12 ani sunt muuuulti pentru un cauciuc

 

Ce spui tu e foarte asemanator cu situatiile in care un motorist e omorat ca nu i-a acordat o masina prioritate. Soferul ia cu suspendare, mortul sa fie sanatos.

Cred ca e foarte bine ca i se spune colegului nostru ca anvelopa pe care o are este suficient de veche incat sa fie pericuolasa.

 

Ca info pt toata lumea, Pirelli vinde anvelopele de peste un an vechime cu discount de 70%. De ce oare? Ca au fost tinute in soare intr-o curte patrulata de catei? :)

Nu, ci pt ca incep sa devina cam nasoale... cam imbatranite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fac astia de la pirelli? Unde sa merg sa cumpar si eu cauciucuri nu de un an...de doi ,trei cu 70% reducere?

:D

Da, asta fac, dar se vand la acesti discount de la minim un tir in sus. Pentru anvelopele care nu au depasit un an vechime discountul pentru distribuitori este mult mai mic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu crezi ca incurajez mersul pe moto cu anvelope vechi, dar nici chiar asa....gen :"Nu merge cu anvelope vechi de 4-5 ani ca o sa mori" :))



din tot ce am vazut ,retailerii aplica discounturi la anvelope care au cel putin 2-3 sau poate chiar 4 ani. nu la cele care depasesc 1 an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu crezi ca incurajez mersul pe moto cu anvelope vechi, dar nici chiar asa....gen :"Nu merge cu anvelope vechi de 4-5 ani ca o sa mori" :))

 

din tot ce am vazut ,retailerii aplica discounturi la anvelope care au cel putin 2-3 sau poate chiar 4 ani. nu la cele care depasesc 1 an.

 

pentru ca vor sa scoata bani, normal. si este la mintea cocosului ca dintre doua cauciucuri identice ala cu un an mai vechi va fi mai prost. nu ca nu merge bine sau ca e la fel de prost ca unul sh, in nici un caz, dar la teste sigur va fi inferior unuia "proaspat! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mrija, chiar daca anvelopa pare buna, este recomandat sa o schimbi pt ca
in timp isi schimba sau isi pierde proprietatile.Pentru fiecare anvelopa,
aceste schimbari depind de o serie de factori, cum ar fi conditiile climatice,
conditiile de depozitare si de utilizare (sarcina, viteza, presiune,
intretinere, etc.) daca mergi cu motorul sau daca motorul nu a fost folosit o
perioada mai mare de timp, etc..



Aceste schimbari aferente utilizarii anvelopei sunt foarte diferite, si de
aceea, durata de utilizare a unei anumite anvelope este imposibil de stabilit
cu exactitate. De exemplu michelin( la fel si conti) recomanda revizuirea
anvelopelor dupa 5 ani si inlocuirea anvelopelor de peste zece ani cu unele
noi, chiar acestea daca par apte de utilizare si nu au atins limita legala de
uzura.La fel si Asociatia Germană a
Industriei Anvelopelor (WDK) care prevede:- anvelopa nefolosită, depozitata
corespunzator, se califică drept nouă până la 5 ani de la data fabricatiei si
este obligatorie inlocuirea ei dupa 10 ani.



In concluzie, cumpara un cauciuc cu DOT'ul cat mai recent si pregateste-te
sa-l schimbi in 4-5 ani chiar daca nu ai atins limita de uzura. Totul depinde
si de stilul de mers..daca mergi ca omul normal sau folosesti strada ca si
circuit de curse.

 

Editat de rob_debruce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca toti cei care dau sfaturi ca las-o ba ca merge asa sunt chitre de oameni care nu au cumparat un cauciuc nou in viata lor. Pai ba, daca ai avut bani de moto, ai bani si de doua cauciucuri amarate.

