Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am observat ca la Dunlop Sportsmart 2, la dimensiunile 120 cu 180 cat am eu nevoie, indicele de viteza este 73kw roata spate și 58kw roata fata (parca).

Nu ar fi recomandat sa fie la fel? Sau este asta o problema?

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, da.. :) Dar e diferit cel de fata cu cel de spate sau m-am uitat eu aiurea? :D

E diferit pentru ca nu ai aceeasi greutate pe fata si pe spate decat daca faci wheelie si stoppie, dar astea nu sunt cazuri acceptate si nu sunt luate in seama. 73 inseamna 365kg, 57 e cam 230kg.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se refera la clasa Superbike: Ivan Goi (Italian Superbike) si Kenny Noyes in CEV.

N-au mentionat ca au castigat si in campionatul mondial de anduranta, campionatul mondial de supermoto si in Dakar 2014

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles.

CEV este campionatul din care se recruteaza in MotoGP in clasa Moto3 si Moto2. Celelalte clase sunt un fel de cimitir al elefantilor.

Cine conteaza nu merge cu Michelin.

 

Acum ti-am tradus :)


» Post actualizat in 17 Feb 2015 12:18

P.S.

Ce legatura are Dakar cu slick-urile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faci sa para ca exista Dunlop si restul.. totusi Michelin scoate cateva gume foarte bune. Si sa nu uitam ca SportSmart n-a ajuns nicidecum la fel de celebru ca "Pilot Power fraTe".. si nu cred ca a fost doar efect de turma, ca s-a cam auzit vorba prin toata europa.

 

Doar pt ca unii au experienta mai mare cu Dunlop nu inseamna ca Metz, Conti, Michelin sau Bridgestone nu sunt o concurenta viabila si mai ales pe topicul asta ar trebui sa evitam devierile cu interes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Michelin Pilot Supersport Evo vad ca se pot comanda deja la anvelopemoto la 1267 ron setul (180/55) ceea ce le face mai accesibile decat Pirelli Supercorsa SP V2 sau GP Racer D211.

Cred ca sunt o optiune de luat in seama pentru cei ce vor sa bage cateva trackday-uri anul viitor, un motoevolution samd.

La fel si Metzeler Racetec RR

http://www.metzeler.com/site/uk/products/tyres-catalogue/Racetec-RR.html

Editat de Zimbrutza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu le foloseste Rossi, asta nu inseamna ca nu sunt bune, nici pe departe. Eu le-am folosit si le mai folosesc, nu as putea sa nu le recomand pentru mers sportiv.

Uita-te la toti care merg la circuit sa vezi ce cauciucuri folosesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu le foloseste Rossi, asta nu inseamna ca nu sunt bune, nici pe departe. Eu le-am folosit si le mai folosesc, nu as putea sa nu le recomand pentru mers sportiv.

Uita-te la toti care merg la circuit sa vezi ce cauciucuri folosesc.

Stiu ca folosesc Dunlop, eu nu sunt fan, ai mei raceri locali fololosesc pirelli si bridgestone ma refer la slicuri nu semi.Daca atat se lauda firma Dunlop (spunem net superioare)ca si anvelope sigur avea si domnu Rossi si multi altii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faci sa para ca exista Dunlop si restul.. totusi Michelin scoate cateva gume foarte bune. Si sa nu uitam ca SportSmart n-a ajuns nicidecum la fel de celebru ca "Pilot Power fraTe".. si nu cred ca a fost doar efect de turma, ca s-a cam auzit vorba prin toata europa.

 

Doar pt ca unii au experienta mai mare cu Dunlop nu inseamna ca Metz, Conti, Michelin sau Bridgestone nu sunt o concurenta viabila si mai ales pe topicul asta ar trebui sa evitam devierile cu interes

 

Am comentat o reclama mincinoasa scoasa de Michelin, atat. Nu e vorba despre ce gusturi am eu sau alte aspecte. Lucrurile astea le-am explicat mai demult. Acum nu era cazul. (Despre continental am si dat niste explicatii de ce le gasesc slabe cu cateva pagini in urma).

