Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Orice set nou schimba radical in bine comportamentul de drum al motocicletelor. Daca e la primul set nou e de inteles "minunea". Eu astept confirmarea :)

» Post actualizat in 20 Feb 2015 15:56

Anvelopele sunt parte din suspensiile motocicletei. Cand sunt noi ai senzatia ca ai schimbat motocicleta si ca pana atunci ai mers pe o matură. Toata vraja durează maxim 3 luni dar nu inseamna ca gumele sunt de aruncat. Scade senzatia de confort si de control. In acelasi timp scad si performantele gumelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene. intrebarea mea era alta. ce? , de ce?, are ceva daca mai dau cate 1-2 ture prin oras ? .

pretenas, de batranete , de trecut de mult de markerii de uzura, de dor de codru verde.

 

poti sa te dai de mai multe ori, ai grija totusi sa nu te dai pentru ultima data... nu pe mine o sa ma doara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pretenas, de batranete , de trecut de mult de markerii de uzura, de dor de codru verde.

 

poti sa te dai de mai multe ori, ai grija totusi sa nu te dai pentru ultima data... nu pe mine o sa ma doara.

sunt satul de batrani care n-au ce face acasa si freaca duda pe net mancand cacao(t). vezi-ti de treaba ta. eu intreb ceva. tu te trezesti sa vorbesti aiurea ca esti invarsta. crede-ma ca nu imi pasa deloc de tine si de cat de invarsta esti. iti trece vremea pe internet facand misto..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt satul de batrani care n-au ce face acasa si freaca duda pe net mancand cacao(t). vezi-ti de treaba ta. eu intreb ceva. tu te trezesti sa vorbesti aiurea ca esti invarsta. crede-ma ca nu imi pasa deloc de tine si de cat de invarsta esti. iti trece vremea pe internet facand misto..

Nu e vorba de nici un misto, omul vorbeste serios, problema e publicul care nu vrea sa inteleaga. Daca vrei sa faci tot ca tine, la ce ai mai intrebat, te asteptai la alt raspuns vizavi de opinca ta? Odata ce ai intrebat pe un forum public nu te astepta sa fii luat in brate de toti ca esti tu, tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va intrerup discutia.

 

Cauciucul meu de pe spate are mai multe "floricele". Ar trebui sa-mi fac griji ?

 

E ca nou, barbate! Baga mare, nu lua in seama toti bosorogii, te mai tine minim un sezon, daca nu faci burn mai des de unul la doua zile.

 

Happy? :)

 

 

Tu a cui clona mai esti? Ca nu pot sa cred ca esti pe bune, si inca in viata.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice set nou schimba radical in bine comportamentul de drum al motocicletelor. Daca e la primul set nou e de inteles "minunea". Eu astept confirmarea :)

» Post actualizat in 20 Feb 2015 15:56

Anvelopele sunt parte din suspensiile motocicletei. Cand sunt noi ai senzatia ca ai schimbat motocicleta si ca pana atunci ai mers pe o matură. Toata vraja durează maxim 3 luni dar nu inseamna ca gumele sunt de aruncat. Scade senzatia de confort si de control. In acelasi timp scad si performantele gumelor.

Dap ... sunt la primul set de anvelope noi.

» Post actualizat in 21 Feb 2015 12:37

sunt satul de batrani care n-au ce face acasa si freaca duda pe net mancand cacao(t). vezi-ti de treaba ta. eu intreb ceva. tu te trezesti sa vorbesti aiurea ca esti invarsta. crede-ma ca nu imi pasa deloc de tine si de cat de invarsta esti. iti trece vremea pe internet facand misto..

