Sari la conținut

BMW K1200 LT/RS/GT (1997 - 2005)


aax94
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 411
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 12 ore, Silver Arrow a spus:

Avand in vedere ca vei merge singur pe mobra confortul pasagerului nu intra in discutie. Asadar modele cu fotoliu pentru pasager zic eu ca nu au rost.

Dar tot este important daca ai putea macar sa te sui pe fiecare dintre ele sa vezi cum stai in sa, cum ajungi cu picioarele jos.

Cum am spus ideal ar fi sa poti da o tura cu fiecare dintre  cele doua.

Honda are motorul un pic mai puternic ceea ce probabil o sa iti placa, nu cunosc problemele de ciclistica prezentate dat fiind ca nu am mers pe ST1300.

Am mai scris si eu pe forum cum am avut probleme de voblaj cu roata fata la Goldwing. Treaba s-a rezolvat prin schimbarea producatorului anvelopelor si reglatul corect al furcii.

Avand in vedere ca placutul sau nu al unei motociclete este o chestiune pur subiectiva este greu sa iti recomandam noi ce sa iti iei.

Ceea ce unora li se pare o motocicleta greoaie si incomoda, altora li se pare modelul perfect.

Tine de anatomia fiecaruia si de modul de pilotare a fiecaruia si evident de ce gargauni avem prin cap.

Multumesc frumos!

Acum 11 ore, gabyshor a spus:

 

Nici eu nu inteleg fazele astea. Iti iei ce-ti place tie sau ce le place altora?!!?

Da, înțeleg ca nu poti spune ceva despre cele doua motociclete. Multumesc frumos pentru răspuns!

Acum 22 ore, l.u.v a spus:

Apropos de coerenta, omul te intreaba daca te-ai dat cu cele doua modele, tu spui ca ai mers cu ST1100, ca-i tot Honda.😂

 

Doar unor intrebari logice, nu de Radio Erevan.

Cum spuneam, alege ce iti place tie, ambele modele au plusuri si minusuri. La Honda pe plus motorul rafinat si puterea, la BMW confortul si ciclistica.

Ma gândeam ca pot Răspunde doar cei care pot compara motocicletele, însă m-am înșelat amarnic. Multumesc pentru aroganta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
La 04.07.2018 la 20:18, albanezu a spus:

Salutare !

La Lt-ul meu din '99 am observat ca nu mai functioneaza semnalizarea la peste 3000 de ture, adica palpaie o data si se opreste. Inca nu am verificat daca incarcarea bateriei e ok.

A mai patit cineva ceva asemanator?

După atâta vreme am găsit buba. 

Un șurub de la electromotor era sărit și masa care se făcea prin caroserie era cu intermitenta la vibrații. 

IMG_20200321_201956.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 22.03.2020 la 12:09, Silver Arrow a spus:

Mama, dar oxid la greu acolo.

Ai grija ce papuc pui acolo. Banuiesc ca piesa este din aluminiu si atunci sa nu folosesti papuc sau clema din cupru. 

Nu papucul a fost lipsa. În stanga se vede o gaura unde era un surub pentru fixarea electromotorului.

Ce pare a fi oxidat este din cauza blițului :)

Știți vreo firma care să-mi trimită prin pachet  un filtru de benzi, ulei și filtru de ulei pentru LT din 99?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Mansoanele mele sunt cam uzate. Partea de încălzire este buna. Am comandat de pe China un set de manșone, le-am montat dar nu sunt mulțumit de ele. 

    Știe cineva pe undeva unele sa fie mai cauciucate si sa se potrivească bine? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.05.2020 la 19:28, l.u.v a spus:

Ariete sunt exact ca cele originale, am avut și eu, perfecte, cauciuc de calitate.

 https://motorai.ro/mansoane-de-schimb-ariete-pentru-bmw--product--10020021

Nu te lasă inima sa ne lași balta🙂

Multumesc frumos! 🍻

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Va salut! Spuneti-mi va rog, am gasit la vanzare un K1200LT din 1999 cu 170.000 km, care a avut 17 ani un singur proprietar in Franta si l-a intretinut foarte bine. Daca aparent arata foarte bine si merge la fel, pot sa-l cumpar sau sa fug de el din cauza kilometrilor si vechimii? Stiu ca la modelul acesta de motociclete nu prea conteaza km daca sunt intretinute corespunzator, dar mi se par totusi multi. Eu momentan am R1 din 2003 cu 60.000 km si motorul functioneaza perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, caracterincompatibil a spus:

Eu 11000km Intr un sezon cu un gsxr.cu maxiscuterul am sărit de 20.000km pe sezon.cu scuterul fac 6-7000km din inerție,fara sa mă strofoc

Tu cam ce rulaj real ai vrea să aibă o motoreta de touring? Că idee touringurile fac o medie de 10.000km pe an și pensionarii din germania ii vezi vara colindând juma de europa.iar tu vrei touring de 17 ani ,cu 30000km

Repet, unora vă place să fiți mințiți

 

 

 

Eu am un Shadow din 2011 cu vreo 20.000 Km. Si care pana acuma vreo 4-5 avea vreo 12.000 Km. Acuma ce s-a mai invartit si roata lui.

