Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

cum zicea cineva mai sus: bine ca a ajuns topicoul sus.

ce parere aveti de cortul acesta: http://www.alpinexpe.ro/camping-si-drumetii/corturi/cort-zajo-norsk-3-neo-40214.html

ce inseamna 8000 si 10000 mm? oki, coloana de apa la care rezista bla-bla. ce inseamna asta in ploaie? tine la o torentiala timp de 10 ore? tine la cativa stropi timp de o ora? merci! nu imi este foarte clara evaluarea asta. merci!

 

Acei mmWS reprezinta nivelul de permeabilitate al materialilui - teoretic de pe la 800 mmWS este impermeabil.

 

Pe scurt este coloana de apa (in milimetrii) aplicata pe 1 cm2.

 

Cu cat valoarea este mai mare cu atat mai ridicata performanta impotriva patrunderii apei - un cort de vara este in zona 2000mmWS, unul mai "rasarit" spre 3000mmWS, pe cand unul de 2-3 anotimpuri impune 5000+ mmWS (ploi insemnate si de durata). Adesea acestea au si un design orientat spre rezistenta mai buna la vant (pot fi destul de scunde).

 

Ce trece de 5000 este intr-o zona de top performance, dar adesea cu rabat la greutate.

 

In pricipiu, materialele performante (membrane si tije) cantaresc cel mai mult in pretul de achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 527
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu am Robens Light Dreamer 3

 

 

 

Ii dau 9/10 cu depunctare doar din motive de gabarit vs.transport pe moto - are 4,5 kg si 60cm x diam 30cm

 

In rest este foarte bine lucrat - materiale si executie.

Aha, bun asa. Merci pentru parere. In cazul asta Starlight ramane in carti.

» Post actualizat in 21 Aug 2017 08:19

Eu nu mi-asi lua cort gen zephyros sau alt model care nu e ''freestanding '', de f multe ori nu ai terenul potrivit pentru a fixa bine toate ancorele. Pe nisip, zapada, teren stancos s-ar putea sa nu-l poti monta...chiar si unde pare optim terenul de multe ori sunt multe pietre in pamant.

Cand o sa ma incurce terenul la pus orice nastie de cort de pe lumea asta ma las de munte si ma apuc de tricotat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mi-asi lua cort gen zephyros sau alt model care nu e ''freestanding '', de f multe ori nu ai terenul potrivit pentru a fixa bine toate ancorele. Pe nisip, zapada, teren stancos s-ar putea sa nu-l poti monta...chiar si unde pare optim terenul de multe ori sunt multe pietre in pamant.

 

doar ca risti sa te ia pe sus vantul cu tot cu cort.....

 

uite aici un cort interesant pe care as fi curios sa il vad live:

 

heimplanet.jpg

 

Heimplanet Cave (inflatable)....

 

Destul de interesante corturile cu elemente portante gonflabile, doar ca nu sunt transportabile cu moto.

» Post actualizat in 21 Aug 2017 08:23

 

Aha, bun asa. Merci pentru parere. In cazul asta Starlight ramane in carti.

» Post actualizat in 21 Aug 2017 08:19

 

daca te ajuta si ai drum pe la BV, da un semn si ii facem un montaj sa arunci o privire la calitatea lui.

» Post actualizat in 21 Aug 2017 08:26

Am si o jucarie (nefolosita inca).... un cort pentru 6+ (maxim 12) din categoria "catedrala reintregirii neamului"..... 3 tije fibra + 2 elementa gonflabile --> 3 camere + hol

 

NEUMAYER-INFLATABLE-familygroup-tent-XXL $_1.JPG NEUMAYER-INFLATABLE-familygroup-tent-XXL 41BSNXywqoL.jpg

» Post actualizat in 21 Aug 2017 08:27

51h7Yfl-ubL.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zicea cineva mai sus: bine ca a ajuns topicoul sus.

ce parere aveti de cortul acesta: http://www.alpinexpe.ro/camping-si-drumetii/corturi/cort-zajo-norsk-3-neo-40214.html

ce inseamna 8000 si 10000 mm? oki, coloana de apa la care rezista bla-bla. ce inseamna asta in ploaie? tine la o torentiala timp de 10 ore? tine la cativa stropi timp de o ora? merci! nu imi este foarte clara evaluarea asta. merci!