Sincer .... este incredibil cum poti sa raspunzi unei persoane care tia raspuns intr-un mod putin glumet la intrebarea ta .... care sincer este cea mai idioata intrebare posibila care am vazuto pe forumul asta ... pui o poza cu o mega opinca ,un jeg de anvelopa si dupaia intrebi daca e ok sa iti faci griji .... mie asta imi pare a intrebare de om retardat ... sincer ... genul ala de anvelopa nu ar pune/tine nimeni pe motor indiferent de conditii/saracie sau alte motive. Daca nu iti convine raspunsul lui pune mana si fa N drumuri cu ea si probabil o sa vezi pe pielea ta ce inseamna sa fi idiot ... bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am hotarat sa merg pe mana PP 2CT si ma bucur ca am facut alegerea asta ... am comandat anvelopele pe anvelopemoto.eu ... baieti/fete extraordinari acolo ... venit anvelopele in 7 zile fata DOT 4914 si spate DOT 5014 ... pret 970 lei cu tot cu transport pana la usa ... super mega multumit, recomand cu mega incredere. Ieri am montat anvelopele ... vremea 8 grade / soare puternic .... strada uscata si mult praf pe ea ... prima senzatie ... INCREDIBILLL!!!!! ... desi foarte rece ,anvelopele s-au incalzit foarte bine si repede ... nu am avut inca curajul sa o las ceva mai mult pe curbe ... dar cred ca o sa fiu foarte multumit de ele ... desi era mult praf pe strada nu mi-a lasat nici o secunda impresia ca as merge pe o strada asa de murdara ..foarte bune.

Bafta cu alegerea ta ... eu doar spun ca 2CT din punctul meu de vedere sunt excelente ... tu alege ce vrei/crezi.

Daca tu zici ca s-au incalzit la 8 grade inseamna ca le-ai forjat nu gluma, sau doar sentimentul ca sunt noi, ai mare grija.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum ramane cu rossi? am auzit (sunt doar zvonuri) ca la ultimul test a scos un super timp pe metzeluri si ca asta ar fi noul etalon in materie de motogp

ok, rossi, ca rossi, dar intrebarea e ce va face colegul lui de la yamaha, lorenzo, ramane in 2015 pe bridgestone-uri sau trece si el la metzeluri?

Editat de unnamed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu zici ca s-au incalzit la 8 grade inseamna ca le-ai forjat nu gluma, sau doar sentimentul ca sunt noi, ai mare grija.

Pai ele s-au incalzit putin iti dai seama ... caldura mare a fost in capul meu ... chestia este ca eu nu ma asteptam sa "stea" asa dupa ce am schimbat anvelopele .... pana la vulcanizare am cam 10 km (este in partea cealalta a orasului) si la dus o simteam cum facea ca toti dracii si la cele mai mici bruscari ... la intors parca aveam alt motor (vorba cuiva de aici) ... senzatia e alta cu anvelope noi.

» Post actualizat in 21 Feb 2015 21:50

Te felicit pt ca ti-ai luat anvelope noi. Ai investit in siguranta ta. Un sezon bun iti doresc!

Multumesc, la fel si tie ... bafta in cariera sportiva!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu zici ca s-au incalzit la 8 grade inseamna ca le-ai forjat nu gluma, sau doar sentimentul ca sunt noi, ai mare grija.

 

Iar n-ai n nicio treaba cu realitatea si te incapatanezi sa faci pe mentoru' pe-aici. Pt cultura ta generala, o guma(de strada si nu numai) nu tre' sa ajunga la 80 de grade ca sa fie "incalzita". In al 2lea rand, o guma nu e musai sa fie incalzita pana cand da randamentul ei maxim ca sa ofere o aderenta care sa fie catalogata drept "safe". O guma race incalzita la temperaturi de circuit atinge maximul ei de aderenta, 10/10...ce nu iti dai tu seama e ca aceeasi guma devine capabila de stoppie pe la 6-7/10, aderenta pe care o da cu mult sub temperatura ei "optima de cald". Orice guma iti va da minim 60% din ce poate ea dupa 3-4 km de incalzire pe 8 grade dimineata.

 

 

sunt satul de batrani care n-au ce face acasa si freaca duda pe net mancand cacao(t). vezi-ti de treaba ta. eu intreb ceva. tu te trezesti sa vorbesti aiurea ca esti invarsta. crede-ma ca nu imi pasa deloc de tine si de cat de invarsta esti. iti trece vremea pe internet facand misto..

