Sari la conținut

CORTURI - Pareri/Informatii/Ponturi/Magazine?


RaveGSXR
 Share

Postări Recomandate

. Vroiam o recomandare de la cineva care a testat ceva de genul asta si a fost multumit...

Himlite Trimm are Bejan dar luat cu 1000 lei nou in 2013. Ultra usor, bete dural, cusaturi vulcanizate, dar foarte inghesuit ; am iesit de cateva ori cu el( Raul Sadului, Macin) si pe torentiale cu vant s-a comportat exemplar. este in schimb foarte, foarte inghesuit

Vango are Pufta,modelul de mai jos. ca si Trimm, bete dural,ultra usor, cusaturi vulcanizate.Anul trecut pe tabla Butii, vant si grindina a fost in regula.Vad in schimb ca si asta s-a scumpit nesimtit de mult. de asemenea foarte inghesuit( nu poti sta in fund sa faci un ceai, etc)

https://maiaoutdoor.ro/outdoor/corturi/corturi-1-2-persoane/cort-vango-helium-200

Editat de kappy666
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 521
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Modelul din link(vango helium) nu e foarte practic. Pare sa aiba doar un singur bat mare ceea ce-l face dependent de ancorare. Am vazut la altii modele de genu asta si cum se chinuiau sa le instaleze in zone unde nu poti ancora cu usurinta ( zapada, nisip, creste etc).

Designul de la Himlite e mult mai practic, il poti folosi si fara ancore la nevoie si se monteaza foarte usor si rapid. Mi se pare ca acelasi design se regaseste si la alti producatori, poate il face cineva mai ieftin , acum pretul e nesimtit de mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci, jupane, dar 3 kile...

 

Acu și tu vrei și cu pla-n cuur și cu sufletu-n rai! E mai greu să găsim și sub două kile, și sub 1000 de lei, și rezistent, și ușor de montat, și... Io am ajuns la concluzia că pot face rabat la una dintre categorisirile de mai sus, anume greutatea. Asta, ca să fie cît mai redusă, aduce după sine materiale muuult mai scumpe, deci... Dacă scade greutatea fără costuri, implicit scade calitatea... Vezi tu, ce vrei tu e ca la reparațiile motocicletelor: ieftine, bune și rapide. Cele ieftine și rapide nu-s bune, cele ieftine și bune nu-s rapide și cele bune și rapide nu-s ieftine. Tu alegi de care vrei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ma, stiu. Tocmai de-aia am cerut un sfat, ma gandeam ca poate mi-a scapat mie vreun model. Dar se pare ca nu.

Oricum, probabil ca pana la urma o sa fac un pic de rabat la calitate, pentru ca nici nu prea am de gand sa ma duc cu cortu-n spate o zi, doua cand se anunta cine stie ce vijelii. Desi in creasta vin de multe ori neanuntate te cam prinzi cu ceva vreme inainte si poti sa te retragi omeneste undeva unde sa poti pune cortul in siguranta chiar daca nu e cel mai calitativ cort. Cum ar fi o zona de pe langa un refugiu in care sa te poti baga daca cortul nu mai face fata.

Asa ca o sa iau probabil unul din alea de duzina sub 2 kile si sub 1000 de lei si o sa tin cont ca nu trebuie sa ma bazez pe el in situatii de vreme extrema.


» Post actualizat in 23 Apr 2017 10:40


Modelul din link(vango helium) nu e foarte practic. Pare sa aiba doar un singur bat mare ceea ce-l face dependent de ancorare. Am vazut la altii modele de genu asta si cum se chinuiau sa le instaleze in zone unde nu poti ancora cu usurinta ( zapada, nisip, creste etc).

Designul de la Himlite e mult mai practic, il poti folosi si fara ancore la nevoie si se monteaza foarte usor si rapid. Mi se pare ca acelasi design se regaseste si la alti producatori, poate il face cineva mai ieftin , acum pretul e nesimtit de mare...

Corecte observatiile. Merci.


