Sari la conținut

PROIECTOARE / LUMINI SUPLIMENTARE - Totul Despre


bandi
 Share

Postări Recomandate

Am inteles. La mine nu e ca la Cavaleru, sunt doua becuri H7, unul pe normala, altul pe lunga. O sa iau "impuls" ptr releu de la faza normala (care e aprinsa mereu) sau pozitie si o sa iau si de la faza lunga (cu dioda si intrerupator) ptr flashuri. O sa revin cu o poza, doua dupa ce termin lucrarea.

Stiu; la tine sunt aprinse ambele cand pui faza lunga. Sfat: ia intrarea in circuit de la +ul pozitiei. Nu lua de la far -- nu are rost sa strici izolatia la firul de putere de acolo.

 

Btw, pe releu (un cubuletz cu latura de vreo 2cm... presupun ca sunt cam toate la fel) merge pus banda izolanta, sau se incinge destul de tare? Desi il bag sub carena, ma gandesc sa-l feresc cat mai bine de apa.

E chiar recomandat sa dai putin izolir. Ai grija sa nu se atinga firele prinse de releu totusi. Stiu ca am reusit sa ard o siguranta asa in timp ce trageam in izolir un releu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 607
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Domnu' moderator, topic-ul asta nu statea mai bine la "Accesorii after-market pentru motociclete"? :rose:

Neah, ca in principiu numai noi ne punem asa ceva. La vitezane n-ai sa vezi, nakeduri probabil nu, poate doar cativa cruiser-iesti si majoritatea tourerilor sa fie interesati de proiectoare. Sta bine unde-i acum :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A cautat careva sa monteze un buton rezistent la apa ? Sau e deja moft? :cheers:

Vezi propunerea de pa pagina anterioara... presupun ca e la fel de waterproof ca restul contactelor de faza lunga de pe mobre. Si mai sunt vreo 2 sau 3 variante pe Louis.

 

Mesaj completat

Neah, ca in principiu numai noi ne punem asa ceva. La vitezane n-ai sa vezi, nakeduri probabil nu, poate doar cativa cruiser-iesti si majoritatea tourerilor sa fie interesati de proiectoare. Sta bine unde-i acum ;)

Cert e ca daca nu dadeam search nici prin cap nu mi-ar fi dat sa caut astfel de informatii la "Coltul enduristilor"... eu nu ma simt endurist de ex ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi propunerea de pa pagina anterioara... presupun ca e la fel de waterproof ca restul contactelor de faza lunga de pe mobre. Si mai sunt vreo 2 sau 3 variante pe Louis.

 

Mesaj completat

 

Cert e ca daca nu dadeam search nici prin cap nu mi-ar fi dat sa caut astfel de informatii la "Coltul enduristilor"... eu nu ma simt endurist de ex ;)

 

 

daca nu dai si tu un PM. stiai ca mi-am montat proiectoare puteai sa intrebi mai ai si nr meu de tel. lenesule :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

m-am gandit si eu sa imi montez proiectoare.am citit tot topicul si inca nu stiu ce proiectoare sa imi pun ;) .care le recomandati si de care sunteti multumit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea din targ, dar sa pui niste becuri serioase, altfel sunt doar niste DRL-uri (daytime running lamps). Daca ma hotarasc sa mai tin Ducati-ul, o sa-i pun si lui un set deoarece becul pe faza scurta e in lupa si, desi lumineaza extrem de bine, pe zi e foarte mic si cam invizibil (dupa reactiile soferilor). In plus, am 520W cu care sa ma joc ;)

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a iesit . Am folosit schema din atach pentru ca mi s a parut mai simpla de citit ;)

 

Diferenta este mai mult decat sesizabila .

 

 

dupa indelungi cautari,am optat si eu pt astea care le-ai montat si tu,desi sunt putin cam scumpe,dar cred ca isi fac treaba de minune.nu am incredere in chinezariile gen "type R".hella e tot hella!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam la poza cu Hella si la ce am eu... diferenta e la calitatea montajului doar :laugh:

 

Suruburile la mine sunt proaste, lupa risca sa ia mizerie pe la margini iar in spate etansarea nu e perfecta.

 

Deci: 85 ron proiectoarele + 20 ron tub de silicon + 10 ron releu + 8 lei suruburi + 10 ron fire/papuci/alte alea = 133 ron (cca 30e).

 

Pana la 80e imi pun si Xenon pe ele.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intr-adevar, sunt doua abordari diferite:

- cei care iau o chestie misto, cunoscuta

- cei care incearca cu putinul de bani cu care isi permit sa faca ceva asemanator cu chestia aia misto; uneori iese macar jumate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Vrau sa iau niste proiectoare sa pun pe mobra, pe langa far. Musai sa fie H4, o sa aiba xenoane in ele. Nu vreau de ceata, vreau doar sa vad mai bine cu ele.

 

La dimensiune/diametru, is cam limitat, ar trebui sa aiba max 15 cm diametru. Adancimea nu conteaza, am loc.

 

Cunoaste careva o sursa de asa ceva? Tot ce am gasit pe net is ori prea mari (cele cu H4) sau de ceata...

 

10x.

