Sari la conținut

Accident Busteni - Yamaha YZF R125


galatzi_mic
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 66
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

180 cai ? Poate era supercharged, si cu kit polini de 600 :)

 

Vorba Panterei, unii parinti incearca sa umple timpul pierdut alocat copilului cumparandu-i diverse.. jucarii.

 

Pacat, sa se faca bine si sa-si dea seama de greseala.. si el si parintii, daca nu vor avea de suferit mai tarziu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai vorbitzi prosti daca nu stiti in privintza alcoolului (nu era baut), e prietenu cu mine si nu are nici cea mai mica treaba cu alcoolul.

Doamne Ajuta sa se faca bine am auzit de la surse sigure ca e mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa fie sanatos, da' la cap sigur n-a fost. Baut/nebaut..cat de "jmecher" poti sa fii, sa te dai si fara permis constient fiind? Numai asta..ca era fara permis, spune totul, iar varsta lui...

Sper sa se refaca, e copil si macar sa-nvete ceva din intamplarea asta.

Editat de blam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit selectia naturala incepe sa mai elimine din prosti! e un inceput; poate se lasa si cu ceva dosar penal, ar fi recomandat

Editat de X-eL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord ca ii acuzati intr-o asemenea masura pe parinti. Atunci cei care pun copilul pe motor la 10 ani, cum sunt ?

 

Banuiesc ca tatal i-a luat motor inainte de implinirea varstei de 16 ani pentru a face scoala cu el ( e legal A1 de la 16 ani). Nu cred ca i-a spus sa iasa cu motorul pe drumuri publice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord ca ii acuzati intr-o asemenea masura pe parinti. Atunci cei care pun copilul pe motor la 10 ani, cum sunt ?

 

Banuiesc ca tatal i-a luat motor inainte de implinirea varstei de 16 ani pentru a face scoala cu el ( e legal A1 de la 16 ani). Nu cred ca i-a spus sa iasa cu motorul pe drumuri publice.

Una e sa-ti inveti copilul sa mearga de mic intr-un mediu favorabil, cu echipament adegvat si alta e sa-i iei motor si sa-i dai cheile cand inca nu are permis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre 2 masini mici incape lejer un motor

si daca e nasoala treaba majoritatea soferilor iti fac loc

cred ca s-a panicat si a scapat-o

 

ar trebui respectata treaba cu limitare la kW daca n-ai experienta

si sa fie si la A1 (daca n-o fi deja)

ca si RS125 are destui CP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca si RS125 are destui CP

 

 

Daca si RS 125 are cai destui atunci hai sa ne luam toti biciclete ! Poate pe la 80 de ani o sa conducem si motoare de 400 cmc !

 

Tine de cap totul ! Nu de cati cai are mobra !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intre 2 masini mici incape lejer un motor

si daca e nasoala treaba majoritatea soferilor iti fac loc

cred ca s-a panicat si a scapat-o

 

ar trebui respectata treaba cu limitare la kW daca n-ai experienta

si sa fie si la A1 (daca n-o fi deja)

ca si RS125 are destui CP

eu nu cred ca s-a panicat si a scapat-o.cred ca a avut impresia ca are vreo 120 cp sub el si depasete intr-o secunda masina.cum s-a mai scris.motocicletele nu sunt jucarii oricum ar fi ele,la fel si eu daca aveam moto la 15 ani eram de mult conservat la 2 metri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca si RS 125 are cai destui atunci hai sa ne luam toti biciclete ! Poate pe la 80 de ani o sa conducem si motoare de 400 cmc !

 

Tine de cap totul ! Nu de cati cai are mobra !

 

poate m-am exprimat incomplet:

are destui CP pentru un 125 care e legal de condus la 16 ani

 

daca au avut bani de motor de ce nu au avut bani sa-l trimita la un circuit?

sa-si faca damblaua

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Yamaha YZF R125 are cam 15 cai si nu stiu cat de usor poate sa prinda 140 la ora. daca ii prinde si pe-aia... Poate asta sa fie si cauza accidentului, ca daca avea putere mai mare, facea depasirea mai repede si scapa, nu statea sa se roage de ea... Deci, parintii sa ia aminte, asta a fost gresala lor, trebuia sa ii ia R6 cel putin. Unde s-or fi gandit? Poate scapa si acum stiu ce-au de facut. Doamne ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ceva vreme aveam un scuter Gilera de 200cmc pe care l-am scos la vanzare. Am primit telefoane de la cel putin 3 parinti care vroiau sa il cumpere pentru odraslele lor, odrasle cu varste cuprinse intre 14 si 16 ani. Doi dintre acesti parinti nu stiau ca ai lor copii nu au dreptul sa conduca cilindree de 200 fara sa aiba 18ani si permis dar dupa ce le-am spus asta plus ca nu este o jucarie care prinde doar 50 la ora, s-au "interesat" si au revenit cu telefon spunand ca il inmatriculeaza pe primarie iar copii nu se vor plimba decat prin cartier... Al 3lea mi-a spus direct ca ii pune numar galben, pt ca odrasla lui isi doreste foarte mult acest scuter...

Pana la urma l-am vandut unui pustan de 17 ani al carui tata, posesor de categoria A, mi-a spus ca baiatul urmeaza sa dea de permis. Apoi am aflat ca a mucificat scuterul in urma unei busituri in timp ce il dadea pe o roata, bineinteles fara permis...

 

Nu stiu cum sunt parintii din ziua de azi si cum reusesc copii sa ii manevreze in halul asta, ca taica-miu daca i-as fi spus la 16 ani ca vreau mobra sa ii pun nr galben si sa dau ture prin cartier mi-ar fi inrosit curu cu cureaua...

 

In orice caz, sanatate pustiului pt ca el nu are minte si sper ca asta a fost invatatura de minte si pt el si pt parintii lui (si ai altora...).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e putin spus asa .

 

iar sa fii si " baut" la 15 ani e clar dovada de lipsa de parinti.

 

ma iau pe mine de etalon - mi a placut sa conduc de mic. ( fara sa insemne ca am veleitati de shumi, rossi.e.tc). Asa ca am freact masina parintilor de la 12 - 13. stiu ca ma manca s o iau si sa plec printr e blocuri sau pe la tara si sa ma" dau". Dumnezeu sa il ierte, tata a inteles si vazut asta si a fost langa mine ( la propriu ) de fiecare data . la inceput ii statteam in brate la volan, apoi s a mutat pe locul pasagerului. Si incet incet am crescut. n am omorat pe nimeni si nici n am provocat nici un accident. Fiindca parintele a avut " cap " sa vada ca daca nu ma lasa sa conduc sigur fac o tampenie si ..fug cu masina. Si pana si asa am mai " alergat" un pic fara sa stie.Dar pe camp, islaz sau drumuri de tara unde singurele " victime" puteau fi gastele. Nu ma mandresc cu asta- toti avem bors in cap la varstele alea dar pentur asta exista parinti. Si da, am mancat la bataie grupa mare. Nu ca ar fi o metoda moderna de educatie dar in lipsa oricareia e buna si ea la ceva.Doar e "rupta " din rai. Si e ultimul meu gand ca violenta e solutia.Dar cand creezi un criminal la 15 ani nu cred ca mai exista explicatii.auzi, fara permis,. baut, 15 ani. o amenda de cateva sute de milioane, interdictia sa ia permis pana la 30 de ani si cazier. Asa poate ca oameni ca Rares ( prieetnul cu scuterul lovit pe rosu ) poate ca ar avea o sansa in plus sa isi creasca copii in siguranta.

un dobitoc cu părinți mai dobitoci ca el. next, please.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...