Exact pe asta il am eu.

E foarte misto cortul pentru uz casnic. Se monteaza foarte usor, se intinde bine, e foarte misto

Al meu are fix 3200 g. Nu stiu de ce, dar atat are cantarit pe doua cantare. Ceea ce e bine pentru 3 persoane.

» Post actualizat in 21 Aug 2017 09:57

 

 

 

daca te ajuta si ai drum pe la BV, da un semn si ii facem un montaj sa arunci o privire la calitatea lui.

Merci frumos, dar nu cred ca ajung prin zona inainte de tura in care am musai nevoie de cortuletul mic.

Oricum, as putea sa-l comand on-line si sa-l returnez daca nu ma satisface. Merita un 20 de lei transportul ca sa-l vad live.

» Post actualizat in 21 Aug 2017 20:30

Intre timp mi-am amintit de ce renuntasem la Robens Starlight: are 2 kile, frate! E cel mai greu cort de 1 persoana pe care l-am gasit. Toata lumea se bate intre 0.8 si 1.6 kile si ei vin cu 2.0?!

» Post actualizat in 22 Aug 2017 20:04

Bun. Am ajuns la o intersectie in T. Adica am de ales intre doua corturi:

 

Pinguin Echo 1 - 700 de lei (pe un site de afara, la noi e 920 peste tot)

https://www.mormota.ro/pinguin-cort-echo-1.html

post-50140-0-76288800-1503431963_thumb.jpg

 

Trimm Solo - 350 de lei

https://www.craimont.ro/cort-trimm-solo

post-50140-0-08937000-1503432036_thumb.jpg

 

Trecand peste diferenta de pret, Trimm-ul e dubios rau. L-am vazut desfacut ieri in magazin. E ciudat si n-are decat trei ancore. Intrarea e prin fata, cam ca dreaqu, iar absida - oha, tre' sa bagi tot echipamentu' in cort langa tine. Loc e, ca e destul de lat interiorul, dar ce fac cu bocancii plini de noroi?

Pinguinul nu-l pot vedea, nu-l are nimeni pe stoc in Bucuresti. Dar macar are o absida, usa e pe lateral, pare ca ancorarea e destul de sanatoasa.

 

Intrebare, asadar: a avut cineva de-a face cu vreun cort Pinguin? Pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speedy K

Ai zice Pinguin cort Pinguin Arris Extrem cort. La mine intra pe Google.

Numai bine

Sa inteleg ca ai tu Arris?

» Post actualizat in 23 Aug 2017 18:43

Si eu tot Pinguin as recomanda.

Trimmul e mai la indemana, Himalaya sunt importatori si o sa reimprospateze stocul peste vreo 2-3 saptamani. Deci o sa-l gasesc, daca e nevoie.

Asa ca am comandat Pinguin. On-line, din Cehia, ca sa-l pot returna fara probleme daca nu ma satisface.

Cand vine si-l probez revin cu o parere.

 

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca proba trebuie facuta pe vant si ploaie,atunci iti dai seama ce si cum.

Materialele sunt "destepte", cusaturi favute bine si etansate...

 

Buleala poata sa iasa doar la design.

 

Intradevar, proba suprema este o furtuna d'aia nesimtita...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca proba trebuie facuta pe vant si ploaie,atunci iti dai seama ce si cum.

Am unde sa pun furtunu pe el sub forma de dus si pot sa-l las si o zi intreaga.

Oricum, nu de impermeabilitate mi-e mie, pana si rahaturile alea de 150 de lei din Decathlon tin la ploaie.

