Sari la conținut

accident 07.04.2011


crazy_mouse_87
 Share

Postări Recomandate

Mergem la asigurare completam formulare.

El decalara ca a schimbat banda de sens fara sa se asigure, eu ca el s-a bagat peste mine.

 

Si ce nu ti convenea daca omul a declarat asa? Iti faceai mobra, luai ceva in + bani de la asigurator pentru picior si toata lumea era fericita(mai putin durerile).

Daca mergi cu el in instanta o sa pierzi timpul, banii si judecatorul va zice sa le reprati pe cont propriu (asta daca nu cumperi judecatorul, dar nu merita).Nu i va ridica carnetul, asta ti-o spun sigur.

 

Acum 2 saptamani am fost in aceeasi ipostaza. Am inghitit in sec sa nu l omor pe ala, i-am zambit frumos sa merg cu el la asigurator ca sa-mi repar mobra si cu asta basta. Sau trebuia sa ma bucur ca l-am calcat pe ala in picioare si dauna mea este de XXX Euro?!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si ce nu ti convenea daca omul a declarat asa? Iti faceai mobra, luai ceva in + bani de la asigurator pentru picior si toata lumea era fericita(mai putin durerile).

Daca mergi cu el in instanta o sa pierzi timpul, banii si judecatorul va zice sa le reprati pe cont propriu (asta daca nu cumperi judecatorul, dar nu merita).Nu i va ridica carnetul, asta ti-o spun sigur.

 

Acum 2 saptamani am fost in aceeasi ipostaza. Am inghitit in sec sa nu l omor pe ala, i-am zambit frumos sa merg cu el la asigurator ca sa-mi repar mobra si cu asta basta. Sau trebuia sa ma bucur ca l-am calcat pe ala in picioare si dauna mea este de XXX Euro?!?!

 

 

Asiguratorul a hotarat sa ne trimita la politie pentru ca erau implicate victime si trebuia intai constatarea politiei. dupa care constatarea lui !

iar ca politia sa faca constatare trebuia intai devizul unui medic ca suntem ok sau nu!

Cam asta este sirul de urmat in cazul accidentelor cu vatamare.

Mesaj completat

Ce e cu raspunsu asta? :bounce: O fi legea noastra proasta, dar nici chiar asa.

 

 

Ce ma deranjat ca eu am lasat mobra cazuta pe sosea ca sa vina politia ( care a venit cu mult dupa sosirea ambulantei, chiar a fost in zona un echipaj de la politia comunitara care au oprit si m-au intrebat dc nu soseste politia rutiera. Politisti de la comunitara mi-au cerut sa iau datele soferului, etc. pentru ca politia rutiera intarzie si e posibil sa fie manarie. ASTA SPUSA TOT DE UN POLITIST !, eu ce sa mai zic... ) sa faca masuratorile aferente care se implicau tinand cont ca nu a fost doar tamponare si au fost si persoane vatamate.

A venit un echipaj ne-a cerut actele si mie motociclistului si soferului de taxi si le-a notat si a plecat mai departe spunandu-ne sa mergem la asigurare amiabila!

Nu era normal sa constate cum s-a intamplat la fata locului unde era mobra cazuta si taxiul sa vada urma de franare si etc. ?!

Mai mult a stat personalul de la ambulanta carora le multumesc, precum si doctorilor de la spitalul Sf Pantelimon!

 

Mesaj completat

tin sa multumesc motociclistilor care au fost in zona , care au oprit sa vada daca suntem bine sau daca avem nevoie de ceva...

 

e o camera video acolo sus pe bloc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asiguratorul a hotarat sa ne trimita la politie pentru ca erau implicate victime si trebuia intai constatarea politiei. dupa care constatarea lui !

iar ca politia sa faca constatare trebuia intai devizul unui medic ca suntem ok sau nu!

Cam asta este sirul de urmat in cazul accidentelor cu vatamare.

