Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

  • 5 months later...
  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

 

» Post actualizat in 21 Aug 2017 08:26

Am si o jucarie (nefolosita inca).... un cort pentru 6+ (maxim 12) din categoria "catedrala reintregirii neamului"..... 3 tije fibra + 2 elementa gonflabile --> 3 camere + hol

 

$_1.JPG 41BSNXywqoL.jpg

» Post actualizat in 21 Aug 2017 08:27

51h7Yfl-ubL.jpg

 

Stau pe ganduri:

 

Ma bate gandul sa imi pun cort pe Jimny si ma mai bate si gandul sa scot "catedrala reintregirii neamului" la vanzare.....

Editat de 1xu1xf1xu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si cum dormi pe 1,5 m pe 1m cat are jymny acoperis? rezista plafonul la greutate?

 

Plafonul si structura rezista, in schimb barele OEM sunt mizerabile (<25kg).

 

Exista solutii aftermarket/DIY atat pentru portbagaj/roof rack, cat si pentru cort.

 

Prin tari in care calatoritul prin salbaticie se face cu masina 4x4, gasesti sisteme care te costa mai mult decat masina:

 

 

 

20170330_171114nota2_Easy-Resize.com.jpg

 

jimny2.jpg

 

Sau:

 

 

jimny%20rooftent%203.jpg

 

jimny%20roof%20tent%201.jpg

 

Solutia cea mai simpla este ca pe roof rack sa instalezi un sistem pliabil care sa copieze forma cortului pe care vrei sa il montezi si suplimentezi in zonele critice cu pilon/stalp si instalezi ce cort doresti.

 

Evident ca logica te indruma spre un iglu de 1-2 perosane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corturile mici sunt doar pt dormit noaptea in ele, nu poti sa stai in picioare,sa faci focul,una alta, sunt doar sa nu dormi afara direct. Daca ar fi inalt la 2m, ar trebui sa fie si lat si nu e spatiu pe masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am găsit ieri la Dedeman cort de două persoane, cu tenda de 70 cm, 2 m lungime, 165 lățime, greutate 3,3 kg. La 197 lei nu am rezistat și l-am luat. Nevada sau ceva de genul asta. Inconvenient: e portocaliu.

Am găsit și izopren de 1,2 cm pe la 25 lei, 190 cm pe 55. Îl iau data viitoare.

https://www.dedeman.ro/piatra-neamt/cort-camping-2-persoane-bestway-navajo-68007-poliester-200-x-165-x-115-cm/p/7043997

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tenda e "copertina" sub care lași papucii. Așa i se spune pe la noi.

Portocaliu că sare în ochi. Dacă la echipament vreau hi-viz, pentru cort preferam ceva mai... verde.

Am avut unul mai slab. Pentru câteva ieșiri cu motorul e numa' bun.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia-i "tinda", nu "tenda". :)


» Post actualizat in 23 Feb 2018 10:43

L.E. Sa-l stapanesti sanatos! Culoarea nu are nimic, daca nu campezi in zone interzise.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tenda e "copertina" sub care lași papucii. Așa i se spune pe la noi.

Portocaliu că sare în ochi. Dacă la echipament vreau hi-viz, pentru cort preferam ceva mai... verde.

Am avut unul mai slab. Pentru câteva ieșiri cu motorul e numa' bun.

Tenda (tenta) - camera, foaia interioara a cortului.

Supratenda (supratenta) - foaia de deasupra, foaia exterioara a cortului

Absida - veranda, spatiul de depozitare dintre camera si supratenda de la intrarea in cort.

» Post actualizat in 23 Feb 2018 11:31

Aia-i "tinda", nu "tenda". :)

Cel mult, prin preluare de la holul caselor taranesti.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de urare!

Pentru banii ăia pare ok. Spațiu fix cât trebuie, tendă suficientă, greutate și volum sa intre la fix în locașul dedicat.