Problemele pot aparea la rezistenta la vant a cusaturilor, la amplasarea inoportuna a ancorelor, la sistemele de fixare de sol. Si astea nu pot sa le evaluez decat ochiometric, nu se accepta la retur un cort cu urme de folosire. Exceptie fac, bineinteles, cazurile in care chiar cedeaza nasol chestii, dar asta e treaba de garantie, nu de retur pe legea comertului la distanta.

» Post actualizat in 23 Aug 2017 19:50

 

 

Buleala poata sa iasa doar la design.

 

 

Mai exact la ergonomie. De asta mi-e mie. De-aia n-am luat Trimm-ul dupa ce l-am vazut. E total peste mana intrarea, chestia cu supratenda care se ruleaza pe tenda, lipsa absidei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.ticketothemoon.com/configurator/76#/?color1=13&color2=2&size=32

 

Nu prea ma pricep la hamace, nu stiu ce-nseamna usor. Eu am varianta Double (2 persoane maxim 180 kg) si are 600 g. L-am testat cu vreo 130 de kile, cred si a fost OK.


» Post actualizat in 23 Aug 2017 20:47

Au pe la magazinele de munte de pe la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit Pinguinul.

In primul rand surpriza placuta a fost greutatea: 1552 de grame! Pe siteul oficial zice 1800 iar pe unele magazine on-line 1650. S-ar putea ca reducerea de greutate sa vina din cauza ca e varianta 2017 si producatorii au omis sa actualizeze informatia pe site. Oricum, mai bine de atata nu se poate la un cort in doua foi cu bete si cuie. Cel putin eu n-am gasit.

Lucratura pare buna, toate colturile si punctele de tensiune sunt intarite, absida e suficient de mare iar aerisirile alea operabile din interior sunt o gaselnita interesanta.

 

Mai multe detalii dupa testul de la Caltun de peste zece zile.

post-50140-0-79816400-1504035198_thumb.jpgpost-50140-0-92007300-1504035208_thumb.jpgpost-50140-0-62771300-1504035220_thumb.jpgpost-50140-0-57242900-1504035237_thumb.jpgpost-50140-0-86584600-1504035248_thumb.jpgpost-50140-0-67965800-1504035253_thumb.jpg

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit Pinguinul.

In primul rand surpriza placuta a fost greutatea: 1552 de grame! Pe siteul oficial zice 1800 iar pe unele magazine on-line 1650. S-ar putea ca reducerea de greutate sa vina din cauza ca e varianta 2017 si producatorii au omis sa actualizeze informatia pe site. Oricum, mai bine de atata nu se poate la un cort in doua foi cu bete si cuie. Cel putin eu n-am gasit.

Lucratura pare buna, toate colturile si punctele de tensiune sunt intarite, absida e suficient de mare iar aerisirile alea operabile din interior sunt o gaselnita interesanta.

 

Mai multe detalii dupa testul de la Caltun de peste zece zile.

attachicon.gif20170829_190533.jpgattachicon.gif20170829_190644.jpgattachicon.gif20170829_191255.jpgattachicon.gif20170829_190756.jpgattachicon.gif20170829_191314.jpgattachicon.gif20170829_204415.jpg

 

faina jucaria...

 

ai dormit in parc? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa-folosesti sănătos. Numai bine

Merci!

» Post actualizat in 30 Aug 2017 06:16

faina jucaria...

 

ai dormit in parc? :)

Ha, nu, am baut doar doua beri langa cort. Daca puteam sa trag si un foculet cred ca ramaneam peste noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata misto, sa-l folosesti sanatos.Am si eu o intrebare, unde naibi gasesc un fermoar dublu?Mai exact cheita aceea cu tot cu acel "melc" de strange fermoarul, care s-a spart.Caut de aproape 2 ani prin tot Ploiestiul si nimic, am fost la croitorii, ateliere care repara DOAR fermoare si nimic.Cortul este un Husky Burton de 2+1 persoane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...