Mesaj completat

 

 

 

Ce ma deranjat ca eu am lasat mobra cazuta pe sosea ca sa vina politia ( care a venit cu mult dupa sosirea ambulantei, chiar a fost in zona un echipaj de la politia comunitara care au oprit si m-au intrebat dc nu soseste politia rutiera. Politisti de la comunitara mi-au cerut sa iau datele soferului, etc. pentru ca politia rutiera intarzie si e posibil sa fie manarie. ASTA SPUSA TOT DE UN POLITIST !, eu ce sa mai zic... ) sa faca masuratorile aferente care se implicau tinand cont ca nu a fost doar tamponare si au fost si persoane vatamate.

A venit un echipaj ne-a cerut actele si mie motociclistului si soferului de taxi si le-a notat si a plecat mai departe spunandu-ne sa mergem la asigurare amiabila!

Nu era normal sa constate cum s-a intamplat la fata locului unde era mobra cazuta si taxiul sa vada urma de franare si etc. ?!

Mai mult a stat personalul de la ambulanta carora le multumesc, precum si doctorilor de la spitalul Sf Pantelimon!

 

Mesaj completat

tin sa multumesc motociclistilor care au fost in zona , care au oprit sa vada daca suntem bine sau daca avem nevoie de ceva...

 

e o camera video acolo sus pe bloc !

 

 

Politistii nu s-au apucat de facut masuratori si constatari pt ca tu nu ai zis nimic legat de acel picior :bounce: . Daca te zvarcoleai putin pe jos sigur faceau toata treaba de care tu acum zici. Asta este problema ta ca nu ai sesizat lucrul asta, d-aia v-au si indrumat catre asigurator....si acolo ai inceput sa simti piciorul, ca ti s-a dus adrenalina din corp.

 

Multa bafta, desi e pacat asa la inceput de sezon. D-aia nu ma hazardez sa ies cu motoru asa de rapid, asfalt rece, cauciucuri reci, soferii nu mai sunt obisnuiti cu noi = accidente de tot rahatu la inceput de sezon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mergand pe band 1 iar taxiul pe banda 2.

La un moment dat taxiul face dreapta peste mine fara sa se asigure,

Eu franez iar acesta continua sa se bage si il lovesc in bara spate, daca nu franam il loveam in roata din dreapta spate...

Sun la 112 vine ambulanta vine politie, ne iau datele politisti si pleaca spunandu-ne sa mergem la Asigurare sa ne intelegem amiabil.

 

Ori povestesti incomplet ori nu in ordinea in care s-au succedat evenimentele...

 

In momentul in care tu, victima, sau oricare alta persoana care e acolo, la locul accidentului, suni la 112 si spui ca a avut loc un accident esti intrebat daca sunt victime si daca e nevoie sa trimita si ambulanta. Tu ai spus ca persoana care a sunat la 112 ai fost chiar tu. Ce ai raspuns cand te-au intrebat de ambulanta? ca e nevoie?

 

Apoi spui ca a venit si ambulanta si politia. Care a fost ordinea? De regula te ia ambulanta iar pana sa plece cu tine la spital, politia iti ia cateva date (nume si cnp) si apoi vin dupa tine la spital.

Nu inteleg cum politia v-a trimis la amiabila cu ambulanta acolo!

 

Iar legat de lovitura in spate, legea prevede ca atunci cand un vehicul a avut timpul necesar sa se replieze in fata ta complet (ca tu sa il lovesti in spate si nu in spate-lateral) inseamna ca distanta dintre voi a fost suficienta si ca cel care a lovit ar fi trebuit sa aiba timp sa franeze eficient cat sa nu-l tamponeze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne
Nu va mai bazati pe ideea : " nu are serviciu, bunuri pe numele lui..etc". Asa i-ai facut un bine tiganului, te-a descurajat, n-ai mers mai departe, el nu s-a ales cu dosar penal si nici condamnare, va continua si maine sa procedeze la fel. N-ai de unde stii, ca tiganul nu era recidivist, iar condamnarea cea noua, avea sanse sa vina cu executare. D'aia exista institutia executarii silite ( urmareste bunurile susceptibile de a fi valorificate, bunuri prezente sau viitoare). Teoretic, tiganu' nu munceste azi, da' maine se angajeaza, at. o sa i se puna proprire pe salariu sau alte masuri. Asta-i Romania.. Uite..iarna asta in RATB, sa mor eu, o groaza de tigani. Pe niciunul nu l-am vazut compostand bilet. Ca plm..ei sunt tigani, ca n-au bani..se ratzoiesc..si gata. Prin ianuarie, o studenta, era aia k-kt pe ea toata, n-avea bilet, mai aveau controlorii s-o puna sa su9a si plua : "de ce n-ai bilet.? " si-o mustrau : "amenda d-ra ! platiti acum ? " Culmea ca, ca inainte de studenta, era un tigan, au trecut pe langa el, nici nu l-au bagat in seama. Asta-i discriminare frate. De ce romanul plateste si tiganul nu ?

