Sari la conținut

Era Sa Omor Un Nenorocit


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

IERI D DIMINEATA P LA UNU SHI CEVA PLEC D LA UN NET CAFE DIN ZONA EMIL RACOVITA...MA SUI IN CONSERVA SHI DAU SA IES D P STRADUTA P CARE ERAM...MA ASIGUR...NIMIC...DAU SA PLEC...DAU DRUMUL LA AMBREIAJ SHI MA MAI UIT INCA O DATA IN STANGA SA MA ASIGUR CAND...C VAD...O SILUETA CARE SE APROPIE D MINE F REPEDE...TRAG PUTERNIC DREAPTA SHI IN ULTIMA SECUNDA REUSESC SA-L EVIT P IMBECILUL ALA CU MOPEDU" PIZDII MASII CARE TRECE LA VREO CATIVA CM DE FARUL MEU DIN STANGA...MERGEA CU VREO 60-70 CU FARUL STINS NOAPTEA...ALA ISI CONTINUA DRUMU...LA FEL SHI EU...CEVA CAM TRANSPIRAT...INJURANDUL P IMBECILUL CARE LE-A DAT VOIE LU ASTA SI ALTORA CA EL SA CIRCULE IN VOIE...DACA AVEAM GHINION PRAF SE FACEA...SHI CINE ERA VINOVAT ...YO PT CA ...CHIPURILE NU M-AM ASIGURAT...NU? E A DOUA OARA CAND O PATESC...ACEIASI SITUATIE...DATA VIITOARE JUR CA MA DUC DUP EL SHI IL BAT RAU D TOT...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti singurul in chestia asta ... eu era sa ma imprastii din cauza unui bou cu un moped/scuter (fara generalizari :crack: ) care mergea aiurea noaptea

 

 

Bine ca ai reusit sa-l eviti :crack: :crack:

Editat de Mishu_ZX9R
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Andr3y

din aceasta cauza odata intrarea in vigoare din decembrie,toate mopedele vor fi inregistrate la primarie vor avea itp si vor necesita cursuri de legislatie pt a le putea conduce :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din aceasta cauza odata intrarea in vigoare din decembrie,toate mopedele vor fi inregistrate la primarie vor avea itp si vor necesita cursuri de legislatie pt a le putea conduce :crack:

 

 

Mda, drept pt care poti linistit sa te pisi pe ea de partaitoare si sa-ti iei motor :crack: Singurele atuuri ale mopedului erau pretul f. f.ieftin, nu iti trebuie acte si poti sa bei bere.... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate inregistrarea la primarie nu o sa-i determine sa umble cu faru aprins.

Uita-te cite junghiuri de dacii circula bine-mersi fara lumini, fara directie, curgand rugina de pe ai, desi teoretic oamenii aia comit o infractiune.

 

Cand te loveste un mopedist chior problema e ca nu ai de la cine lua rca .. dar acelasi lucru e valabil si cu biciclistii.

Daca esti cu motoru si te infigi intr-o dacie stealth , ti se rupe de rca pentru ca ala sigur nu are iar tu ai probleme mai mari decat fierul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mda, drept pt care poti linistit sa te pisi pe ea de partaitoare si sa-ti iei motor :crack: Singurele atuuri ale mopedului erau pretul f. f.ieftin, nu iti trebuie acte si poti sa bei bere.... :crack:

 

Chiar si in ciuda impedimentelor astea, consuma foarte putin si e foarte comod in oras.

Sa speram ca legislatia noua o sa se si aplice, nu sa fie doar scrisa de forma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal vina era a mopedului ca nu era semnalizat. Dar politistul te baga la culpa comuna: neasigurare pentru soferul masinii si soferului mopedului pentru ca a circulat cu vehicul nesemnalizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din ce imi aduc aminte in legislatie este specificat ca in situatia in care ai "cedeaza trecerea","stop","prioritate de dreapta" etc trebuie sa acorzi prioritate celor care se deplaseaza pe drumul prioritar, indiferent daca au farul aprins,circula cu de doua ori viteza luminii,sunt cu carutu', mopedu,bicicleta,adidasii nike...

Pe urma mai e o chestie: daca nu l-ai vazut de unde sti ca avea farul stins sau ca mergea tare?Asta-i raspuns clasic la conservari: " nu l-am vazut domne dar venea tare!".Probabil ca ei sunt inzestrati cu al 6-lea simt ca masinile de spalat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu era sa dau in unul cu mopedul acum 2 luni. Eu faceam slalom printre gropi, cu maxim 35-40 km/h si el ma depaseste pe partea dreapta fara lumini si cu cel putin 65 km/h. Daca il atingeam cu masina???? Poate scapa ca nu avea casca si sigur nu se zgaria pt ca era fara tricou. :crack:

Daca il loveai vina era a lui pt ca circula fara lumini.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

Cand te loveste un mopedist chior problema e ca nu ai de la cine lua rca .. dar acelasi lucru e valabil si cu biciclistii. ...