Acum îmi trebuie o husă rezistentă la uzură (gen prelată). Mă interesez la vreo firmă care face prelate pentru TIR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am găsit și izopren de 1,2 cm pe la 25 lei, 190 cm pe 55. Îl iau data viitoare.

 

Cauta mai bine o saltea care se umfla "singura" (ma rog, mai bagi doua guri de aer) de min. 5 cm grosime. Dai ceva mai multi bani dar nu se compara la confort cu izoprenul si o tii o viata. Iar ca volum cred ca nu sunt departe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Cauta mai bine o saltea care se umfla "singura" (ma rog, mai bagi doua guri de aer) de min. 5 cm grosime. Dai ceva mai multi bani dar nu se compara la confort cu izoprenul si o tii o viata. Iar ca volum cred ca nu sunt departe...

Merita fiecare leu salteaua autogonflabila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de urare!

Pentru banii ăia pare ok. Spațiu fix cât trebuie, tendă suficientă, greutate și volum sa intre la fix în locașul dedicat.

 

Ai citit ce am scris mai sus? Nu de alta, dar macar sa vorbim aceeasi limba.

Cat despre husa...io zic sa stai linistit. O husa din prelata o sa-i dubleze greutatea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, am citit. Dar la ce anume te referi?

 

Ca idee: am avut saltea, pe lângă Zagreb am taiat-o fâșii, apoi am bagat-o in tomberon. O saltea autogonflabila are cca 2 kg, pe ușor. Nu stiu, dar parcă nu aș mai experimenta.

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

O saltea autogonflabila are cca 2 kg, pe ușor.

O saltea autogonflabila buna are intre 0,5 si 1 kg.

Nu te zgarci la sac de dormit si saltea. Fac o imensa diferenta dintre o noapte de chin si un somn bun. Cortul conteaza mai putin, dar sacul si salteau tre' sa fie ce trebuie.

» Post actualizat in 23 Feb 2018 15:10

Hmm, am citit. Dar la ce anume te referi?

 

 

La ce-i aia tenda (sau tenta) si ce-i aia absida.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune tu absidă la mine in județ și se uita lumea ca la OZN-uri.

 

Da un link cu o saltea, dacă tot le susții atât. Noi am dormit inclusiv la 5 grade in Austria, pe izopren de 8 MM, cu o pilota deasupra și una dedesubt, nu a murit nimeni. Just saying. Dorm la cort de pe la 5 ani.

» Post actualizat in 23 Feb 2018 15:24

Cât poate cântări o husă de 50 cm lungime și vreo 12 diametru? 3 kile?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

https://www.montrek.ro/camping/saltele-1300885992/trimm-saltea-hiker?sort=p.price&order=ASC

https://www.montrek.ro/camping/saltele-1300885992/trimm-saltea-lighter?sort=p.price&order=ASC

https://www.attasport.eu/echipament-camping/saltea-autogonflabila/saltea-autogonflabila-mammut-ultralight-25-mm.html

(la asta ultima vezi dimensiunile impachetata, e cat o treime dintr-un sul de izopren)

 

Sau, daca esti fan izopren, macar sa fie unu de calitate.

https://www.montrek.ro/camping/saltele-1300885992/therm-a-rest-saltea-ridge-rest-solite?sort=p.price&order=ASC

 

Problema la izoprenele de calitate e ca sunt foarte mari ca volum.


» Post actualizat in 23 Feb 2018 15:34


Noi am dormit inclusiv la 5 grade in Austria, pe izopren de 8 MM, cu o pilota deasupra și una dedesubt, nu a murit nimeni.

Stiu, se poate dormi si pe jos in stana cu acoperisul gaurit si afara sa ploua si sa supravietuiesti.

Se poate si sa te cari cu toata casa dupa tine, pilota, perne, cerceafuri.

Eu vorbeam de camping cat mai mic, usor si in acelasi timp confortabil. Ca eu vreau a doua zi sa fiu si in stare si sa am si chef de facut lucruri, nu doar sa trec noaptea si pe urma sa o tai spre casa rupt in gura de oboseala.