 

Ideea este ca poti sa asculti sfaturile oamenilor care iti recomanda sa mergi cu guma asa dar oare in caz ca ajungi pe la Doamne Doamne...ajungi doar tu, nu si ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimati domni, care mereu intrebati de DOTul cauciucurilor ca si disperatii, un lucru care este mai putin esential decat o unflati sa fie....

 

Mereu aud prima intrebare la vanzarea unui cauciuc ca ce DOT este, la care intreb umil si respectuos dar ce DOT ar trebuii sa fie? RASPUNS: sub 2 ani.

 

Iata pt aceasta nelamurire am inceput sa sap si am gasit urmatoarele informatii, Pe situl ofocial al unor mari producatori ( CONTI-PIRELLI-MICHELIN) am gasit urmatoarele explicatii si garantii oferite de FABRICANT. CITEZ din limba germana: "Un cauciuc are dreptul legal de a fi vandut de pe raftul magazinelor de specialitate timp de 5ani de la fabricare, adica de pe DOTul stantat in anvelopa, iar din clipa vanzarii se ofera de vanzator (reprezentanta al producatorului) o garantie de 24luni." Daca adunam 5 cu 2 deja la gradinita stiam ca e 7, mai ales daca aveti majoratul implinit si aveti permise de conducere trebuie sa fiti convinsi ca calculul e bun. Adica 5+2=7

Sapand in continuare pe un site tot nemtesc (avand in vedere ca vb germana ff bine, scriu si citesc deasemenea) am gasit o informatie si mai complexa. Si anume: postez in limba germana si prin google translate puteti citi in romaneste.

 

Alterung
Den Reifenalterungsprozess beeinflussen viele verschiedene Faktoren, z.B.:

* Feuchtigkeit
* Temperatur
* UV-Strahlung etc.


Um den Prozess der Alterung zu verlangsamen, werden der Gummimischung Stoffe beigemischt.
Wir empfehlen Ihnen aber, Reifen nach maximal 8 Jahren durch Neue zu ersetzen.

 

Traducerea pe scurt. Recomanda ca dupa 8 ani sa schimbe anvelopele.

 

Daca cumpar o caserola de mici care au termen 2saptamani si eu le pun la congelator uit de ele si le manac dupa 3 luni nu-s bune? mor daca le manac? Nu chear mi s-a intamplat saptamana trecuta am mancat si nu aveau nici pe dracu......!!!

 

In conluzie mai lasati-o in puii mei de DOTuri ca numa va expuneti tampenia din cap, cand spuneti ca trebuie sa fie de 2 ani gumele.

 

Si pt cei ce vor sa mai citeasca de tema asta va recomand situl urmator:

http://www.reifenwimmer.de/reifen_abc.html

poate va mai intra ceva in cap!!!

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exemplul cu micii cred ca este cel mai bun... nu se compara un cauciuc vechi de 2 ani tinut in depozit pe raft cu unul care a fost montat pe motocicleta chiar daca nu a rulat faptul ca a fost expus il face sa isi piarda din propietati

 

eu pe spate am un cauciuc din 2001 si pe fata unu din 2005 cel de pe fata a fost expus mai mult la soare si a crapat fata de cel de pe spate care nu are nimic

 

nu imi sariti in cap gumele sunt primul lucru pe lista de cumparaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Iti recomand un cauciuc vechi de 7ani cu care sa te dai pe curbe...fara reisareala cu sliderul tocit de asfalt.O singura data am pierdut fata(din cauza noroiului) pe cand mergeam cu scuterul.Din momentul in care am simtit ca pierd fata am reluat filmarea cand ma taram pe asfalt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In germania e o lege cum ca, daca ai dot ul mai mare de nush cati ani iei amenda.

 

Am impresia ca itp ul la ei consta si in verificarea dot ului.

 

Stati fara grija, anvelopele refuzate in DE ajung la noi si se vand ca bune giugiuc. Mai bine debica nou decat michelin sh. Multi vorbesc putini asculta.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...