 

In plus, institutiile sunt de tot cacao-tul.. exista o ordonanta : OG nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, care-l obliga pe contravenient la plata amenzii fie la munca in folosul comunitatii. De ce nu se aplica ? Avem nevoie de curatenie pe strazi,parcuri..etc..

 

Atunci cand avocatul cere un onorariu de 3000roni cu zambetul pe buze,asta dupa ce i-ai explicat cum stau treburile(sanse mici de a obtine bani).si pagube de 700e la lingurita

Neavand bani de aruncat pe fereastra,am preferat sa imi cumpar plastice de banii aia si sa las justitia divina sa isi faca treaba,daca avocati sunt prea lesinati.Nepermitandu-mi sa toc 3000roni pentru o cauza ,,nobila''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar legat de lovitura in spate, legea prevede ca atunci cand un vehicul a avut timpul necesar sa se replieze in fata ta complet (ca tu sa il lovesti in spate si nu in spate-lateral) inseamna ca distanta dintre voi a fost suficienta si ca cel care a lovit ar fi trebuit sa aiba timp sa franeze eficient cat sa nu-l tamponeze.

Ce articol prevede chestia asta? Eu unul nu am gasit asa ceva in Codul Rutier, esti sigura ca exista?

 

Cand un vehicul schimba banda trebuie sa se asigure ca o poate face in conditii de siguranta, nu ca cineva poate sa franeze ca sa evite o coliziune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce articol prevede chestia asta? Eu unul nu am gasit asa ceva in Codul Rutier, esti sigura ca exista?

 

Cand un vehicul schimba banda trebuie sa se asigure ca o poate face in conditii de siguranta, nu ca cineva poate sa franeze ca sa evite o coliziune.

Cand schimbi banda se foloseste semnalul cu 50 m inainte, timp in care te si asiguri daca e posibil sa o schimbi. Se intampla zilnic sa intre peste tine cu forta pe banda. Semnalul e de mare importanta deoarece vezi intentia celor din jur... si poti actiona in consecinta...accelerezi sau franezi si ii dai posibilitatea sa schimbe banda fara consecinte sau treci mai departe linistit pe bamnda ta. Nu exista un asemenea articol in Cod ! Recomand schimbarea benzii lin, in lung, nu brusc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

S-a terminat cu povestea cine loveste in spate plateste.

Ti-a taiat calea si tu ai incercat sa il eviti dar s-a produs accidentul, normal ca l-ai lovit in spate.

Iti trebuie martori ca sa scapi. Nu il lasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da exista in original la mine !

semnat de buna voie cu observatia ca nu s-a asigurat la schimbarea benzii de mers !

cu el poti face plangere impotriva lui pentru fals si poti face si pt politistii care au plecat la sectie cu el pentru favorizarea infractorului. daca ei aveau declaratiile voastre nu inteleg de ce au plecat cu actele tale fara sa te anunta ca pleaca la sectie si actele le retin ei. dute si danseazai oleaca desi te costa si e nevoie de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum spui ca a procedat politia , cred ca trebuie dramatizata putin situatia ca totul sa fie tratat cu seriozitate, adica ca trebuie sa te prefaci ca te doare ceva etc

Editat de gabi88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorry. ai lovit în spate, plăteÂşti... nu ai ce face. aÂşa e legea. în rest sănătate multă!

 

nu e adevarat , nu tot timpul , la primul meu accident , tot asa schimbare de multe benzi pana sa bagat peste mine , l-am lovit in spate si l-au scos pe el vinovat pt neacordare de prioritate. ideea e ca l-am lovit in spate si nu am iesit eu vinovat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau. La ce sectie ati fost?

salut lucasone,

 

nu am fost la sectie decat la accidente usoare...