 

ai dreptate cu rca-u, uite d-aia io mi-am facut o asigurare de raspundere civila pt persoan fizica, daca dau cu bitza intr-o masina sint asigurat in valoare maxima de 5000 de "iepuroi" :crack: , cite pagube in limita asta pot sa fac oare cu o cursiera? (pe care am si lanterna fata si spate :crack: )

Numa ca io am asigurare pt ca sint responsabil, nu pt ca e rca OBLIGATORIE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din ce imi aduc aminte in legislatie este specificat ca in situatia in care ai "cedeaza trecerea","stop","prioritate de dreapta" etc trebuie sa acorzi prioritate celor care se deplaseaza pe drumul prioritar, indiferent daca au farul aprins,circula cu de doua ori viteza luminii,sunt cu carutu', mopedu,bicicleta,adidasii nike...

Pe urma mai e o chestie: daca nu l-ai vazut de unde sti ca avea farul stins sau ca mergea tare?Asta-i raspuns clasic la conservari: " nu l-am vazut domne dar venea tare!".Probabil ca ei sunt inzestrati cu al 6-lea simt ca masinile de spalat.

Daca citeai atent ce am scris ti-ai fi dat seama ca am vazut o silueta care se apropia f repede(daca avea farul aprins nu vedeam o silueta in noapte ci un far aprins nu?)...iar faptul ca nu sunt un simplu conservar ci mai intai d toate sunt motociclist m-a facut sa ma asig a 2-a oara...fapt care d altfel sunt sanse sa-i fi salvat viata prostului...nu critica aiurea ca poate intr-o zi ai nesansa sa intalnesti shi tu un prost din asta...doamne fereste...nu doresc nimanui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmmmm ,e tara plina de dastia ,fara nici o treaba cu circulatia ,propriile legi invatate din auzite. au ajuns ca , carutele .... i-as bate toata ziua . eu fac foarte multi km prin orase fiind sofer de meserie si pur si simplu exagereaza ,se baga aiurea . de multe ori era sa -ma sui pe ei eu fac dreapta el se baga sa mearga inainte ,noroc ca sunt cu ochii in patru ca ma mai uit si dupa moto deh..,dar s-ar putea sa fiu mai neatent odata si sa-l inghesoi intre mine si vreo masina . ma rog de-am scapa de ei odata... :crack:

 

Daca citeai atent ce am scris ti-ai fi dat seama ca am vazut o silueta care se apropia f repede(daca avea farul aprins nu vedeam o silueta in noapte ci un far aprins nu?)...iar faptul ca nu sunt un simplu conservar ci mai intai d toate sunt motociclist m-a facut sa ma asig a 2-a oara...fapt care d altfel sunt sanse sa-i fi salvat viata prostului...nu critica aiurea ca poate intr-o zi ai nesansa sa intalnesti shi tu un prost din asta...doamne fereste...nu doresc nimanui

si eu din cate mi-aduc aminte noaptea se circula cu luminile de intalnire aprinse ...si de obicei mai cu atentie nu sa fugi ca chior-ul ..bine mann ca l-ai evitat ca doamne fereste dateai de belele ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca citeai atent ce am scris ti-ai fi dat seama ca am vazut o silueta care se apropia f repede(daca avea farul aprins nu vedeam o silueta in noapte ci un far aprins nu?)...iar faptul ca nu sunt un simplu conservar ci mai intai d toate sunt motociclist m-a facut sa ma asig a 2-a oara...fapt care d altfel sunt sanse sa-i fi salvat viata prostului...nu critica aiurea ca poate intr-o zi ai nesansa sa intalnesti shi tu un prost din asta...doamne fereste...nu doresc nimanui

 

Crede-ma am citit cat se poate de atent!Aici e chestie de logica: daca nu-l vedeai, nu aveai de unde sa stii ca avea farul stins sau ca mergea tare; daca-l vedeai si nu-i acordai prioritate inseamna ca ai vrut sa-l omori, sau hai sa nu fiu asa dramaticos, ai vrut sa-i faci rau. :crack: Faptul ca te-ai asigurat si a 2 a oara te-a facut sa nu ai probleme.Daca dadeai tartanu' pe jos, acu' nu mai scriai pe net ca aveai de dat teze pe la police si de dus portocale pe la spital, sau poate mai rau...In ce priveste nesansa sunt constient ca mi se poate intampla.Vorba ta: Doamne fereste!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Cand te loveste un mopedist chior problema e ca nu ai de la cine lua rca .. dar acelasi lucru e valabil si cu biciclistii.

"

 

Cred ca dupa ce il omori pe unu de-asta - problema nu mai e RCA- ul ci faptul ca l-ai omorat.. Pt politie e mult mai simplu s ascrie acolo in procesul verbal ca nu te-ai asigurat - si sa scape de alte hartogarii..

