Sari la conținut

Accident Motorock Galati- Liniute


mihnea_24
 Share

Postări Recomandate

Rip..inca sunt socat...eu eram pe deal iar toata faza s-a intamplat in fata mea...urat..si asa cum spunea cineva mai sus..politistii, jandarmii, organizatorii tot timpu spunea sa ne dam dupa garduri..lumea se dadea insa cum plecau politistii de langa ei se mutau la loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 499
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Chestia asta sa intamplat si la tg-jiu. O masina scapata de sub control, tot la "curse", a strivit o mama cu copil in brate. Mama a avut timp sa arunce copilul din brate. Parerea mea aceleasi organizare de kko. La tg-jiu din cate am auzit a durat cam 1 ora sa vina salvarea. A decedat la scurt timp dupa...

Parerea mea e ca organizatorii sunt clar de vina. Uitatziva mai sus cum e pus de cate un copac un cauciuc rezemat ? Ornamental ? sau de ce ? Parga ar fii globuletele in pomu de craciun. Nu trebuiau sa lase publicul in zona de concurs.

Inconstiente de astea am mai vazut duminica trecuta la cora in parcare. ... la salonul de "tunning & shit". La ora 4 undeva in spate la cora cateva bmw-uri (ursuletze) cu cate un pustiulica la volan (18-19 ani) faceau cerculetze ... cica era show de cerculete. Si asta intrun cerc facut de oameni fara nici un fel de protectie ... poate bordura. Ca sa citez un nenea care se ocupa cu oraganizarea pe acolo,cred ca era un agent de paza : "nu va mai inghesuitzi mah asa, ca daca scapa masina nu avetzi unde sa fugitzi ...."

Oricum o sa mai dureze mult pana o sa faca si la noi drag strip , sa stai frumos in tribuna si sa fii protejat de ditamai zidu de beton. "La americani" face accidet dragsteru cu 500 la ora si publicu nu pateste nimik ...

 

 

R.I.P. pt. fetitza ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rip :angryfire:

oare ce viteza avea??? ;)

 

pS: vreau sa subliniez faptul ca si la viteze mici se pot intampla nenorociri in spatii "amenajate"

 

pS: 37 User(s) are reading this topic (12 Guests and 1 Anonymous Users)

24 Members: Roskat, zamora2, disney, Ha0Tika, March, anndreii, VOIKUNEN, Emppu, giugi, marauder, Hekate, iustin, ninjacul, Piticu, emanueln79, ady_nicola2005, Uki, andreigin, AlexLau_81, shztecker, gogu007, alex_motorider, cvm, f_zoltan :angryfire:

R.i.P :angryfire:

 

 

110Km /h asa a zis la realitatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am vazut la stiri pe prima accidentul....au luat startul,moto albastra a luat avans,apoi cealalta a inceput usor usor sa se ridice pe roata din spate,pina a facut buf....dupa ce s-a ridicat si a facut buf,moto a "ricosat" putintel de asfalt,si in timp ce motociclistul racaia asfaltul,moto s-a redresat singura,a mers iar singura pe cele 2 roti,aproximativ drept,dar cu "deviere" de la strada,pina a intrat in trotuar....apoi nu am mai vazut exact ce s-a intimplat,din cauza unghiului de filmare....moto a dat in bordura,si apoi zbang pe jos...

daca nu ziceau,din ce se vedea in filmare,puteai sa juri ca nu a lovit pe nimeni...

ideea e ca moto nu a zburat prin aer x metri si nu a cazut in gramada de oameni...cel putin asa s-a vazut din filmare....dar sint 99% sigur ca moto nu a zburat prin aer....

parerea mea?motociclistul e de vina...a vazut ca celalalt il lasa in urma,si a tras prea tare de gaz,ridicare pe roata(zic eu involuntar),s-a pierdut cu firea...si de aici totul...

cred ca nu prea avea experientza..cind a vazut ca se ridica,putea sa taie gazul,si totul era o.k....parerea mea

alta kestie.....tipul care a cazut...era in blugi...si in pantofi sau adidasi.....avea geaca care din filmari parea de moto...dar cred ca fara protectii....era de aia mica,pina la briu...

celalalt concurent parca avea combinezon full...

dupa accident se pot spune multe si diverse...fiecare cu opinia lui......ce se putea face,ce trebuia sa se faca,etc,etc...dar eu zic ca a fost vina motociclistului...mai precis lipsa lui de experientza....daca il cunoaste cineva,ne poate spune de cit timp avea permis de A,si de cit timp se dadea cu moto cu care a facut accidentul?

de cind am auzit eu de intilniri moto si de liniutze,nu prea am auzit de astfel de accidente..sigur,au fost de alt gen..dar asa ceva la liniutze,nu am auzit...cei cu state de plata mai veki pe moto,ati mai auzit de accident de genul asta la intilnirile organizate?

