Sari la conținut

PROIECTOARE / LUMINI SUPLIMENTARE - Totul Despre


bandi
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 607
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cu scuterul mergi de obicei mai aproape de marginea drumului(mai ales cu unul mic) spre deosebire de motocicleta cu care mergi ori pe centrul benzii ori spre banda de demarcatie!De aceea soferii au senzatia ca circula din fata o masina cu farul stins!

@Motoreta-la tine proiectorul combinat cu farul chiar dau senzatia de auto cu far si proiector stanga stins!

@lil debul-scuze de offtopic.intra pe louis.de si vezi ca au cateva modele de proiectoare si faruri ,poti sa-ti faci o idee ce si cum s-ar potrivi la motoreta ta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cum sint fratilor farurile alea micute de pe streetfightere ? Ca alea de scuter ?

am un prieten care si-a modificat un gsxf 600 in streetfighter si si-a luat proiectoarele alea cu 24 de eur sau cat is de pe louis, si in afara de faptul ca il vedeau conservarii de pe contrasens alt rol nu aveau. deci clar nu le folosi daca ai de gand sa iesi noaptea cu mobra!

Mesaj completat

de ce am impresia ca te oftici ca:

1. eu am proiector si tu nu?

2. tie nu-ti da nimeni blitz-uri si nu te baga in seama?

ia-ti un scuter, intra cu el in cateva podisti,darama cateva garduri si apoi mai vb...de la egal la egal...

 

e pus jos, in partea dreapta a rotii, special sa lumineze pietonii si eventualele obstacole...

Start->Turn Off Computer-> Turn off.

 

Windows%20shut%20down%20(original).jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inteleg ca tu cauti ceva de genul asta.

 

probabil exista proiectoare pe post de faruri sau care macar pot acomoda becuri puternice (gen halogen macar).

cred ca cel mai bine ii intrebi pe cei care si-au montat asa ceva, si vezi cu ce impresie au ramas in urma schimbarii.

 

dealtfel s-ar putea ca pentru ei sa fi fost o necesitate (mai ieftin 2 proiectoare decat un far nou, original sau asemanator)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce daca imi pun 2 becuri la motoreta lumineaza mai galbui ? El din fabrica are far dublu cu 2 becuri, dar lumineaza prost daca tin amandoua becuri. Un bec lumineaza mai alb mai bine. Am modificat instalatia la becuri, un bec e pentru lunga si unul pentru scurta. El nu are fire pentru fiecare bec, din 3 fire se face 6 fire. E ciudat... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
De ce daca imi pun 2 becuri la motoreta lumineaza mai galbui ? El din fabrica are far dublu cu 2 becuri, dar lumineaza prost daca tin amandoua becuri. Un bec lumineaza mai alb mai bine. Am modificat instalatia la becuri, un bec e pentru lunga si unul pentru scurta. El nu are fire pentru fiecare bec, din 3 fire se face 6 fire. E ciudat... :D

am impresia ca instalatia electrica a fost conceputa sa foloseasca separat fazele,de aceea ai lumina slaba-galbuie cand mergi cu amandoua...nu ai spus ce motoreta ai,pune becuri mai mici..35w

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am impresia ca instalatia electrica a fost conceputa sa foloseasca separat fazele,de aceea ai lumina slaba-galbuie cand mergi cu amandoua...nu ai spus ce motoreta ai,pune becuri mai mici..35w

 

Acum am becuri de 35W halogen, inainte avea 18W halogen si tot la fel se manifesta. E o motoreta chinezeasca...

Deocamdata am lasat asa, un bec ptr lunga si unul ptr scurta. Dar ea a venit din fabrica cu 2 becuri sa mearga inpreuna, nu inteleg de ce daca nu da randament...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

am gasit ieri intr-un magazin o frontala cu 17 led-uri. alimentare 3 baterii AA, cum fac sa micsorez tensiunea de alimentare de la 12v la 4,5v.

 

pus si 2 poze ca sa va faceti o idee despre cum arata si una ca sa vedeti cum lumineaza

post-21191-1264931540_thumb.jpg

post-21191-1264931890_thumb.jpg

post-21191-1264931934_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am optat pentru kit-ul Hella Micro DE. Am si suporti pentru montat pe carshbar. Carcasa e metalica si par foarte robuste.

Inca nu le-am montat ca nu le-a venit randul :disappointed:

 

post-30-1264957047_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am optat pentru kit-ul Hella Micro DE. Am si suporti pentru montat pe carshbar. Carcasa e metalica si par foarte robuste.

Inca nu le-am montat ca nu le-a venit randul :disappointed:

 

post-30-1264957047_thumb.jpg

de unde l-ai luat? preturi ceva?

si de testat l-ai testat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai tu acolo nu is de ceata cumva?

 

 

Ba da. Lumina din faruri am suficienta (2 buc H4).

Mesaj completat

de unde l-ai luat? preturi ceva?

si de testat l-ai testat?

 

 

#1 Din Germania

 

#2 70 eur

 

#3 Asa cum am scris mai sus, inca nu le-am montat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

#1. ce bani

 

#2. ce magazin

 

#3. cat de concentrat e fascicolul luminos (nu prea se intelege din poza). eventual, se poate regla cat de concentrat e fascicolul ?

 

 

1. 13 lei e un chinezism ordinar si plastic. nici bacar bateriile nu intrau in locas pana nu am decupat din el :disappointed:

2. in piata Minis am gasit-o la un magazin care vinde chinezisme, era ultima, cred ca pe aleea castanilor la berceni gasesti altele.