Nu pot lasa situatia asa, am piciorul in gips prietena e plina de vanatai, cred ca s-a lovit si la cap,

Noroc ca am avut echipament amandoi ca iesea mult mai urat...

eu am furca la moto indoita...

suntem vatamati si eu si pasagera moto si pentru ce?

pentru neatentia unui sofer...care a uitat ca mai sunt si alti participanti in trafic, care s-a crezut absolut singur pe sosea...

Nesimtitul! prietenei ii era mila de el ca o sa ramana fara permis...iar cand a venit politia era cel mai viteaz si nevinovat spunand ca noi suntem de vina,

ca el saracu e sofer de multi ani...si etc

Parsiv rau de tot nenea taximetristul...

Dar nu o sa ma las usor...gresesti platesti...si nesimtirea lui m-a determinat sa nu-l las sa scape usor!

Cine stie in cate accidente a mai fost implicat, sau va mai fi...maine poimaine aud ca a mai trantit vreun motorist ca nu a uitat absolut deloc daca mai exista trafic pe langa el.

Ii multumesc lui Dumnezeu ca a iesit doar asa si nu mai nasol. PURTATI ECHIPEMENTUL !

Cand am vazut motocicleta cazuta peste picioarele prietenei imi venea sa-l strang de gat...

I-am promis ca nu o sa o trantesc vreodata, nici din vina mea nici din vina altora...iar imediat dupa ce am cazut mi-a spus incercand sa zambeasca in gluma "Ca nu m-am tinut de cuvant...!"

E nasol rau sa fii implicat in vreun accident si sa stii ca mai ai pe cineva in spatele tau, care e posibil sa se raneasca, nu conteaza ca a fost vina altuia si de aceea s-a produs accidentul, conteaza ca tu raspunzi de persoana aceea care este in spatele tau si daca ea s-a urcat in spatele tau avand incredere in tine, inseamna ca trebuie sa ai grija de ea pentru simplu fapt ca isi asuma un risc si iti incredinteaza tie siguranta ei !

Nu mai vorbesc de pasagerii neechipati pentru ca asta inseamna ca acel motociclist care ia un pasager in spatele lui neechipat e posibil sa nu ii pese atat de mult de siguranta lui!

In astfel de momente am vazut si eu cat de "bine vazuti" sunt motociclistii de cei din jur, de ceilalti soferi sau chiar de pietoni...Nu spun ca sunt soferii foarte atenti si corecti, ca din contra sunt multi prea multi in traficul asta infernal care risca sa faca un accident cel putin odata pe zi, dar suntem si noi, o parte din noi motociclistii, care ne stricam imaginea si reputatia si contribuim la faptul ca suntem asa de" bine vazuti" de cei care poate nu sunt iubitori de mersul pe 2 roti !

Daca soferii nu au de gand sa-si schimbe atitudinea sau poate sunt multi care nu vor sa faca asta, SA INCERCAM MACAR NOI MOTOCICLISTII !

 

Va multumesc mult pentru sustinere si sper sa nu fi suparat pe nimeni cu afirmatiile mele, am vrut doar sa va aduc la cunostinta cum suntem vazuti "din exterior"

 

p.s. Lucasone sa stii ca mi-a placut mult ieseala care am avut-o in trecut pe transalpina, inainte de a fi asfaltata, e poza acolo, care ruleaza pe desktop la munca, cu grupul de atunci de motociclisti, pe cea mai inalta portiune a transalpinei.

 

Aveti grija de voi, pentru ca daca noi nu avem grija de noi atunci cine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane, incerc sa-ti arat partea plina a paharului. Inainte sa iesiti calare pe motocicleta stiati ca altora li s-a intimplat acelasi lucru, binentzeles voua nu vi se intimpla. Din pacate acum ai vazut cum e. Shoferi care te darima neintentionat sint pretudindeni. Sper ca-ti dai seama ca daca erai singur aveai o sansa IN PLUS s-o redresezi. Mie de asta mi-a fost frica cind mergeam pe moto cu prietena: daca intram in spital amindoi? Cine ne ingrijeste? Stii ca femeia cu cicatrici devine neatractiva. Puteati sa muriti, sa ramineti paralizati. Nu te ma agita cu shoferul vinovat, sistemul nu te apara, e doar agitatie si atit. Martori care sa vina la politie si sa semneze o declaratie favorabila tie nu gasesti, stii ca sintem o tzara plina de oameni lasi. Sincer, i-mi doresc din suflet sa ma insel, sa gasesti macar un martor care sa semneze o declaratie favorabila, sa fii exceptia care incalca regula.