» Post actualizat in 23 Apr 2017 10:40


Himlite Trimm are Bejan dar luat cu 1000 lei nou in 2013. Ultra usor, bete dural, cusaturi vulcanizate, dar foarte inghesuit ; am iesit de cateva ori cu el( Raul Sadului, Macin) si pe torentiale cu vant s-a comportat exemplar. este in schimb foarte, foarte inghesuit
Vango are Pufta,modelul de mai jos. ca si Trimm, bete dural,ultra usor, cusaturi vulcanizate.Anul trecut pe tabla Butii, vant si grindina a fost in regula.Vad in schimb ca si asta s-a scumpit nesimtit de mult. de asemenea foarte inghesuit( nu poti sta in fund sa faci un ceai, etc)
https://maiaoutdoor.ro/outdoor/corturi/corturi-1-2-persoane/cort-vango-helium-200

Bun, merci inca o data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai e varianta hamacului. Sunt unele foarte bune la bugetul ala. Acum, avantaje si dezavantaje...

Pe bune, decat sa dorm in hamac mai bine imi iau un sac de dormit de bivuac (supra-sac, sau cum ii mai spune) si gata. Ca sa nu-ti mai spun ca nu stiu unde agati tu hamacu' in golul alpin...

Discutia e despre corturi, nu despre dormit in capita de fan sau in cadavrul de camila.

» Post actualizat in 23 Apr 2017 15:03

PS Merci Luigi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pi es! Se pare că m-am grăbit, Doctorul recomandă să păstrezi banii de alcooale! Știe geologu ce știe! Cînd eram la Geologie am aflat că geolog bețiv e pleonasm! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un cort de o persoana sau doua cat mai mic si mai usor (sub 2 kile) dar rezistent la vanturi si furtuni de creasta. [...]pentru o noapte, maxim doua de dormit pe munte cu bagaje corespunzatoare, adica rucsac maxim 30 de litri.

» Post actualizat in 23 Apr 2017 15:19

Pi es! Se pare că m-am grăbit, Doctorul recomandă să păstrezi banii de alcooale! Știe geologu ce știe! Cînd eram la Geologie am aflat că geolog bețiv e pleonasm! :P

Asa da. I-auzi Doctore, te-a facut betiv! Ai auzit tu de geolog consumator?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe bune, decat sa dorm in hamac mai bine imi iau un sac de dormit de bivuac (supra-sac, sau cum ii mai spune) si gata. Ca sa nu-ti mai spun ca nu stiu unde agati tu hamacu' in golul alpin...

Discutia e despre corturi, nu despre dormit in capita de fan sau in cadavrul de camila.

» Post actualizat in 23 Apr 2017 15:03

PS Merci Luigi!

OK ☺
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are careva cort Husky Felen sau Fighter in dotare ? Imi poate spune o parere ? Vreau sa cumpar Felen 3-4, pentru o tura in Europa, eu si viitoarea doamna. Experienta la cort avem (mai am vreo 2 corturi acasa),doar ca ma interesa un cort free-standing, dual layer, si care poate fi montat pe ploaie fara sa ploua in interior. Are cineva cort din gama Extreme de la ei, sau alt cort cu structura externa si caracteristicile de mai sus si il recomanda ?

P.s.: accept recomandari si de alte branduri

» Post actualizat in 13 May 2017 23:15

Nevermind, mi-am luat. O sa revin cu pareri in august

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Noroc cu colegu' ca a readus topicul asta sus. Am si io nevoie de o recomandare (sau mai multe) pentru un cort care sa indeplineasca urmatoarele criterii:

 

* 1 maxim 2 persoane

* sub 2 kg (de preferat pana pe la 1,6-1,8)

* doua straturi

* bete exterioare (sau interioare dar sa se poata monta intai supratenda)

* rezistent la vant (cel putin 4 ancore)

* maxim 600-700 de lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de vreo 8 ani un Pelikan cort de expeditie usor fara probleme la montare. In 8 ani nu am luat niciodata igarsie. Daca bine imi amintesc este cehoslovac a costat 150 Eur. Este pentru 2 persoane eu umblu singur si am loc destul pentru echipament. Prima conditie la alegere a fost sa nu fie Chinezesc. Ca am 100 de KG si trebuia sa cumpar unul de 4 persoane :rusinica:

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma...nu stiu ce cort e ala ca io n-am auzit in viata mea de el. Si nici Goagal se pare ca n-a auzit.

Daca poti sa-mi dai un link, ceva, mi-ar fi de mare folos...

 

PS Asta daca e produs undeva dupa inventarea internetului...