3. nu l-am folosit decat pe hol. singura lumina care era in hol este cea din poza fara blit de la aparat. nu este concentrat si nu se poate regla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un alt exemplu de proiectoare, marca "LAMPA" (Italia).De mentionat ca sunt cu lupa si fasciculul de lumina este foarte bine concentrat.Sunt in totalitate metalice, cu suport de prindere solid,fata de cele pe care le-am avut inainte, niste chinezarii din targ, la care se crapa tabla de la vibratii.

 

http://www.accesorii-auto.ro/?page=shop/fl...hpt15si7qsidb2b

 

P.S. nu am nici o legatura cu firma respectiva,doar ca sunt foarte multumit de ele.

Editat de lucescuciprian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Un alt exemplu de proiectoare, marca "LAMPA" (Italia).De mentionat ca sunt cu lupa si fasciculul de lumina este foarte bine concentrat.Sunt in totalitate metalice, cu suport de prindere solid,fata de cele pe care le-am avut inainte, niste chinezarii din targ, la care se crapa tabla de la vibratii.

 

http://www.accesorii-auto.ro/?page=shop/fl...hpt15si7qsidb2b

 

P.S. nu am nici o legatura cu firma respectiva,doar ca sunt foarte multumit de ele.

 

 

identice am din targul vitan la 85 lei :rolleyes:

Mesaj completat

Ma fascineaza noua generatie de leduri - power led!

Am vazut chiar si de 110w.

As vrea sa fac un set doar ca nu pre ma pricep la electrica.

Sfaturi, pareri?

 

 

----------------------------------------

Vand spoturi Hella FF50

/index.php?showtopic=483489

 

 

nu merita leduri atat de puternice. ideea folosirii ledurilor este consumul infim pe care acestea il au. in alte conditii merita mai mult halogenele normale in caz de consum identic. sunt mai ieftin de schimbat.

 

vezi ca la service se dezbate problema asta intrun topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta varianta , cei drept cam scumpa.http://www.zexstar.com/product_info.php?info=p594_XR50-Spot-Hiperluminos-6-Watt--LED-CREE--MR16--12V--360lm--Alb--5-ani-garantie.html.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, n-am mentionat... este vorba de echivalentza... adica, acel led care are un consum redus de cativa W livreaza lumina ca si un halogen de 110w.

Acum, eu nu ma incumetam la unul atat de puternic... e si destul de scump, numa' ledul e 1.7 mil... dar ceva pe la 50w ar fi interesant.

 

 

Mesaj completat

Alta varianta , cei drept cam scumpa.http://www.zexstar.com/product_info.php?info=p594_XR50-Spot-Hiperluminos-6-Watt--LED-CREE--MR16--12V--360lm--Alb--5-ani-garantie.html.

 

Da, ar fi cool, doar ca , e foarte greu de ermetizat... toata partea din fata, ca o coroana, este defapt radiatorul de racire al ledului.

Eu incerc sa fac un proiector de genul asta dar imi trebuie o carcasa din aluminiu pe care s-o pot ermetiza... si nu gasesc un strugar sa-mi traga dintr-o bara de Alu.

Poate stiti pe cineva in Buc?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze, n-am mentionat... este vorba de echivalentza... adica, acel led care are un consum redus de cativa W livreaza lumina ca si un halogen de 110w.

Acum, eu nu ma incumetam la unul atat de puternic... e si destul de scump, numa' ledul e 1.7 mil... dar ceva pe la 50w ar fi interesant.

 

 

Mesaj completat

 

 

Da, ar fi cool, doar ca , e foarte greu de ermetizat... toata partea din fata, ca o coroana, este defapt radiatorul de racire al ledului.

Eu incerc sa fac un proiector de genul asta dar imi trebuie o carcasa din aluminiu pe care s-o pot ermetiza... si nu gasesc un strugar sa-mi traga dintr-o bara de Alu.

Poate stiti pe cineva in Buc?!

exact asta vroiam sa zic si eu acuma, ca ala de 110W e echivalentu in halogen.

 

dar o sa apara si leduri de 50 W in curand :rolleyes:

Mesaj completat

Alta varianta , cei drept cam scumpa.http://www.zexstar.com/product_info.php?info=p594_XR50-Spot-Hiperluminos-6-Watt--LED-CREE--MR16--12V--360lm--Alb--5-ani-garantie.html.

e cam mic unghiul ala, 60 de grade numai; si in plus, o sa vrei ca lumina sa stea pe drum, nu pe ciresele din curtea vecinului :( deci musai cu oglinda si lupa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o mare nelamurire.

 

vreau sa folosesc o solutie eleganta pentru a aprinde proiectoarele fara alt buton in plus.

 

se dau: 2 proiectoare h3 a 55w fiecare si 2 faruri de 35W

 

problema este urmatoarea:

 

Butonul de comanda pentru faruri are urmatoarele pozitii: Off - Pozitii - Pozitii+ faza scurta

 

vreau sa fac din el: off - Pozitii+ faza scurta - Poziiti+ faza scurta + proiectoare.

 

Problema mea este daca poate duce acesti consumatori acel intrerupator?

 

date sumplimentare: cablurile din buton au grosimea de 1 sau 1,5 mm

 

va fi necesar montajul unui releu pe cablul care vine de buton sau pe cel care intra in buton .... sau nu mai este necesar?

 

daca siguranta de la faruri este de 15A si din p=u*i - imi rezulta 12A ( ms pt calcul Uzunu) deci sub siguranta si implicit sub marja la care a fost proiectat circuitul

Mesaj completat

E corect???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...