Sari la conținut

Postări Recomandate

eu nu ma pot plange de problema asta. La mine tine minte vreo 2/3 zile si vreo 15000/2000 de km. Desi in basecamp sunt mai multe fisiere de tip log, imi aduc aminte cand il cautam de paduchi ca pe el are un singur fisier. Mai mult ca sigur fisierul acela e limitat la numarul de puncte iar cand ajunge la max sterge o zi calendaristica intreaga din urma.

eu tocmai ce am fost plecat 19 zile si 7mii de km si in fiecare seara descarcam logul. Cate o data erau mai multe zile acolo, alta data doar vreo 2. Nu pot spune ca ma deranjeaza treaba aceasta. Dar o data aveam probleme cu cardul(era dus) foloseam o alta harta, nu aveam traseu stabilit si nu mi-a inregistrat logu pe portiunea aia de drum, nu era drum, era circuit, dar ce sa ii faci, mai da rateuri desi imi desena pe el "firimiturile" alea albastre pe unde am fost. Asta a fost tare ciudat ca nu am reusit nici cum sa recuperez portiunea aia de traseu desi pe el era desenat. Iar alta data am incarcat sub forma de track nu de traseu destinatia, pana la urma am folosit traseul incarcat nu trackul si apoi cand am ajuns sa descarc din el prima bucata lipsea din log, asa ca de atunci incarc numai trasee.

 

Eu am alta problema cu el. In germania se lucra la strazi si sunt inchise. Nu a existat zi in care sa nu fac 30-60 de km ocol pe distante de 3-400 de km deaorece erau strazi inchise si aparea "Umleitung". Efectiv zilnic pe nationale ma intalneam cu aceste porttiuni de drum inchise, daca nu foloseam autostrada. Nu inteleg daca are 4 updaturi pe an la harta de ce nu e in stare, barem in partea de vest a europei sa fie updatat cum trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O probabilitate ar fi si faptul ca eu nu am card extern in el.

 

eu nu ma pot plange de problema asta.

 

 

Cu alte cuvinte, ma bucur ca nu am cumparat varful de gama. 390-ul si-a facut bine treaba!

 

Nu perfect, nu fara mici bug-uri, dar m-a dus la destinatie, ca de fiecare data. Tool-urile pe care le detine s-au dovedit a fi destul de folositoare si ok.

 

Poate nu funtioneaza perfect, da nici eu nu-s Rossi, asa ca ma declar destul de multumit de el.

 

Doamne' ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o problema generala la Garmin. Am mai multe tichete deschise pe tema asta in ultimii ani, dar nu ii intereseaza. Si modelele de top sufera de aceeasi problema, deci tind sa cred ca e un "feature".

Eu am facut ieri cam 700km, nici pe aia nu i-a retinut pe toti. Cred ca e in functie de numarul de segmente combinat cu distanta.

 

nu cumva le gasesti ca fisiere salvate in Garmin/GPX/Archive sau ceva de genul asta?

 

Nu de alta, dar am toate log-urile de cand am gepeseul acolo... e drept ca segmentul recent, Current.gpx, e limitat... dar in rest sunt acolo fisiere de la 1.gpx la n.gpx.... pe 500, 550 si Fenix...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

confirm pt 390

in Garmin:\GPX\Archive\ se gasesc o gramada de loguri. Se pare ca le am pe toate din luna mai si zece mii de km cand i-am dat un factory reset.

 

am si uitat de directorul ala, cum spuneam imi descarc destul de des logurile si nu m-a deranjat pana acum :P

 

Pe card am numai harti sau POIuri. In rest aparatu foloseste memoria interna care mai are liber peste 1,7 giga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de camere, eu am descarcat un fisier de pe undeva, nu imi aduc acu aminte de unde, cu toata europa. Prin norvegia/suedia/danemarca mi le-a aratat pe toate(sper :) ) In serbia/croatia arata cateceva. In germania le cam nimereste, in ungaria la fel, dar in franta m-am intalnit cu un radar mobil ce era sa l agat. In ro imi cam arata radarele vechi nefunctionale si ceva radare noi.

Aici un plus are Tomtom : în afară de speedcam "normale" mai are și setul "premium" care pe lângă cam normale le include și pe cele mobile.

Mai mult, modelele GO 4000, 5000, 6000 au SIM inclus cu roaming "pe viață" prin care primești speedcam premium fără a mai avea nevoie de telefon. În plus alerte meteo, alerte traffic etc

Între timp Tomtom au meniu în BG, SRB și croată dar nu și în română

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

confirm pt 390

in Garmin:\GPX\Archive\ se gasesc o gramada de loguri.

 

Ai avut dreptate, confirm si eu. Insa din tot traseul (5300), lipsesc primii 1100km. Si tot ce este dinainte de plecare (locale). Practic din Venetia, catre sicilia si inapoi am tot. Mai putin traseul pana in Venetia, si fix partea pe care o cautam cel mai mult (traseul montan din Slovenia, o bijuterie). Ala vroiam sa-l propun aici si pt altii.

