Sari la conținut

Indepartare adeziv de pe plastic


mdvd
 Share

Postări Recomandate

Am dezlipit niste abtibild-uri oribile de pe bord, si ce-a ramas arata cam asa:

 

post-10329-1298446089_thumb.jpg

 

Cum naiba scap de lipiciul ala solidificat ?

 

Am incercat:

 

- apa calda cu sapun + frecat cu carpa

- CIF

- Pur universal :crack:

 

Pur si simplu, nimic n-a mers...

 

Stie cineva vreo metoda buna ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multzam fain. O sa incerc mai intai cu benzina, alcool si wd-40, ca-s mai la indemana. Poate si Sonax daca gasesc pe undeva.

Ca varianta de backup, am niste autocolant negru, mat. Daca o fac de oaie, pun autocolant peste :crack:

 

O sa revin cu rezultatele, dupa ce incerc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' benzina ce-are bai nene, ce tot complicati viata omului?

 

Nenena, benzina nu dizolva MAJORITATEA tipurilor de plastic, si cel pe care il ai tu in poza, cu siguranta, NU.

Cat dai cu carpa inmuiata nu afecteaza absolut deloc plasticul, se inmoaie rahatul ala imediat si o sa-l stergi ca iaurtul de pe masa..

 

Bai nene, recomandati-i substante folosite la NASA, sa moara bibi, benzina o are la nas, pune pe o carpa, hrasti si gata.. mare filozofie.. :) :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spirt. Sau alcool tehnic. Dar cred ca spirt gasesti mai usor.

 

:crack: Merita sa incerci cu spirt! Eu am dezlipit intr-o zi toate abtipildurile de la rovignete si asigurare care erau lipite pe parbriz la masina si erau prea vechi, si tot asa ramasese lipiciul ala... cu spirt (medicinal) s-a luat foarte usor... trebuie sa insisti putin, ca doar nu se dizolva doar de la spirt, dar de curatat se va curata.

 

Si cu benzina poti sa incerci, sigur nu afecteaza cu nimic plasticul :)

Editat de bogdan_gba
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parafina, e cel mai bun, dizolva tot si nu matuieste. Am luat acum citiva ani de la Mafra un diluant de bitum, mai am si azi, dilueaza orice. Nu mai stiu cum i-i zice, cautati pe google, Mafra avea sediul in Buc pe Centura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nush' ce dracu de adeziv e asta, dar nu a mers cu benzina.

Am luat intr-o seringa 10 ml, din rezervor. Am incercat cu o carpa

umeda, am turnat peste, l-am lasat sa actioneze..

 

Nimic:

post-10329-1298573053_thumb.jpg

 

Cu spirt incerc maine.. trebuie sa trec mai intai pe la farmacie :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pare cam nasol adezivul ala... nu cred ca e la fel ca cel de la rovigneta :crack: De pe o suprafata cum e sticla, se curata destul de usor cu spirt, dar mi-e teama ca e cam aspru plasticul ala al tau, si nu se ia atat de usor ca de pe sticla. Dar merita sa incerci... inmoi o carpa in spirt, freci nitel cu carpa pana vezi ca se uda zona aia, si bagi unghia in lipici :) vezi daca se indeparteaza... iar mai dai cu spirt, iar mai dai cu unghia, n-ai ce sa faci. Macar sa il inmoaie spirtul in asa fel incat sa se curete cu unghia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa se curete f greu din cauza plasticului pe care a fost lipit , nu este plan ca o bucata de sticla sau tabla vopsita . Pe bucata aia de plastic (de langa bord) mi-a scapat buretele cu polish :crack: si l-am curatat greu dupa cateva incercari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba e ca adezivul ala e beton. S-a solidificat. Deci faina iese din discutie :). Daca raman in pana de substante

imi iau un disc de pasla si il indepartez mecanic :crack: Si, ca "workaround" ramane autocolant-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa se curete f greu din cauza plasticului pe care a fost lipit , nu este plan ca o bucata de sticla sau tabla vopsita . Pe bucata aia de plastic (de langa bord) mi-a scapat buretele cu polish :crack: si l-am curatat greu dupa cateva incercari

 

 

Exact asa am patit si eu cu pasta de la polish, si nu se mai ia deloc nenorocirea si decat am varsat din greseala pe saua din spate si a ramas ca si cum ar fi prafuita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAND SE FACE CALD :crack: vii mataluta calare pe motor la mine (in cart tei) la atelier si indepartam adezivu' buclucas fara pb.

ps.ceilalti sa stiti pe viitor ca adezivu vechi iese cel mai repede cu bere :)

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CAND SE FACE CALD :crack: vii mataluta calare pe motor la mine (in cart tei) la atelier si indepartam adezivu' buclucas fara pb.

ps.ceilalti sa stiti pe viitor ca adezivu vechi iese cel mai repede cu bere :bigstar:

 

De ce sa mai asteptam pana cand se face cald .. eu am bord-ul in casa, pe dulap :)

Si culmea.. stau in zona .. (Teiul Doamnei)..

Iti scriu un PM ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...