Sari la conținut

Benelli Tornado TRE


StefanMihai
 Share

Postări Recomandate

De cateva zile mi-am cumparat si eu un Benelli Tornado TRE.

Nu ma intrebati inca cum este la drum ca nu am apucat sa merg cu ea din cauza zapezii.

 

Si in alta ordine de idei si ca sa evitam alte discutii inutile:

- sunt noob :crack:

- am doar 2000 km facuti pe un ZZR 600 (prima mea motocicleta)

- incerc sa ma limitez cand ies la plimbare pentru a fi sigur ca ma intorc intreg acasa

- nu pun genunchiul pe asfalt si uneori nici macar in apropiere

- am luat aceasta motocicleta pentru ca imi place si pentru ca mi-am dorit-o. Nu am de demonstrat nimic nimanui si scopul meu este sa am cati mai multi km de plimbare placuta fara evenimente.

 

(Am scris partea de mai de sus ca am vazut ca peste tot lumea se apuca de la un punct de spus cu totul altceva)

post-63179-1298360630_thumb.jpg

post-63179-1298360656_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din cate stiu , e cea care a fost la vanzare in jurul sumei de 5000 E !

 

Sa o stapanesti sanatos si poate zici si de ce ai ales mobra asta in detrimentul oricarei alte japoneze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Aceea este.

 

Am ales aceasta motocicleta pentru ca de cand am vazut-o ma facut sa fac analogie cu Lambo. Nu stiu de ce dar asta este ce s-a format in capul meu.

 

De asemenea am ales-o pentru faptul ca este relativ rara. Pana anul trecut am fost proprietar de Toyota Supra MKIII, tot masina rara.

 

In nici un caz nu am ales-o pentru performantele ei pentru ca la nivelul la care sunt nu pot spune ca sunt experimentat sau cine stie ce motociclist. Sunt incepator si intr-un fel sunt mandru ca la 32 de ani am reusit sa trec peste pragul ala cand ma gandeam ca o conserva este mult mai sigura decat o motocicleta. Este un vis al meu mai vechi sa am motocicleta. Stiu ca am sa ma fac probabil de rusine cu felul meu safe de a merge dar asta este. Vreau sa am ceva frumos si cu km putini. Am avut posibilitatea sa o achizitionez desi anul asta am sa fiu cam in buda cu banii si am facut-o.

 

Acum imi doresc sa ma pot tine de limitele pe care mi le-am impus si sa evoluez incet catre un condus safe si relaxat.

 

De asemenea nu vreau sa starnesc polemici legate de faptul ca nu este o motocicleta pentru incepatori si asa mai departe.

 

 

 

Mesaj completat

De asemenea, am avut masina italiana (Fiat Coupe 2.0 Turbo) si m-am simtit foarte bine cu ea.

 

Stiu ca sunt altfel decat japonezele care sunt mult mai rezistente, dar au si farmecul lor, poate si din cauza faptului ca au acele mici probleme care fac o italiana sa fie o italiana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.....sa ai parte doar de ranjete. Felicitari pentru curajul de a alege o motocicleta rara(sper sa te si slujeasca bine) - majoritatea ne luam lucruri(nu numai motoare) in primul rand dupa review-uri la fiabilitate, ergonomie, etc - ne lipseste ce ai avut tu..... Bafta multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari, sa o stapanesti sanatos si fara evenimente neplacute.....sa ai parte doar de ranjete. Felicitari pentru curajul de a alege o motocicleta rara(sper sa te si slujeasca bine) - majoritatea ne luam lucruri(nu numai motoare) in primul rand dupa review-uri la fiabilitate, ergonomie, etc - ne lipseste ce ai avut tu..... Bafta multa

 

Multumesc. Cu timpul am sa incerc sa fac un fel de jurnal. Numai sa treaca zapada ca sa va pot spune impresiile mele si evolutia in timp.

 

Din ce am inteles de pe forumuri si altele, daca ai grija de ea si schimbi ce trebuie cand trebuie este o motocicleta destul de rezistenta in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rara, frumoasa, speciala... Din pacate o sa vezi cat de rara, frumoasa si speciala este atunci cand vei avea ne voie de piese si mai rau, de un service.