ce ar fi putut face in plus organizatorii?pt ca practic,nu ai cum sa reduci riscul de accidente la liniutze....de fiecare data se gasesc citiva curiosi care se inghesuie in fatza,in pofida jandarmilor sau altor pers de ordine..si dupa ei se iau si altii,si asa se ingusteaza drumul...poate ca ar fi fost o idee buna sa ceara permisul,sa vada cit au vekime la ghidon...sau eventual si certificatul de inmatriculare..sa vada de cit timp au moto respectiva(desi cerutul permisului e relativa..poti sa il ai de un car de ani,si sa mergi numai 1-2 ani)...

acum ce s-a intimplat s-a intimplat...macar de s-ar trage concluzii si invataminte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am organizat REDBULLROMANIACS si eu chiar am avut de furca cu spectatorii.... Era sa ma bat cu unii din ei nu vroiau cu nici un chip sa paraseasca zona... Au mutat benzile le-au rupt etc... Degeaba romanul nu are educatie !!! Nu cred ca numai organizatorii au o vina... E usor acuma dupa ce e rahatul cat casa sa acuzi... Cati dintre voi care acuzati ati organizat un event moto ????? Sunt sigur ca daca ati fii organizat aveati alta parere....Vorbele sunt de prisos !!! RIP !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine e vinovat de asta?

 

Vreti sa stiti a cui e vina?

 

Vina e a noastra, a tuturor ce permitem [PRIN PARTICIPARE] ca astfel de evenimente sa fie conduse de asemenea caractere! :angryfire:

 

Propun BOICOTAREA TUTUROR INTALNIRILOR la care se organizeaza concursuri unde spectatorii nu sunt protejati!!!

 

De altfel va simtiti bine pentru faptul ca baiatul ala: motociclistul a ajuns in spital? poate paralizat pe viata? Care-i scopul acestor "concursuri"??? Sa ne imputineze? Baiatul ala avea echipament full? Era constient de faptul ca isi pune viata la bataie?

 

Chiar daca la toate astea raspunsul este afirmativ, DE CE trebuie ca noi - oamenii - sa permitem ca cineva sa-si puna viata la bataie pentru distractia noastra?

 

De fapt fara atentate sinucigase organizate nu putem tine o intrunire?

 

 

E simplu sa acuzi dupa cum am spus cine e mai bun sa ridice primul piatra !!!!!!!

Cate eventuri ai organizat ???

E simplu sa comentezi de pe tusa ........

Eu zic ca nu e vina nimanui a fost un MARE GHINION !!!!!!!!! PENTRU TOTI !!!!!!!!!

Dupa cum gandesti tu TREBUIE OPRITE TOATE CURSELE.

La raliu cand le-a explicat comisarul de traseui sa nu stea in curba s-au facut toti ca ploua si .... 2 morti.

La formula 1 cand a sarit roata in tribune cine a fost vinovat ??????

Exemplele pot continua. Cand te astezi pe margine drumului la asa o chestie ITI ASUMI NISTE RISCURI !!!!!

NU VREI SA RISTI ????? PUR SI SIPLU PLECI !!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul e vinovat ca a acceptat sa participe!

Organizatori sunt vinovati pentru ca au creat conditiile.

Comunitatea e vinovata ca n-a oprit de la inceput asta!

Spectatorii sunt vinovati ca au existat!

 

De fapt... toti suntem vinovati pentru ca am dat curs acestor concursuri. Nici un motociclist nu a spus NU pana acum la "liniute" unde se ruleaza cu peste 200km/h printr-un "tunel " de oameni.

Editat de Braccio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....nu stiu daca trebuia sa pun pozele, dar asa ceva nu avea voie sa se intimple si nu trebuie sa se mai repete. Mai bine fara liniute, si eventual inlocuite cu tricks etc.

 

Motociclistul s-a ridicat pe o roata cind a schimbat aIIa si a cazut in fund, la propriu. Avea minim 120 km/h. Motorul a cazut oblic si s-a dus direct spre public. Totul a durat o fractiune de secunda, iar eu, care eram la 50 m de locul accidentului, am vazut doar cum ricoseaza din copac si am rasuflat usurat ca nu ar fi lovit pe nimeni....din pacate n-a fost asa...

 

ADMIN EDIT: am sters o poza.

post-442-1157817152_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

copii sunt ingeri.. fetita-inger s-a ridicat prea repede la cer.. :angryfire: :angryfire: :angryfire:

 

am inceput multe fraze.. le-am sters pe toate..

 

nu-mi vine sa mai spun nimic..

 

RIP sufletel mic..

 

 

poate doar sa facem totul ca pe viitor sa nu se mai intample asa ceva..

sa nu fie totul in zadar.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut si eu la stiri. Dupa un shoc (Nyonyo TG Mures) acum altul. R.I.P. fetitzei care a murit nevinovata si mult prea repede. Sanatate pilotului. Eu nu pe el il condamn. R.I.P.