 

Stiu ca folosesc Dunlop, eu nu sunt fan, ai mei raceri locali fololosesc pirelli si bridgestone ma refer la slicuri nu semi.Daca atat se lauda firma Dunlop (spunem net superioare)ca si anvelope sigur avea si domnu Rossi si multi altii

 

In MotoGP sunt prezenti doar doi producatori: Bridgestone la clasa MotoGP si Dunlop la Moto3 si Moto2.

Un pilot nu poate folosi de capul lui ce anvelope doreste pentru ca acestea sunt contracte stabilite dinainte de organizatori impreuna cu furnizorii. Deci Rossi "nu are incotro".

In WSBK furnizor unic de pneuri este Pirelli.

In primul rand ar trebui sa stii aceste aspecte inainte sa iti dau cu parerea despre ce "foloseste" un pilot :)

» Post actualizat in 17 Feb 2015 15:32

Michelin o sa devina furnizor unic de gume in MotoGP in 2016. Atunci sunt sanse sa imbunatateasca si ei gumele sport la nivelul lac are sunt acum Pirelli, Dunlop si Bridgestone. Momentan se ocupa cu pacalit lumea si se lauda puternic ca au lansat anvelope noi dar care sunt gume vechi la care au modificat decupajul.

 

Nu am fost si nu voi fi fanul vreunui producator. Prefer sa dau banii pe consumabilele care imi satisfac cel mai bine nevoile.

Referitor strict la gume de curcuit sau de track day, majoritatea in Europa folosesc Pirelli si Dunlop. Chiar si Metzeler sunt folosite mai mult decat Michelin. Daca va intrebati de ce, raspunsul e simplu.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de inceperea oricarui sezon se testeaza tot, daca pe dunlop scoate domnul Rossi ceva sutimi in minus sau i se par mai bune clar anul ce vine sau cand e gata contractul cu bridgestone va pune si el dunlop.Doar nu or fi prosti ai din echipa sa nu puna cauciucu minune si sa piarda bani si puncte. ex: Daca Rossi vrea sa mai taie din bascula, taie baietii imediat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kawazaki, la cum vorbesti despre gume e clar ca experienta ta cu ele se rezuma la o pereche de 7 ani cu care ti-a venit mobra si inca una cu care le-ai schimbat.. maxim

 

In locul tau n-as mai fi atat de activ pe topicul asta :) nush pe cine incerci sa convingi si ce anume..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare cu gumele lui hardknot, ma gandesc sa fac acum schimbul la ele ca de.. 7ani nu mai tin si sezonul ce vine.Se lauda prea mult firma dunlop de zici ca e "miere" dar sunt si scumpe.

Editat de kawazaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca gasesti ieftine, arata-mi si mie ca le incerc! Conti RaceAttack pe care pusesem ochii sunt cu vreo 100 euro mai ieftine per set decat GPraceru in afara... la noi cucu.. -50 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca gasesti ieftine, arata-mi si mie ca le incerc! Conti RaceAttack pe care pusesem ochii sunt cu vreo 100 euro mai ieftine per set decat GPraceru in afara... la noi cucu.. -50 de lei.

Unele magazine moto au contracte cu anuminte firme de anvelope, am gasit spatele m5(180) cu 5mil si ceva fata de 6si ceva cum au restu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de inceperea oricarui sezon se testeaza tot, daca pe dunlop scoate domnul Rossi ceva sutimi in minus sau i se par mai bune clar anul ce vine sau cand e gata contractul cu bridgestone va pune si el dunlop.Doar nu or fi prosti ai din echipa sa nu puna cauciucu minune si sa piarda bani si puncte. ex: Daca Rossi vrea sa mai taie din bascula, taie baietii imediat.

 

Nu te supara pe mine dar nu ai nici o legatura cu domeniul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...