 

Bafta maxima, incearca sa o tii pe 2 roti...Avem si asa prea multe "street fightere" :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

extraordinara.speciala.intr-un cuvant superba.Nu cred ca o sa ai multe probele cu ea cu piesele.Am un prieten care a avut una si nici o problema.Nu e foarte puternica.dar aspectul inlocueste lipsa puterii:)))).Sa o stapanesti fara incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

extraordinara.speciala.intr-un cuvant superba.Nu cred ca o sa ai multe probele cu ea cu piesele.Am un prieten care a avut una si nici o problema.Nu e foarte puternica.dar aspectul inlocueste lipsa puterii:)))).Sa o stapanesti fara incidente

 

 

Asta am citit si eu despre ea si citez:

 

nu este cea mai puternica de pe strada, nu este cea mai economica ....... dar in schimb sunetul si ciclistica te vor tine cu zambetul pe fata (in afara de relanti cand parca stai pe o cutie de suruburi :crack: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este Benelli Tornado TRE 2004

 

6200 km rulaj

 

898 cmc

3 cilindrii

220 kg cu tot cu rezervor plin si lichide

100 kw la 11500 rpm

98 Nm la 9750 rpm

 

Nu stiu ce sa iti mai spun. Inca nu ma pricep la motociclete la fel ca la masini.

 

Daca era vorba de fosta mea masina puteam sa scriu cateva pagini, dar asa pot momentan sa dau doar datele tehnice, facand analogie la ce ma interesa inainte la masini.

 

Nici un fel de modificari. Este standard, evacuare Arrow standard.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este ala de 140 de cai.stiu cum suna evacuarea....nu are rost sa o schimbi;).....inca o data felicitari.Stiu ce poate motoru ala....intradevar ciclistica te lasa cu gura cascata. sa ne vedem cu bine pe drumuri.Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te admir in primul rand pt. ca ai renuntat la mentalitatea de turma gen "honda e honda" si "japan is kicking italy`s ass". Sper sa ne vedem pe la vreo intrunire (ca suntem destul de aproape), sa pot admira si eu frumusetea asta de motocicleta. Sa ai numai bucurii cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am vazut niciodata Tornado Tre pe strada in Romania. Am vazut vreo 2 prin Belgia.. si atat. TNT (Tornado Tre naked) e un pic mai "comun", in sensul ca am vazut 2 chiar si in Bucuresti! Oricum, foarte atipica motocicleta si, ca o adevarata italiana, cu un caracter foarte singular. De la carena fata care nu seamana cu nimic altceva pana la ventilatoarele radiatorului de sub sa, are un stil unic.

 

Sincer nu ma asteptam sa se vanda motocicleta asta la noi avand in vedere reputatia de care se bucura italienele (si in general tot ce nu e japonez) in Romania. Da, nu o sa reziste la taraturi, tinut afara peste iarna, cazaturi, carpeli si peticeli la fel de bine ca o japoneza - pentru ca nu e facuta pentru asta!, dar daca ai grija de ea si o intretii cum trebuie te asigur ca o sa te tina la fel de mult ca orice alta motocicleta.

 

Sa o iubesti si sa ai parte de ea, o sa stie sa te rasplateasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fac ventilatoarele de sub coada?

 

:crack: Postcombustie? :)

 

 

Ar fi o idee :crack: dar sunt pentru racire. Sunt ventilatoarele de la circuitul de racire si un avantaj ar fi ca nu o sa mi se incalzeasca outzele vara. Nu stiu daca este o solutie extrem de avantajoasa din punct de vedere tehnic pt. ca nu mai beneficiaza radiatorul de acelasi flux de aer dar compenseaza ca si aspect.

Mesaj completat

Pur si simplu superb! Sa va iubiti si sa aveti parte de cele mai alese satisfactii!

 

PS - Nota 10 pentru atitudinea 'cool, calm & collected' :bigstar:

 

 

Multumesc pt. nota. Da fara atitudinea asta probabil as ajunge sa fac cu motorul ce faceam si cu masinile si nu este OK. pentru ca acolo aveam 1,600 kg de protectie (tabla si alte fiare) pe cand aici nu mai am decat armura si restul protectiilor plus creierul. Si creierul mi se pare cea mai buna protectie in situatia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...