 

Acum se discuta pe Realitatea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cica ar fi avut 115km/h. cred ca ii dadea gaz pana la Dzeu, a uitat mana pe acceleratie.motociclistul cica si-ar fi rupt coloana si ramane paralizat. cred ca o faza din asta se intampla o data la 10000 cazuri. Sa-i fie tarana de usoara si poate invatam ceva din orice tragedie din asta.

Editat de GABONE77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe baiatul respectiv l-am vazut si la Mangalia la liniute se stia nu pot sa zic ca era un incepator. NU este vina lui si mai lasati vrajelile astea ca acceptati sa participati si de asta ar fi toata lumea de vina. De vina sunt mai multe institutii: politia si primaria Galati pt. ca au acceptat desfasurarea concursului fara masuri de securitate (benzile alb rosii nu sunt de ajuns), de vina este si jandarmeria pentru ca nu au intervenit mai in forta sa disciplineze multimea sa stea unde e locul ei, de vina sunt si organizatorii pentru ca nu au pus macar niste baloti de fan cu cauciucuri in fata. O balustrada si o banderola nu este de ajuns. Daca dintre voi ati fost la Mangalia la liniute si acolo a decolat un R6 alb noroc ca nu a ajuns in public...oricum si acolo indisciplina privitorilor era in floare ei treceau pe traseu ca si pe bulevard a trebuit sa se intrerupa concursul de vreo 2 ori ca sa anunte MCul sa stea lumea dupa bariere...

 

In orice situatie Dumnezeu sa o odihneasca pe saraca fetita si insanatosire grabnica accidentatilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca moticiclist si conducator auto afirm ca noi motociclistii suntem in general mult mai constienti de pericole. Vina e in totalitate a organizatorilor si a politiei, spectatorii trebuie sa stea dupa garduri, protejati, ca in orice tara civilizata.

 

Accidente se intampla mereu. Dumnezeu sa o odihneasca pe fetita, sa speram ca nu o sa se repete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este urmatoarea:

1. liniutele nu se organizeaza pe o strada cu copaci pe margine si cu santuri

2. marginea pistei pentru liniute trebuie sa aiba parapet de protectie solid cum au liniile drepte la moto Gp

3. publicul nu are ce cauta la o distanta asa de mica de parapet

 

Concluzii:

- motociclistul nu are nici o vina, el a incercat doar sa castige o competitie sportiva (accidente au loc foarte des in cadrul unor astfel de competitii)

- organizatorii poarta vina in acest caz pt ca nu au organizat cursa intr-un cadru adecvat

- organele de ordine (politia, jandarmeria) poarta vina de a ramane nepasatori in fata conditiilor improprii pt o astfel de cursa si de a nu indeparta spectatorii la o distanta sigura.

- este regretabil ca o fetita de 10 ani a trebuit sa moara din cauza nepasarii si necunostintei de cauza a unora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vina cu siguranta e a moticlistului, a cazut singur, dar resposabiliatea e a organizatoriilor/politiei. Cum am zis si mai sus, inca sunt socat de faptul ca la astfel de evenimente copii stateau langa drum. E nevoie de o campanie de constientizare. Daca se facea treaba facuta cum trebuie, acum vorbeam doar de un picior rupt, nu de alceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dati vina pe organizatori.Au pus suflet in ceea ce au facut si imi pare rau ca s-a terminat asa. De vina sunt cei care au dat aprobarea in conditii de siguranta minime.

Pacat ca ceva ce trebuia fie frumos s-a transformat in tristete.

Dumnezeu s-o odihneasca pe biata fetita si sa-i ajute pe cei raniti sa se faca bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este urmatoarea:

1. liniutele nu se organizeaza pe o strada cu copaci pe margine si cu santuri

2. marginea pistei pentru liniute trebuie sa aiba parapet de protectie solid cum au liniile drepte la moto Gp

3. publicul nu are ce cauta la o distanta asa de mica de parapet

 

Concluzii:

- motociclistul nu are nici o vina, el a incercat doar sa castige o competitie sportiva (accidente au loc foarte des in cadrul unor astfel de competitii)

- organizatorii poarta vina in acest caz pt ca nu au organizat cursa intr-un cadru adecvat

- organele de ordine (politia, jandarmeria) poarta vina de a ramane nepasatori in fata conditiilor improprii pt o astfel de cursa si de a nu indeparta spectatorii la o distanta sigura.

- este regretabil ca o fetita de 10 ani a trebuit sa moara din cauza nepasarii si necunostintei de cauza a unora.

 

 

Bravo! Sunt de acord cu tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu dati vina pe organizatori.Au pus suflet in ceea ce au facut si imi pare rau ca s-a terminat asa. De vina sunt cei care au dat aprobarea in conditii de siguranta minime.

 

 

 

.... imi spui si mie daca nu organizatorii sunt de vina pentru ,,conditii de siguranta minime,, atunci cine este de vina?

 

parerea mea este ca a fost ceva facut in graba..foarte neglijent..au fost prea multe greseli .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...