De ex:

Acum 4 luni trei colegi de servici, intr-o masina d efirma sunt loviti DIN SPATE de un tir, aruncati pe contrasens intr-un pom. Una dintre colege are fisura de bazin... politaiul venit la fata locului spunea ceva de genul "haideti doamna, scrieti acolo in procesul verbal ca nu aveti nici o vatamare, ca e 12 noaptea ssi ma puneti pe mine pe drumuri... soferul e si-asa turc si nu avem ce sa-i facem.. daca scrieti de vatamari trebe incepute cercetarile, masuratori, analize, timp pierdut... "

Asa ca nu ma mai mira ABSOLUT NIMIC!

P.S.- si eu era sa il fac muci in primavara pe unu la 7 dimineata tot datorita faptului c anu avea farul aprins.. am avut mare noroc ca am patinat nitel mai mult ambreiajul si nu am iesit mai repede pe drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IERI D DIMINEATA P LA UNU SHI CEVA PLEC D LA UN NET CAFE DIN ZONA EMIL RACOVITA...MA SUI IN CONSERVA SHI DAU SA IES D P STRADUTA P CARE ERAM...MA ASIGUR...NIMIC...DAU SA PLEC...DAU DRUMUL LA AMBREIAJ SHI MA MAI UIT INCA O DATA IN STANGA SA MA ASIGUR CAND...C VAD...O SILUETA CARE SE APROPIE D MINE F REPEDE...TRAG PUTERNIC DREAPTA SHI IN ULTIMA SECUNDA REUSESC SA-L EVIT P IMBECILUL ALA CU MOPEDU" PIZDII MASII CARE TRECE LA VREO CATIVA CM DE FARUL MEU DIN STANGA...MERGEA CU VREO 60-70 CU FARUL STINS NOAPTEA...ALA ISI CONTINUA DRUMU...LA FEL SHI EU...CEVA CAM TRANSPIRAT...INJURANDUL P IMBECILUL CARE LE-A DAT VOIE LU ASTA SI ALTORA CA EL SA CIRCULE IN VOIE...DACA AVEAM GHINION PRAF SE FACEA...SHI CINE ERA VINOVAT ...YO PT CA ...CHIPURILE NU M-AM ASIGURAT...NU? E A DOUA OARA CAND O PATESC...ACEIASI SITUATIE...DATA VIITOARE JUR CA MA DUC DUP EL SHI IL BAT RAU D TOT...

 

Pai tu aveai ceva semne in intersectia aia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-as fi zis ca trebuia sa te asiguri mai bine, era datoria ta, dar iata ca ai facut-o, deci se poate. Bravos!

Cat despre astia :crack: Same stuff noaptea cu bicicletele, carutele, harburile de Dacii... Asa ca ochii mari!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ieseam d p o starda laterala in drumul principal...fara semn...dar prioritatea la intrarea p un drum principal e obligatorie...chiar shi in cond date...P varza asta l-am vazut dintr-un mare noroc...nu sunt chior...dupa cum am mai spus avea farul stins...c naiba...chestiile astea nu se incurca...iar in privinta vitezei cu care circula...s putea obs cu ochiul liber nu mergea cu vit max legala pt motoparta aia...45 parca ci cu mult mai mult...dupa cum se stie un moped delimitat are aproape acceleasi "performante" k un scuter...ce sa mai...P scurt..am scapat...shi yo da shi el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. Eu faceam slalom printre gropi, cu maxim 35-40 km/h si el ma depaseste pe partea dreapta fara lumini si cu cel putin 65 km/h. Poate scapa ca nu avea casca si sigur nu se zgaria pt ca era fara tricou. :peace:

Am patit si eu o faza d-asta. De abia imi luasem motorul si mergeam cu grija - 50-60 in oras si ma depaseste un cioroi cu un moped, se ridica in picioare in fata mea si facea slalom. Frustrat rau baiatu' ala...

Mie imi place cand mai vine cate unul la mine ( si au venit multi de-a lungul timpului) si imi spun"frate, ce curaj ai - io am cazut cu scuteru' si de atunci nu mai am curaj sa ma sui pe vreunul.." pai cum pana calului sa nu cada la cat de cretini sunt?!?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe st cel mare aglomeratie tambalau dezastru ... ma chinuiam printre masini ... in fata mea un preocupat de telefon "propitar" de audi A6 uita sa dea semnal dreapta, vireaza .... cand unul cu un moped, saracul, in viteza mare (ce-o fi insemnand si asta), pe langa bordura, il vede ca ii taie fata si franeaza ... derapaj "controlat" a la gary mc'coy dar fatalitate ... ploua si a alunecat nefericitul ... a cazut ... m-am uitat la el sa vad daca a patit ceva dupa care am plecat ... era ok ... i-am zis ... usor flacaule ca nu ai mai multe vieti ... sunt cam inconstienti, asta e adevarul, nu stiu unde le sta mintea, D-zeu stie insa cu siguranta ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

chestia e ca daca il loveai putea foarte bine sa zica ca era aprins, sau daca cumva era defect sa zica ca s-a stricat cand l-ai busit...oricum, tu erai de vina ca el avea prioritate...

 

Si mopedul are buton pt aprinderea farului, daca avea ceva prezenta de spirit nu il lasa pe ala sa apese butonul :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...