Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Revenind in familia Zumo cu reviewul.

 

Drumuri cu sau fara taxa. Raman la idea ca e un dobitoc :) Pur si simplu are functia cu taxa si atat. Nu stie sa deosebeasca taxele normale de drum gen vignete fata de taxele cu portiuni de drum exemplu tunele sau poduri. Deci nu il poti seta ca pe iGO sa te duca de exemplu in austria pe autostrazi platite dar sa ocoleasca podurile si tunelurile cu extra taxa.

Deasemenea nu stie portiunile de autostrada din ungaria pe care nu e nevoie de vigneta, drept urmare nu stie sa ruteze eficient un drum szeged-graz pe nationale cu cele cateva portiuni de autostrada libere de taxa. Aceasta limitare vine cred de la harta din pacate, harta topmap pe iGO stia sigur si chiar nu mai imi aduc aminte daca pe harta navteq/here am rutat vreodata iniGO un traseu de genul acesta. Pt cine nu intelege despre ce naiba vorbesc :)) http://www.toll-charge.hu/Toll-tariffs/Toll-free-sections-2015/

 

Functia "incotro?" e gandita un pic altfel de garmin fata de iGO. Prima oara selectezi "unde vrei sa caute" adica "pe traseu" "in jurul detinatiei" "in jurul locatiei gps" etc. dupa care cauti POIul sau rapid un nume de strada. La igo orice cauti "adresa" sau "poi" trebuia sa selectezi "ce cauti" si apoi "unde". Chiar mi se pare un pic mai logic "unde cauti" si apoi "ce cauti"

 

Mai e o mica problema ce nu iam gasit solutie. La layere daca pun "locatii de pe harta" apar ce categorii vor ele. Nu stiu si nu gasesc cum naiba modific categoriile alea. Pe mine ma intereseaza sa vad desenat pe harta benzinariile, punctele poi personale care le vreau eu, si parcarile. Printre benzinarii si parcari el imi arata ce vrea, ATMuri, restaurante, si alte balarii pe care nu ma intereseaza. Din filme pe youtube si manual am vazut ca o chestie oarecum interesanta pe zumo ul 590 functia "up ahead", dar nici aia nu cred ca se poate customiza in totalitate.

 

 

Intrebari pt cei cu tomtom.

Stie sa deosebeasca cele 2 tipuri de taxe de drum? vigneta si "portiune taxabila"

Stie sa puna ca layere sau sa afiseze pe harta informatii nu mai anumite categorii selectabile pe harta ? exemplu sa arate benzinarii parcari sau o categorie din poirile personale. Le arata si cu functia zoom, asa cam din avion ?

Are corectie automata a volumului in functie de viteza sau galagie?

Ce alte harti in afara de TomTom se mai pot pune pe deviceuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 590, conform instructiunilor, face diferenta intre vigneta si taxa pe km.

Am schimbat comanda de pe Rider 400 pe zumo 590, pentru ca Tomtom-ul a intrat de vreo 2 saptamani in piata si are probleme cu carul. Utilizatorii gasesc probleme majore pe zi ce trece. Gandirea e noua, nu are legatura cu vechea generatie si, din pacate, anumite aspecte merg groaznic: actionarea cu manusi (proasta sensibilitate si zone de selectie prea mici), conectivitatea cu casca si telefonul, reflexia ecranului etc etc. Probabil ca softul se va remedia, dar cine are rabdare sa fie cobai?

Pana la urma la Garmin, 2 probleme sunt: pretul (pe care l-am digerat) si solutia antifurt inexistenta (dar am zis ca decat sa ma enervez cu altele, pot sa fac efortul sa-l scot din suport si sa-l bag in buzunar de fiecare data).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu cu o intrebare idioata... prin conexiunea bluetooth cu telefonul, nu fac decat sa pot apela? Pe tanti care-mi spune pe unde s-o iau nu mi-o reda prin telefon?

 

Intreb pentru ca ieri, pt prima data interesandu-ma acest subiect, am incercat sa conectez telefonul (un samsung young, android 4.3, cu castile standard de 3.5 conectate) cu garmin-ul. Dupa ceva mesaj de genul "casca neinstalata" (nu mai tin minte exact)... am reusit sa apelez prin garmin. Puteam folosi deci telefonul, da pe tanti centralista (aia cu ia-o la stanga)... n-o auzeam decat prin difuzorul garmin-ului.

 

Pareri, sugestii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin si eu cu o intrebare idioata... prin conexiunea bluetooth cu telefonul, nu fac decat sa pot apela? Pe tanti care-mi spune pe unde s-o iau nu mi-o reda prin telefon?