 

Dar cu tot cu clear history, in acel folder pastreaza destul de multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot... daca nu faci ceva intentionat sa stergi.

 

pai nu neaparat! Se poate sa fi sters si sa nu-mi aduc aminte (ceva gen alzheimer, desi nu cred ca am), dar arhiva mea cuprinde fisiere de la 6 la 25. Lipsesc fisierele de la 1 la 5.

Clear history nu influenteaza (pt ca tocmai am dat, si nu sterge aceste arhive)... Iar daca am sters arhivele inainte de plecare (faza cu alzheimer-ul, deci sa le fi sters de pe computer, dar sa nu-mi aduc aminte)... ar trebui sa am totusi drumul catre Venetia. Argument: de cand am plecat si pana ieri, nu am mai conectat gps-ul la computer pt a le sterge.

 

Deci nu, nu pastreaza tot. La mine a pastrat ultimii 4000 si ceva de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reset to factory defaults / etc cred ca le curata.

 

nu-s cum e la 390, dar, cum am zis... 500, 550, Fenix pastreaza tot cat timp ai spatiu... nu-s cum fac 500 si 550 ca n-am ramas fara spatiu dar Fenix e tampit si sterge TOT cand ramane fara spatiu...

Editat de b374
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am garmin zumo 590LM. Il am de 6 luni si chiar isi face treaba cum trebuie. Nu pot spune daca este cel mai bun, sau ca este perfect pentru ca altele nu am folosit, dar iti pot spune ca sunt multumit de el. Este foarte scump 620E la Louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

here, oruxmap ( minunat si pt offroad ), primo ( sau orice clone igo), , in general orice soft flexibil si modular ( harti , poi-uri, landscape etc in fisiere diferite ca sa poata fi usor manevrate). ca si device-uri orice ruleaza windows/android si pot fi folosite cu mai multe sisteme de navigatie in parale. sisteme deschise ce se pot intregra cu orice si pot importa/exporta usor .

numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai folosit vreo data garmin sau tom tom pe ploaie ? dar un telefon sau un gps de masina pe ploaie ? chiar nu ai vazut diferenta dintre ele incat sa afirmi ca un gps dedicat de moto weather proof e fita :) ?

 

Si nu inteleg afirmatia ca garminu e doar pt bmw si ca e sistem inchis.... Daca gpx urile si hartile OSM sunt inchise pai nu stiu ce sa mai zic ce mai e deschis :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, am folosit pe ploaie cam tot de la smartphone pana la iphone. evindent, in husa dedicata. si mi-am mancat zilele cu "ergonomia " de la Garmin. nu zic ca s proaste , doar ca raportand la ce ofera sunt varza. sunt hater pt tot ce nu e "curat" si " cinstit"in sensul ca numele de garmin se plateste degeaba .am mai povestit, asta cu " pe ploaie " sau " ce aparat deosebit" e ca mitul bmm..

mit

 

sa ne intelegem, vreau sa mut discutia din "monopol" catre o lume deschisa si eficienta.

merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar nu ai vazut diferenta dintre ele incat sa afirmi ca un gps dedicat de moto weather proof e fita :) ?

 

Aici cam este din pacate vina moderatorilor ca nu au facut din start doua topicuri separate si au lasat topicul asta sa iasa o amestecatura intre cei care discuta on-topic despre GPS moto (asa cum spune clar titlul) si cei care sunt adeptii variantelor de improvizatii pentru care trebuia facut alt topic. Pacat, ca ambele topicuri aveau oameni interesati, asa este doar haos si discutii amestecate.

» Post actualizat in 08 Sep 2015 21:30

Si nu inteleg afirmatia ca garminu e doar pt bmw si ca e sistem inchis....

 

Nu intelegi afirmatia pentru ca nu cunosti personajul, troll profesionist :)

Are si el "pasiunile" lui pentru tot ceea ce este ceva mai scump si bate campii mereu cu aceleasi idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare are dreptu la o parere, fie buna fie rea, dar cand incepi si recomanzi ceva e bine sa si argumentezi ca lumea sa inteleaga daca parerea ta e buna sau rea. Nu ma intereseaza nici daca cineva e troll nici daca e hater, si nici nu imi place monopolul.

 

Eu si altii ne-am plans pe aici ce ne place si ce nu ne place la garmin, am invitat de mai multe ori posesorii de tom tom sa faca acelasi lucru. Astept in continuare discutii aprinse pe tema tom tomului.

Cineva zicea mai sus ca primesti traficu si camerele radar direct cu un sim cu roming in el. Ma facut tare curios aceasta functie si iniante de a cauta, pt ca detalii prea multe nu am primit, m-am gandit ca o dat gaura la macaroana tom tomu, apoi am cautat la ei pe site si am gasit treaba asta http://uk.support.tomtom.com/app/content/name/Connect/page/1 dar din pacate pt modelul moto scrie clar "Connected: Get TomTom Traffic and Speed Cameras via your smartphone with Bluetooth connection. Your smartphone needs to be compatible and come with a data plan. Extra costs may apply, check tomtom.com/connect for more information".