 

 

Revenind la corturile noastre: a probat cineva asa ceva?

http://www.outside.co.uk/shop/Zephyros+1

 

Sau altceva de la Terra Nova? Ma bate gandu' la cortuletu asta, indeplineste toate criteriile.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tinand cont ca Cehoslovacia a fost pina in 1993 , la vremea aia nu tin minte sa fi fost ceva mega net....

Asa m-am gandit si io initial. Dar pe urma, vazand ca omul zice ca e "cort de expeditie usor", m-am gandit ca poate a zis Cehoslovacia din obisnuintele trecutului. Mai zic si io URSS din cand in cand referindu-ma la Rusia.

Oricum, produs in timpul Lagarului Comunist si "usor" sunt incompatibile in ziua de azi. Un cort de creasta de o persoana de pe vremea aia are peste 3 kile orice ai face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arunca o privire la corturile Robens

Vazut, merci. Numai Starlight 1 se incadreaza si e in carti. Doar ca aceeasi problema: nu stiu pe nimeni care sa fi avut un Robens sa-mi spuna o parere dupa macar 2-3-4 utilizari.

Si cum fata de Terra Nova asta e mai scump cu 100 de lei...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zicea cineva mai sus: bine ca a ajuns topicoul sus.

ce parere aveti de cortul acesta: http://www.alpinexpe.ro/camping-si-drumetii/corturi/cort-zajo-norsk-3-neo-40214.html

ce inseamna 8000 si 10000 mm? oki, coloana de apa la care rezista bla-bla. ce inseamna asta in ploaie? tine la o torentiala timp de 10 ore? tine la cativa stropi timp de o ora? merci! nu imi este foarte clara evaluarea asta. merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind la corturile noastre: a probat cineva asa ceva?

http://www.outside.c...shop/Zephyros 1

Eu nu mi-asi lua cort gen zephyros sau alt model care nu e ''freestanding '', de f multe ori nu ai terenul potrivit pentru a fixa bine toate ancorele. Pe nisip, zapada, teren stancos s-ar putea sa nu-l poti monta...chiar si unde pare optim terenul de multe ori sunt multe pietre in pamant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum zicea cineva mai sus: bine ca a ajuns topicoul sus.

ce parere aveti de cortul acesta: http://www.alpinexpe.ro/camping-si-drumetii/corturi/cort-zajo-norsk-3-neo-40214.html

ce inseamna 8000 si 10000 mm? oki, coloana de apa la care rezista bla-bla. ce inseamna asta in ploaie? tine la o torentiala timp de 10 ore? tine la cativa stropi timp de o ora? merci! nu imi este foarte clara evaluarea asta. merci!

 

Acei mmWS reprezinta nivelul de permeabilitate al materialilui - teoretic de pe la 800 mmWS este impermeabil.

 

Pe scurt este coloana de apa (in milimetrii) aplicata pe 1 cm2.

 

Cu cat valoarea este mai mare cu atat mai ridicata performanta impotriva patrunderii apei - un cort de vara este in zona 2000mmWS, unul mai "rasarit" spre 3000mmWS, pe cand unul de 2-3 anotimpuri impune 5000+ mmWS (ploi insemnate si de durata). Adesea acestea au si un design orientat spre rezistenta mai buna la vant (pot fi destul de scunde).

 

Ce trece de 5000 este intr-o zona de top performance, dar adesea cu rabat la greutate.

 

In pricipiu, materialele performante (membrane si tije) cantaresc cel mai mult in pretul de achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am Robens Light Dreamer 3

 

 

 

Ii dau 9/10 cu depunctare doar din motive de gabarit vs.transport pe moto - are 4,5 kg si 60cm x diam 30cm

 

In rest este foarte bine lucrat - materiale si executie.

Aha, bun asa. Merci pentru parere. In cazul asta Starlight ramane in carti.

» Post actualizat in 21 Aug 2017 08:19

Eu nu mi-asi lua cort gen zephyros sau alt model care nu e ''freestanding '', de f multe ori nu ai terenul potrivit pentru a fixa bine toate ancorele. Pe nisip, zapada, teren stancos s-ar putea sa nu-l poti monta...chiar si unde pare optim terenul de multe ori sunt multe pietre in pamant.

Cand o sa ma incurce terenul la pus orice nastie de cort de pe lumea asta ma las de munte si ma apuc de tricotat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...