Sari la conținut

Honda Crosstourer


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 537
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Mai mult ca sigur apare la salonul moto de la Milano, asa ca saptamana viitoere aflam mai multe. Cel putin pana acum arata bine si promite mult. Interesante vor fi franele, ABS-ul, TC-ul si bineinteles suspensia.Cum Honda a inceput din nou sa existe la noi, pana in primavara, poate o vedem in viu!

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha ahhahaha 275kg ce pana mea au facut frate au turnat plumb sa fie stabila ?

Cam asta este directia. Cea mai usoara in categorie ramane deocamdata GS-ul, dar dupa ce va trece pe apa sigur se va ingrasa.Important nu este insa greutatea in sine, ci unde este plasata. Daca centrul de greutate este jos, 10-15 kg in plus nu conteaza. ST-ul, mie si celor cativa prieteni care l-au incalecat ni s-a parut mai usor decat V-Stromul sau GS-ul, desi pe cantar atarna mai greu. Categoria enduro turing mare se largeste cu tot mai multe modele. Competitia a ajuns si aici si este din ce in ce mai ascutita. De castigat au toti. Stelvio s-a inbunatatit deja, urmeaza BMW-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ha ahhahaha 275kg ce pana mea au facut frate au turnat plumb sa fie stabila ?

 

Motorul V4

Vad ca Honda are "talentul" de a face motoare grele pentru touring, a se vedea Varadero

Editat de Korben Dallas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai multe informatii aici: http://www.honda-at-eicma.com/

 

Gasiti si celelalte 2 motociclete surori NC700S si NC700X; interesante amandoua mai ales prin prisma consumului redus de combustibil: 3.58 L/100km declarat in cazul NC700X !!!

post-17705-0-27335800-1320834703_thumb.jpg

 

Acum sigur ca acest consum vine de la "doar" 51 Cp ! Ramane de discutat daca e suficient sau nu, insa eu gasesc aceasta reorientare a Honda spre consum redus binevenita si adaptata realitatii.

Editat de Clau_C
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel orice producator. Vezi greutatea unui R1200GS Adv.

 

Care e ideea cu Adv?? :scratch:

 

Intreb asta pt. ca am vazut permanent o tendinta (ca sa nu spun obsesie) de a compara si vorbi mereu cu/despre GS Adventure si nu cu/despre GS simplu cum ar fi normal.

 

ADV este "doar" o varianta "tunata" a lui GS, care a aparut la 2-3 ani dupa GS (1200). Mai ales ca im cazul de fata era vorba de greutate, si este vorba de greutatea "gata de drum", cu plinurile facute; ADV are cateva kg bune in plus fata de GS in primul rand datorita celor 10L din rezervor, apoi toate "fiarele" gen crash bar pt cilindri, crashbar pt rezervor, protectii cilindri, portbagaj etc.

 

In cazul de fata, cele 275kg banuiesc ca se refera la greutatea basic a lui Crosstourer (de ce ar fi altfel?) asadar, comparatia trebuie facuta cu GS simplu.

Asa cum am mai spus, dupa parerea mea ADV momentan nu are concurent direct dpdv conceptual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am mai spus, dupa parerea mea ADV momentan nu are concurent direct dpdv conceptual.

Asa fara concurenta tot trage sa moara. Peste un an sau doi va fi aruncat la gunoi de BMW in schimbul celui pe apa. Pana atunci concurenta nu sta pe loc. Deja au parut multe noutati si probabil vor mai sosi cateva. GS-ul nu mai este singur pe piata si abia acum pot fi facute comparatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fara concurenta tot trage sa moara. Peste un an sau doi va fi aruncat la gunoi de BMW in schimbul celui pe apa. Pana atunci concurenta nu sta pe loc. Deja au parut multe noutati si probabil vor mai sosi cateva. GS-ul nu mai este singur pe piata si abia acum pot fi facute comparatii.

http://www.moto.it/news/mercato-a-ottobre-4-bmw-ai-primi-5-posti-tra-moto.html

Ia uite cum trage sa moara saracu'!

Locul 3 pe luna octombrie cu 103 buc vandute( GS-locul 2-134 buc,ST-locul 43-23 buc,V-Strom locul 1 :banana: )

Ianuarie-Octombrie 2011 GSA locul 5 cu 1507 buc vandute (GS-locul 1 cu 3275 buc vandute,ST-lucul 29 cu 756 buc vandute)

 

Si asta in Italia,care-i cea mai mare piata moto din Europa!