Deci si gpsul premium de la tom tom pt motor ca si gpsul premium de la garmin pt motor folosesc acelasi sistem, un app ce imparte netu de pe telrfonul compatibil via blutetooth.

 

Cat despre ifoane in huse si androide in huse, in afara de softu here maps si poate mai cateva foarte limitate atat softurile cat si hartiile nu sunt gratuite. Cati din tara asta au copia de igo sau de primo platita si cati au platite hartiile ? deci discutia pe tema ilegalitatilor se da pe forumurile dedicate. Repet pt toti cei care nu au inteles, hartile gratuite open street map se pot folosii pe platformele garmin, iar senzori de presiune pt roti (care sunt obligatorii de anu asta in europa la productia de masini noi) nu se gasesc decat la garmin. Pe bune ca as vrea sa am niste senzori ce sa ii pot citi cu telefonu, dar oricat am cautat doar garmin avea solutia pt mine, asa cu neajunsurile ei.

 

Un pic de offtopic, am avut ocazia sa butonez un tom tom de masina mai vechiut, comparativ cu un garmin mai vechi e la cativa ani lumina in urma din punct de vedere al ergonomiei. Asa de mult m-a impresionat garminu incat acum ma roade rau rau de tot sa imi iau pt masina noul NuviCam cu tot cu o camera de aia "fara fir" de vazut cand merg cu spatele. Si tot ca o paranteza prin tarile pe unde m-am plimbat recent 4 din 5 gpsuri erau garmin, excluse de la calcul cele integrate in masina. Si adevaru e, ori cat de crunt ar suna, pe strazile din europa 85% din mototoretele din segementul adv-touring sunt bmwuri.

 

Din nou ontopic, desi se va pierde intre atatea randuri, nu stiu daca am spus sau nu, am incercat sa folosesc mult laudatele harti de motor on route http://www.onroute.nl/index.php/onroute-motorkaarten . Am fost foarte dezamagit pt germania si pt norvegia de ele. Am incercat in 2 zile sa vad ce si cum si am ajuns la concluzia ca daca as fi un conducator de cruisere ar fi perfecte, dar nu sunt pt mine. Rutele de pe aceste harti sunt rute foarte comune de regula unde am intalnit si genu de motociclisti pe cruisere, dar eu am circulat pe unele drumuri unde vedeam un motor la cativa zeci de km. Fiecare cu preferintele lui. Daca cineva e curios ce fel de drumuri imi plac mie si de ce nu imi plac rutele populate, curand va exista la sectiunea de calatorii prin strainatate un topic pe aceasta tema :).

 

haideti sa lasam certuriile si invidiile deoparte si sa crestem impreuna calitatea informatiei din acest topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca rutele alea bune sunt bune si pustii tocmai pentru ca nu se regasesc in nici un ghid din asta "celebru". Din punctul meu de vedere sa ramana asa.

Cu cat mai putine rulote si cascatori de gura pe acolo, cu atat mai bine :)

 

Ontopic: multumesc cooldeep pentru comentariile lungi si detaliate mai ales comparatiile igo - garmin. De ceva vreme ma trece si pe mine gandul sa incerc un garmin dedicat moto. Pana acum am navigat cu succes pe prin 2007 incoace numai cu iGo, de am ajuns sa ii stiu toate chichitele. De-asta mi-e si foarte comod. Pe moto am folosit un RAM mount si o husa impermeabila cu care nu am avut probleme nici in ploi torentiale de cate 8 ore (multumesc Slovenia si Muntenegru).

Deci se poate, asa cum ai spus si tu. Dar parca suna bine niste lucruri oferite de garmin.

 

Pana la urma, poti seta in garmin la algoritmii de rutare sa eviti autostrazi si drumuri cu taxa separat? Scuze daca s-a raspuns deja, am pierdut firul.

Si alta intrebare: poti crea o ruta direct din aparat? In sensul de a seta o destinatie iar apoi niste puncte intermediare fie folosind adrese, fie coordonate fie selectie manuala pe harta?

 

In ultima vreme am folosit metoda asta pentru a crea seara ruta pt a doua zi, avand harta de hartie detaliata langa mine. Evit sa car laptopuri dupa mine si cateodata e necesar sa mai modifici traseul facut de acasa. Pe iGo reusesc sa fac asta foarte lejer si as vrea ai garminul sa ma ajute intr-un mod similar.

 

Numai bine!

Editat de stokerel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, poti seta in garmin la algoritmii de rutare sa eviti autostrazi si drumuri cu taxa separat? Scuze daca s-a raspuns deja, am pierdut firul.

 

da.

 

Si alta intrebare: poti crea o ruta direct din aparat? In sensul de a seta o destinatie iar apoi niste puncte intermediare fie folosind adrese, fie coordonate fie selectie manuala pe harta?

 

da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...