Inca o data: Bine ca traiesti!

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O INTREBARE?!!!

 

AM VOIE CA ATUNCI CAND MA DUC SA DAU DECLARATIA LA POLITIE CUM S-A INTAMPLAT ACCIDENTUL,

SA INTRU IN SALA CU NOTITE SAU CU O DECLARATIE SRISA DE AVOCAT PE CARE O POT RESCRIE EU SI O POT SEMNA?

 

Avocatul mi-a dat niste articole si anumite date pe care le pot uita sa le precizez la politie sau sa nu gresesc numele strazilor si etc...!

Daca am voie sa intru in sala cu ceva notite sau cum se procedeaza atunci cand se scrie declaratia.

Imi este sa nu uit sa scriu ceva si sa-mi amintesc dupa ce am predat declaratia...

 

Multumesc pentru sfaturi celor care imi pot spune cum se procedeaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te sfatuiesc sa faci tot posibilul sa se faca dreptate.

Taximetristul o sa se zbata si el pt. ca daca ramane fara permis automat nu mai are nici venituri. Painea lui este in joc si o sa faca tot ce-i sta in putinta sa scape el basma curata.

Iti doresc mult noroc si recuperare rapida.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-ai numarul, gaseste-l si rupe-l in bataie. ;)

 

Taximetristii sunt printre cei mai jegosi soferi. Iti intorc in fata, iti taie calea, se baga peste tine. Cel mai bun lucru, e sa-l prinzi si sa-i dai o bataie sa nu o uite, eu asa as face :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-ai numarul, gaseste-l si rupe-l in bataie. ;)

 

Taximetristii sunt printre cei mai jegosi soferi. Iti intorc in fata, iti taie calea, se baga peste tine. Cel mai bun lucru, e sa-l prinzi si sa-i dai o bataie sa nu o uite, eu asa as face :D

 

Nu este rea ideea ta... dar momentan am piciorul in gips.

Momentan vreau sa-mi recuperez dauna, dupa il fac pe nemernic sa plateasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O INTREBARE?!!!

 

AM VOIE CA ATUNCI CAND MA DUC SA DAU DECLARATIA LA POLITIE CUM S-A INTAMPLAT ACCIDENTUL,

SA INTRU IN SALA CU NOTITE SAU CU O DECLARATIE SRISA DE AVOCAT PE CARE O POT RESCRIE EU SI O POT SEMNA?

 

Avocatul mi-a dat niste articole si anumite date pe care le pot uita sa le precizez la politie sau sa nu gresesc numele strazilor si etc...!

Daca am voie sa intru in sala cu ceva notite sau cum se procedeaza atunci cand se scrie declaratia.

Imi este sa nu uit sa scriu ceva si sa-mi amintesc dupa ce am predat declaratia...

 

Multumesc pentru sfaturi celor care imi pot spune cum se procedeaza

 

Sfatul meu este sa faci astfel cu acea declaratie scrisa de avocat:

1)Originalul il xeroxezi in 3 exemplare, si le semnezi pe toate tu in original la fel si data de pe ele o scrii cu mana ta pe fiecare.

2)Un exemplar il trimiti cu posta cu confirmare de primire la Politia unde este cazul in cercetare...