 

Ai raspuns fix ca un "taran de fetesti". Felicitari! P.S. la ce <cuvant urat> mai pui intrebari? Guma aia e o zdreanta si stii si tu asta. Ce alegi sa faci e treaba ta, n-are omu nicio vina ca te supara adevarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar n-ai n nicio treaba cu realitatea si te incapatanezi sa faci pe mentoru' pe-aici. Pt cultura ta generala, o guma(de strada si nu numai) nu tre' sa ajunga la 80 de grade ca sa fie "incalzita". In al 2lea rand, o guma nu e musai sa fie incalzita pana cand da randamentul ei maxim ca sa ofere o aderenta care sa fie catalogata drept "safe". O guma race incalzita la temperaturi de circuit atinge maximul ei de aderenta, 10/10...ce nu iti dai tu seama e ca aceeasi guma devine capabila de stoppie pe la 6-7/10, aderenta pe care o da cu mult sub temperatura ei "optima de cald". Orice guma iti va da minim 60% din ce poate ea dupa 3-4 km de incalzire pe 8 grade dimineata.

Nu fac pe mentorul, vb din experienta, experienta si pe tipul de anvelope in cauza, procentul tau este mare de 60% eu as da 40.

iar ca si km este putin 3-4km la o temperatura de 8grade si vreo 5 in asflat dar na...Nu a vorbit nimeni de circuit, nu poti sa te incilni prea mult, daca nu vrei sa te lipesti de o cazatura, dar poti incerca sa vezi ca am dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice guma iti va da minim 60% din ce poate ea dupa 3-4 km de incalzire pe 8 grade dimineata.

eu cred ca tu esti prea generos cu procentele raportat la gradele de dimineata si nr de km pt incalzire ,kawasaki a zis 40% eu spun chiar ceva mai jos ...insa recomandarea mea este sa nu incerci asa ceva si sa-ti scoti din minte chestia asta si sa incalzesti guma bine bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma referam la faptul ca guma se incalzeste suficient cat sa franezi/apleci si la 8 grade. Nu are dupa 15 min de rulaj aceeasi aderenta slaba ca atunci cand ai iesit din garaj. Ca nu e la 100% si ca nu pui genunchiul jos, e alta treaba...trebuie sa stii si ce pretentii poti sa ai la 8 grade.

 

Soseaua nu e practicabila doar la 35 de grade

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma referam la faptul ca guma se incalzeste suficient cat sa franezi/apleci si la 8 grade. Nu are dupa 15 min de rulaj aceeasi aderenta slaba ca atunci cand ai iesit din garaj. Ca nu e la 100% si ca nu pui genunchiul jos, e alta treaba...trebuie sa stii si ce pretentii poti sa ai la 8 grade.

 

Soseaua nu e practicabila doar la 35 de grade

Daca vrei sa beneficiezi de calitatile unui semi sau slick temperatura nu trebuie sa fie sub 16grade (nu mai retin exact dar pe acolo 16-20 grade).De franat poti frana si cu o roata de lemn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cfm/lang/ro/country/ro/anvelopemotocicleta.html

aici am gasit cele mai bune preturi... parerea mea

nu m-am uitat de firestone dar ca pret mie mi s-au parut cele mai bune!!!

Editat de mishu_dark
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi

 

http://www.mynetmoto.com/motorradreifen.cfm/lang/ro/country/ro/anvelopemotocicleta.html

aici am gasit cele mai bune preturi... parerea mea

nu m-am uitat de firestone dar ca pret mie mi s-au parut cele mai bune!!!

Mersi pentru link. Nu au firestone si nici altceva asemanator. Eu cautam ceva mai vintage, cred ca am uitat sa specific: http://www.dimecitycycles.com/vintage-cafe-racer-bobber-brat-chopper-custom-motorcycle-tire-350-18-firestone-deluxe-champion-71308.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...