 

Ideea e alta,nu putem vorbi deschis despre motoarele astea fara sa ni le laudam pe ale noastre!

Nu mor caii cand vor cainii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si manelele sunt cel mai vandut produs din piata muzicala si asta nu ma va face niciodata sa le ascult. ST-ul s-a vandut mai slab nu pt ca nu au existat cereri, ci pt ca nu au putut fi fabricate dupa dezorganizarea productiei, in Japonia, dupa tzunami. Perioada de asteptare intre avans si livrare a fost mai mare de 6 luni, in SUA chiar 9 luni. 2012 va fi anul schimbarii si nu numai pt ca exista ST-ul, ci si pt ca au aparut Honda si Tryumph pe scena cu super motoare. Privindu-le pe astea din urma, GS-ul pare din epoca motoarelor cu abur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si manelele sunt cel mai vandut produs din piata muzicala si asta nu ma va face niciodata sa le ascult. ST-ul s-a vandut mai slab nu pt ca nu au existat cereri, ci pt ca nu au putut fi fabricate dupa dezorganizarea productiei, in Japonia, dupa tzunami. Perioada de asteptare intre avans si livrare a fost mai mare de 6 luni, in SUA chiar 9 luni. 2012 va fi anul schimbarii si nu numai pt ca exista ST-ul, ci si pt ca au aparut Honda si Tryumph pe scena cu super motoare. Privindu-le pe astea din urma, GS-ul pare din epoca motoarelor cu abur!

 

 

asta ma ardea la buci...aburul :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce solutii tehnice inglobeaza, mie mi se pare extrem de supla. Aduce mai mult cu 800 GS, nu cu balenele din clasa mare...

 

MCRST20123RB.jpg

MCRST20123RC.jpg

MCRST20123RD.jpg

MCRST20123SA.jpg

MCRST20123SB.jpg

MCRST20123SC.jpg

MCRST20123SD.jpg

MCRST20123WA.jpg

MCRST20128SA.jpg

MCRST20128SB.jpg

MCRST20128SC.jpg

MCRST20128SD.jpg

MCRST20128SE.jpg

MCRST20128SF.jpg

MCRST20128SG.jpg

MCRST20128SH.jpg

MCRST20128SI.jpg

MCRST20128SJ.jpg

 

MCRST20128SK.jpg

MCRST20128SL.jpg

MCRST20128SM.jpg

MCRST20128SO.jpg

MCRST20128SP.jpg

MCRST20128SQ.jpg

MCRST20128SR.jpg

MCRST20128SS.jpg

MCRST20128ST.jpg

MCRST20128SU.jpg

MCRST2012A_A.jpg

MCRST2012A_B.jpg

MCRST2012A_C.jpg

MCRST2012A_D.jpg

MCRST2012A_E.jpg

MCRST2012A_F.jpg

MCRST2012A_G.jpg

MCRST2012A_H.jpg

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place cum arata acest model.

Ar fi frumos din partea lor sa aiba de fabrica (macar optional) un crash cage, un scut de motor metalic si o protectie pentru radiator.

Imi place ca au montat etrierul spate sus si nu jos, sub bascula monobrat cum era la VFR. Cu toate astea mai e un etrier micut jos care habar n-am ce vrea sa insemne....

Suspensia spate e full reglabila. Fata pare sa fie reglabila doar pe revenire. Specificatiile zic ca e full reglabila si fata.

Cadrul de aluminiu este ok chiar si pe offroad. Motocicletele de cross de ultima generatie au astfel de sasiuri.

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca o sa fie cu cutie automata cum se zvonea, nu vad ambreiaj pe nicaieri....poate iese in 2 variante de cutie? altfel NU NU NU :disappointed: .

 

Ca design nu ma atrage (dupa ce am avut TA si AT si planuiam Varadero) dar chestie de gusturi aici (turometrul ala e oribil iar partea de faruri nu mi place) Fata de modelu concept de anu trecut pare mai OK, si mai supla dar sa vedem cum e cand te urci pe ea :)

 

 

Asteptam cu nerabdare data lansarii, preturi, echipari etc. si test drive :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...