 

RTLightsSide.jpg

 

RTLightsAngle.jpg

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Problema este ca, cam orice proiector pus pe Rt 1100 nu da bine.

Nu da bine deoarece carenele sunt rotunde si fluide si orice ai pune ii strica fata.

Din pozele pe care le-ai pus tu, doar cele de la radiatorul de ulei arata bine, celelalte de la oglinzi sunt oribile.

Stiu ce spun, am studiat problema cind aveam RT.

Eu am gasit trei variante acceptabile:

1.Proiectoare amplasate deasupra oglinzilor, ca la modelele 850 Rt de la politie(ei au unul rosu si celalalta albastru acolo), dau cel mai bine pe motor, dar:

-Volumul de munca este mare datorita faptului ca acei suporti nu-i gasesti de-a gata si trebuiesc facuti manual, curbati, etc.

La Bavaria ii aveau, dar motoarele destinate oficialitatilor sunt diferita de cele civile, inclusiv la prinderile acestor apendici de sub carene.

Adica le cumparam degeaba, pentru ca sub carene nu aveam urechile originale.

-Intr-un final i-am facut dupa multa munca, dar a trebuit sa gauresc panoul de bord cam in dreptul boxelor, acolo unde au plasa metalica pe dedesubt.

Au iesit bine, dar acele gauri de trecere nu le-am putut masca bine si se vedeau cam urat.

-Eu am cumparat niste proiectoare de pe Louis:

 

http://www.louis.de/_40c13dc3700df5bc42ec6...tnr_gr=10033967

dar sunt destul de grele si mari, au fiecare cite doua becuri H3, aveam pe motor 5 kituri xenon!

-Fiind grele, erau momente cind tremurau la anumite regimuri de mers din cauza vibratiilor.

-Proiectoarele raspandeau o lumina senzationala, dar mult in lateral si orbeam absolut tot ce venea din sens opus, eu le orientasem sa bata cam la 6-7 metri in fata, dar tot degeaba.

Erau pretabile unei amplasari joase, la rasul solului, dar unde sa le pui?

Dealtfel poza cu ele luminand pe motorul meu este pusa mai sus de catre un coleg de forum.

2.In poza ta apar niste proiectoare subtiri, amplasate in dreptul radiatorului de ulei.

Prima versiune de proiectoare am avut-o exact la fel ca in poza aia, singura diferenta era ca erau amplasate exact sub radiator, de carene, care avea pe interior o intaritura metalica.

Se vedeau foarte bine estetic vorbind, se incadrau in forma motocicletei si a farului, dar;

-La orice groapa mai mare luata in viteza, sau la imbinarile care le lasa astia cind toarna asfalt atingeau in aripa!

Rezultatul a fost ca la o groapa din asta mi-au fisurat carene, in dreptul radiatorului de ulei!

-Fiind mici si avand spatiu limitat nu poti pune kituri xenon acolo.

Am renuntat la ele.

3.Mai era o varianta, cu doua mici proiectoare amplasate pe cele doua furci, jos la roata, dar sunt tiganie si nu dau niciun randament+ca sunt foarte expuse la lovire, sau daca scapi motorul.

4.Cel mai misto si mai simplu de pozitionat, cu randament maxim ar fi cele amplasate pe paracaderile metalice de la cele de politie, acolo unde au ei goarnele de la statii(sirenele).

Dar asta presupune costuri(deloc mici!) in plus si aceleasi chinuri datorate faptului ca motoarele oficiale difera(la interior ) de cele destinate pietei largi!

Ca nota importanta:orice solutie gasesti gandeste-o inainte in asa fel incat sa fie practica si sa aiba randament!

Orice solutie gasesti sa nu scapi din vedere ca ele trebuie sa aiba xenon pe ele, altfel muncesti cam degeaba.

Nu cauta sa adaptezi H4, daca gasesti cela ca in linkul de mai sus, poate.

Ai nevoie doar pt.faza scurta.

Iti doresc succes, daca mai ai nevoie de info iti stau la dispozitie.

luigi

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam fain :baldy: O gramada de sfaturi utile ;)

 

Unde sa le montez nu e problema, am gasit solutia si o s ao fac publica in curand :D

 

 

Se pare ca nu o sa gasesc H4 ca proiectoare, ramane H3 sau H1 cu xenon clar in ele.

 

Este vreo diferenta intre H1 si H3? In afara de arhitectura soclului? Avantaje, dezavantaje?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Forma soclului difera, in rest sunt la fel.

Despre proiectoare:

-Sfatul meu ar fi daca le poti proba inainte.

Asta presupune sa le iei de aici, ca de afara nu stii ce iei.

Sa fii atent ca fascicolul sa fie directionat si in profunzime, nu numai in lateral.

In sensul asta cel mai bine disperseaza cele Hella(asemanatoare cu cele de la 1200 GS adv), dar forma lor este ca un c.ur, sunt lungi si personal nu vad unde le-ai amplasa.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

am vazut topicul tau si stiam ca pe ebay exista asa ceva.

Vezi aici

Sau aici

 

si aici

 

Chestia ca astia le trimit deja echipate cu instalatiile complete de xenon. iesi ceva mai ieftin asa

sunt multe

Editat de ovidius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...