Iar Goldwing-ul din 2001, l-am cumparat in 2017 cu 19.500 Km la bord. Pe care i-am avut confirmati fara sa vreau de la Honda Austria datorita unui recall facut in Germania. L-au gasit in computer. Asadar un touring de 17 ani cu sub 20.000 Km.

Multi isi iau mobrele gen toruing sau chopper, mai la batranete, pentru a recupera timpul pierdut la tinerete. Si daca ai ocazia sa gasesti mobra la primul proprietar, ai sanse sa o gasesti la km putini si adevarati. Pentru ca sunt mobre care unele nu fac 1.000 km/an.

Iar de obicei mobrele din Germania, mai ales touring-urile sunt intretinute la service-ul de marca si pastreaza nemtii astia fiecare hartiuta si chitanta. Cand am cumparat BMW-ul, vechi si el de vreo 8 ani, am primit un biblioraft cu absolut toate lucrarile service din Italia si Germania (a avut 2 proprietari).

 

Acuma depinde daca ai flerul sa mirosi samsarul si sa nu pui botul la diverse povesti.

 

Asadar cumparati mobrele cu carte service la zi si nu o sa aveti surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
Acum 2 ore, dori_x a spus:

Va salut! 

Salut, 

Am avut același model și an, l-am ținut 7 ani și în 2019 avea 139.000 km. 

Eu te sfătuiesc să cauți unul mai tânăr și cu mult mai putini kilometri. Dacă nu are un istoric de service poți avea probleme fie cu ABS ul din cauza nerespectării termenului de schimbare a lichidului de frână, fie un ambreiaj pe ducă, fie un motor care se dă la ulei din cauza simeringurile de supapă uscate. Probleme au mai fost și la rulmenții cardan. 

Este bătrânică și deși overall modelul este tanc, din cauza multiplelor opțiuni electrice poți avea probleme care îți vor cauza dureri de cap și te vor costă bani mulți.

Dacă ești limitat cu banii mergi pe o japoneză, sunt simple și fiabile. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 minute, caracterincompatibil a spus:

Pai dumneavoastră faceți km in mediul online,că mulți alții de pe aici.pot sa spun și eu că motoreta mea sta de ceva timp....ani

aduna praful in casa.dar birjaresc 3 maxiscutere.anul viitor e in plan un touring de 1000.m am saturat de ss ul,pe care l am abandonat în casă,Numa' că vreau și ceva mai multa viteza,decât îmi oferă scuterele

Eu fac multi km pe 2 roti,neavând masina

Pai cam 20.000 km pe an. Uneori mai mult. A mers GW-ul in 2 ani cat nu a crezut el ca va merge 😛

Chopper-ul il tin de drag, nu este o mobra de mers 800 km/zi timp de o saptamana.

Daca nu as avea masina probabil ca as umbla mai mult mobrele.

Din pacate munca ma obliga la masina.

Daca vrei touring si viteza incearca un K1600GT 🤦‍♂️

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, caracterincompatibil a spus:

Vreau ceva compact și cât mai ușor

Nu îmi plac motoarele foarte mari.gen fjr1300 sau lt.deaia mă gândesc serios la un cbf

Sau mă ajută amicul Andrei și îmi cumpăr un zzr1400 din UK.care... e mai compact decât un fjr.barcile mari îmi plac vizual.dar nu as cumpăra

 

CBF u are 250 kg.

Fjr 300.

ZZR 257.

Toate wet.

Zici ca nu vrei mare, ca fjr e mare, dar o dai cu zzr. Pai zzr ul e mai lat decat fjrul cu 1cm, ca fapt divers :))

Din categoria cbf, ai si GSX1250FA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, caracterincompatibil a spus:

 Pai,zzr .... e mai compact decât barcalaul de fjr 🙂

 

Tocmai ca zzru e mai lat decat fjru :)))))

asta am tot incercat sa spun. Da , probabil are suspensia setata spre sport, plus pozitia mai sportiva nitel. Dar tot barca e :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Adrian M. a spus:

Tocmai ca zzru e mai lat decat fjru :)))))

asta am tot incercat sa spun. Da , probabil are suspensia setata spre sport, plus pozitia mai sportiva nitel. Dar tot barca e :D 

N-are nici o importanta ....ce vrea el oricum nu sunt de oras , deci nu prea conteaza marimea ....doar peste 20cm sa fie 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...