3)Al doilea exemplar il duci tu, daca zici ca te duci si ceri pe al treilea care ramane la tine, nr. de inregistrare de la Politie(sa nu te lasi fara nr. de inregistrare sa insisti pina primesti si vezi ca s-a inregistrat intr-un registru de intrari de la Politie)....daca te pune sa dai declaratie, dai numai prima parte cea in care-ti dai datele si apoi mentionezi ca declaratia ta este cea anexata la prezenta pe care o dai si care a si fost trimisa cu posta anterior. Semnezi si nu mai scrii nimic, eventual daca te lasa sa copiezi din cea facuta de avocat cu care ai venit. Altfel poti sa spui ca nu te simti bine, ca te doare mina sau altceva si ca declaratia ta este cea pe care ai adus-o si gata! Te ridici si pleci! nu-ti poate face nimic si e bine sa te limitezi la ce ti-a scris avocatul, ca sa nu strici ceva....dupa asta, adica dupa ce depui ce ti-a elaborat dinainte avocatul (numai sa fie f. bine, ca si avocatii astia nu sint ei superinteligenti, ca o paranteza pot sa-ti spun ca atunci cind eram in liceu, desteptii au mers la poli, medi, sau arhi, iar aia slabi la ASE, Drept, Mecanica agricola..)....dupa care, cum spuneam iti pui coada pe spinare si pleci...

Intre timp cauti hibele cazului, gandasti si iti faci strategia....

Succes!

Mesaj completat

Absolut de acord ca taximetristii sint cei mai idioti si nepregatiti soferi in trafic, desi se presupune ca trebuie sa fie cei mai buni soferi si cu respectul cel mai mare fat de lege, pt ca pasagerul ii incredinteaza viata lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mane, incerc sa-ti arat partea plina a paharului. Inainte sa iesiti calare pe motocicleta stiati ca altora li s-a intimplat acelasi lucru, binentzeles voua nu vi se intimpla. Din pacate acum ai vazut cum e. Shoferi care te darima neintentionat sint pretudindeni. Sper ca-ti dai seama ca daca erai singur aveai o sansa IN PLUS s-o redresezi. Mie de asta mi-a fost frica cind mergeam pe moto cu prietena: daca intram in spital amindoi? Cine ne ingrijeste? Stii ca femeia cu cicatrici devine neatractiva. Puteati sa muriti, sa ramineti paralizati. Nu te ma agita cu shoferul vinovat, sistemul nu te apara, e doar agitatie si atit. Martori care sa vina la politie si sa semneze o declaratie favorabila tie nu gasesti, stii ca sintem o tzara plina de oameni lasi. Sincer, i-mi doresc din suflet sa ma insel, sa gasesti macar un martor care sa semneze o declaratie favorabila, sa fii exceptia care incalca regula.

Inca o data: Bine ca traiesti!

 

Esti tare pesimist.. In loc sa incurajezi omul si sa il sustii.. wtf?

 

Pentru baiatu' cu accidentu' : tine-te tare pentru ca am vazut vinovati care au intrat si dupa 1 an de zile la inchisoare, cand nimeni nu mai credea in justitie.. am vazut si cazuri in care victimele au castigat sume de bani de la vinovati, chit ca a durat si acolo 1-2-3 luni de zile si agitatia de rigoare. Deci, se poate!! Fruntea sus si fa exact ce-ti zice avocatul. Multa sanatate tie si prietenei tale ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar legat de lovitura in spate, legea prevede ca atunci cand un vehicul a avut timpul necesar sa se replieze in fata ta complet (ca tu sa il lovesti in spate si nu in spate-lateral) inseamna ca distanta dintre voi a fost suficienta si ca cel care a lovit ar fi trebuit sa aiba timp sa franeze eficient cat sa nu-l tamponeze.

diana,

 

nu exista asa ceva in lege!

 

O INTREBARE?!!!

 

AM VOIE CA ATUNCI CAND MA DUC SA DAU DECLARATIA LA POLITIE CUM S-A INTAMPLAT ACCIDENTUL,

SA INTRU IN SALA CU NOTITE SAU CU O DECLARATIE SRISA DE AVOCAT PE CARE O POT RESCRIE EU SI O POT SEMNA?

 

Avocatul mi-a dat niste articole si anumite date pe care le pot uita sa le precizez la politie sau sa nu gresesc numele strazilor si etc...!

Daca am voie sa intru in sala cu ceva notite sau cum se procedeaza atunci cand se scrie declaratia.

Imi este sa nu uit sa scriu ceva si sa-mi amintesc dupa ce am predat declaratia...