 

Intreb pentru ca ieri, pt prima data interesandu-ma acest subiect, am incercat sa conectez telefonul (un samsung young, android 4.3, cu castile standard de 3.5 conectate) cu garmin-ul. Dupa ceva mesaj de genul "casca neinstalata" (nu mai tin minte exact)... am reusit sa apelez prin garmin. Puteam folosi deci telefonul, da pe tanti centralista (aia cu ia-o la stanga)... n-o auzeam decat prin difuzorul garmin-ului.

 

Pareri, sugestii?

nu functioneaza asa bt , daca ai casca cu bt legi garminu la casca si telefonu la garmin , atunci o auzi pe tanti de la gps chiar si in timpul convorbirii telefonice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu functioneaza asa bt , daca ai casca cu bt legi garminu la casca si telefonu la garmin , atunci o auzi pe tanti de la gps chiar si in timpul convorbirii telefonice

 

fackin life. Pai eu credeam... :))

 

Merci superbec de lamurire. Deci cu telefonu, garminu se conecteaza numa ca sa nu mai scot telefonu din buzunar pt a tasta numarul, si cam atata. Bleah!

» Post actualizat in 17 Apr 2015 09:36

.

 

 

 

 

Da apropos... in timp ce vorbeam la telefon (in timpul conversatiei)... nu mai stiu ce apasasem si am auzit in casca peste convorbire, bipul de apasare al tastelor gps-ului (cum tot butonam). Deci o urma de ceva e pe undeva...

 

Ei becule? Ce zici?

 

nu functioneaza asa bt , daca ai casca cu bt legi garminu la casca si telefonu la garmin , atunci o auzi pe tanti de la gps chiar si in timpul convorbirii telefonice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e cea mai tare replica.... " e mizerabil, dar ..a fost primul ".

 

pai .. in pana mea, aici discutam despre ce e mai bun nu de cine a inventat mersul pe jos..

 

ma rog, si bmm ul avea motoarea misto in ww2 ( prin '44 ) si acum vad ca toata lumea se inchina la acceasi tehnologie ( de acum 60 de ani ) bine impachetata in marketing...

 

 

eu stiam ca nu conteza cine e primul ci conteaza cel cu care ramai ( sa zicem..ultimul ) .

 

ma rog, daca esti atat de tont incat sa te insori cu prima fata din viata..aia e..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Mi-am cumpart un Garmin Zumo 590lm (vineri), sambata l-am folosit in masina si astazi pe motor cam 190km. In acest putin timp folosit va pot spune ce mi-a placut. Indiferent de cum batea soarele(a fost senin) se vedea perfect. La sfarsitul calatoriei am intrat pe aplicatia Trasee - Active si apoi am salvat traseul. Il poti salva in doua moduri. 1. Ca "planificator de calatorii". Daca in alta zii vrei sa mai faci o data traseul iti spune pe unde sa o iei, sau daca nu esti in zona traseului te duce la acel traseu. 2. Il poti salva ca "Traseu" , dar aici iti indica traseul pe harta (cu o alta culoare )si atat. Nu iti mai spune pe unde sa o iei.

Pe harta imi arata mereu unde se afla benzinariile, parcarile si radarele fixe. Imi mai spune si arata unele zone unde ar putea fii radare mobile.

In rest cam atat, nu l-am folosit prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Personal folosesc MapFactor Navigator, Navmii si Sygic. MapNavigator fiind cel mai ok. Imi lipseste iGo, care dupa ce il instalez, imi da eroare ca lipsesc hartile.
Waze e ok, dar fara net esti mort.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sygic e cel mai bun din cate am instalat. Iti pun aici link cu sygic truck, trebuie sa iti faci cont pe rutraker ca sa il poti downloada, nu dureaza mult, folosesti translate-ul si gata. http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=4942831

Din pacate pot sa-l folosesc doar trial 14 zile.. Pentru ca nu am product code.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate pot sa-l folosesc doar trial 14 zile.. Pentru ca nu am product code.

Ori l-ai luat de pe play store ori nu l-ai instalat de pe torent cum trebuie.

» Post actualizat in 03 May 2015 11:29

 

Încearcă here maps omule

încetați cu here maps și alte rahaturi lui ii trebuie un gps câte sa nul bage aiurea. nu vrei sa știi cum e sa te bage cu ditamai tirul pe străduțe înguste,pe sub poduri prea mici în înălțime, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...