» Post actualizat in 23 Feb 2018 15:39

Spune tu absidă la mine in județ și se uita lumea ca la OZN-uri.

Acuma...putina invatatura n-a stricat nimanui...

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[...] tenda de 70 cm, [...]. Inconvenient: e portocaliu.

 

 

 

Tenda e "copertina" sub care lași papucii.

 

 

 

Acum îmi trebuie o husă rezistentă la uzură (gen prelată).[...]pentru TIR.

 

 

O saltea autogonflabila are cca 2 kg, pe ușor.

 

 

Noi am dormit inclusiv la 5 grade in Austria, pe izopren de 8 MM, cu o pilota deasupra și una dedesubt,

Te superi ca magarul pe sac! Dupa ce scrii toate astea de mai sus te ofruschezi si-mi spui ca tu stai la cort de la 5 ani.

Eu ti-am dat niste sfaturi, si nu doar eu, referitor la saltele vs izopren. Si reactia ta e fix ca ale incepatorilor care intreaba ce mobra sa-si ia si cand le spui sa nu-si ia direct miar tipa ca stiu ei mai bine...

 

 

A, si vezi ca salteaua autogonflabila de care vorbeam si eu si vlad nu e aia cu care te duceai tu la mare acum 25 de ani si nici aia pe care o vand aia de la teleshoping pe post de paturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu totusi NU inteleg care e faza cu tenda. Te enerveaza maxim ca nu zic ca tine sau ce e? te doare undeva ca eu vreu sa bag cortul intr-o husa? Ca o sa fie montat undeva extrem de aproape de roata, se va murdari groaznic. Vezi in stanga, langa cutie. Era cortul mare, bagat in sac menajer. Si asa am trecut prin 7 tari. Dar nu te intereseaza asta.

 

Merci pentru comparatie, azi nu mi s-a spus magar. Apreciez. Caracter de doi lei.

 

Cat despre saltea, e destul sa piarda un pic de aer si sa ma trezesc cu fundul pe pamant. Nu stiu cat de rezistente or fi astea noi (permite-mi, te rog, sa fie un pic sceptic), dar eu raman la izoprene. Nu se sparg, sunt foarte ieftine, iar despre spatiul ocupat, oricum pe pun pe topcase. M-a mancar in c#r sa spun ca am luat cort, iar acum sar doctorii pe mine ca trebuia sa dau vreo 15 mil pe unul de firma. Si inca 6 mil pe doua saltele. Daca vreau confort, dorm la pensiune sau hotel. Nu te freaca pe tine grija ce si cum fac eu si nu-ti permit sa-mi vorbesti de sus, ca n-ai inventat tu nici cortul, nici statul in el. Efectiv nu se poate scrie nimic fara sa-si dea cu parerea cativa experti. Poftim cateva imagini, ca sa inteleaga expertii ca mai sunt si altii care stiu cu ce se mananca touringul si campingul.

Hai pa!


» Post actualizat in 23 Feb 2018 16:57

Eu nu am intrebat ce saltea e mai buna. Tu ai sarit sa iau izopren. Am facut un ocol de cateva zeci de km sa intru iar in Zgreb ca sa iau izoprene. Sa nu mai aud de saltele cat sunt cu motorul. Repet, nu am cerut niciun sfat, doar am spus ca am gasit un cort decent (pentru mine) la Dedeman. Atat. Eu nu dau 20 mil pe cort, saltele si saci de dormit. Cu banii aia ma plimb cateva mii de km, nu ca altii, tari in sfaturi, praf la practica.

post-92464-0-13118400-1519403342_thumb.jpg

post-92464-0-59439500-1519403925_thumb.jpg

post-92464-0-81710100-1519403995_thumb.jpg

post-92464-0-25588400-1519404397_thumb.jpg

Editat de Lucian_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...