 

Multumesc pentru sfaturi celor care imi pot spune cum se procedeaza

 

mergi linistit, scrie orice vrei tu si cum vrei, ajutat de mii de materiale si 10 avocati.exista o "rubrica" la sfarsit care subliniaza ca e declaratia pe care ai dat-o, o sustii si o semnezi, nu conteaza cine o "scrie"! politia nu are decat rol de constatator, nu si de judecator.mergi si ia-ti un certificat medico-legal, o sa fie o parghie in evitarea ajungerii in fata unui judecator.deocamdata astia sutn pasii pe care cred eu ca trebuie sa ii urmezi si nu te lasa intimidat de absolut nimic!

 

stima,

nicusor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sustinere,

sa vedem cat dureaza cercetarea acuma...

mi-au retinut si mie permisu' , oricum nu pot conduce ca am gipsu'

Pentru ce ti s-a retint permisul?Nu are voie nene sa-l retina pana nu exista un proces verbal in care te scoate pe tine vinovat.In cazul de fata situatia este urmatoarea":

1.Politia ca sa se spele pe maini cauta repede un tap ispasitor.

2.Politia fara probe concrete,cat mai reale si martori stabili nu au dreptul sa gaseasca ei vinovatul,pentru ca .........daca ajungi in instanta si se dovedeste contrariul o pot incurca si ei.

3.Daca ai de gand sa ajungi in instanta,fa-o cat mai repede si nu te lasa purtat de instincte si pareri pro sau contra.

4.Daca primesti ingrijiri medicale de pana la 60 de zile dovedite cu certificat medico-legal,inculpatul va primi amenda penala sau maxim 2 ani cu suspendare.

5.Nu iti bate capul de unul singur sa recuperezi banii de la firma de asigurari ca nu ii vei primi in veci.PROCEDURA ESTE URMATOAREA SI TOT IN INSTANTA VEI AJUNGE:Da-l in judecata si daca castigi(procesul va dura undeva intre 1-2 ani)in termen de 15 zile dupa pronuntarea sentintei si incheierea de sedinta FIRMA DE ASIGURARI ESTE OBLIGATA PRIN LEGE SA TE DESPAGUBEASCA.Altfel o incurca rau(blocare de conturi ,etc),ceea ce ei nu doresc cu siguranta.

6.Nu te lua dupa tot felul de voci ca e somer ,face foamea pe centura,etc si nu are bani sa te despagubeasca.Firma de asigurari a lui te va despagubi ,daca el se va gasi vinovat si firma de asigurari se va spala cu el pe cap daca ii cere banii sau nu.Mai nou,dupa noua lege vinovatul va ajunge la un consens cu firma de asigurari pentru a stabili impreuna modalitatea de plata ,daca nu...............se va pune sechestru pe bunurile imobile si mobile pana achita intreaga suma a daunei plus costurile aferente stabilite PRIN HOTARARE JUDECATOREASCA.

SA RECAPITULAM:Nu te lua dupa declaratiile de la politie si a lui daca ai de gand sa ajungi in instanta.Depune repede o cerere de citare si acolo se va stabili vinovatia fiecaruia,Jocurile de culise sunt multiple.Succes.

ps.Daca ai nevoie de informatii suplimentare iti stau la dispozitie in limita timpului meu.

Mesaj completat

Exact.Politia este un organ de constatare fara drept JUDECATORESC.

Mesaj completat

Apropo"Ăxperrtiza la locul accidentului s-a facut?DACA NU S-A FACUT solicita sa se faca o expertiza de catre un inspector tehnic,daca consideri ca esti nedreptatit.In cazul accidentelor cu victime,politia are obligatia sa solicite expertiza la fata locului pentru a trimite dosarul in instanta pentru solutionare.DAR NUMAI IN CAZUL ACCIDENTELOR CU VICTIME SI NU A ACCIDENTELOR USOARE.TREBUIE sa ai in acest sens un certificat medico-legal cu nr de zile de ingrijiri medicale pe care esti obligat in cel mai scurt timp sa-l depui la dosar.(la politie ,daca ei iti trimit dosarul in instanta,sau la judecatorie cand depui tu dosarul in instanta).Nu uita sa iti faci copii dupa ACTELE OFICIALE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...